سینمافرهنگ و هنر

فیلم دیدنی روزی روزگاری در هالیوود

امروز در این مقاله قصد داریم تا به تحلیل فیلم دیدنی و جدید کوئنتین تارانتینو یعنی روزی روزگاری در هالیوود بپردازیم که می‌تواند توجه شما دوستان را به خود جلب کند.

فیلم دیدنی روزی روزگاری در هالیوود : داستان اصلی

تمام اتفاقات سال 1969 لوس‌آنجلس در جدیدترین فیلم کوئنتین تارانتینو یعنی روزی روزگاری در هالیوود کاملاً واقعی بوده اما اگر بخواهید فکر دیگری راجع به این فیلم داشته باشید ، باید بگوییم که نمی‌توانیم خرده‌ای به آن بگیریم. کاراکترهای اصلی این فیلم دیدنی همانند خیلی از افراد ساکن در لوس‌آنجلس زمان زیادی را صرف رانندگی از جایی به جایی دیگر می‌کنند. سفرهای این شخصیت‌ها با موسیقی‌های فراموش‌شده همراه بوده و آن‌ها از کنار خیلی از سینماها و اکران‌های زمان خود می‌گذرند.

فیلم دیدنی روزی روزگاری در هالیوود : تارانتینو ؛ نابغه سینما

تمام این جلوه‌ها و سکانس‌ها فقط از فردی مانند تارانتینو ساخته است. سال 1969 در آمریکا سالی پر از خیزش‌های سیاسی ، سفر به ماه و فیلم‌های بی‌نظیر مانند Easy Rider بود. در خیلی از سکانس‌های این فیلم شاهد فرهنگ پاپ و اتفاقات فراموش‌شده دهه 70 خواهیم بود. در فیلم دیدنی و جدید تارانتینو شاهد اتفاقات زیادی خواهیم بود همانند کشف اتفاقات لحظه‌ای و اینکه یک دهه چگونه می‌تواند به‌راحتی فراموش شود!

واقعه‌ای برجسته در سال 1969 که فیلم به تصویر می‌کشد یا حداقل این مفهوم را به مخاطب خود منتقل می‌کند. سه عضو برجسته خانواده منسون اقدام به خودکشی در منزل رومان پولانسکی (گفته می‌شود که او در آن زمان خارج از شهر بوده است.) و شارون تیت (جز قربانیان بوده است)کرده و این موضوع به تصویر کشیده شده است.

خوان دیدیان در مقاله‌ای اعلام کرد که این کار نمادی برای پایان دهه 60 محسوب می‌شود و آن‌ها این کار به‌خوبی انجام دادند. بااین‌حال خانواده منسون که نقش زیادی در این فیلم دارد و ما هم سعی می‌کنیم در تحلیل فیلم دیدنی روزی روزگاری در هالیوود داستان فیلم را افشا نکنیم. این فیلم در مورد پایان تلخ یک دوره و افرادی است که در آن دوره زندگی می‌کردند و تاریخ‌سازی‌ بسیاری داشته‌اند. شادی‌ها ، غم‌ها و اتفاقات روزانه آن‌ها در این فیلم دیدنی به تصویر کشیده است.

زمانی که فیلم آغاز می‌شود ، ما شاهد ناامیدی‌های ریک دالتون ( با نقش‌آفرینی لئوناردو دی کاپریو) پس از خوشی‌ها هستیم. او موفقیت بسیاری به‌عنوان ستاره سریال محبوب دهه شصت یعنی Bounty Law داشته اما هنوز نتوانسته است که با اوضاع و شرایط جدید خود را وفق دهد. زندگی سینمایی او هیچ‌وقت موفقیت‌آمیز نبوده و درعین حال تمایلی به کار هم ندارد ، بیشتر به‌عنوان مهمان در برابر جوانان جویای نام جدید قرار می‌گیرد.

فیلم دیدنی روزی روزگاری در هالیوود : ورود بازیگر مشهور

او اعتیاد زیادی به نوشیدنی دارد و همین موضوع باعث نگرانی است ، زیرا باعث خودویرانگری در اشخاص شده اما دالتون هنوز هم می‌تواند اجرا کند و اطرافیان خود را تحت تأثیر قرار دهد. او پس از قرار با ماروین شوارتز (با نقش‌آفرینی آل‌پاچینو) مجبور می‌شود تا چشم‌انداز خود را تغییر دهد. او یک ایجنت هالیوود است که تصمیم دارد تا ریک را برای ایفای نقش در یک فیلم وسترن به رم بفرستد. این چیزی است که ریک اصلاً تمایلی به انجام آن ندارد.

مشاور و راننده ریک یعنی کلیف بوث ( با نقش‌آفرینی برد پیت ) همیشه همراه او بوده و تلاش می‌کند تا مراقب رئیس سابق خود باشد. او قبلاً جز بدل‌های ریک بوده و حالا ریک به دلیل نداشتن گواهینامه با او به‌جاهای مختلف می‌رود. گذشته کلیف کاملاً مشکوک بوده و گاهی اوقات قضاوت‌های سؤال‌برانگیز انجام می‌دهد و همین مسئله باعث شده تا در زندگی حرفه‌ای پیشرفت زیادی نداشته باشد. جالب‌تر اینکه تمامی این مسائل اصلاً برای کلیف اهمیتی ندارد.

فیلم دیدنی روزی روزگاری در هالیوود : داستان کلیف

او به ریک باور دارد و به نظر می‌رسد از اینکه کارهای او را انجام می‌دهد خوشحال باشد. او در این زمان داخل یک کابین یدک با یک سگ پیت بول زندگی می‌کند.

این سبک زندگی باعث می‌شود تا بتواند همیشه در سفر باشد و در این مسیر با کاراکترهای جذاب مانند Pussycat ( با نقش‌آفرینی مارگارت کوالی ) آشنا شود. او یک نوجوان هیپی است که کلیف متوجه می‌شود در یک محوطه به نام Spahn Movie به همراه دوستان فردی به نام چارلی زندگی می‌کند. کلیف اما هنوز نتوانسته ارتباطی بین چارلی و فرد عجیب‌وغریبی که به خانه همسایه ریک یعنی شارون تیت ( با نقش‌آفرینی مارگو روبی ) می‌رود ، برقرار کند.

کلیف هنوز نمی‌داند که شارون هم مشکلاتی مانند ریک را پشت سر می‌گذارد و همین موضوع بر جذابیت‌های فیلم می‌افزاید.

فیلم دیدنی روزی روزگاری در هالیوود : سبک فیلم

این چارچوب اصلی فیلم است که شباهت بسیاری به یک طرح معمول و سنتی دارد. تارانتینو سبک این فیلم را دورهمی در نظر گرفته است که شما در هر سکانس این موضوع را مشاهده می‌کنید. او تکه‌هایی از فیلم‌های موردعلاقه خود را هم در این فیلم گنجانده است. حضور خانواده منسون تا آخرین بخش‌های فیلم دیده می‌شود اما این موضوع تا زمانی ادامه می‌کند که داستان اصلی رخ می‌دهد.

فیلم دیدنی

ریک مهمان یک برنامه تلویزیونی به نام Lancer است. کلیف هم یک مسافر را به محوطه Spahn Ranch می‌برد تا تغییرات را از نزدیک ببیند. شارون هم‌ عصر خود را به‌تنهایی در سینما می‌گذراند.

تارانتینو در تمام این مدت با استفاده یک طراحی تولید دقیق ، احساس و توهم سفر در زمان را به مخاطب خود القا می‌کند. او دراین‌بین از چند منبع کمک می‌گیرد. شاید این موضوع عجیب به نظر برسد اما فیلم دیدنی روزی روزگاری در هالیوود بیشتر یک فیلم شخصی دیده می‌شود. به این صورت که تارانتینو دنیایی که در کودکی راجع به هالیوود برای خود تصور کرده است را به روی پرده‌ی سینما آورده است.

شما در این فیلم شارون را یک فردی می‌بینید که تا ابد قربانی قتل به‌حساب می‌آید و تلاش کرده است تا در دنیای خود به‌خوبی زندگی کند.

فیلم دیدنی روزی روزگاری در هالیوود : شخصیت ریک و کلیف

برای اینکه بتوانید به‌خوبی این فیلم را درک کنید ، در سکانس‌های اول شاهد صبحت های شخصیت هیجان‌زده ریک با لکنت زبان هستیم. او دارای نفسی بزرگ و درعین‌حال شکننده است که به‌راحتی از بین می‌رود. او از کار فرار می‌کند زیرا فکر می‌کند که کارهای جدید برای او خیلی کوچک هستند. دی کاپریو به‌خوبی این نقش را بازی می‌کند و بیننده واقعاً جذب این شخصیت می‌شود.

ریک همیشه در حال صحبت و سیگار کشیدن است و لحظه‌ای آرام و قرار ندارد. او دقیقاً نقطه مقابل کلیف است که به‌ندرت صحبت می‌کند و به نظر می‌رسد زندگی را همان‌طور که هست دوست دارد. اما کلیف گذشته تاریکی دارد که هر از چند گاهی با آن مواجه می‌شود. شخصیت کلیف کاملاً مرموز بوده و برد پیت به‌خوبی این شخصیت را بازی کرده است.

فیلم دیدنی روزی روزگاری در هالیوود : رفاقت ریک و کلیف

چیزی در مورد کلیف که با اطمینان می‌توانیم بگوییم این است : او ریک را خیلی دوست دارد و ریک هم او را دوست دارد. دوستی آن‌ها گرچه در طول فیلم درگیر استرس می‌شود ولی باعث می‌شود تا فیلمی دوست داشتی شکل بگیرد. تارانتینو برای این فیلم مشکل تماشاچی ندارد و به همین خاطر فیلمی را آماده کرده مدنظر اوست. در مورد فیلم دیدنی روزی روزگاری در هالیوود می‌توانیم بگوییم که دوستی و رفاقت هسته‌ی اصلی فیلم است. این فیلم در مورد خاطرات تلخ دهه‌ای است که گرچه استعدادهای فوق‌العاده‌ای داشت اما به بدترین شکل ممکن به پایان خود نزدیک شد.

دوستان عزیز، امیدواریم از مطالعۀ این مقاله لذت برده باشید. شما می‌توانید نظرات خود را دربارۀ این مطلب در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا