تغذیه و سلامترژیم غذایی

سوخت‌وساز خود را با این مواد غذایی افزایش دهید

امروز در این مقاله قصد داریم تا به شما عزیزان مواد غذایی خاصی را معرفی کنیم که می‌تواند باعث افزایش سوخت‌وساز شده و درنهایت کاهش وزن را به همراه داشته باشد. افراد بسیاری روزانه در سرتاسر دنیا رژیم‌های خاصی را دنبال می‌کنند و اگر این مواد غذایی را به رژیم خود اضافه کنند قطعاً با نتایج حیرت‌انگیزی مواجه خواهند شد.

چه شما گیاهخوار باشید یا اینکه گوشت قرمز میل نمی‌کنید یا حتی به رژیم خاصی پایبند نیستید ، می‌توانید از مواد غذایی خاصی استفاده کنید که می‌تواند باعث افزایش سوخت‌وساز بدن شما شود. شاید مواد غذایی چربی سوز همانند اسم خود جذاب نباشند ولی هنوز هم در نگاه کارشناسان شک و شبهه‌هایی وجود دارد که آیا یک ماده غذایی به‌تنهایی می‌تواند باعث چربی سوزی شود یا خیر.

به‌طورکلی ترکیب غذاهای مختلف می‌تواند باعث افزایش سوخت‌وساز و هضم غذا و درنهایت احساس سیری شما شود. در ادامه این مواد غذایی را به شما معرفی می‌کنیم.

افزایش سوخت‌وساز : مواد غذایی سرشار از پروبیوتیک

اگر شما هنوز هم در مورد چایی کوموجا شک دارید باید بگوییم که بهتر است به آن فرصتی تازه بدهید ، زیرا این چایی چربی سوز قوی محسوب می‌شود. مواد غذایی دیگر مانند ماست‌های پروبیوتیک نیز می‌تواند سیستم گوارش شما را بهبود ببخشد و به‌راحتی غذا را هضم کند. این مواد غذایی باعث می‌شوند تا شما مواد مغذی موردنیاز را بهتر از قبل جذب کنید.

ماست ، مخصوصاً ماست یونانی دارای پروتئین‌هایی است که برای هضم آن نیازمند کالری بالایی هستید و همین موضوع می‌تواند باعث افزایش سوخت‌وساز شما شود. ازآنجایی‌که روند گوارش و هضم پروتئین پیچیده است ، به همین خاطر شما ساعات زیادی احساس سیری می‌کنید.

علم دیگر با چرخه‌ی معده شما آشنا شده و به‌خوبی می‌تواند حرکات و واکنش‌های آینده آن را پیش‌بینی کند. اگر میزان باکتری‌های موجود در معده شما از حالت تعادل خارج شود ، شما به ‌اضافه وزن دچار خواهید شد.

نکته : شما می‌توانید میوه‌های موردعلاقه خود را با ماست یونانی ترکیب کرده و میل کنید. این یک دسر ایده آل محسوب می‌شود.

سوخت‌وساز

افزایش سوخت‌وساز : سالمون وحشی

شاید این موضوع متناقض به نظر برسد ولی ماهی دارای چربی‌های سالمی است که در بدن انسان تبدیل به چربی‌های ناسالم نمی‌شود. سالمون وحشی یکی از ماهی‌هایی  است که دارای امگا-3 بوده و می‌تواند با التهاب و گرمازدگی مقابله کند. چربی‌های موجود در ماهی حتی باعث می‌شود تا شما برای ساعات طولانی احساس سیری کنید. دریافت پروتئین کافی باعث افزایش حجم عضلات و سوخت‌وساز بیشتر برای حذف چربی‌ها می‌شود.

نکته : شما می‌توانید سالمون سرخ‌شده را به آب‌لیمو آغشته کنید تا از خشک بودن آن جلوگیری شود.

سوخت‌وساز

افزایش سوخت‌وساز : آووکادو

چربی‌های مفید در آووکادو به شما کمک می‌کند تا چربی‌های ناسالم بدن خود را از بین ببرید. این مواد غذایی دارای چربی‌ها و فیبرهای مفید برای سلامت جسم و قلب انسان بوده و از پُرخوری شما نیز جلوگیری می‌کند و برای مدت‌زمان طولانی شما احساس سیری می‌کنید. این مواد غذایی تا منابع سرشار از پتاسیم بوده که از نفخ شما جلوگیری می‌کند.

البته خیلی از افراد چربی سوزی این مواد غذایی را مرتبط به منیزیم داخل آن می‌دانند. منیزیم برای کاهش منطقی وزن مهم بوده زیرا هزاران آنزیم را برای کنترل گوارش ، جذب و جابه‌جایی پروتئین‌ها در بدن فعال می‌کند.

منیزیم همچنین برای انسولین مهم بوده زیرا باعث می‌شود تا سلول‌های موجود در گلوکز باز شوند تا میزان قند خون شما هم‌اندازه و در تعادل کامل باشد. این موضوع درزمینه کاهش وزن بسیار مهم و اساسی است. زمانی که میزان قند خون در حالت تعادل نباشد ، گلوکزهای اضافی به‌عنوان چربی ذخیره می‌شوند.

نکته : شما می‌توانید به‌جای استفاده از نون تُست کره از یک‌لایه آووکادو استفاده کنید تا نتیجه آن را در بخش شکم خود مشاهده کنید.

سوخت‌وساز

افزایش سوخت‌وساز : تخم‌مرغ

تخم‌مرغ دارای ترکیب پروتئین و چربی است و می‌تواند به‌راحتی باعث کاهش اشتها شود و در عین بعد مدتی با کاهش قند خون شما به دنبال میان وعده یا غذای اصلی باشید. تخم‌مرغ یکی از بهترین منابع برای چربی سوزی بوده و می‌تواند سوخت‌وساز شما را به‌شدت افزایش دهد.

رژیم‌های غذایی که دارای میزان بالایی از پروتئین هستند ، به‌راحتی سوخت‌وساز را افزایش می‌دهند. به دلیل خاصیت موجود در این مواد غذایی شما برای گوارش و هضم غذا میزان زیادی کالری مصرف خواهید کرد.

نکته : ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که زرده تخم‌مرغ را میل کنید. گفته می‌شود که زرده تخم‌مرغ دارای کولین بوده که می‌تواند گوارش چربی‌ها را آسان‌تر سازد. همچنین کولین می‌تواند به سم‌زدایی کبد کمک کند و برای افرادی که دارای کبد چرب هستند مفید باشد. بعضی افراد به دلیل این مشکلات دچار چاقی بیش‌ازحد می‌شوند.

سوخت‌وساز

 افزایش سوخت‌وساز : آجیل و دانه‌ها

آجیل و دانه‌ها مانند بادام ، فندق دارای منابع سرشاری از منیزیم هستند که می‌توانند چربی‌های سالم را به بدن شما اضافه کنند و در کاهش چربی شکم تأثیرگذار باشند. این دانه‌ها همچنین می‌توانند در برابر التهاب هم مؤثر باشند و این موضوع هم به دلیل وجود مواد مغذی مانند امگا-3 و چربی‌های غیراشباع است. این مواد غذایی همچنین دارای آنتی‌اکسیدان بوده که می‌تواند بخش‌های آسیب‌دیده توسط التهاب را بازسازی و درمان کنند.

نکته : بادام یک میان وعده مناسب برای قبل از هر تمرینی است. زیرا سرشار از آمینواسید و ال آرژنین بوده و می‌تواند به حذف چربی‌ها و کربوهیدرات‌های اضافی کمک کند.

سوخت‌وساز

افزایش سوخت‌وساز : میوه‌های خانواده مرکبات

پرتغال به دلیل منابع سرشار از ویتامین C بین افراد مختلف مشهور بوده اما آیا به این موضوع توجه کرده بودید که این میوه یک میان وعده کم‌کالری محسوب می‌شود و می‌تواند سوخت‌وساز بدن شما را افزایش دهد؟ میوه‌های خانواده مرکبات بدن انسان را آلکالیز می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود تا چربی سوزی به بالاترین میزان خود برسد.

به دلیل مقدار زیاد فیبر محلول در پرتغال ، باکتری‌های موجود در معده شما در سلامت کامل باقی خواهند ماند و همین موضوع باعث کاهش میل شما به خوردن غذا می‌شود. اما این تنها میوه‌ای نیست که می‌تواند این کار را به‌درستی انجام دهد.

گریپ‌فروت یکی دیگر از میوه‌های خانواده مرکبات است که می‌تواند به بدن شما کمک کند تا سازه‌های شکر را شکسته و حذف کند. گریپ‌فروت تأثیرگذار مثبتی روی سوخت‌وساز بدن داشته و باعث افزایش چشمگیر آن می‌شود.

نکته : شما می‌توانید یک قاچ گریپ‌فروت همراه با صبحانه خود میل کرده یا اینکه آب‌میوه‌ی آن را میل کنید. گفته می‌شود که حتی بو کشیدن روغن گریپ‌فروت هم می‌تواند باعث افزایش سوخت‌وساز بدن شما شود.

سوخت‌وساز

افزایش سوخت‌وساز : ادویه‌ها

فلفل هندی دارای مقادیر زیادی کپسایسین بوده که گفته می‌شود برای از بین بردن چربی‌های دور شکم و همچنین افزایش میزان سوخت‌وساز بدن مفید است. مصرف روزانه کپسایسین باعث افزایش از بین رفتن چربی‌های شکم می‌شود. حتی از کپسایسین به‌عنوان یک دارو هم استفاده می‌شود که می‌تواند مسکن دردهای مفصلی باشد. ادویه‌ها به‌طورکلی باعث افزایش نرخ سوخت‌وساز و همچنین دمای داخلی بدن شما می‌شود.

نکته : شما می‌توانید سس سالسا ، فلفل تنوری و فلفل هندی را باهم ترکیب کرده و از آن به‌عنوان یک ادویه برای کاهش وزن در غذاهای خود استفاده کنید.

سوخت‌وساز

افزایش سوخت‌وساز : قهوه

زمانی گفته می‌شد که قهوه اصلاً برای سلامتی مفید نیست اما در سال‌های اخیر دانشمندان متوجه شده‌اند که قهوه علاوه برافزایش سوخت‌وساز می‌تواند در بیماری‌هایی مانند آلزایمر هم مؤثر واقع شود و میزان آن را کاهش دهد.

کافئین موجود در قهوه به‌سرعت باعث افزایش سوخت‌وساز شما می‌شود ، درحالی‌که آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن ریسک ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرطان کبد و رحم را کاهش می‌دهد. متخصصین همچنین اظهار داشته‌اند که نوشیدن یک فنجان قهوه قبل از تمرین می‌تواند باعث افزایش کالری و چربی سوزی شود.

نکته : در مصرف شکر و خامه در قهوه دقت کنید زیرا میزان بیش‌ازحد آن می‌تواند خواص قهوه را از بین ببرد. شما می‌توانید از شیر بادام و وانیل به‌عنوان جایگزین استفاده کنید.

سوخت‌وساز

افزایش سوخت‌وساز : چای سبز

چای سبز یکی از بهترین نوشیدنی‌ها برای چربی سوزی است که هر فردی می‌تواند از آن استفاده کند. این مواد غذایی دارای آنتی‌اکسیدان‌های قوی بوده که باعث می‌شود تا سلول‌های چربی ، چربی‌های ذخیره خود را برای افزایش انرژی آزاد کنند.

چای سبز همچنین می‌تواند چربی سوزی کبد را افزایش دهد و باعث آزادسازی گرمای خاصی در سرتاسر بدن شود. چای سبز ماچا همچنین دارای یک ماده اولیه مخفی و جذاب است که شبیه به آلکالاین بوده و می‌تواند پوستی شفاف ، انرژی بیشتر و همچنین کاهش وزن را به مخاطب خود ارائه کند. چای سبز ماچا 137 آنتی‌اکسیدان بیشتر از یک چای سبز معمولی دارد.

استفاده روزانه از چای سبز ماچا باعث کاهش وزن و همچنین کلسترول می‌شود. این چایی می‌تواند خستگی و کوفتگی‌های ناشی از تمرین‌های سخت را به‌سرعت بهبود ببخشد. خیلی از افراد از این چایی برای کاهش وزن خود استفاده می‌کنند و باید به این موضوع اشاره شود که در میزان مصرف هر یک از مواد غذایی باید کنترل وجود داشته باشد که در آینده باعث مشکلات و مریضی برای فرد نشوند.

نکته : برای چربی سوزی بهتر ، شما می‌توانید روزانه یک لیتر چای سبز میل کنید. شما می‌توانید از عصاره چای سبز هم بهره ببرید و میزان مناسب آن بین 300 تا 500 میلی‌گرم است.

سوخت‌وساز

دوستان عزیز، امیدواریم از مطالعۀ این مقاله لذت برده باشید. شما می‌توانید نظرات خود را دربارۀ این مطلب در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا