نیکوتین و سیگار یکی از مضرترین و در دسترس ترین مخدرهای قانونی در جهان است. این ماده هم اعتیادآور است و هم برای افراد سیگاری و هم اطرافیان مضر است.

اگر می‌خواهید سیگار را ترک کنید، ابتدا فکر کنید

نیکوتین بسیار اعتیادآور است و تصمیم به ترک آن بسیار سخت است. از خود بپرسید که آیا زندگی بدون سیگار کشیدن زندگی برای شما جذاب‌تر می‌شود یا خیر. اگر جواب مثبت است ، دلیل واضحی را برای تمایل به ترک سیگار داشته باشید. به‌این‌ترتیب ، هنگامی‌که شرایط سخت می‌شود ، می‌توانید در مورد دلیل بسیار مهم خود برای ترک این مسئله روشن باشید.

تعیین کنید که چرا می‌خواهید سیگار را کنار بگذارید

فهرستی از تمام دلایلی که باعث ترک کردن شما است را تهیه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا در مورد تصمیم خود برای ترک تصمیم بگیرید. اگر دچار وسوسه سیگار کشیدن شده‌اید بعداً به این لیست مراجعه می‌کنید.

به‌عنوان‌مثال ، لیست شما ممکن است چنین چیزی را بگوید: من می‌خواهم سیگار را ترک کنم تا بتوانم در طول تمرین فوتبال با پسرم بدوم و در کنار اوباشم ، انرژی بیشتری داشته باشم ، زنده باشم تا جوان‌ترین نوه‌ام را ببینم یا پول پس‌انداز کنم برای آینده‌ام…

برای علائم بعد از ترک نیکوتین و سیگار آماده‌ باشید

سیگار در رساندن نیکوتین در بدن بسیار مؤثر است.هنگامی‌که مصرف سیگار را متوقف می‌کنید ، ممکن است میل شدید به هر چیزی، اضطراب ، افسردگی ، سردرد ، احساس تنش یا بی‌قراری ، افزایش اشتها و افزایش وزن و مشکل در تمرکز را تجربه کنید.

درک کنید که ممکن است بیش از یک تلاش برای متوقف کردن سیگار انجام دهید. حدود ۴۵ میلیون آمریکایی از سیگار استفاده می‌کنند و تنها ۵ درصد از آن‌ها در اولین تلاش خود قادر به ترک آن هستند.

تاریخی را برای شروع برنامه خود انتخاب کنید

تعهد به تاریخ شروع ، ساختار را به برنامه شما می‌افزاید. به‌عنوان‌مثال ممکن است روز مهمی مانند روز تولد یا تعطیلات را انتخاب کنید ، یا فقط یک تاریخ را که دوست دارید انتخاب کنید.

تاریخ را در ۲ هفته آینده انتخاب کنید. این به شما زمان می‌دهد تا آماده شوید و از روزی شروع کنید که پراسترس نیست. این نکته بسیار مهم است ، در غیر این صورت شمارا به سمت سیگار کشیدن سوق می‌دهد.

روشی را برای ترک سیگار انتخاب کنید

تصمیم بگیرید که از چه روشی می‌خواهید استفاده کنید ، مانند روش “بوقلمون سرد” ، یا کاهش مصرف به‌مرورزمان. درروش “بوقلمون سرد” شما بدون در نظر گرفتن و نگاه کردن به گذشته سیگار را کنار می‌گذارید.

 ترک به‌مرورزمان به معنی کم و کم‌تر کردن مصرف سیگار تا زمانی که منجر به ترک کامل آن شود است.

اگر می‌خواهید سیگارتان را کم کنید دقت کنید که به چه مقدار می‌خواهید این کار را انجام دهید.

برای مثال گفتن اینکه من هر دو روز یک نخ کم می‌کنم آسان است. در صورت داشتن ترکیبی از مشاوره و دارو ، صرف‌نظر از اینکه کدام روش را انتخاب می‌کنید ، شانس بیشتری برای موفقیت خواهید داشت.

برای هدف خود آماده شوید

برای هدف خود برنامه‌ای دقیق را از قبل تهیه کنید.شاید خوب باشد که تمرین جایگزین کردن عمل نزدیک کردن دست‌به‌دهان را امتحان کنید.برای جایگزینی سیگار در این عمل به فکر باشید. . هنگامی‌که این خواسته ظاهر شد ، می‌توانید میان وعده‌های کم‌کالری ، مانند کشمش ، ذرت بوداده یا پرانرژی را میل کنید.

ممکن است برای مقابله با هوس‌های ورزشی ، ورزش کنید. به پیاده‌روی بروید ، آشپزخانه را تمیز کنید یا یوگا انجام دهید. همچنین ممکن است سعی کنید با فشردن یک توپ استرس یا جویدن آدامس در هنگام برخورد میل شدید به سیگار، انگیزه‌های خود را کنترل کنید.

شب قبل از ترک خود را آماده کنید

برای خلاص شدن از بوی سیگار ، ملافه و لباس خود را بشویید. شما همچنین باید از هرگونه میزان خاكستر ، سیگار و فندک‌های خانه خود خلاص شوید. حتماً خواب کافی داشته باشید ، زیرا این امر به کاهش استرس شما کمک می‌کند.

برنامه خود را یادآوری کنید و نسخه کتبی را با خود حمل کنید ، یا آن را درگوشی خود نگه‌دارید. همچنین ممکن است بخواهید فهرستی از دلایل ترک کردن را دوباره بخوانید.

درخواست پشتیبانی کنید

خانواده و دوستان شما می‌توانند پشتیبانی بیشتری در ترک شما انجام دهند. به آن‌ها هدف خود را بشناسید و از آن‌ها بخواهید که با سیگار نکشیدن در اطراف شما یا همراه با شما، به شما کمک کنند. شما همچنین می‌توانید تشویق آن‌ها را بخواهید و در هنگام دشواری، اهداف خاص خود را یادآوری کنید.

به خود یادآوری کنید که این‌یک روند است و نه یک رویداد!

محرک‌های خود را بشناسید

بسیاری از افراد می‌دانند که شرایط خاص میل به سیگار کشیدن را برمی‌انگیزد. به‌عنوان‌مثال ممکن است دوست داشته باشید هم‌زمان با قهوه یا چایی خوردن سیگار بکشید، یا ممکن است بخواهید هنگام کار برای حل مشکلی ، مصرف داشته باشید. استعمال را در مناطقی را که ممکن است آسان باشد را مشخص کنید و برنامه‌ای ازآنچه در آن مکان‌های خاص انجام می‌دهید ، تهیه کنید. برای مثال ، شما باید یک پیشنهاد آماده برای یک پیشنهاد سیگار داشته باشید: “نه متشکرم ، اما من یک چای دیگر خواهم خورد” یا “نه – من در حال تلاش برای ترک هستم”.

استرس را کنترل کنید. استرس می‌تواند یک مشکل بزرگ هنگام تلاش برای ترک سیگار باشد. از فن‌هایی مانند تنفس عمیق ، ورزش و کم‌تر وقت گذاشتن برای خنثی کردن استرس استفاده کنید.

متعهد باشید که سیگار نکشید

برنامه خود را حتی اگر برآمدگی‌هایی در جاده دارید ادامه دهید.اگر به حال قبل برگشتید و یک روز کامل را سیگار کشیدید، با خودتان مهربان باشید و خود را ببخشید. به خود یادآوری کنید که ترک سیگار یک سفر طولانی و سخت است و روز بعد دوباره به برنامه خود برگردید. سعی کنید تا حد امکان از عود مجدد اجتناب کنید. اما اگر این کار را کردید ، در اسرع وقت برای ترک سیگار توصیه کنید. از تجربه خود بیاموزید و سعی کنید در آینده بهتر مقابله کنید.

استفاده از فیلترهای سیگار الکترونیکی یا نیکوتین را در نظر بگیرید

مطالعات اخیر حاکی از آن است که استفاده از سیگار الکترونیکی در حین ترک سیگار می‌تواند به شما در کاهش یا ترک سیگار کمک کند. مطالعات دیگر توصیه می‌کنند که در هنگام استفاده از سیگارهای الکترونیکی احتیاط کنید زیرا میزان نیکوتین متفاوت است.ممکن است از مصرف زیاد سیگار الکترونیکی نیکوتین بدن شما بیش از قبل تأمین شود و خود باعث اعتیاد شود.

کمک حرفه‌ای دریافت کنید

رفتاردرمانی همراه با دارودرمانی می‌تواند شانس شما برای ترک موفقیت‌آمیز را بهبود بخشد. اگر سعی کرده‌اید به‌تنهایی خود را ترک دهید و هنوز در تلاش هستید ، در مورد کمک حرفه‌ای فکر کنید. پزشک شما می‌تواند در مورد دارودرمانی با شما صحبت کند. درمانگران همچنین می‌توانند درروند ترک به شما کمک کنند. درمان شناختی رفتاری می‌تواند به تغییر افکار و نگرش شما در مورد سیگار کشیدن کمک کند. درمانگران همچنین می‌توانند مهارت‌های مقابله یا روش‌های جدیدی برای فکر کردن در مورد ترک را آموزش دهند.

بوپروپیون بخورید

این دارو در واقع نیکوتین ندارد ، اما به کاهش علائم ترک نیکوتین کمک می‌کند. بوپروپیون می‌تواند شانس ترک شمارا ۶۹ درصد افزایش دهد. معمولاً می‌توانید قبل از قطع سیگار ، ۱ تا ۲ هفته از مصرف بوپروپیون استفاده کنید. به طور معمول در یک یا دو قرص ۱۵۰ میلی گرم در روز تجویز می‌شود.

عوارض جانبی آن عبارتند از: خشکی دهان ، مشکل در خواب ، تحریک پذیری ، خستگی ، سوء هاضمه و سردرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید