شوش قدیمی ترین پایتخت ایران
شوش قدیمی ترین پایتخت ایران

شوش قدیمی ترین پایتخت ایران است. در این مقاله در مورد تاریخ شوش و آثار باستانی موجود در این شهر و ثبت شدن آن شهر در میراث جهانی یونسکو صحبت خواهیم کرد.

شوش

شهر باستانی شوش یکی از قدیمی ترین مراکز تمدن و یکی از مشهورترین شهرهای جهان بوده است. این پایتخت سلسله ایلامی قدمت چند هزار ساله دارد و همچنین پایتخت زمستانی امپراتوری هخامنشی بود. این شهر یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان است که از حدود ۴۲۰۰ سال قبل از میلاد ساخته شده است.

می توانید برای مطالعه بیشتر به  قوانین بین‌المللی جالب وخنده دار سری بزنید

تاریخ شوش

شهر باستانی شوش مرکز تمدن ایلامی بود که در ۱۵۰ کیلومتری شرق رودخانه دجله در استان خوزستان واقع شده است. شوش از حدود ۲۷۰۰ سال قبل از میلاد پایتخت بود و تا پایان امپراتوری هخامنشی که قدمتی بیش از ۳۰۰۰ سال دارد ادامه دارد.

اطلاعات تاریخی نشان می دهد که ایلامی ها ۲۰۰۰ سال در این شهر پادشاهی داشته اند. قبل از حمله مغول به شوش، مردم زیادی در این شهر زندگی می کردند. ویرانگری مغول ها توانایی سکونت در این شهر را کاهش می داد.

اسناد مربوط به ایلام پس از قرن بیست و پنجم قبل از میلاد یافت شد. حتی تا به امروز، برای به دست آوردن حداکثر شواهد، باید بین کتیبه هایی که باقی مانده است جستجو کنیم. در این مورد خاص، دو سند کتیبه های روی آجر و خشت وجود دارد.

برای مطالعه بیشتر، رمانتیک ترین شهرهای توریستی اروپا را به شما پیشنهاد می کنیم.

نوشته های شوش

نوشته های شوش
نوشته های شوش

براساس گزارش های باستان شناسان که سال ها روی این کتیبه ها و متون آنها در شوش کار کردند، موضوع آنها خرید و فروش اراضی و وصیت نامه بوده است.

آجرها بیشتر در ساخت معابد مورد استفاده قرار می گرفتند. متون آنها مربوط به الهه های باستانی ایرانی بود. در آن زمان، هر پادشاهی که معبدی ساخته بود، خود را در این نوشته ها معرفی می کرد.  به عنوان مثال بیان می کند که پسر کیست و یا پادشاه کدام کشورها بوده است. همچنین می گوید که برای سلامتی و زندگی کدام یک از خدایان این معبد را بنا کرده است. همچنین ابراز امیدواری می کند که خداوند به او عمر طولانی دهد. همچنین ذکر شده است که چه بخشی از معبد توسط او ساخته شده است، یا قبل از آن کدام پادشاه ساخته یا تعمیر کرده است.

جایگاه زنان در شوش قدیم

نکته دیگری که باید در این کتیبه ها به آن توجه داشت، ذکر مطالبی در مقام زنان در آن زمان بود.

در فرهنگ ایرانی و در ایلام و مرکز شوش، مانند کل خاورمیانه در اوایل، دامنه فعالیت زنان محدود به خانه نبود. زن مانند مرد می توانست اسناد را امضا کند. می توانست تجارت کند. وراثت کند و آرزو کند که میراث خود را پس از مرگ تقسیم کند. در اسناد نخستین ایلامی ها نیز به طور مکرر به نام مادر، خواهر یا دختر پادشاه اشاره شده است.

اگر به مطالب گردشگری علاقه مندید، با زیباترین باغ های دنیا آشنا شوید را از دست ندهید.

ثبت شوش در میراث جهانی یونسکو

این پرونده پس از بررسی ثبت جهانی سایت باستانی شوش، در تاریخ ۱۳ ژوئیه ۱۳۹۴ در اجلاس جهانی یونسکو در بن، آلمان ثبت شد.

میراث باستان شناسی شوش شامل کاخ شاهور، آپادانا، دروازه شرقی، هادیش، شهر پانزدهم، روستای هخامنشی، مسجد شوش، و مجموعه دوره اسلامی، تپه های آکروپولیس و قلعه فرانسه است. پس از ثبت نام در این لیست، تاکنون این شهر در جهانگردی ایران مؤثرتر است.

قلعه آپادانا در شوش

قلعه آپادانا در شوش
قلعه آپادانا در شوش

منطقه باستانی شوش منطقه وسیعی از کل شهر شوش را در بر می گیرد. شامل بسیاری از بناهای معماری پیش از دوره اسلامی است. قلعه آپادانا یکی از باشکوه ترین کاخ های آن است.

کاخ آپادانا به دستور داریوش پادشاه بزرگ هخامنشی بنا شد. دیوارهای کاخ از سنگ و خشت است. کاخ داریوش دارای بخش های مختلفی از جمله سالن عمومی، دروازه و تالار قلعه است و همچنین دارای سه حیاط مرکزی است.

دیوارهای داخلی قلعه با آجرهای لعاب دار با نقوش سربازان نگهبان، شیرهای بالدار و ایپومئو آبی رنگ شده است. بقایای آنها در موزه های خارجی و داخلی نگهداری می شود.

تحقیقات قلعه آپادانا

در سال ۱۲۷۶، ژان ماری-ژاک دو مورگان، فرانسوی، برای تحقیق و کاوش به شوش آمد. ساخت قلعه شوش برای اسکان او و همراهانش آغاز شد.

برای انجام این کار، بلندترین قسمت تپه های شوش، آکروپول، انتخاب شد. قلعه ای به شکل قلعه های قرون وسطایی و شکل های ذوزنقه ای روی آن ساخته شده است.

ساختمان این قلعه با خشت ها و بقایای باستانی از آجرهای دوره های مختلف بود. این قلعه در مکان باستانی شوش باقی مانده بود و در سال ۱۲۹۱ ساخت آن به پایان رسید. این قلعه اکنون به عنوان یک مکان باستان شناسی برای حفظ و تحقیقات مورد استفاده قرار می گیرد.

مزار دانیال نبی در شوش

مزار دانیال نبی در شوش
مزار دانیال نبی در شوش

پیامبر دانیال از حدود هفت قرن قبل از میلاد به همراه یهودیانی که توسط بابلیان اسیر شده بودند به بین النهرین و از آنجا به شوش رسید. او یکی از پیامبران اسرائیل بود.

مقبره دانیل در کنار رودخانه شاهور ساخته شده است و زائران از سراسر جهان هر سال به آنجا می روند.

موزه شوش

موزه شوش در سال ۱۳۴۵ در نزدیکی قلعه و میدان باستانی شوش افتتاح شد.

این موزه یکی از مهمترین موزه های معماری و هنر ایران باستان است و دارای آثار ارزشمند دوره های مختلف تاریخی است.

همچنین می توانید خوش آب و هواترین کشورهای دنیا را مطالعه بفرمایید.

هفت تپه در شوش

هفت تپه در شوش
هفت تپه در شوش

منطقه باستانی هفت تپه در حدود ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر شوش واقع شده است و همانطور که از نام آن پیداست از چندین تپه تشکیل شده است. وسعت این مکان باستانی توجه محققان متنوعی را به خود جلب کرده است. موزه هفت تپه و مرکز بهسازی چغازنبیل در نزدیکی مخفیگاه هفت تپه واقع شده اند. ایلام که دارای نخستین طاق هلال جهان است، حدود دو قرن قبل از ساخت و ساز چغازنبیل ساخته شده است.

چغازنبیل

چغازنبیل
چغازنبیل

چغازنبیل در حقیقت زیگورات است که در زمان پادشاه ایلامی ساخته شده است.

این بنا و آثار به دست آمده از آن از شگفت انگیزترین بناهای جهان است. بسیاری از آثار آن در موزه های معروف داخل و خارج از کشور واقع شده است. این بنا حدود ۳۰ کیلومتر با شوش فاصله دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید