ماساژ سر هندی

ماساژ سر یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن فشار و استرس و ایجاد احساس آرامش است. انجام ماساژ سر بسیار آسان است. محیط بسیار آرامی را برای ماساژ فراهم کنید تا فردی که ماساژ می‌دهید کاملا ریلکس و آرام شود.

ماساژ سر فشار و تنش عضلات قسمت‌های شانه و گردن را کاهش داده و از همه مهم‌تر این که با تقویت جریان خون در قسمت سر به رشد بهتر موها نیز کمک می‌کند.

هندی‌ها ماساژ سر را همراه با روغن‌های مختلفی مثل نارگیل، کنجد یا زیتون انجام می‌دهند تا فواید بیشتری به پوست سر و موها برسد.

برای از بین بردن تنش و فشار، شانه ها و گردن را ماساژ دهید و برای ایجاد حس آرامش سر و صورت را ماساژ دهید.

ایجاد فضای آرام بخش برای ماساژ سر

یک عدد صندلی در یک اتاق آرام قرار دهید. باید فردی که ماساژ می‌دهید کاملا آرام و ریلکس باشد. صداهای بلند و هر چیز دیگری تاثیر آرامبخش ماساژ را از بین می‎‎‌برد. یک اتاق کاملا آرام را در نظر بگیرید و یک عدد صندلی در آن قرار دهید تا فرد روی صندلی بنشیند و به راحتی بتوانید سر او را ماساژ دهید.

اتاق خالی یا دفتر کار آرام بهترین فضا برای انجام ماساژ هندی است.

فردی که ماساژ می‌دهید باید در اتاق خالی احساس آرامش داشته باشد.

برای ایجاد فضای آرامبخش موسیقی آرام روشن کنید. فردی که ماساژ داده می‌شود باید کاملا آرام بوده و عضلات او ریلکس باشد. بنابراین موسیقی آرام باعث می‌شود فرد آرامش کامل داشته باشد. موسیقی های آرام مثل موزارت یا بتهوون بهترین انتخاب برای ایجاد احساس آرامش هستند.

برای ایجاد حس آرامش بیشتر چند عدد شمع روشن کنید. شمع روشن فضا را آرامبخش کرده و باعث می‌شود فرد وضعیت ذهنی آرامی داشته و بهترین تجربه ماساژ را داشته باشد.

برای ایجاد حس آرامش‌بخش بیشتر شمع معطر روشن کنید. رایحه‌های خوشبو مثل جاسمین، اسطوخودوس یا نعنا تند تاثیر آرامبخش زیادی دارند.

بعد از تمام شدن ماساژ شمع‌ها را خاموش کرده و دور بریزید.

برای تاثیر بیشتر می‌توانید از اسانس‌های روغنی خوشبو استفاده کنید.

دمای هوای اتاق باید کاملا متعادل باشد. هوای سرد اتاق باعث می‌شود فرد آرامش کافی برای ماساژ نداشته باشد. از طرف دیگر هوای گرم نیز باعث می‌شود فرد نتواند کاملا ریلکس باشد. قبل از شروع ماساژ دمای هوای اتاق باید حدود ۷۲ درجه فارنهایت تنظیم شود.

قبل از هر چیزی از او بپرسید که در چه دمایی آرامش بیشتری دارد. اگر هوا گرم است از کولر یا پنکه استفاده کنید و اگر هوا سرد است از پتو استفاده کنید.

از او بپرسید که آیا تجربه درد یا ناراحتی دارد؟ قبل از شروع ماساژ از او بخواهید که اگر هنگام ماساژ درد یا ناراحتی احساس کردند به شما بگویند. او باید به شما اعتماد کند و برای بهره بردن از فواید ماساژ کوچکترین احساس ناراحتی را با شما درمیان بگذارد.

فرد نباید هنگام ماساژ هیچ دردی را در قسمت‌های سر و گردن احساس کند.

گاهی اوقات ممکن است فشاری که روی سر وارد می‌کنید کمی زیاد باشد، بنابراین از او بخواهید که به محض احساس فشار زیاد به شما بگوید که آن را کاهش دهید.

ماساژ شانه‌ها

ماساژ سر هندی

شانه‌ها را از نزدیک گردن فشار دهید و به سمت بیرون ادامه دهید. هر دو دست را روی شانه‌ها قرار دهید و عضلاتی که گردن را به شانه متصل کرده است را فشار دهید. عضلات را بین کف دست و انگشتان دست قرار داده و فشار دهید. سپس عضلات را رها کرده و دست را پایین تر بیاورید تا قسمت دیگری از عضلات شانه را بفشارید.

بعد از هر بار فشار دست را به اندازه ۵ سانتیمتر پایین بیاورید. هرگز از انگشت شست برای فشار دادن عضلات شانه استفاده نکنید.

ماساژ سر هندی

با حرکات دایره‌ای شکل با انگشت شست هر دو طرف ستون فقرات را ماساژ دهید. هر دو دست را روی شانه ها نزدیک گردن قرار داده و انگشت شست را بکشید. با انگشت شست فشار بسیار ملایمی روی استخوان پشت با حرکت دایره‌ای وارد کنید. به همین شکل به سمت گردن ادامه دهید و زمانی که به قسمت رویش موهای گردن می‌رسید دایره‌ها را کوچک‌تر کنید.

هنگامی که به خط رویش موهای روی گردن رسیدید، دست‌ها را به سمت شانه‌ها پایین بیاورید و دوباره دو طرف ستون فقرات را به صورت دایره‌ای ماساژ دهید.

این مراحل را ۲ الی ۳ مرتبه تکرار کنید و هر بار فشار بیشتری وارد کنید.

ماساژ سر هندی

ساعد را در امتداد شانه‌ها بچرخانید. ساعد را دو طرف گردن قرار داده و مچ دست را روی شانه‌ها بچرخانید. با این کار به راحتی می‌توانید عضلات شانه را ماساژ دهید.

بعد از هر بار چرخاندن مچ دست، دست‌ها را برداشته و با ۵ سانتیمتر فاصله دوباره روی شانه قرار دهید. وقتی به آخر شانه‌ها رسیدید، دوباره از اول شروع کنید.

۲ الی ۳ مرتبه این مراحل را در ماساژ سر تکرار کنید.

ماساژ گردن

ماساژ سر هندی

با کف دست پشت گردن را ماساژ دهید. دست‌‌ را پشت گردن قرار داده و با کف دست فشار دهید؛ سپس رها کنید. این کار را چند مرتبه تکرار کنید.

ماساژ پشت گردن با کف دست هم آرامش می‌دهد و هم جریان خون را تقویت می‌کند.

گردن را هرگز با انگشت شست ماساژ ندهید؛ فقط با کف دست این کار را انجام دهید.

ماساژ سر هندی

دست راست را پشت گردن یعنی قسمتی که به شانه متصل می‌شود قرار دهید. دست چپ را روی پیشانی قرار دهید تا مانع از تکان خوردن سر شوید. هر ۵ انگشت را پشت گردن قرار دهید و با فشار کمی به سمت بالا بکشید.

وقتی به قسمت رویش موهای گردن رسیدید متوقف شوید و دوباره از اول شروع کنید.

در ماساژ سر هندی این مرحله را ۵ مرتبه تکرار کنید.

ماساژ سر هندی

سر را به سمت جلو خم کرده سپس به عقب برگردانید. دست راست را روی موهای گردن قرار داده و دست چپ را روی پیشانی قرار دهید. سر را به آرامی و بدون هیچ فشاری به جلو خم کرده و دوباره به حالت اولیه برگردانید.

این کار را ۳ مرتبه تکرار کنید.

ماساژ سر هندی

سر را به سمت راست و چپ خم کنید. پشت فرد بایستید، دست راست را روی شانه راست قرار داده و با کمک دست چپ سر را به سمت راست خم کنید.سپس دست چپ را روی شانه چپ قرار داده و با کمک دست راست سر را به جهت دیگر خم کنید.

سر را به آرامی حرکت دهید. به طوری که کشش گردن حس خوبی در فرد ایجاد کند.

در ماساژ سر هندی این مرحله را ۳ مرتبه تکرار کنید.

ماساژ سر و صورت

ماساژ سر هندی

کف سر را مثل زمانی که شامپو می‌زنید ماساژ دهید. پشت سر فرد بایستید و دست‌ها را در حالی که انگشت‌ها را به سمت بالا گرفته‌اید دو طرف سر قرار دهید. با فشار آرام دست‌ها را با حرکات دایره‌ای به سمت بالا بکشید. وقتی به قسمت جمجمه رسیدید با انگشت‌ها کف سر را ماساژ دهید. دست‌ها را در قسمت‌های مختلف سر کشیده و ۳ الی ۴ مرتبه این مرحله را در ماساژ سر تکرار کنید.

ماساژ سر هندی

هر دو دست را روی سر قرار دهید به طوری که انگشت اشاره هر دو دست در دو طرف پل بینی قرار بگیرد. با فشار آرام و ملایمی سر را با حرکات دایره‌ای ماساژ دهید. ۳ الی ۴ دقیقه سر را به همین شکل ماساژ دهید.

هنگام ماساژ سر فشار دست‌ها نباید زیاد باشد که سر تکان بخورد.

ماساژ سر هندی

با پاشنه دست پشت سر را ماساژ دهید. پشت سر فرد بایستید و یکی از دست‌ها را روی پیشانی قرار دهید. پاشنه دست دیگر را روی فرق سر قرار داده و به سمت عقب و جلو روی سر حرکت دهید. اگر دست خسته شد با دست دیگر ماساژ را ادامه دهید.

سر انگشت‌ها را به مدت ۱ دقیقه روی کف سر بکشید. این مرحله را با فشار بسیار ملایمی انجام داده و بعد از یک دقیقه متوقف شوید.

ماساژ سر هندی

استخوان گیجگاه را با حرکت دایره‌وار ماساژ دهید. پشت سر فرد بایستید و انگشتان هر دو دست را روی پیشانی او قرار دهید. انگشت‌ها را به سمت پایین و در امتداد خط ابرو بکشید. هنگامی که به گیجگاه رسیدید با انگشت اشاره و انگشت میانی دایره‌های کوچکی بکشید. بعد از ۱۰ ثانیه دوباره به سمت پیشانی برگردید و مراحل را تکرار کنید.

این مرحله را ۵ الی ۶ مرتبه تکرار کنید تا فشار و استرس روی سر و صورت کمتر شود.

هر کسی به دلایل مختلفی به سمت ماساژ درمانی روی می‌آورد. ماساژ درمانی باعث کاهش استرس شده و احساس آرامش ایجاد می‌کند. یکی از دلایل پرطرفدار بودن ماساژ این است که با کمک آن می‌توان بسیاری از دردها را درمان کرد.

ماساژ انواع مختلفی دارد و یکی از آن‌ها ماساژ سر هندی است که در این مطلب روش انجام آن توضیح داده شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید