آلودگی و عدم سلامت کبد مصداق بارز جمله “وای به روزی که بگندد نمک!” است؛ چرا که کبد به عنوان برزگترین غده بدن، مهم‌ترین نقش را در دفع و پاک‌سازی سموم ایفا می‌کند. کبد چرب یکی از شایع‌ترین بیماری‌های کبدی است که در کارکرد این ارگان اساسی، تداخل ایجاد کرده و سلامت بدن را تهدید می‌کند. در این مقاله قصد داریم نکات مهمی درباره کبد چرب برای شما شرح دهیم.

چگونگی بروز کبد چرب

کبد عضوی حیاتی است که پروتئین‌ها و آنزیم‌های مسئول در فرآیندهای متابولیکی اساسی را تولید می کند. علاوه براین با پاک کردن آلودگی‌ها از خون به مبارزه با عفونت‌ها کمک می کند. همچنین کبد به عنوان یک فیلتر در برابر مواد غذایی عمل کرده و ویتامین‌ها و مواد مغذی ضروری را ذخیره و مواد مضر را دفع می‌کند. به همین دلیل است که سلامت کبد نقش بسزایی در فرآیند‌های حیاتی بدن ایفا می‌کند.

کبد چرب یکی از رایج ترین بیماری های کبد است. زمانی که بدن شما بیش از اندازه تولید چربی کرده یا به اندازه کافی آن‌ها را متابولیزه نکند؛ در این حالت چربی اضافی در سلول‌های کبدی تجمع یافته و منجر به بروز این بیماری کبدی می‌شود که در موارد شدید ممکن است نارسایی کبد را به همراه داشته‌باشد.

در بسیاری از موارد، کبد چرب علائم قابل توجهی نشان نمی‌دهد؛ اما ممکن است احساس خستگی داشته یا در سمت راست بالای شکم خود ناراحتی یا درد حس کنید.

چاقی، قند خون بالا، مقاومت به انسولین و مقادیر بالای چربی به ویژه تری گلیسیرید ارتباط تنگاتنگی با کبد چرب دارند. در موارد نادر امکان دارد این اختلال کبدی به دلیل بارداری، کاهش سریع وزن، قرار گرفتن در معرض سموم خاص، برخی از انواع عفونت‌ها مانند هپاتیت C و عوامل ژنتیکی بروز کند.

سطح تری‌گلیسیرید نشان‌دهنده میزان چربی موجود در خون شما است. به همین دلیل هم افزایش و بیشتر بودن آن از جد مجاز دردسرآفرین است. در ادامه این مقاله قصد داریم، راهکارها و نکات کلیدی برای کاهش سطح تری‌گلیسیرید خون را با شما به اشتراک بگذاریم.

نکات طلایی در کاهش تری‌گلیسیرید

مراحل پیشرفت

کبد چرب طی چهار مرحله پیشرفت می‌کند.
کبد چرب طی چهار مرحله پیشرفت می‌کند.

کبد چرب می‌تواند طی چهار مرحله پیشرفت کند:

۱) کبد چرب ساده: فقط تجمع چربی اضافی در کبد مشاهده می‌شود.

۲) استئو هپاتیت: در این مرحله علاوه بر چربی اضافی، التهاب در کبد نیز وجود دارد.

۳) فیبروز: التهاب در کبد باعث ایجاد زخم در این غده و رگ‌های خونی اطراف آن می‌شود.

۴) سیروز: در این سطح، زخم کبد به طور گسترده‌ای گسترش یافته و در صورت عدم درمان بدلیل نارسایی کبد، خطری تهدید کننده برای بدن به شمار می‌آید.این مرحله خود را با علائمی همچون تورم شکم، بزرگ شدن رگ‌های خوبی زیر سطح پوست، قرمز شدن کفت دست، زردی پوست و چشم و… نشان می‌دهد.

انواع کبد چرب

نوشیدن زیاد الکل باعث بروز کبد چرب الکلی می‌شود.
نوشیدن زیاد الکل باعث بروز کبد چرب الکلی می‌شود.

• نوشیدن زیاد الکل با آسیب رساندن به کبد، عملکرد این غده را در تجزیه چربی‌ها کاهش می‌دهد. این عارضه باعث تجمع چربی شده و بصورت کبد چرب الکلی (AFLD) نمایان می‌شود.

• در کسانی که الکل زیادی نمی‌نوشند، این بیماری به عنوان بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) شناخته می‌شود. به گفته محققان، کبد چرب غیر الکلی ۲۵ تا ۳۰ درصد از مردم ایالات متحده و اروپا را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

• کبد چرب حاد بارداری (AFLP) یک عارضه نادر اما جدی است. علت دقیق آن مشخص نیست. معمولا این نوع از کبد چرب در سه ماهه سوم بارداری ظاهر می‌شود و در صورت عدم درمان، خطرات جبران ناپذیری برای سلامتی مادر و جنین به وجود می‌آورد.

در دوران بارداری تغذیه اهمیت فوق‌العاده بیشتری پیدا می‌کند. به همین دلیل لازم است رژیم غذایی شما در این دوران سالم، متنوع و سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف مورد نیاز در دوران بارداری باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با مهم‌ترین مواد معدنی مورد نیاز زنان در دوران بارداری آشنا کنیم.

مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری

تشخیص کبد چرب

همانطور که گفته شد، کبد چرب خود را با علائمی مانند از دست دادن اشتها، خستگی و ضعف، درد متوسط تا شدید در شکم، زردی پوست و چشم و… نشان می‌دهد. در صورت بروز این نشانه‌ها مراجعه به پزشک امری ضروری است. پزشک از طریق معاینه و تجویز آزمایشات، عملکرد کبد شما را بررسی می‌کند.

سوابق پزشکی

اگر پزشک شما مشکوک به کبد چرب باشد، احتمالاً از شما سؤالاتی درباره این موارد می‌پرسد:

  • سابقه پزشکی خانوادگی شما، از جمله هرگونه سابقه بیماری کبدی
  • مصرف الکل و سایر عادت‌های زندگی شما
  • ابتلا به هرگونه بیماری پزشکی
  • دارویی‌هایی که مصرف می‌کنید.
  • تغییرات اخیر در سلامتی شما

معاینات بدنی

پس از تکمیل کردن این اطلاعات، پزشک یکسری معاینات فیزیکی انجام داده و با لمس و فشار دادن شکم، التهاب و بزرگ شدن کبد شما را مورد بررسی قرار می‌دهد. با این حال ممکن است کبد بدون بزرگ شدن، ملتهب شده و پزشک نتواند آن را تشخیص دهد. در این مرحله آزمایش‌ها و تست‌های بالینی به کمک پزشک می‌آیند.

آزمایش خون

در بسیاری از موارد، بیماری کبد چرب پس از نشان دادن افزایش آنزیم‌های کبدی در آزمایش خون، تشخیص داده می‌شود. به عنوان مثال، پزشک شما ممکن است آزمایش آلانین آمینوترانسفراز (ALT) و تست آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) را برای بررسی آنزیم‌های کبدی تجویز کند.در صورت مثبت بودن آزمایش آنزیم‌های کبدی ، پزشک احتمالاً تست‌های دیگری برای شناسایی علت التهاب تجویز می‌کند.

مطالعات تصویربرداری

پزشک شما ممکن است از یک یا چند آزمایش تصویربرداری از جمله سونوگرافی، سی تی اسکن و MRI برای بررسی چربی اضافی یا سایر مشکلات کبدی استفاده کند.

همچنین این احتمال وجود دارد که پزشک آزمایشی به نام FibroScan,VCTE تجویز کند. در این آزمایش از امواج صوتی با فرکانس پایین برای اندازه گیری سفتی کبد استفاده می‌شود. این امر می‌تواند به بررسی زخم‌های کبدی کمک کند.

نمونه برداری از کبد

نمونه‌برداری از کبد بهترین روش برای تعیین شدت بیماری کبد چرب در نظر گرفته می‌شود. در طی نمونه برداری از کبد، پس از اعمال بی حسی موضعی در ناحیه مورد نظر برای کاهش درد، پزشک یک سوزن را در کبد شما فرو کرده و یک قطعه از بافت را برای معاینه خارج می‌کند؛ سپس هر گونه زخم ناشی از برش را بخیه و پانسمان کرده و نمونه مورد نظر برای تشخیص و بررسی به پاتولوژیست تحویل داده می‌شود.نتیجه این آزمایش می‌تواند به پزشک در تشخیص بیماری کبد چرب، ابتلا به زخم‌های کبدی و همچنین سرطان کبد کمک کند.

درمان‌های خانگی

درست است که تاکنون دارویی برای درمان کبد چرب معرفی نشده‌است، اما با تغییر برخی از عادات و رفتارهای روزمره می‌توانید نقش مؤثری در بهبود این بیماری داشته‌باشید.

کاهش وزن

در صورت اضافه وزن، هدف شما باید رسیدن به شاخص توده بدنی (BMI) 18.5 تا ۲۴٫۹ باشد. از دست دادن بیش از ۱۰% از وزن شما، مقداری از چربی بیش از حد کبد را از بین برده و مسیر رسیدن به سلامت کبد را هموارتر می‌کند.

ورزش

ورزش کردن بطور منظم و مداوم می‌تواند در روند بهبود کبد چرب کمک بسزایی داشته‌باشد. یک مطالعه چهار هفته ای بر روی ۱۸ فرد چاق مبتلا به کبد چرب غیرالکلی، نشان داده‌است که ۳۰-۶۰ دقیقه ورزش در پنج روز در هفته، ۱۰ درصد از چربی کبد آن‌ها کاسته‌است.

رژیم غذایی سالم

سعی کنید یک رژیم غذایی متعادل حاوی میوه‌ها، سبزیجات، پروتئین و کربوهیدرات‌های زیاد اما کم چربی، شکر و نمک داشته‌باشید. همچنین خودداری از نوشیدن الکل، نقش مثبتی در کنترل چربی کبد ایفا می‌کند.

مواد غذایی مفید در بهبود کبد چرب

سبزیجاتی مانند کلم پیچ و کلم بروکلی از تجمع چربی در کبد جلوگیری می‌کنند.
سبزیجاتی مانند کلم پیچ و کلم بروکلی از تجمع چربی در کبد جلوگیری می‌کنند.

همانطور که اشاره شد یک رژیم غذایی سالم می‌تواند از آسیب‌های ناشی از کبد چرب جلوگیری کند. در ادامه برخی از خوراکی‌های مفید در کاهش عوارض این بیماری را به شما معرفی می‌کنیم.

ماهی

ماهی های چرب مانند ماهی آزاد ، ساردین ، ​​ماهی تن و ماهی قزل آلا سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. این اسیدهای چرب مفید می‌توانند به بهبود سطح چربی کبد کمک کرده و باعث کاهش التهاب شوند.

قهوه

مطالعات نشان می‌دهد کافئین موجود در قهوه با کاهش میزان آنزیم‌های غیر طبیعی کبد، از پیشرفت آسیب‌های کبد چرب جلوگیری می‌کند.

آووکادو

آووکادو سرشار از چربی‌های سالم و فیبر است که در کنترل وزن نقش مهمی ایفا می‌کند. همچنین آووکادو حاوی مواد شیمیایی است که خطرات ناشی از کبد چرب را کاهش می‌دهند.

سبزیجات

گنجاندن سبزیجاتی مانند کلم بروکلی، اسفناج و کلم پیچ در برنامه‌غذایی روزمره، به کاهش وزن و جلوگیری از تجمع چربی در کبد کمک می‌کند.

گردو

گردو یکی از مغزهای سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است. تحقیقات ثابت کرده‌اند مصرف گردو در افراد مبتلا به کبد چرب با کاهش سطح گلیسیرید، عملکرد کبد را بهبود بخشیده‌است.

دانه‌های آفتابگردان

این دانه‌های طعم‌دار سرشار از ویتامین E و آنتی اکیسیدان‌ها هستند که در برابر آسیب‌های کبدی نقش محافظتی ایفا می‌کنند.

بلغور جو دوسر

کربوهیدرات‌های غلات کامل مانند آرد جو دوسر به بدن شما انرژی کافی در طول روز می‌دهند. علاوه بر این، جو دو سر منبع غنی از فیبر است که در حفظ وزن ایده آل کمک می‌کند.

جو یکی از غلات سرشار از مواد‌‌ مغذی است که در بعضی از وعده‌های غذایی ما یافت می‌شود؛ بدون اینکه درباره‌ی خواص شگفت‌انگیز آن بدانیم. در این مقاله قصد داریم شما را با خواص جو آشنا کنیم تا اگر آن را در برنامه غذایی خود جای نداده بودید، از امروز مصرف جو را در غذاهای اصلی یا میان‌وعده‌ها جدی بگیرید.

جو را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید