سبک زندگیموفقیت

آمادگی برای امتحان با 12 نکته کلیدی

شب قبل از آزمون‌های مهم برای بسیاری از دانش آموزان استرس‌زا است. چرخش این سوال در مغز که آیا به اندازه کافی برای این آزمون مهم درس خوانده‌ام و آیا به اندازه کافی آماده امتحان هستم یا خیر؟ می‌تواند تا حدود زیادی استرس آنها را افزایش دهد. این در حالی است که استرس روی عملکرد ذهن‌تان تاثیر بسیار بدی دارد. بنابراین اولین گام برای کسب موفقیت در امتحانات مهم این است که بدانید چطور باید برای یک آزمون مهم و جدی آماده شوید. این کار کمک می‌کند با شرایط بهتری در جلسه آزمون حاضر شوید.

اطلاع از اینکه چگونه به‌درستی خود را برای یک آزمون مهم آماده کنید؛ می‌تواند به‌طور قابل توجهی اضطراب شب امتحان را کاهش دهد؛ و به شما کمک کند تا نمره بهتری به دست آورید. برای کسب اطلاعات کافی در مورد آنچه که باید شب قبل از آزمون انجام دهید؛ ادامه این مطلب را از دست ندهید. با رعایت نکات ساده و کاربردی زیر می‌توانید بدون استرس، در عرض 24 ساعت، خود را برای یک آزمون مهم آماده کند. البته به شرط این که در طول ترم مطالعه کافی داشته باشید. فراموش نکنید که این رموز معجزه نمی‌کنند؛ اما می‌توانند تا حدی جزء عوامل تعیین‌کننده در کسب نمره مناسب باشند.

چطور برای یک آزمون مهم آماده شویم؟

آمادگی برای امتحان

در ادامه 12 راه‌کار ساده برای ایجاد آمادگی بهتر برای شرکت در یک آزمون را برای شما مطرح می‌کنیم:

1- یادداشت‌های خود را مرور کنید

سعی کنید در طول ترم، نکات هر مبحث را روی برگه‌ای یادداشت کرده و به صفحه مورد نظر الصاق کنید. یکی از مهم‌ترین گام‌هایی که برای آمادگی شب قبل از آزمون توصیه می‌شود، مطالعه این برگه‌ها است. یادتان نرود که شب امتحان و دقیقا چند ساعت مانده به شروع آزمون ذهن‌تان نباید با موضوع جدیدی درگیر شود. در عوض، مطالعه نکاتی که یادداشت کرده‌اید و ذهن‌تان چند روز قبل با آنها مواجه شده است؛ به نوعی مرور کلی محسوب شده و می‌تواند آمادگی شما را افزایش دهد. در میان یادداشت‌ها نیز بهتر است با توجه به میزان زمان موجود و حجم یادداشت‌ها، از مطالب مهم‌تر آغاز کنید.

2- موضوعات را یک به یک بررسی کنید

هرگز کتاب را به‌صورت کلی مرور نکنید. در این تکنیک توصیه می‌شود موضوعات به‌صورت یک به یک و کاملا مجزا از یک‌دیگر مطالعه و مرور شوند. هنگامی که یک موضوع را به صورت مجزا مرور می‌کنید، یادآوری و درک مطلب، یک دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد. این در حالی است که مرور کلی تمام موضوعات که ارتباطی به یک‌دیگر ندارند، می‌تواند شما را گیج و گمراه کند. بنابراین نکته برداری و ثبت خلاصه موارد، می‌تواند مسیر یادگیری و به خاطر سپردن را ساده‌تر کند.

3- تا دیر وقت بیدار نمانید

درس خواندن تا دیروقت اصلا روش مطلوب و خوبی برای مطالعه نیست. درست است که این شیوه درس خواندن اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود تصور کنید بیشتر مطالعه کرده‌اید؛ اما با این کار، به مغزتان فشار می‌آورید. ذهن باید زمان کافی برای استراحت داشته باشد؛ تا بتواند اطلاعاتی که دریافت کرده است را پردازش و دسته‌بندی کند. اگر شب امتحان تا دیروقت بیدار بمانید و مطالعه کنید؛ ممکن است صبح روز بعد چیزی یادتان نمانده باشد. از سویی زمان باقی مانده در شب و توانایی مغز برای یادگیری در اینس اعات، انقدر که باید کافی نیست.

4- قبل از امتحان یک وعده غذایی خوب بخورید

مغز برای یادآوری مطالبی که دسته‌بندی کرده است به شدت نیاز به مواد مغذی و اکسیژن کافی دارد. این به این معنی است که مصرف وعده‌های غذایی پر از مواد مغذی در شب و صبح روز آزمون می‌تواند در نمره نهایی شما تاثیرگذار باشد. توصیه می‌شود که شب قبل از امتحان حتما با اعضای خانواده غذا بخورید؛ و از میوه‌ها و سبزیجات بیشتری استفاده کنید. برای صبحانه نیز مواد غذایی مغذی مانند نیمرو یا آب پرتقال طبیعی مصرف کنید. اگر ساعت آزمون به ظهر نزدیک بوده یا در ساعات ابتدایی بعد از ظهر است؛ بهتر است از انتخاب وعده‌های غذایی سنگین اجتناب کنید. هضم غذاهای سنگین سخت‌تر بوده و شما را در ساعات آزمون دچار خستگی، خواب‌آلودگی و کسالت می‌کند.

5- وسایل آزمون را آماده کنید

صبح روزی که آزمون دارید، کمی زودتر از خواب بیدار شده و وسایل مورد نیاز را دم دست‌تان بگذارید. اطمینان حاصل کنید که خودکار، مداد، پاک‌کن و هر وسیله دیگری که نیاز دارید (مانند خط‌کش یا ماشین حساب) را برداشته‌اید. البته برای این که استرس‌تان کم شود؛ می‌توانید از شب قبل این وسایل را آماده کرده و درون کوله پشتی خود بگذارید.

6- به مغز خود استراحت بدهید

همان‌طور که گفتیم، شب قبل از آزمون نباید تا دیروقت مطالعه کنید. به جای آن یک کتاب غیردرسی بخوانید، با خانواده وقت بگذرانید و یا یادداشت‌های روزانه خود را بنوسید. اگر زیاد اصرار به مطالعه دارید؛ یادداشت‌های خود را مرور کنید. انجام این کارها قبل از خواب می‌تواند به مغز کمک کند که اطلاعات دریافتی را به‌درستی بررسی و طبقه‌بندی کند.

7- کمی ورزش کنید

صبح روز امتحان کمی حرکات کششی انجام دهید؛ و اگر امکانش برای‌تان فراهم است، یک پیاده‌روی 15 دقیقه‌ای انجام دهید. ورزش کردن مغز را شارژ کرده و استرس را کم می‌کند.

8- ساعت زنگ‌دار را تنظیم کنید

حتما ساعت خود را کوک کنید تا صبح خواب نمانید. زمان کافی برای صبحانه خوردن و حاضر شدن در نظر بگیرید. زمان را طوری تنظیم کنید که برای رسیدن به مرکز برگزاری آزمون نیازی به عجله کردن نباشد؛ و در صورت اتفاقات غیرقابل کنترل (مثل ترافیک) دچار تاخیر و استرس ناشی از آن نشوید.

9- بخندید

یکی از بهترین سرگرمی‌هایی که مغزتان را آماده آزمون می‌کند؛ تماشای کلیپ‌های طنز و خندیدن با آنها است. بنابراین شب قبل از امتحان یک فیلم کمدی کوتاه ببینید. خنده آرام‌تان می‌کند، استرس را پایین می‌آورد و به شما کمک می‌کند که خواب خوبی داشته باشید.

10- به اندازه کافی بخوابید

حتما شب قبل از امتحان باید 8 ساعت بخوابید. در این مدت مغز در حال استراحت قرار گرفته و از درون اطلاعات دریافتی را پردازش و دسته‌بندی می‌کند. بنابراین اگر ساعت 8 صبح آزمون دارید، باید 10 شب بخوابید و 6 صبح از خواب بیدار شوید؛ تا زمان کافی برای صبحانه خوردن و آماده شدن داشته باشید.

11- مرور مطالب را متوقف کنید

به محض ورود به محل آزمون، مرور اطلاعات و استفاده از مغز را متوقف کنید؛ و با همکلاسی‌های خود در مورد سوالات احتمالی صحبت نکنید. اگر مطلبی را مطالعه نکرده‌اید، هرگز نمی‌توانید در این مدت کوتاه آن را یاد بگیرید. صحبت کردن در مورد محتویات جزوه و کتاب فقط ذهن‌تان را آشفته می‌کند.

12- از فضا استفاده کنید

وقتی وارد سالن امتحان شدید، روی صندلی خود راحت بنشینید. به‌طوری که حس کنید آنجا خانه خودتان است. ثابت شده است که وقتی ما از نظر جسمی راحت و در آرامش کامل هستیم و بازوهایمان را روی صندلی تکیه می‌دهیم؛ هورمونی در بدن آزاد می‌شود که حس اعتماد به نفس را بیشتر می‌کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا