ترک سیگار؛ چرا و چگونه؟
ترک سیگار؛ چرا و چگونه؟

اگر سیگاری هستید احتمالا بارها و بارها ازاطرافیانتان شنیده‌اید: «چرا ترک نمی‌کنی؟» و احتمالا هیچ باری جواب درستی برایش نداشته‌اید. مشکل سیگاری‌ها هم همین است. گاهی حتی خودشان به ترک سیگار علاقه دارند، اما نمی‌دانند ترک سیگار را باید از کجا و چگونه شروع کنند.

ما نمی‌گوییم ترک سیگار آسان است. ترک هر رفتار اعتیادگونه‌ای، چه مفید و چه مضر، سخت است. کسی که روزی ۷ – ۶ ساعت کتاب می‌خواند نمی‌تواند به راحتی بیخیال آن شود. به کسی که درگیر غذاخوردن اعتیادی شده است، نمی‌شود گفت غذا نخور و کسی که سال‌هاست سیگار می‌کشد، وابستگی عمیقی به آن دارد. چرا که روح و جسمش هر دو به آن عادت کرده‌اند. با این همه کاری نیست که انسان، که از آن به عنوان اشرف مخلوقات یاد می‌کنیم، اگر بخواهد، نتواند از پس آن بربیاید.

اعتیاد به تلفن همراه یکی دیگر از انواع اعتیاد است. اعتیادی که در جامعه امروزی ما، افراد زیادی به آن مبتلا هستند بدون اینکه عواقب و مصرات مصرف بیش از حد موبایل را بدانند. در مقاله زیر راه‌هایی را به شما پیشنهاد داده‌ایم تا بتوانید راحت‌تر از این عادت خلاص شوید:

چگونه عادات مثبت را جایگزین استفاده از موبایل کنیم؟

اگر شما هم به فکر ترک سیگار افتاده‌اید، این نشانه خوبی است. نشانه‌ای که می‌توانید به کمک آن در مسیر بمانید و با تحقیق و مشورت گرفتن از افراد متخصص پیروز شوید. اما اگر هنوز به فکر ترک سیگار نیافتاده‌اید شاید خواندن بخش‌هایی از این مقاله برایتان مفید باشد.

ترک سیگار سخت است

نمی‌خواهم با آن شعار امیدوار کننده و کلیشه‌ای قبلی ذهن شما را پر کنم. ترک سیگار سخت است و نیاز به تلاش، خودآگاهی، شناخت و گام‌های استوار دارد. اما دلیل اصلی این سختی چیست؟ چه چیزی در سیگار است که شما را انقدر وابسته کرده است؟ نیکوتین.

نیکوتین که به طور طبیعی در تنباکو وجود دارد به اندازه هروئین یا کوکائین اعتیادآور است. اعتیاد به نیکوتین موجود در سیگار هم جسمانی و هم روانی است. همین اعتیاد دو جانبه به نیکوتین، ترک سیگار را سخت می‌کند.

نیکوتین با بدن ما چه می‌کند؟

نیکوتین با بدن ما چه می‌کند؟
نیکوتین با بدن ما چه می‌کند؟

با کشیدن سیگار، نیکوتین وارد ریه‌ها می‌شود و از همانجا جذب خون شده و با جریان خون خود را به تک تک سلول‌های بدن می‌رساند. رسیدن و جذب نیکوتین خون به وسیله سلول‌های بدن باعث می‌شود احساس خوبی داشته باشید. نیکوتین همچنین با تداخل در جریان اطلاعات بین سلول‌های عصبی باعث ایجاد نوعی احساس آرامش در فرد سیگاری می‌شود. همین احساس خوب و آرامش محرک فرد برای مصرف دوباره و پیوسته سیگار است. عاملی که ترک سیگار را سخت و ناممکن جلوه می‌دهد.

چرا مصرف سیگار رفته رفته زیاد می‌شود؟

هیچ کس نیست که از ابتدا برای روزی یک پاکت سیگار برنامه ریزی کرده باشد. همه پیش خودشان و به بقیه می‌گویند: نه من به سیگار وابستگی ندارم، چون آرومم می‌کنه، روزی ۳ – ۲ نخ می‌کشم.

اما این آرامش تا همیشه با روزی ۳ – ۲ نخ بررقرار نیست. با گذشت زمان دستگاه عصبی به نیکوتین عادت می‌کند. بدنی که نسبت به نیکوتین مقاومت پیدا کرده است نمی‌تواند بیخیال آن حس خوب و آرامشی که قبلا چشیده است، شود. به همین دلیل هم فرد برای تجربه دوباره آن حس خوب و آرامش نیاز به مقدار بیشتری نیکوتین و مصرف بیشتر سیگار دارد. این یعنی حرکت در خلاف مسیر ترک سیگار.

چرا باید ترک سیگار را جدی گرفت؟

مهم‌ترین دلیلی که تصمیم افراد برای ترک سیگار را جدی‌تر می‌کند، نگرانی‌هایی است که برای وضعیت سلامتی خود دارند. این نگرانی زمانی جدی‌تر می‌شود که افراد در درون بدن‌شان مشکلی احساس کنند. مشکلی که احتمالا دلیل جز سیگار کشیدن ندارد. این مشکل‌ها گاهی ممکن است انقدر بد و جدی باشند که زندگی شما را تهدید کنند. در ادامه چندتا از شایع‌ترین عواقب سیگار کشیدن را آورده‌ایم:

بیماری‌های ریوی

متداول‌ترین بیماری که همه بروز آن را در افراد سیگاری حدس می‌زنند، بیماری‌های ریوی است. چرا که ریه اولین عضوی است که به طور مستقیم با دود سیگار در تماس است. ذات الریه شایع‌ترین بیماری ریوی است که سیگاری‌ها را تهدید می‌کند. این بیماری و سایر بیماری‌های مزمن انسداد ریوی نفس کشیدن را سخت و در نهایت غیرممکن می‌کنند.

بیماری‌های قلبی – عروقی

نرخ حمله قلبی، سکته قلبی و سکته مغزی در افراد سیگاری بسیار بیشتر از سایر افراد است. طی بررسی‌های انجام شده به این نتیجه رسیده‌اند که احتمال مرگ و میر به علت حمله قلبی، در افراد سیگاری دو برابر مردم عادی است.

سیگار باعث تنگ شدن رگ‌ها می‌شود و همین موضوع عامل بروز بیماری‌ها و مشکلات زیادی مثل سکته قلبی، سکته مغزی، ناتوانی‌ جنسی در مردان و …. است.

سرطان

وقتی از احتمال ابتلا به سرطان در افراد سیگاری حرف می‌زنیم، ذهن همه ناخودآگاه به سمت سرطان ریه می‌رود. اما سرطان ریه تنها یکی از انواع سرطان‌هایی است که افراد سیگاری را تهدید می‌کند. ممانعت از ترک سیگار، احتمال ابتلا به سرطان حنجره، مری، مثانه، کلیه، پانکراس، دهانه رحم، معده و بعضی از انواع سرطان خون را افزایش می‌دهد.

سیگار قاتل پوست شما است. سیگار کشیدن پوست شما را پیرتر از آنچه هست نشان می‌دهد و باعث به وجود آمدن لک‌‌های پوستی می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید مقاله زیر را بخوانید:

۵ نکته در مراقبت از پوست

فواید ترک سیگار

ترک سیگار کیفیت زندگی شما را بهبود می‌بخشد.
ترک سیگار کیفیت زندگی شما را بهبود می‌بخشد.

مصونیت در برابر همه بیماری‌هایی که بالاتر گفتیم، دلیل خوبی برای تصمیم به ترک سیگار است. نتیجه یک مطالعه تحقیقاتی نشان می‌دهد که سیگاری‌ها زودتر از مردم دیگر می‌میرند. مردان سیگاری به طور میانگین ۲/۱۳ سال و زنان سیگاری به طور میانگین ۵/۱۴ سال کمتر از غیرسیگاری‌ها عمر می‌کنند. این یک زنگ خطر جدی برای سیگاری‌ها است.

ترک سیگار کیفیت زندگی شما را بهبود می‌بخشد. بیشتر عمر می‌کنید و در میانسالی و پیری از سلامتی بیشتری برخوردار هستید. چی از این بهتر؟

از شکست خوردن در ترک سیگار نترسید. ترس از شکست هزاران مرتبه از شکست بدتر و مخرب‌تر است. درگیری با کمی شک، تردید، ترس و محافظه کاری طبیعی است اما نگذارید این ترس بر شکست بر شما و تصمیم‌تان اثر بگذارد. چگونه؟ در لینک زیر بخوانید:

غلبه بر ترس از شکست

دوره‌های ترک سیگار

دوره ترک سیگار دوره سختی برای همه است. در این دوره فرد نیاز به تحت مراقبت بودن دارد. پزشک متخصصی باید مرتب او را ویزیت کند. روانشناسی باید از لحاظ روانی او را زیرنظر داشته باشد و در این شرایط از او حمایت کند.

با ترک سیگار و کنار گذاشتن آن، دردهای جسمی و روحی زیادی به سراغ فرد می‌آید. حضور در یک برنامه مدون و تحت نظر بودن به فرد کمک می‌کند تا راحت‌تر با این موضوع کنار بیاید و نظرش را بهتر به نیمه پر لیوان که مزایای ترک سیگار است، جلب کند.

تصمیم به ترک سیگار و قول دادن به خودمان یا اطرافیانمان برای ترک عادت چند ساله‌ای که جسم و روحمان به آن وابسته است، کافی نیست. بهترین و پربازده‌ترین برنامه‌های ترک سیگار تا کنون آن برنامه‌هایی بوده‌اند که جلسات مشاوره حضوری و گروه درمانی مرتب داشته‌اند. هر چه ای برنامه‌ها منظم‌تر پیگیری شود، مقاومت بیشتری در برابر بازگشت دوباره به سیگار از خود نشان می‌دهیم. پس اگر می‌خواهید به سراغ موسسه خاصی بروید، به این موضوع توجه داشته باشید.

درمان جایگزین نیکوتین

برای ترک اعتیاد جسم به سیگار، روش‌هایی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها درمان جایگزین نیکوتین  یا NRT است. در این روش مصرف محصولات نیکوتین‌دار دیگری مثل آدامس نیکوتین، برچسب نیکوتین، اسپری نیکوتین و … سختی‌های جسمانی ترک سیگار را کم‌تر می‌کند. در چنین شرایطی که جسم با علائم ناگهانی ترک سیگار مواجه نمی‌شود، باید اقدام به نجات روح و روان فرد سیگاری کرد.

۷۰ الی ۹۵ درصد افرادی که موفق به ترک سیگار شده‌اند، این پیروزی را مدیون درمان جایگزین نیکوتین هستند. چرا که این روش از علائم جسمی شدیدی که ترک سیگار در پی دارد، می‌کاهد.

البته ما هرگز نمی‌گوییم که ترک سیگار بدون درمان جایگزین نیکوتین ممکن نیست. حرف ما این است که این روش راه ترک را برای شما هموارتر می‌کند. چرا که ترک سیگار بدون این روش علائم جسمانی دارد که بیشتر اوقات نمی‌تواند در برابر آن‌ها مقاومت کند پس دوباره سیگار کشیدن را شروع می‌کند.

روش NRT، روشی بی‌خطر برای ترک سیگار است که جز برای زنان باردار، خطری ندارد. البته این روش حتما باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

درمان کناری NRT

درمان جیگزین نیکوتین هرگز برای ترک سیگار کافی نیست. با این درمان تنها می‌توان وابستگی جسمی به مصرف سیگار را آرام آرام کاهش داد. بدن برای رفع عادت و وابستگی روحی به سیگار نیاز به درمان‌های روحی دیگری نیز دارد.

پیگیری چنین برنامه‌هایی در کنار درمان جایگزین نیکوتین، شانس موفقیت شما را تا دو برابر افزایش می‌دهد.

ناامید نشوید

QUIT smoking
QUIT Smoking

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که بارها برای ترک سیگار اقدام کرده‌اید اما هیچ کدام از این دفعات موفقیت آمیز نبوده است، ناامید نشوید. اکثر کسانی که موفق به ترک سیگار می‌شوند، ۱۰ – ۸ بار اقدام ناموفق داشته‌اند.

این عدم موفقیت در وهله اول ریشه در عوارض جسمای ترک سیگار دارد. بدن شما که به دریافت مرتب نیکوتین عادت کرده است، بدون آن احساس کمبود می‌کند. همین هم باعث برگشتن افراد به سیگار می‌شود.

کنار گذاشتن موقتی سیگار و بازگشت دوباره به آن شاید مایه شرمساری و ناامید کننده باشد اما مطمئن باشید بهتر از هرگز اقدام به ترک نکردن است. از هر بار شکست خود درس بگیرید و به دنبال روش‌هایی برای رفع مشکلاتی باشید که در طی این دوره تجربه کرده‌اید.

پذیرفتن این که اوضاع همیشه مطابق نقشه پیش نمی‌رود، یکی از آن پنج حقیقتی است که با پذیرفتنش آرامش بیشتری خواهید داشت. دیوید ریکو، نویسنده‌ی معروف و توانمند در زمینه‌ی روانشناسی، کتابی نوشته که در آن ۵ اصل جدید را طرح می‌کند که با پذیرش آن‌ها می‌توانیم در زندگی صاحب آرامش بیشتری شویم. این ۵ اصل را در مجله اینترنتی امرسان بخوانید:

پذیرش پنج حقیقت برای آرامش

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید