اگرچه ویروس کرونا می‌تواند خطرناک باشد ، انجام اقدامات پیشگیرانه می‌تواند به شما در حفظ سلامتی خود در جامعه ، خانه و درعین‌حال مراقبت از یک بیمار کمک کند.

دست‌های خود را با آب و صابون بشویید تا خطر عفونت شما به حداقل برسد

بهترین راه برای جلوگیری از ویروس کرونا شستن دست‌های خود در حد ممکن است. دستان خود را با آب گرم بشورید ، سپس صابون بزنید. صابون را به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه روی دستان خود بزنید ، سپس دستان خود را در زیرآب گرم و تمیز بشویید.

همیشه دست‌های خود را قبل از خوردن یا نوشیدن هر چیزی بشویید. بااین‌حال ، بهتر است هر زمان که در مکان‌های عمومی هستید، دست خود را بشویید.

دستان خود را از چشم ، بینی و دهان خود دورنگه دارید

ممکن است با دستان خود سطحی را لمس کنید که آلوده به ویروس کرونا باشد. وقتی این اتفاق بیفتد ، میکروب‌ها می‌توانند روی دستان شما بمانند ، بنابراین اگر صورت خود را با دست‌های کثیف لمس کنید ، می‌توانید به‌راحتی خود را آلوده کنید. در صورت وجود ویروس روی پوست شما ، از لمس چشم ، بینی و دهان خودداری کنید.

اگر لازم است صورت خود را لمس کنید ، ابتدا دستان خود را بشویید تا کمتر احتمال آلوده شدن خود را داشته باشید.

برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا از افرادی که سرفه می‌کنند یا عطسه می‌کنند دوری‌کنید

ازآنجاکه ویروس کرونا یک عفونت تنفسی است ، سرفه و عطسه علائم شایع است. علاوه بر این ، سرفه و عطسه هر دو ویروس را در هوا آزاد می‌کند ، بنابراین ممکن است خطر عفونت شمارا افزایش دهد. فاصله خود را از افرادی که به نظر می‌رسد علائم عفونت تنفسی فوقانی دارند ، حفظ کنید.

با استفاده از محصولاتی که ویروس‌ها را از بین می‌برد ، روزانه سطوح لمسی را ضدعفونی کنید

با استفاده از محصولاتی که ویروس‌ها را از بین می‌برد ، روزانه سطوح لمسی که احتمال تماس بالایی دارند را ضدعفونی کنید. متأسفانه ، ویروس کرونا می‌تواند بر روی سطوحی ، مانند میزها ، پیشخوان‌ها، کابینت و شیر آب بماند. برای تمیز کردن روزانه این سطوح از مواد ضدعفونی‌کننده اسپری یا دستمال مرطوب‌کننده استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که سطح حدود ۱۰ دقیقه مرطوب بماند تا به‌طور مؤثر ویروس را از بین ببرد. این کار خطر ابتلا به ویروس روی سطوح و احتمالاً ایجاد عفونت را محدود می‌کند.

در خانه خود ، پیشخوان آشپزخانه ، پیشخوان حمام ، و شیر آب را ضدعفونی کنید.

در هنگام کار ، سطحی را تمیز کنید که افراد تمایل به لمس آن رادارند ، از قبیل ظرف‌شویی، نرده‌های پله ، میز و پیشخوان.


برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا هنگام رفت‌وآمد در مکان‌های عمومی، ماسک یک‌بارمصرف بزنید

ازآنجاکه ویروس کرونا از طریق هوا پخش می‌شود ، می‌توانید آن را تنفس کنید. بینی و دهان خود را با ماسک صورت یک‌بارمصرف بپوشانید تا خطر ابتلا به ویروس را محدود کنید. از ماسک‌های خود استفاده مجدد نکنید زیرا این امر می‌تواند خطر ابتلا به ویروس کرونا را افزایش دهد.

همیشه در صورت مواجهه با ویروس کرونا ، دستان خود را بشویید. اگر ماسک خود را برداشته و بلافاصله صورت خود را لمس کنید ، در صورت وجود میکروب می‌توانید بیمار شوید.

هنگام مراقبت از بیمار، از وسایل محافظ یک‌بارمصرف استفاده کنید

دستکش یک‌بارمصرف ، ماسک صورت و یک دستمال‌کاغذی را قبل از مراقبت از فرد بیمار قرار دهید. وقتی اتاق آن‌ها را ترک می‌کنید ، وسایل محافظ خود را برداشته و آن را درون یک کیسه‌زباله پلاستیکی پرتاب کنید. از لباس‌های محافظ خود استفاده مجدد نکنید زیرا ممکن است به‌طور اتفاقی با ویروس در تماس باشید.


برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا وسایل خانگی را با فرد آلوده به اشتراک نگذارید

ویروس کرونا می‌تواند روی وسایلی مانند فنجان ، بشقاب ، ظروف و حوله بماند. درحالی‌که فرد مریضی در خانه است ، برای هر یک از اعضای خانواده از موارد جداگانه استفاده کنید. در غیر این صورت ، شما ممکن است به‌طور تصادفی عفونت را گسترش دهید.

لباس‌ها را با آب داغ بشورید تا ضدعفونی شوند

لباس ، ملافه و حوله می‌توانند ویروس کرونا را حفظ کنند ، بنابراین مهم است که آن‌ها را به‌طور کامل بشویید. ماشین لباسشویی خود را روی گرم‌ترین حالت تنظیم کنید و مقدار توصیه‌شده مواد شوینده را شستشو پرکنید. سپس بسته به مدل لباسشویی خود ، روی درجه کار سخت بگذارید تا کامل لباس‌ها آبکشی و خشک شوند.

برای تهویه هوا پنجره را بازکنید

ازآنجاکه ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می‌شود ، درحالی‌که فضای مشترک خود را با یک فرد بیمار در اختیاردارید ، بیشتر در معرض خطر عفونت قرار دارید. تهویه اتاق ممکن است به پاک کردن هوا کمک کند ، که می‌تواند خطر ابتلا به ویروس را به حداقل برساند. در صورت امکان یک پنجره را بازکنید یا تهویه هوا را روشن کنید.

اگر باران می‌بارد و یا دمای هوا خیلی سرد یا گرم است ، پنجره را باز نکنید.

گوشت و تخم‌مرغ را به‌طور کامل بپزید تا خطر عفونت کاهش یابد

ویروس کرونا می‌تواند از حیوانات به انسان منتقل شود ، بنابراین در تهیه غذای حیوانی کاملاً مهم است که میکروب‌ها از بین بروند. دستورالعمل‌های مربوط به نوع گوشت یا تخم‌مرغ‌هایی که در حال پخت‌وپز هستید را دنبال کنید و قبل از غذا دمای داخلی مواد غذایی خود را با استفاده از دماسنج مواد غذایی بررسی کنید. غذاهای خود را در دمای زیر گرم‌کنید:

مرغ و بوقلمون باید ۱۶۵ درجه فارنهایت (۷۴ درجه سانتی‌گراد) باشد.

گوشت گاو یا گوشت خوک را تا دمای ۱۴۵ درجه فارنهایت (۶۳ درجه سانتی‌گراد) بپزید.

گوشت چرخ کرده را تا ۱۶۰ درجه فارنهایت (۷۱ درجه سانتی‌گراد) گرم‌کنید.

تخم‌مرغ‌ها باید به ۱۶۰ درجه فارنهایت (۷۱ درجه سانتی‌گراد) برسند.

تماس خود را با حیوانات زنده محدود کنید تا خطر انتقال به ویروس کرونا را کاهش دهید

با حیواناتی که ممکن است بیمار باشند (مانند گربه‌های خیابانی) ارتباط نگیرید. از دست زدن به حیوانات زنده خودداری کنید مگر اینکه با حیوانات کار می‌کنید و یا حیوانات خانگی تحت مراقبت دارید. اگر حیوان دیگری غیر از حیوان خانگی خود را اداره کنید ، تا حد ممکن آن را لمس نکنید.

حیوانات مزرعه و خفاش‌ها محتمل‌ترین منبع عفونت هستند.

بعد از تماس با حیوانات در صورت لزوم بلافاصله دست خود را بشویید

شما نمی‌خواهید که میکروب‌های حیوانات روی پوست شما بمانند. دستان خود را مرطوب کرده و صابون بمالید. صابون را به مدت ۳۰ ثانیه روی دستان خود بگذارید ، سپس آن را با آب گرم بشویید. دستان خود را روی یک حوله تمیز و خشک‌کنید.

اگر مشکوک به ویروس کرونا هستید با پزشک خود تماس بگیرید

اگر علائم عفونت تنفسی دارید ، ممکن است ویروس کورونا داشته باشید. با پزشک خود تماس بگیرید تا علائم خود را به آن‌ها بگویید و بپرسید که آیا نیاز به معاینه دارید. پزشک ممکن است از شما بخواهد که آزمایش انجام دهید اما می‌تواند به شما توصیه کند که در خانه بمانید تا از انتشار عفونت جلوگیری کنید. مراقب علائم زیر باشید:

سرفه کردن

گلودرد

آبریزش بینی

تب

سردرد

درد بدن و خستگی

اگر به مطب پزشکتان مراجعه می‌کنید ، حتماً از ماسک صورت خود استفاده کنید تا از انتشار عفونت به کسانی که سیستم دفاعی ضعیف‌تری دارند جلوگیری کنید.

اگر علائم عفونت تنفسی دارید در خانه بمانید

گذشته از مراجعه به پزشک ، اگر بیمار هستید ، خانه خود را ترک نکنید. ممکن است مسری باشید و ویروس را به دیگران گسترش دهید. روی استراحت تمرکز کنید و به بدن خود فرصت دهید تا بهبود یابد.

اگر به پزشک مراجعه می‌کنید ، در صورت وجود ماسک یک‌بارمصرف صورت خود را بپوشانید. این امر باعث جلوگیری از انتشار میکروب‌ها می‌شود.

هنگام عطسه یا سرفه ، دهان و بینی خود را بپوشانید

در صورت ابتلا به ویروس کورونا، احتمالاً سرفه و عطسه خواهید کرد. با پوشاندن دهان خود با یک دستمال ، دیگران را از میکروب‌های خود محافظت کنید. این کار باعث می‌شود که میکروب‌های شما در هوا پخش نشوند.این ویروس هنوز درمان قطعی ندارد و دلیل مرگ افراد، طولانی بودن فرایند بهبود است.سعی کنید در صورت ابتلا به نزدیک‌ترین بیمارستان رجوع کرده و برای مراقبت دقیق‌تر بستری شوید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید