تغذیه و سلامتخواص مواد غذایی

چگونه پوستی سالم داشته باشیم ؟

سلامت پوست چیزی نیست که به‌ تازگی دغدغه افراد جامعه شده باشد.از بین افراد مختلف، خانم‌ها به علت اهمیت زیادی که به زیبایی خود می‌دهند به‌سلامت پوست بیشتر از مردان توجه دارند.پوست خوب مثل صفحه نقاشی می‌ماند که اگر خوش‌رنگ و لعاب نباشد بقیه تصاویر در صفحه هرچه قدر هم که زیبا باشند تأثیر منفی می­پذیرند  و خوب دیده نمی شوند. پوست هم که شاداب و با طراوت و زیبا نباشد، نمی‌گذارد در صورت، زیبایی چشم و لب و بینی و مژه به چشم بیاید. در سایر نقاط بدن نیز اهمیت پوست و سلامت آن یک شاخص تاثیرگذار به حساب می آید و این امر حفظ سلامت پوست را در کانون توجهات قرار داده است.

همانطور که می دانید نتایجی که در پی بررسی های علمی و آزمایشات مختلف به دست آمده قابل اتکا هستند.این نتایج نشان می دهند که سلامت پوست و بدن چیزی جدا از تغذیه سالم نیست. هرچه که می‌خوریم قسمتی از مواد مغذی موردنیاز بدن را تأمین می‌کند و کمبود هر ماده مغذی می تواند تاثیرات منفی بر قسمتهایی  از بدن داشته باشد. بر این اساس، سوء تغذیه، همیشه زیبایی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. به همین دلیل است که شما اگر آشپزی ایرانی و غذاهای سنتی ما را موردبررسی قرار دهید، به این درک خواهید رسید که در تاریخ کهن ما با ترکیب مواد غذایی مناسب، همیشه کامل‌ترین غذاها را از دید تغذیه‌ای فراهم کرده‌اند تا سلامت بدن و به طبع آن، سلامت پوست نیز تضمین گردد.

تغذیه و سلامت پوست:

سلامت پوست با یک تغذیه مناسب که مواد مغذی موردنیاز آن را فراهم می‌کند، عجین شده است. ویتامین‌ها اولین بخش از تغذیه مناسب پوست هستند که در غالب برنامه آشپزی اصولی باید در هر خانه‌ای برای تأمین سلامتی افراد خانواده در نظر گرفته شوند. از اعضای مهم ویتامین‌ها، باید به ویتامین‌های A , B ,C ,D,E ,K اشاره‌کنیم.

شرایط اقتصادی کنونی که در آن مواد غذایی با افزایش قیمت روبرو هستند، بر روی برنامه آشپزی اکثر خانواده‌ها تأثیر منفی می‌گذارد، درنتیجه احتمال آسیب دیدن پوست افراد در طولانی‌مدت فراهم می‌گردد. بنا بر توضیحات ارائه شده سعی کردیم برای جبران این نقیصه، به منابع ارزان غذایی اشاره کنیم که با شرایط اقتصادی کنونی اکثر خانواده‌های ایرانی مطابق باشد.امیدواریم این روش، یعنی استفاده از منابع غذایی ارزان به جای مواد غذایی گرانقیمت، بتواند فقر مواد ویتامینی موجود در برنامه غذایی را جبران و به سلامت بیش از پیش شما عزیزان منجر گردد.

دومین بخش تغذیه مناسب سلامت پوست، مواد معدنی هستند که کمبود هرکدام از آن­ها، بر اساس نقش خاصی که در متابولیسم بدن دارند بسیار بر سلامت پوست تاثیرگذار خواهد بود . اعضای این خانواده شامل روی، سیلیکا، گوگرد، مس، سلنیوم و منیزیم هستند که همچون ویتامین‌ها باید بررسی شوند.

تغذیه سالم و ارزان:

تغذیه سالم با توجه به زندگی ماشینی، نبود محصولات ارگانیک، انواع آلودگیهای زیست محیطی و … به سختی رخ می دهد و اغلب خانواده ها با توجه به ذیق وقت، اشتغال به امور روزانه و … از آن غافل می شوند. داشتن زیبایی و سلامت پوست در میان قشر جوان ما به‌ تازگی تبدیل به مهم‌ترین دغدغه زندگی شده است. به‌ طوری‌ که به هر دری می‌زنند و انواع روش‌هایی که در تبلیغات می‌بینند را امتحان می کنند تا شاید به نتیجه ای که مطلوب است دست یابند. آنها حاضر می‌شوند سراغ روشهای پزشکی مثل جراحی بروند، به انواع لوازم‌ آرایشی و بهداشتی پناه ببرند که گواه آن صرف میلیاردها ریالی است که در کشور برای خرید لوازم‌ آرایشی و بهداشتی هزینه می شود. لوازمی که حتی در میان اقشار نوجوان ما نفوذ کرده بدون اینکه کسی به آنها گوشزد کرده باشد که شما سالم‌ترین و باطراوت­ ترین پوست را دارید و با مصرف لوازم‌ آرایشی، در حقیقت زمینه مشکلات پوستی و پیری زودرس آن را فراهم می‌کنید. ارزان‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای داشتن یک پوست شاداب، تغذیه سالم است که با یک آشپزی اصولی فراهم می‌شود. بعضی از خانواده‌ها برای تغذیه خود اهمیت چندانی قائل نیستند و با صرف هزینه اندک، به‌ اصطلاح صرفه‌جویی می‌کنند، اما در آن‌ سوی ماجرا برای تأمین زیبایی و سلامت پوست خود، هزینه زیادی بابت خرید لوازم‌ آرایشی و بهداشتی شیمیایی پرداخت می کنند که با دارابودن عوارض جانبی فراوان، اگر بخواهد مشکلی را از میان بردارد، عوارض بد دیگری را از خود به جای می گذارد.لذا در ذیل نمونه هایی از مشکلات پوستی و روش درمان آن با آشپزی ایرانی را بیان خواهیم کرد:

خشک شدن و پوسته‌ پوسته شدن پوست؛ علت کمبود ویتامین A و E است که A در ساخت کلاژن نقش دارد و ویتامین E هم که برای جلوگیری تخریب سلول‌ها و ترمیم آن‌ها کمک‌ می­کند، همچنین مرطوب‌کننده قوی پوست است. یک ماده غذایی ارزان که در هر سالادی و سوپی می‌تواند در اختیار شما باشد هویج است که به تأمین ویتامین A در بدن شما کمک می‌کند. مواد غذایی ارزان دیگر شامل زرده تخم‌مرغ، شوید تازه، کدوتنبل، شلغم، چغندر، اسفناج، پنیر و کره تازه می‌ باشد که در برنامه آشپزی ایرانی قابل‌استفاده هستند. ویتامین A و E هم با مصرف اسفناج تأمین می‌شوند. گوجه‌فرنگی و روغن آفتابگردان هم منابع ارزان E هستند.

پیری زودرس پوست:

کمبود ویتامین B در پیری زودرس پوست موثر است.ویتامین B در آب‌رسانی ‌به پوست نقش بسزایی دارد. برای تأمین ویتامین B در برنامه آشپزی ایرانی، می توانید از حبوباتی مانند انواع لوبیا استفاده نمایید،  یا از شیر، تخم‌مرغ و سبزیجات پربرگ استفاده نمایید. جوانه گندم هم که به‌راحتی قابل تهیه و مصرف همراه با سالاد است می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

چین‌وچروک پوست:

در سلامت پوست و جلوگیری از چروک شدن آن از ویتامین C و D، مس و سیلیکا غافل نشوید که ویتامین C در کلاژن سازی نقش بسیار مهمی دارد. گوجه‌فرنگی، اسفناج و مرکباتی چون لیمو، پرتقال و نارنگی مواد پرمصرفی هستند که این ویتامین را تأمین می‌کنند. ویتامین D هم که در رفع چروک مؤثر است را می توان در شیر، زرده تخم‌مرغ و کنسرو ماهی جستجو کرد. مس را هم با شکلات و گوشت تأمین کنید. هویج، نخود، لوبیا سبز وکرفس هم سیلیکا را فراهم می‌کنند.

سیاهی زیر چشم:

 سلامت گردش خون در عدم ظهور این معضل مؤثر است که ویتامین K موجود در کلم، کاهو، زرده تخم‌مرغ، گوجه‌فرنگی و کرفس و لوبیا سبز کمک‌کننده بوده و علاوه بر این در کاهش چین‌وچروک هم مؤثر می باشند.

جوش‌های پوستی و رنگ غیرعادی پوست:

ماده معدنی روی، که در عدس، زرده تخم‌مرغ و تخم کدو وجود دارد می تواند در پیشگیری از جوش، تأمین سلامت پوست و در بهبود و ترمیم پوست آسیب‌دیده مؤثر باشد.

حساسیت پوستی و آکنه:

گوگرد و منیزیم را فراموش نکنید؛ سیر، پیاز و کلم برای تأمین گوگرد کمکتان می‌کنند. سویا هم منیزیم را فراهم می‌کند.

سرطان پوست:

 امروزه آمارها نشان می دهد که در جهان هر ساله بیش از یک میلیون نفر به سرطان پوست مبتلا می شوند.

با تأمین سلنیوم، در کنار ویتامینE و آنتی اکسیدان ها سلامت پوست خود را بیمه کنید.
سلنیوم ماده معدنی است که توانایی DNA را برای احیای آسیب های پوستی بالا می برد.گردو سرشار از این ماده معدنی است.
آنتی اکسیدان ها نیز به میزان قابل توجهی می توانند پوست شما را از گزند سرطان در امان نگهدارند.میوه هایی مثل انگور، انار و .. با داشتن آنتی اکسیدان بالا، التهاب سلولهای پوستی که در نتیجه اشعه ماوراء بنفش به وجود می آیند را از بین می برند.

گوجه فرنگی با داشتن لیکوپن که یک آنتی اکسیدان قوی به حساب می آید نیز سلاح قوی در مقابله با سرطان پوست به حساب می آید. پژوهش‌ها نشان می‌دهد مصرف روزانه‌ی پوره‌ی گوجه فرنگی مقاومت پوست در برابر اشعه‌های ماورای بنفش را 30 درصد افزایش می‌دهد. از طرف دیگر مصرف این ماده‌ی غذایی مفید میزان کلاژن را نیز بالا می‌برد.
فلفل ها به ویژه از نوع تند که حاوی مقدار زیادی از ماده کاپسایسین است نیز در جلوگیری از سرطان بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا