آشپزیغذای اصلی

توصیه‌هایی برای آشپزی آسان در منزل

ناهار چی بپزم؟ شام چی درست کنم؟ وااای خدا مهمون دارم … حالا چی بپزم؟ این سؤالات هر روز و همیشه برای بیشتر آدم‌ها تکرار می‌شوند. دغدغۀ آشپزی و پخت و پز یک دغدغۀ همیشگی است که گاهی، مدت‌ها ذهن ما را به خود مشغول می‌کند. بسیاری از کسانی که این چالش‌ را دارند با عضویت در کانال آشپزی یا صفحات اینستاگرام آشپزی سعی می‌کنند این چالش را برطرف کنند، چرا که دیگر مراجعه به کتاب آشپزی ایرانی یا فرنگی، کمی وقت‌گیر است و معمولاً افراد شاغل و دانشجو فرصتی برای آموزش آشپزی ایرانی یا فرنگی با کتاب را ندارند و ترجیح می‌دهند بصورت آنلاین این کار را انجام دهند.

شاید راه‌های دیگری هم برای آموزش آشپزی یا پیدا کردن چند دستور پخت و آشپزی آسان وجود داشته باشد. روش‌هایی مثل جست‌وجو در اینترنت، عضویت در خبرنامۀ سایتی که آشپزی آسان و سریع یا غذاهای معروف ایرانی را برای‌ کاربران ایمیل می‌کند، هم راه‌های مناسبی است. اما شاید همه این‌ها همیشه و در مواقع ضروری در دسترس کسانی که نیاز فوری به دستور پخت دارند نباشد. اگر شما هم جزو کسانی هستید که نیاز دارید در مواقع مختلف به چند دستور غذا سریع و راحت یا راه‌هایی برای آشپزی سریع دسترسی داشته باشید اما راه مناسبی پیدا نمی‌کنید، پس با ماه همراه باشید تا چند راه دیگر را برای حل این معضل بررسی کنیم.

اگر اهل آشپزی کردن نباشید طبیعتاً این مشکل پیدا کردن دستور غذا برای‌تان بزرگ و خسته‌کننده است، چون کسانی که معمولاً پخت و پز می‌کنند، همیشه چند دستور غذای خاص برای مواقع ضروری دارند.

یکی از راه‌هایی که می‌خواهیم به شما پیشنهاد کنیم دقیقاً همین است. شما هم باید چند دستور غذا به صورت همیشگی برای‌ خودتان داشته باشید و آن‌ها را تقسیم‌بندی کنید. مثلاً یک دستور پخت برای شب‌هایی که خسته هستید و دیروقت به خانه رسیده‌اید یا چند دستور آشپزی ایرانی برای زمان‌‌هایی که مهمان‌های سنتی دارید و می‌خواهید حسابی از آن‌ها پذیرایی کنید.

داشتن چند دستور آشپزي غذاهاي تركيه یا آشپزی مدرن برای روزهایی که دوستانتان را به خانه دعوت کرد‌ه‌اید، می‌تواند پذیرایی شما را خودمانی‌تر و صمیمی‌تر کند.

بنابراین پیش از شروع آموزش آشپزی ایرانی یا هر نوع دیگر بهتر است:

 • نیازهای‌تان را طبقه‌بندی و آن‌ها را یادداشت کنید.
 • مواقعی که نیاز به دستور پخت تازه یا جدید دارید را شناسایی کنید.
 • امکاناتی که برای آشپزی در مواقع شناسایی شده دارید را بررسی کنید.
 • مواد غذایی که فکر می‌کنید برای آشپزی در مواقع مختلف به آن‌ها نیاز دارید را یادداشت کنید. 
 • مواد غذایی که می‌توانید برای مدت طولانی نگه‌داری کنید یادداشت کنید.
 • مواد غذایی تازه‌ای را که هنگام آشپزی در مواقع مختلف نیاز دارید، یادداشت کنید.
 • مراکز خریدی که می‌توانید در مواقع نیاز فوری به مواد اولیه از آن‌ها خرید کنید، یادداشت کنید.

برای شروع آشپزی ذائقۀ شما از هر چیز دیگری مهم‌تر است. به خاطر داشته باشید که اگر بخواهید انواع مختلفی مانند آشپزی با مرغ یا آشپزی با گوشت چرخ کرده را در فهرست دستور پخت شخصی‌تان داشته باشید، باید پیش از هر چیز بررسی کنید که آیا این نوع غذاها را دوست دارید؟ آیا همۀ انواع غذاهایی که با این مواد پخته می‌شود را می‌خورید؟ ممکن است مثلاً گوشت چرخ‌کرده را یک غذا دوست داشته باشید و در غذای دیگری از آن خوشتان نیاید. برای رسیدن به پاسخ چنین سؤالاتی، اگر ذائقه‌تان را به خوبی می‌شناسید پس موارد زیر را هم باید برای خودتان یادداشت کنید:

 • مواد غذایی که دوست دارید.
 • مواد غذایی که از آن‌ها خوشتان نمی‌آید.
 • موادی که به آن‌ها حساسیت دارید.
 • غذاهایی که دوست دارید.
 • غذاهایی که خوشتان نمی‌آید.
 • غذاهایی که برای‌تان تفاوتی ندارد.

پس از این که تمام موارد بالا را بررسی و یادداشت کردید، می‌توانیم وارد مرحلۀ اصلی یعنی راه رسیدن به نکته‌‌های مختلف انواع آشپزی ایرانی و … برای مواقع مختلف شویم.

پیش از شروع کار اگر به مخلفات غذا مانند سالاد ، ترشیجات، دسر یا پیش‌غذا هم اهمیت می‌دهید، باید مواد و دستور‌هایی برای تهیه کردن این خوراکی‌ها هم به فهرستی که گفتیم اضافه کنید.

پیشنهاد‌هایی برای داشتن آشپزی سریع و کارآمد

داشتن چند دستور غذا کار چندان سختی نیست اما آماده کردن و در دسترس بودن همیشگی‌ آن‌ها برای مواقع مختلف نیاز به کمی فکر کردن دارد و همانطور که گفتیم باید پیش از شروع نکته‌های مهمی را یادداشت کنید تا به مشکلی برنخورید و همیشه برای آشپزی آماده باشید.

مواقع مختلفی که نیاز به آشپزی برای هر کسی پیش می‌آید عمدتاً زمان‌های زیر است:

 • مواقع فوری و یهویی
 • هنگام خستگی
 • هنگام کمبود زمان
 • هنگام بیماری
 • وقتی که مهمون دارید
 • هنگامی که مواد غذایی لازم را ندارید

مواقع فوری و یهویی

برای هنگامی که دچار ضرورتی می‌شوید و باید فوراً غذایی تهیه کنید، مواد غذایی آماده و نیمه آماده بهترین گزینه است. بهتر است همیشه چند کنسرو تن ماهی، لوبیا، بادمجان و … در کابینت‌ها داشته باشید؛ چرا که می‌توانید تمام این مواد را هنگام ضرورت با مواد دیگری ترکیب کنید و یک آشپزی سریع و آسان انجام دهید. مثلاً می‌توانید پلو درست کنید و تن ماهی را به آن اضافه کنید، یا می‌توانید با اضافه کردن چند تکه قارچ و مقداری گوشت سفید یا قرمز به کنسرو لوبیا یک خوراک لوبیای خوب داشته باشید. بنابراین برای مواقع فوری استفاده از مواد غذایی نیمه آماده بهترین گزینه است.

هنگام خستگی

هیچ کس دوست ندارد هنگامی که خسته است، کاری مثل آشپزی انجام دهد. اما اگر هنگامی که خسته‌اید، چند تکه مرغ آپز و مقداری رب و نخود سبز توی یخچال داشته باشید می‌توانید با کمی تفت دادن و اضافه کردن ادویه به این مواد، یک غذای آسان آماده و نوش جان کنید. بنابراین گذاشتن تکه مرغ آپز در یخچال را برای مواقعی که خسته‌ هستید فراموش نکنید.

هنگام کمبود زمان

در زندگی مدرن و شلوغ امروزی، کمبود زمان برای همه چیز معضل شایعی است اما این به این معنی نیست که برای آشپزی کردن و خوردن غذای خوب زمان نگذارید و خودتان را محروم کنید. داشتن چند تکه ژامبون، کمی سوسیس و تخم مرغ، همیشه گزینه‌هایی نجات‌بخش‌است. اما اگر مهمان داشته باشید یا دلتان نخواهد ژامبون و… بخورید، پیشنهاد ما این است که هنگامی که سرتان خلوت‌تر است، مقداری برنج آبکش‌شده آماده کنید و در یخچال بگذارید. همچنین مقداری گوشت چرخ‌کرده و تفت داده شده در پیاز و ادویه برای وقت‌هایی که زمان کمی دارید آماده کنید و در یخچال بگذارید، اما توجه داشته باشید که این مواد را بعد از گذشت دو یا سه روز از پخت آن‌ها مصرف نکنید. اگر این مواد را آماده در یخچال داشته باشید می‌توانید با آن‌ها غذاهای متنوعی درست کنید. کمی کنسرو نخود سبز به گوشت اضافه کنید و تفت دهید و روی برنجی که دم کرده‌اید، بگذارید.

یا چند تکه سیب‌زمینی آب‌پز کنید و به برنج و گوشت اضافه و دم کنید، یا کمی عدس و کشمش به مواد اضافه کنید و یک عدس پلوی خوشمزه را که از غذاهای معروف ایرانی است، آماده کنید.

هنگام بیماری

برای هنگام بیماری چند غذای همیشگی وجود دارد که بسته به نوع بیماری می‌توان آن‌ها را پخت. اگر خدای نکرده سرما خورده باشید گزینۀ سوپ همیشه بهترین گزینه است. برای پختن سوپ می‌توانید سبزی را آماده کنید و در فریزر نگهداری کنید و موقعی که نیاز دارید، سبزیجات را به همراه چند تکه مرغ آب‌پزی که قبلاً گفتیم بهتر است همیشه در یخچال داشته باشید، بپزید. برای پختن یک سوپ فوق‌العاده، کمی کنسرو نخود سبز یا کنسرو مخلوط ذرت و نخود و هویج بهترین انتخاب است. کافی است مقداری ورمیشل یا جو اضافه کنید و یک سوپ خوشمزه و مقوی بپزید. معمولاً هنگام بیماری خوردن غذاهای ساده بدون چربی و ادویه گزینه خوبی است، بنابراین سیب‌زمینی و تخم مرغ آبپز را برای چنین مواقعی فراموش نکنید.

وقتی که مهمون دارید

اگر مهمان‌های تان سرزده نیامده باشند پس فرصت کافی برای برنامه‌ریزی و آشپزی خواهید داشت. پیشنهاد می‌کنیم برای مهمانی‌ها حتماً مواد را از شب قبل آماده کنید. مثلاً اگر می‌خواهید آشپزی ایرانی انجام دهید، برنج را از قبل خیس کنید،‌ حبوبات را از قبل خیس کنید، زعفران را دم کنید،‌ حتی موادی مثل سیب‌زمینی را خرد کنید و در آب سرد بگذارید. به این ترتیب و با آماده کردن مواد از قبل می‌توانید یک آشپزی سریع اما با درایت داشته باشید.

هنگامی که مواد غذایی لازم را ندارید

هنگامی که مواد غذایی ضروری برای پخت یک غذا را ندارید، باید به جایگزین‌ها فکر کنید. البته اگر غذای موردنظرتان را بتوانید با ماده جایگزین بپزید. برای مواقعی که گوشت ندارید، قارچ یا سویا بهترین گزینه است. مثلا اگر برای ماکارونی گوشت ندارید، سویا و حتی سوسیس هم گزینه‌های خوبی هستند. اگر برای درست کردن سوپ، ورمیشل ندارید، نودل را جایگزین کنید.

نکته‌هایی که گفتیم تقریباً برای بیشتر مواقع کاربرد دارند و می‌توانید با در نظر داشتن این نکته‌ها بدون استرس آشپزی خوبی انجام دهید و از غذایی که آماده کرده‌اید، لذت ببرید.

اگر دوست دارید دسر هم آماده کنید، کیک‌های یخچالی یا بیسکویتی، ترکیب بستنی، شکلات و آجیل یا کمی میوه می‌تواند یک دسر مناسب و خوشمزه باشد.

همانطور که دیدید، آشپزی کردن حتی اگر آشپزی ایرانی باشد، کار چندان دشواری نیست، به شرطی که پیش‌بینی‌های لازم را انجام دهید و مواردی که گفتیم را یادداشت کرده باشید؛ چرا که اگر برای هر زمان، راهکاری داشته باشید، هیچ گاه سردرگم و آشفته نخواهید شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا