دکوراسیونسبک زندگی

دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک

بهترین کار استفاده از یک پنجره بزرگ در اتاق خانه های کوچک است تا بتواند نور را به محیط وارد کند اما ممکن است همیشه این امکان وجود نداشته باشد. ناامید نشوید، برای دکوراسیون خانه های کوچک ایرانی ما راهکار دیگری نیز داریم. شما می‌توانید با استفاده از استراتژی‌های طراحی خانه احساس کمبود نور را به حداقل برسانید.

از رنگ‌های تیره دوری کنید، رنگ‌های روشن در دکوراسیون اتاق کوچک بهترین انتخابتان خواهد بود. دقت کنید که لازم نیست حتما همه چیز سفید مطلق باشد. می‌توانید از رنج‌های خاکستری روشن یا خاکی استفاده کنید اما اگر طرفدار رنگ هستید توصیه می‌شود تنها یک دیوار اصلی خود را رنگی کنید و وسایل بزرگ مثل مبلمان و دیگر عناصر دکوراسیون خود را روبروی آن دیوار بچینید.

اگر دکوراسیون پذیرایی را طراحی می‌کنید باید حتما با نور بازی کنید چرا که برای ایجاد یک فضای دلنشین حتما حضور نور گرم لازم است.

علاوه بر رعایت نکات گفته‌شده در دیزاین خانه می‌توانید با توجه به مورد استفاده اتاق از نورهای کانونی استفاده کنید. مثلا با استفاده از نور یک گوشه را به اتاق مطالعه یا میز کار اختصاص دهید.

تکنیک:

یک تکنیک دیگر در دکوراسیون داخلی منزل کوچک تاباندن نور به یکی از وسایل کلیدی خانه است تا توجهات به آن جلب شود.

نکته مهمی که باید به آن توجه کرد استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف است تا هزینه‌های زیادی به شما تحمیل نگردد.

اگر اتاقتان کوچک است وجود یک آیینه در تزئینات خانه می‌تواند کمک بزرگی باشد. نکته مهم این است که در این کار زیاده‌روی نشود چرا که اگر از آیینه خیلی بزرگی استفاده کنید دکوراسیون منزل را خراب خواهید کرد. علاوه بر توجه به سایز باید به توزیع آیینه‌ها در فضا نیز توجه کرد تا به نحوی چیدمان شوند که نور را بازتاب کنند و موجب بزرگ دیده شدن فضا گردند. هرگز یک آیینه را جلوی یک دیوار ساده قرار ندهید.

پرده‌ها عنصر مهم بعدی در دکوراسیون منزل هستند. بهتر است در فضای کوچک از پارچه‌های نرم با طرح و بافت خطی و ساده استفاده کرد. بهتر است پرده از سقف تا کف آویزان شود تا ارتفاع بیشتری را القا کند.

در ادامه به بررسی نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی می‌پردازیم.

چند ایده جالب برای دکوراسیون پذیرایی

رنگ:

رنگ مناسبی برای دیوارها انتخاب کنید. رنگ‌ها تأثیر به سزایی در تغییر اتاق‌ها دارند. اتاق‌های کوچک باید با رنگ‌های سرد مثل طوسی، آبی و سبز نقاشی شوند. طوسی یک رنگ خنثی فوق‌العاده است که می‌تواند در ترکیب با هر رنگ دیگری برای دکوراسیون داخلی پذیرایی انتخاب شود. باید سقف را با رنگ‌های روشن‌تری نسبت به دیوارها رنگ کنید تا ارتفاع اتاق بیشتر به نظر برسد و عبور جریان هوای بیشتری حس شود.

پرده :

پرده‌ها را از سقف، بالاتر از پنجره، آویزان کنید و ارتفاع را تا کف زمین انتخاب کنید. این کار توهمی از ارتفاع و فضای بیشتر ایجاد می‌کند.

مبلمان :

از مبلمان درست استفاده کنید. از ترکیب مبل و صندلی‌های دسته‌دار استفاده کنید. استفاده از دو مبل کوچک روبروی هم با یک میز عسلی که بینشان قرار گیرد ایده بسیار خوبی است. دقت کنید که در دکوراسیون داخلی منزل کوچک نیاید از تعداد زیادی وسیله استفاده کنید چرا که فضا را کم کرده و در شما احساس محدودیت ایجاد می‌کند.

از وسایل دومنظوره استفاده کنید. در اغلب سبک‌های دکوراسیون داخلی برای فضاهای کوچک به این نکته توجه می‌شود. به عنوان مثال می‌توانید یک میز جلومبلی با یک قفسه مخفی انتخاب کنید تا از آن قفسه برای نگهداری DVD‌هایتان استفاده کنید. یا از مبل‌های تختشو یا دکوری‌های کتابخانه‌ای بهره ببرید.

عناصر بزرگ:

سعی کنید در دیزاین خانه یک نقطه کانونی ایجاد کنید. ممکن است فکر کنید استفاده از عناصر بزرگ در طراحی خانه کوچک تناقض باشد اما یک نقطه کانونی بزرگ یک سبک خاص در خانه ایجاد می‌کند. یک هنر اثر هنری بزرگ خیلی بهتر از چندین اثر کوچک است که فقط احساس سردرگمی ایجاد می‌کند.

آیینه :

از آیینه استفاده کنید، آیینه‌ها فضا را بزرگتر جلوه داده و نور بازتاب می‌کنند. یک آیینه بزرگ روی مبل یا روبروی پنجره قرار دهید تا نور جذب کنید. همچنین می‌توانید از چندین آیینه کوچک در کنار هم نیز استفاده کنید.

چگونه از سبک دکوراسیون مینیمالیستی در طراحی خانه استفاده کنیم؟

اگر از طرفداران دکوراسیون هستید و به دنبال ایجاد تغییری هستید که به شما اجازه دهد از فضا لذت ببرید و در عین حال یک سبک و روش مخصوص مانند فنگ‌شویی را دنبال کنید، به شما توصیه می‌کنیم از سبک‌های دکوراسیون داخلی مینیمالیستی استفاده کنید. در ادامه به بررسی این سبک و چگونگی دیزاین خانه اشاره می‌کنیم.

دکوراسیون مینیمالیستی چیست؟

مینیمالیسم در سال‌های اخیر به یکی از سبک‌های پرطرفدار دکوراسیون تبدیل شده اما می‌توان گفت درواقع سبکی از زندگی است. با توجه زندگی شهری امروزی روزبه‌روز فضای خانه‌ها کاهش می‌یابد و باید به فکر کاهش تعداد اسباب و اثاثیه و همچنین کاهش هزینه‌ها باشیم. دکوراسیون مینیمالیستی نه تنها کمک می‌کند فضای بیشتری در خانه ایجاد کنید بلکه یک آرامش ذهنی نیز با خود به همراه می‌آورد. شما پول کمی بابت وسایل پرداخت می‌کنید و حضور آن‌ها شما را هرگز در خانه آزار نخواهد داد.

مبنای این سبک جمله معروف «کمتر بیشتر است» است. شما باید از شر همه چیزهایی که کاربردی ندارند یا در شما احساس خوبی ایجاد نمی‌کنند خلاص شوید.

طراحی خالص و ساده داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که در سبک مبلمانتان بر عناصر ضروری تمرکز شده است. به جای یک سبک زینتی و اغراق‌شده بهتر است از یک طراحی سنتی استفاده کنید. با استفاده از شکل‌های هندسی می‌توانید نظم و سادگی ایجاد کنید و به یک سبک زیبای مینیمالیستی دست یابید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا