بهداشت زنانتغذیه و سلامت

افسردگی پس از زایمان و جلوگیری آن

افسردگی بعد از زایمان (PPD) یک مشکل نسبتا رایج است. طبق تازه‌ترین آمارها، بین 10 تا 15 درصد زنان پس از زایمان به این عارضه مبتلا می‌شوند. اگرچه پیش‌بینی این که چه زنانی بیشتر از سایرین اختلال خلقی پس از زایمان را تجربه خواهند کرد دشوار است؛ اما به عقیده بسیاری از متخصصان، برخی از زنان نسبت به این بیماری حساس‌تر هستند. به عنوان مثال، زنانی که سابقه افسردگی پس از زایمان را داشته‌اند؛ پس از هر بار زایمان دوباره شانس‌شان برای ابتلای مجدد 50 درصد است.

افسردگی پس از زایمان

سابقه ابتلا به افسردگی (قبل از بارداری) بر روی خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان تاثیر کمی دارد؛ اما برخی مطالعات نشان داده‌اند که بین 30 تا 50 درصد از زنانی که دارای سابقه افسردگی هستند، در دوران پس از زایمان عود علائم را تجربه می‌کنند. اما توانایی شناسایی زنانی که در معرض خطر هستند تنها بخش کوچکی از داستان است. سوال مهم این است که برای جلوگیری از افسردگی بعد از زایمان چه اقداماتی مفید است؟ اگر می‌خواهید درباره این موضوع بیشتر بدانید؛ با ادامه این نوشته همراه ما باشید.

مطالعات انجام شده در مورد روش‌های جلوگیری از افسردگی بعد از زایمان

محققی به نام ویزنر مطالعه‌ای را بر روی گروهی از زنان که سابقه افسردگی پس از زایمان داشتند انجام داد. او در پی کشف تاثیر مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) بر روی جلوگیری از افسردگی بعد از زایمان بود. در این مطالعه 22 زن (21 تا 45 ساله) که دارای سابقه افسردگی پس از زایمان بودند؛ به‌طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. سپس برای یک گروه سرترالین (Zoloft) و یک گروه دارونما تجویز شد.

میزان داروی مصرفی در چهار هفته اول 50 ميلی‌گرم و در هفته پنجم تا هفدهم 75 ميلی‌گرم بود. در طی سه هفته بعد میزان مصرف دارو به تدریج کاهش یافت. در نهایت نتایج نشان داد که  از 14 زنی که Zoloft مصرف کرده بودند؛ فقط یک زن در معرض افسردگی بود. در مقابل، چهار نفر (50 درصد) از هشت زنی که دارونما استفاده کرده بودند، به PPD مبتلا شدند.

اقدامات موثر برای جلوگیری از افسردگی بعد از زایمان

پیشگیری مطلق از این افسردگی واقعا امکان پذیر نیست. با این حال، بعضی از عوامل می‌توانند از ایجاد افسردگی پس اززایمان جلوگیری کنند. در گام اول باید در طول بارداری مسائل زیر را با پزشک مطرح کنید:

  • سابقه ابتلا به افسردگی پس از زایمان
  • سابقه ابتلا به افسردگی شدید یا اختلالات خلقی دیگر
  • وجود علائم افسردگی در بدن

پزشک ممکن است بتواند در همان دوره بارداری، درمان مناسبی را برای افسردگی شما تجویز کند. علاوه بر مراجعه به پزشک در دوران حاملگی، می‌توانید خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان با انجام اقدامات زیر کاهش دهید:

آرامش خود را در زمان افسردگی حفظ کنید

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که نوزادان، با مادران آرام، بهتر ارتباط برقرار می‌کنند. دکتر دیان سانفورد می‌گوید مادرانی که هر روز حداقل 15 دقیقه صرف آرامش خود می‌کنند (چه از طریق تنفس عمیق و چه از طریق مدیتیشن)؛ بهتر می‌توانند استرس‌های خود را کنترل کنند.

بیشتر بخوابید

در طول روز و هر زمان که نوزادتان خوابید، شما هم بخوابید. خواب کافی باعث می‌شود که احساس افسردگی نکنید.

مطالعه‌ای که بر روی بیش از 1000 مادر انجام شد؛ نشان داد زنانی که قبل و بعد از تولد فرزندشان فعالیت بدنی دارند، عاطفی‌تر و اجتماعی‌تر از دیگر زنان هستند. پیاده‌روی سریع، تنفس در هوای تازه و قدم زدن در طبیعت می‌تواند روحیه شما را تقویت کند.

انتظار نداشته باشید که والد کاملی باشید

بسیاری از زنان مبتلا به افسردگی کمال‌گرا هستند. این افراد زمانی که نمی‌توانند مسئولیت‌های خود را در قبال کودک‌شان به درستی انجام دهند، احساس گناه می کنند. در واقع آنها انتظارات غیر واقعی از خود دارند. این در حالی است که هرگز نباید ایده‌آل نگر باشید؛ زیرا هیچ کسی کامل نیست.

از والدین خود کمک بگیرید

گاهی نوزاد را به والدین بسپارید و چند ساعتی را با همسرتان وقت بگذرانید؛ یا برای تعطیلات آخر هفته دوستان خود را به مهمانی شام دعوت کنید.

با ترس خود مقابله کنید

با همسرتان در مورد نگرانی‌های عاطفی یا مشکلات دیگری که دارید صحبت کنید. هم‌دلی او می‌تواند باعث شود که بهتر با ترس خود از این مشکلات مواجه شوید.

انعطاف‌پذیر باشید

اگر احساس می‌کنید چیزی سر جای خودش نیست، نگران نباشید. این نکته را در نظر داشته باشید که موجودی جدید به زندگی شما اضافه شده است؛ و ممکن است کمی روال زندگی‌تان تغییر کند. مثلا ممکن است دیگر صبح‌ها نتوانید دوش بگیرید؛ و زمان دوش گرفتن‌تان تغییر کند. با ورود نوزاد به زندگی شما، این تغییرات کاملا طبیعی هستند؛ و نبایدباعث افسردگی و موجب نگرانی و ترس شما شوند.

رژیم غذایی سالمی داشته باشید

سعی کنید در زمان افسردگی رژیم غذایی خود را با میوه و سبزیجات غنی کنید؛ و در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا