تغذیه و سلامتخواص مواد غذاییرژیم غذایی

برای بهبود سلامت استخوان‌ها چه چیزهایی بخوریم؟

امروز در این مقاله قصد داریم تا مواد غذایی مناسب برای بهبود سلامت استخوان‌ها را معرفی کنیم که می‌تواند از بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان نیز جلوگیری کند.

برای رسیدگی به‌سلامت استخوان‌ها هیچ زمان مشخصی وجود ندارد. در دوران جوانی استخوان‌سازی بدن یکی از مهم‌ترین بازه‌های زمانی است زیرا تراکم مواد معدنی استخوان بانوان از سن 35 سالگی شروع به کاهش کرده و زمانی که آن‌ها به دوران یائسگی برسند این کاهش سریع‌تر خواهد شد و این میزان حدود 20 تا 35 درصد در طی 5 تا 7 سال خواهد بود. استخوان‌های آقایان در سن بالاتری نسبت به بانوان خواهد بود ولی این موضوع از اهمیت آن کم نمی‌کند. درواقع امکان ابتلا به بیماری پوکی استخوان در سنین بالای 50 سال بیشتر از سرطان پروستات است. به‌طورکلی هر چه زودتر که افراد با استفاده از روش‌های مختلف به افزایش این تراکم استخوان بپردازند بهتر است و می‌توانند از سلامت استخوان‌های خود اطمینان حاصل کنند.

بهبود سلامت استخوان‌ها : مصرف پروتئین بیشتر

این مواد مغذی همانند چسب در بین استخوان‌ها عمل می‌کنند و مواد معدنی مانند کلسیم ، فسفر و منیزیم را به‌خوبی کنار هم نگه می‌دارند. همیشه جدالی بین پروتئین‌های گیاهی و حیوانی وجود داشته و اینکه کدام‌یک بهتر هستند ، سؤالی است که در ذهن همه افراد وجود دارد. بااین‌حال تحقیقات و بررسی‌ها نشان داده است که هر دو به ‌یک اندازه خوب بوده و برای بدن افراد مفید هستند. مهم‌ترین موضوع این است که شما به‌اندازه کافی این مواد را به بدن خود برسانید. گفته می‌شود که به ازای هر کیلوگرم وزن باید 0.36 گرم پروتئین وجود داشته باشد و برای افرادی که بالای 50 سال هستند این عدد به 0.56 گرم می‌رسد.

برای مثال خانمی که 72 کیلو وزن دارد باید روزانه 78 گرم پروتئین به بدن خود برساند. به‌عنوان نمونه می‌توانیم بگوییم که 85 گرم سینه مرغ دارای 26 گرم پروتئین و یک لیوان حبوبات دارای 14 گرم پروتئین است. بهبود سلامت استخوان‌ها می تواند با استفاده از این غذاها صورت بگیرد.

بهبود سلامت استخوان‌ها

بهبود سلامت استخوان‌ها : وزنه‌برداری

تمرینات قدرتی می‌تواند به توسعه بهتر استخوان‌ها کمک کند. وزنه‌برداری هنوز هم یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود سلامت استخوان‌ها است. البته تحقیقات نشان می‌دهد که وزنه‌برداری خیلی سبک برای سه روز در هفته می‌تواند با افزایش 8 درصدی تراکم استخوان همراه باشد.

بهبود سلامت استخوان‌ها : استفاده از روغن‌زیتون

رژیم‌های غذایی مدیترانه‌ای یکی از مفیدترین رژیم‌ها برای سلامت قلب شما است اما این رژیم همچنین می‌تواند باعث بهبود سلامت استخوان‌های شما نیز شود. مصرف روزانه 4 قاشق غذاخوری روغن‌زیتون ایده آل بوده و به بهبود سلامت استخوان‌های شما کمک شایانی می‌کند. روغن‌زیتون دارای مواد مغذی خاصی بوده که می‌تواند به بهبود و افزایش تراکم استخوان‌ها کمک کند و سلامت کلی شما را افزایش دهد.

بهبود سلامت استخوان‌ها : مصرف پروبیوتیک ها

یکی دیگر از مواردی که برای بهبود سلامت استخوان‌ها مفید است ، استفاده از مواد غذایی پروبیوتیک است. استفاده روزانه این مواد می‌تواند میزان کاهش تراکم استخوان بین افراد 75 یا 80 ساله را به نصف کاهش دهد. گفته می‌شود که بیشتر شکستگی‌های استخوان به دلیل التهاب رخ می‌دهد.

بهبود سلامت استخوان‌ها

امیدواریم از مطالعۀ این مقاله لذت برده باشید. می‌توانید نظرات خود را دربارۀ این مطلب در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا