روانشناسیروانشناسی شخصیت

چگونه بین دوستان خود محبوب‌ترین شویم ؟

طبق تعاریف، افرادی در جامعه محبوب هستند که شخصیت‌شان از سوی اکثریت تحسین شده، دوست داشتنی هستند و دیگران تمایل دارند که با آنها ارتباط برقرار کنند. محبوبیت بین دوستان و مورد توجه قرار گرفتن بسیار لذت‌بخش است؛ و طبیعی است که همه افراد به دنبال محبوبیت بیشتر باشند.

افراد محبوب معمولا زیاد تحسین می‌شوند؛ و در واقع الگویی برای دیگران هستند. حال سوال اینجاست که چرا برخی از افراد به راحتی محبوب و دوست‌داشتنی می‌شوند؛ اما برخی صرف نظر از اینکه چقدر تلاش می‌کنند، هرگز قادر به کسب اعتماد و احترام دیگران نیستند. حتی اگر کاملا با ما موافق نباشید؛ اما می‌دانید که اکثر افراد دوست دارند مورد احترام و تحسین دیگران قرار بگیرند. ذات انسان کمال‌گراست؛ و دوست دارد مورد توجه دیگران باشد. بنابراین اگر شما هم به دنبال محبوبیت بیشتر هستید و می‌خواهید بین دوستان خود به این ویژگی شناخته شوید؛ باید ابتدا برای خود هدفی تعیین کرده و به کمک راهنمای زیر به هدف‌تان برسید.

در ادامه چند پیشنهاد عالی برای شما داریم که می‌توانند به محبوبیت طبیعی منجر شوند.

رازهای محبوبیت بین دوستان

1- سعی نکنید محبوب باشید

تلاش برای ایجاد محبوبیت کاملا بی‌فایده است. وقتی شما سعی می‌کنید به‌صورت آشکار کارهایی را انجام دهید که دیگران تحسین‌تان کنند؛ فقط به صورت لحظه‌ای آنها را تحت‌تاثیر قرار داده‌اید. در واقع تلاش آشکار برای محبوبیت بین دوستان فقط به صورت لحظه‌ای شما را در مرکز توجه قرار می‌دهد. وقتی تلاش می‌کنید که محبوب شوید؛ خود واقعی‌تان را پنهان کرده‌اید. این نوع رفتار ممکن است موقتا برخی افراد را تحت تأثیر قرار دهد؛ اما نتایج آن در درازمدت پایدار نیست. ما باید خودمان باشیم و دیگران شخصیت واقعی‌مان را دوست داشته باشند. بنابراین از دست زدن به کارهای عجیب و غریب برای جذب اعتماد دیگران خودداری کنید.

2- بیشتر از خودتان به دیگران فکر کنید

کسانی در جوامع محبوب می‌شوند که نظر دیگران برایشان اهمیت دارد. بنابراین اگر فقط در مورد خودتان و دستاوردهایتان صحبت کنید؛ دیگران را دور خواهید کرد و کسی تمایل به برقراری ارتباط با شما ندارد. در این شرایط صفت خودخواهی به شما نسبت داده می‌شود. همه ما به طور طبیعی به کسانی احتیاج داریم که وقت خود را صرف گوش دادن به دیگران می‌کنند. گوش دادن، فکر کردن و وقت صرف کردن برای دیگران، حسن نیت شما را نشان می‌دهد؛ و باعث می‌شود که موقعیت اجتماعی بهتری را کسب کنید.

3- خودتان باشید

این که تظاهر کنید شخص دیگری هستید، کار بسیار سختی است. زمانی که دائما به دنبال تایید دیگران و اطلاع از نظرات‌شان در مورد خودتان هستید؛ آنها را از خود دور می‌کنید. اگر یاد بگیرید که با چه کسی و تا چه حدی در مورد خودتان صحبت کنید و خود واقعی‌تان را در معرض نمایش قرار دهید؛ می‌توانید آنها را به شدت مجذوب خود کنید.

4- قلب بزرگی داشته باشید

یاد بگیرید که در رابطه با دیگران با احتیاط رفتار کنید. اشتباهات کوچک آنها را فراموش کنید؛ و از همراهی مثبت دیگران با خودتان قدردانی کنید. این یکی از مهم‌ترین عواملی است که در میزان محبوبیت شما تاثیر گذار است. اگر ما همواره با ذهن انتقادی خود دیگران را داوری کنیم؛ آنها از ارتباطی که با ما دارند احساس ناامیدی می‌کنند. اما اگر گذشت‌مان را بیشتر کنیم و قدردان دیگران باشیم،؛ روحیه سخاوت‌مندانه خود را به نمایش گذاشته و اطرافیان را ترغیب به برقراری ارتباط با خود می‌کنیم.

5- کمتر از خودتان صحبت کنید

آیا می‌خواهید دیگران را تحت تاثیر قرار دهید؟ برای کسب این موفقیت باید کمتر از واژه‌هایی مانند “خودم” و “من” در گفتگوهای خود استفاده کنید. هنگامی که خودتان را بزرگ می‌کنید؛ محبوبیت‌تان به صورت موقت افزایش پیدا می‌کند. اما اگر بدون تقاضا، مدام از خودتان حرف بزنید؛ کم‌کم دیگران از شما فاصله می‌گیرند. شما سیاست‌مدار نیستید و نمی‌خواهید آرای مردمی جذب کنید. بنابراین سعی نکنید در جمع‌های دوستانه از کارهایی که انجام داده‌اید به عنوان تبلیغ استفاده کنید. جالب است بدانید که سیاست‌مداران به ندرت در جوامع محبوب هستند. به رغم این واقعیت که آنها بیشتر زندگی خود را صرف ایجاد محبوبیت بین دوستان می‌کنند.

6- شوخ طبع باشید

برای به دست آوردن محبوبیت بین دوستان، باید کمی طناز باشیم و خودمان را جدی نگیریم. طنز یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که افراد به خاطر آن از ما قدردانی می‌کنند. یکی از مهم‌ترین فاکتورهای زنان نیز برای انتخاب همسر، طنازی است. یعنی زنان بیشتر تمایل دارند که با مردان شوخ‌طبع زندگی کنند. البته منظورمان این نیست که باید در جمع استندآپ کمدی اجرا کنید تا محبوب شوید. بلکه منظور از طنازی، داشتن کمی حس شوخ‌طبعی و فاصله گرفتن از جدیت تمام است.

7- آرمان‌های خود را بی سر و صدا دنبال کنید

صداقت، مهربانی، قدرت و فروتنی از جمله ویژگی افراد محبوب هستند؛ اما در عین حال این عوامل آرمان‌هایی هستند که بهتر است در سکوت آنها را دنبال کنید و خیلی در موردشان حرف نزنید. اغلب ما در مورد این که چگونه باید زندگی کنیم، به یک‌دیگر مشاوره می‌دهیم. در واقع سعی می‌کنیم دیگران را راهنمایی کنیم. این در حالی است که افراد جذاب و اخلاق‌گرا هرگز برای دیگران توصیه‌ای ندارند؛ و بیشتر بر روی رفتارهای خود متمرکز هستند. راز محبوبیت این افراد این است که به صورت صادقانه و خودآموز، بدون نیاز به اصلاح دیگران، فقط بر روی رفتارهای خود تمرکز می‌کنند.

8- شنونده خوبی باشید

مردم دوست دارند که حرف‌های‌شان شنیده شود. اما منظور ما از شنونده بودن تنها گوش دادن نیست؛ بلکه منظور گوش دادن به شیوه‌ای موثر و کارآمد است. اگر می‌خواهید محبوب شوید، سعی کنید در جمع‌های دو نفره شنونده خوبی باشید. برای این کار باید بازخورد به دیگران بدهید؛ و هرگز حرف آنها قطع نکنید. از طرفی بسیاری از افرادی که ادعا می‌کنند شنونده خوبی هستند؛ زمانی که مخاطب‌شان در حال حرف زدن است، به این فکر می‌کنند که چه پاسخی به او بدهند. این در حالی است که شنونده خوب ابتدا باید به صحبت‌های مخاطبش گوش داده، کمی به پاسخ فکر کند و سپس به حرف‌های او جواب دهد.

9- در یک زمینه خاص مهارت کسب کنید

بدون شک ارتباطی بین مهارت و محبوبیت وجود دارد. به همین دلیل است که قهرمان‌های ورزشی و هنرمندان، بیشتر از افراد معمولی محبوب هستند. این افراد به دلیل تبحری که در یک رشته خاص دارند؛ مورد اقبال عمومی قرار می‌گیرند. بنابراین اگر می‌خواهید در جمع دوستان خود محبوب باشید؛ باید یک مهارت ویژه داشته باشید. البته این نکته را فراموش نکنید که باید از مهارت کسب شده لذت واقعی نیز ببرید؛ و صرفا یادگیری مهارتی مثل نوازندگی، بدون علاقه، هیچ فایده‌ای برای کسب محبوبیت بیشتر ندارد.

10- مثبت اندیش باشید

افرادی در جوامع محبوب هستند که به ندرت به دیگران نیازمندند؛ و به جای انرژی گرفتن به آنها انرژی می‌دهند. این افراد به جای وقت گذاشتن برای خودشان روی رفاه دیگران تمرکز می‌کنند.

حقیقت این است که افرادی بدبین و کسانی که همیشه از زندگی شخصی خود شاکی هستند، دوستان کمتری دارند. این افراد حتی تمایل دارند که وقت خود را با کسانی بگذرانند که شبیه خودشان هستند. بنابراین اگر به دنبال کسب محبوبیت بیشتر هستید؛ سعی کنید مثبت‌اندیش باشید و به جای انرژی گرفتن، به دیگران انرژی‌های مثبت بدهید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا