تغذیه و سلامتزیبایی مومد و زیبایی

چگونه ریشه ضعیف مویتان را تقویت کنید؟

در این مقاله می‌خواهیم عوامل تضعیف ریشه مو را بررسی کنیم و راه‌های مناسب تقویت ریشه ضعیف مو را به شما معرفی نماییم.

اگر شما هم متوجه ریزش مویتان شده‌اید، احتمالاً ریشه آن ضعیف است. خوشبختانه راه‌های ساده و ارزان‌قیمتی برای تقویت ریشه ضعیف مو وجود دارد. سعی کنید برای حل این مشکل، از محصولات تقویتی استفاده کنید و از محصولات شیمیایی پرهیز نمایید. حتی‌المقدور از وسایل گرمایشی حالت‌دهندۀ مو استفاده نکنید و کمتر از شامپو و رنگ مو استفاده کنید.

برای تقویت و سلامت موهایتان، باید رژیم غذایی مناسبی را دنبال کنید و بیشتر آب بنوشید. برای اینکه شاهد نتیجۀ کار باشید، باید شش هفته صبر کنید تا تقویت ریشه مویتان را مشاهده کنید.

روش اول: استفاده از محصولات تقویتی برای ریشه ضعیف مو

از محصولات بدون سولفات استفاده کنید تا ریشه مویتان ضعیف نشود و محکم بماند. محصولاتی مانند سولفاته‌ها که ترکیبات شیمیایی دارد، باعث آزادسازی فولیکول‌های اطراف ریشه مو شده، به‌مرور زمان این موضوع باعث ریزش سریع مو می‌شود. حتماً مواد سازندۀ محصول مصرفی را مطالعه کنید که فاقد سولفات باشد. اگر محصول خریداری‌شده دارای این مواد اولیه است، آن را تغییر دهید و محصول دیگری بخرید.

– پوست سرتان را با استفاده از روغن مو مرطوب نمایید تا ریشه مویتان را تقویت کنید. طراوت پوست سر قطعاً باعث افزایش رشد مو و بهبود فولیکول‌های آن می‌شود. پوست سرتان را با روغن موی موردعلاقه‌تان ماساژ دهید و قبل از شست‌وشو، 20 دقیقه صبر کنید. این کار را هفته‌ای یک بار انجام دهید تا پوست سرتان همیشه مرطوب باشد.

ریشه ضعیف

– اگر در خانه روغن مو ندارید، می‌توانید به‌جای آن از روغن نارگیل یا روغن بادام استفاده کنید.

– برای تقویت ریشه مویتان از شامپوهای کراتینه استفاده کنید. کراتین، پروتئینی طبیعی است که در شفت مو یافت می‌شود. از شامپو کراتینه برای جلوگیری از ریزش مویتان کمک بگیرید. این شامپو را روی پوست سرتان ماساژ دهید تا باعث تقویت ریشه مویتان شود.

– می‌توانید شامپو کراتینه را از لوازم آرایشی یا سوپرمارکت‌ها خریداری کنید.

– برای مرطوب‌سازی و تقویت ریشه مویتان، از ماسک مویی استفاده کنید که برای تقویت موی شما ساخته شده است. به دنبال کلمه‌هایی مانند «کاهش ریزش مو»، «برای موهای آسیب‌دیده» و «تقویت‌کننده» باشید. این ماسک را به مدت 30 دقیقه روی مویتان بگذارید.

ریشه ضعیف

– در صورت امکان، از ماسک‌های طبیعی مو استفاده کنید تا باعث برگشت روغن طبیعی موی شما شود.

روش دوم: اجتناب از ریزش و آسیب‌پذیری مو و تقویت ریشه ضعیف آن

موهایتان را با آب گرم بشویید تا باعث خشکی آن نشود. وقتی موهایتان را زیر دوش می‌شویید، آب را خیلی داغ نکنید؛ زیرا باعث ازدست‌رفتن رطوبت طبیعی مو و ضعیف‌شدن ریشه موی شما می‌شود. دمای آب باید به‌اندازۀ دمای فضای بیرون باشد؛ حتی‌المقدور آب را داغ‌تر نکنید.

ریشه ضعیف

– ترجیحاً از ورود به استخرهای آب گرم خودداری کنید؛ زیرا باعث ضعیف‌ترشدن ریشه مو می‌شود.

– موهایتان را یکی دو بار در هفته بشویید. شستن روزانۀ موی باعث شکنندگی و ازبین‌رفتن رطوبت پوست سر می‌شود. برای اینکه ریشه مویتان محکم بماند، موهایتان را کمتر بشویید. در صورت امکان، موهای سرتان را بیشتر از یک بار در هفته نشویید.

ریشه ضعیف

– سعی کنید مدل‌های مختلف مو را امتحان کنید تا یک مدل ثابت و همیشگی؛ زیرا مدل ثابت باعث آسیب‌پذیری و ضعیف‌ترشدن ریشه موی شما می‌شود. سعی کنید هر روز یک مدل مو را برای موهایتان انتخاب کنید تا به‌این‌ترتیب به مویتان استراحت بدهید.

ریشه ضعیف

– از سفت‌بستن موهایتان خودداری کنید؛ زیرا باعث ضعیف‌ترشدن ریشه مو می‌شود.

– سعی کنید از وسایل گرمایشی حالت‌دهندۀ مو استفاده نکنید؛ زیرا استفادۀ طولانی‌مدت از این وسایل مانند سشوار و اتوی مو باعث تضعیف فولیکول‌ها و ریشه مو می‌شود. اجازه دهید مویتان به‌صورت طبیعی خشک شود و بدون این وسایل آن را حالت دهید.

ریشه ضعیف

– اگر از این وسایل برای حالت‌دادن مویتان استفاده می‌کنید، قبل از هر کار موهایتان را به اسپری محافظتی آغشته کنید تا میزان آسیب به ریشه ضعیف مو کاهش یابد.

– از رنگ‌کردن موهایتان خودداری کنید تا آسیب جدی نبیند. برای مدتی موهایتان را رنگ نکنید تا موی شما روغن طبیعی‌اش را بازیابی کند. اگر ریشه موی شما همیشه ضعیف است، ترجیحاً از رنگ‌کردن موهایتان خودداری کنید. اگر خیلی تمایل دارید موهای خود را رنگ کنید، هر شش ماه یک بار این کار انجام دهید تا میزان آسیب به موهای شما کاهش یابد.

ریشه ضعیف

– یادتان باشد که ضرر روشن‌کردن مو از رنگ‌کردن بیشتر است.

روش سوم : استفاده از مواد مغذی درست برای تقویت ریشه ضعیف مو

– ویتامین‌هایی مثل آ، ب، ث و ای تغذیۀ مناسبی برای ریشه موی شماست. این مکمل‌ها به تقویت مویتان کمک می‌کند و باعث درخشندگی آن می‌شود. استفاده از این ویتامین‌ها در طولانی‌مدت، به تقویت و ضخامت مو کمک می‌کند. می‌توانید روزانه یک مولتی‌ویتامین بخورید یا این ویتامین‌ها را جداگانه میل کنید. اگر وضعیت جسمی خاصی دارید یا حامله‌اید، میزان مصرف این ویتامین‌ها را از پزشکتان بپرسید.

ریشه ضعیف

– در صورت امکان، از قرص‌های ویتامین ارگانیک استفاده کنید؛ زیرا دارای بیشترین میزان مواد مغذی است.

– رژیم غذایی سالم و متنوعی را دنبال کنید. سعی نمایید در رژیمتان میوه‌ها و سبزیجات تازه را نیز بگنجانید؛ زیرا با این کار همۀ ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز ریشه موی تأمین و باعث تقویت و بهبود آن می‌شود. سعی کنید از محصولات طبیعی استفاده کنید؛ زیرا آفت‌کُش‌های مضر در آن‌ها وجود ندارد.

ریشه ضعیف

– با خرید میوه و سبزیجات از اماکن اصلی و مطمئن، از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

حداقل روزی هشت لیوان آب بنوشید تا باعث تقویت ریشه مویتان شود. تأمین آب بدن باعث می‌شود موهای شما درخشندگی‌اش را حفظ کند و از تضعیف ریشه مو نیز جلوگیری می‌کند. هنگامی که هوا گرم است باید بیشتر از گذشته در تأمین آب بدنتان بکوشید.

ریشه ضعیف

– آب معمولی در مقایسه با آب گازدار، خاصیت بیشتری دارد.

– همیشه یک بطری آب همراهتان داشته باشید تا میزان آب دریافتی بدنتان را تأمین کنید.

– سعی کنید بهترین بُرس را برای موهایتان انتخاب کنید. نوع موی خود را تعیین نمایید، سپس شانه و بُرس مدنظر را بخرید. همچنین باید آمادگی روبه‌روشدن با چالش موهایتان را داشته باشید.

– بُرس‌های مو مناسب موهای بلند و ضخیم است و ظاهری زیبا را برای این مدل مو ایجاد می‌کند.

– بُرس‌های نایلونی مناسب موهای معمولی است و به‌خوبی آن‌ها را حالت می‌دهد.

– بُرس‌های پلاستیکی مناسب انواع موهاست؛ اما بیشتر مناسب موهای ضخیم است.

– شانه‌های دندانه‌ریز مناسب موهای کوتاه و نازک است.

– شانه‌های دندانه‌پهن مناسب موهای کوتاه و ضخیم است.

– وقتی موهایتان خیس است، اصلاً و ابداً موهایتان را شانه نکنید. صبر کنید تا موهای شما کمی خشک شود، سپس با استفاده از شانۀ دندانه‌پهن گِره‌های آن را باز کنید. وقتی مو خیس است، در متزلزل‌ترین حالت خود قرار دارد و یک اشتباه، آسیب‌های زیادی به موهایتان می‌زند.

– در روز موهایتان را به‌صورت مرتب شانه نکنید؛ زیرا باعث چربی بیشتر آن می‌شود. به شما پیشنهاد می‌کنیم یک بار صبح و یک بار شب موهای خود را شانه کنید تا آسیبی به موهای شما وارد نشود.

– با موهایتان بازی نکنید؛ زیرا باعث چرب‌ترشدن آن می‌شود. انگشتان شما چربی مخصوص به خود را دارد و با این کار، این چربی به موهایتان منتقل می‌شود.

– موهایتان را چند وقت یک بار کوتاه کنید. اگر تمایل ندارید موهای خود را خیلی کوتاه کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم نوک‌گیری کنید تا باعث شادابی آن شود. زمان رسیدگی به موها معمولاً هر سه ماه یک بار است؛ ولی می‌توانید هر شش هفته یک بار هم به آن رسیدگی کنید.

– اگر موهای شما به‌شدت آسیب دیده است، باید خیلی دقیق آن را کوتاه کنید؛ یعنی همۀ موهای مُرده را کوتاه کنید، شاید پس از این کار، مدل موی کوتاهی داشته باشید.

– هر چند وقت یک بار، رنگ موهایتان را تغییر ندهید. این کار به موهایتان و ریشه ضعیف آن آسیب می‌زند؛ زیرا محلول‌های تغییر رنگ مو شیمیایی است.

– غذاهای سالم و مقوی به تقویت ریشه مو و رشد آن کمک می‌کند. اگر مواد مغذی کافی به موهایتان نرسد، باعث نازک‌ترشدن و درنهایت، ریزش آن می‌شود. غذاهای حاوی پروتئین انتخاب خوبی برای تغذیۀ موست. موی شما از پروتئین ساخته شده و خوردن گوشت، تخم‌مرغ و دیگر غذاهای پروتئین‌دار به رشد و ترمیم آن کمک چشمگیری می‌کند.

– غذاهایی که امگا 3 دارد، برای تقویت و ترمیم ریشه ضعیف موی شما بسیار مفید است.

– نگذارید شرایط آب‌وهوایی و منطقه روی وضعیت موی و ریشه ضعیف شما تأثیر بگذارد. آلودگی، کشیدن سیگار و دود آن باعث خشکی مو می‌شود. اگر سیگاری هستید، میزان سیگارکشیدنتان را کاهش دهید یا در کنار اطرافیانتان سیگار نکشید.

– از موهایتان در برابر اشعۀ خورشید محافظت کنید. اگر موهای شما معمولاً در روزهای آفتابی در معرض نور خورشید قرار دارد، حتماً از کلاه استفاده کنید. این کار باعث می‌شود دچار سوختگی پوست سر نشوید.

– اگر تمایلی به استفاده از کلاه ندارید، پیشنهاد می‌کنیم برای موهایتان از کرِم‌های محافظتی استفاده کنید.

– به‌هیچ‌وجه از محصولات دارای الکل استفاده نکنید؛ زیرا وقتی این ماده از طریق نور خورشید بخار می‌شود، آسیب زیادی به موهایتان و ریشه ضعیف آن می‌زند.

– وقتی به استخر می‌روید، ترجیحاً از کلاه‌های مخصوص استفاده کنید تا کُلُر موجود در آب به موهایتان صدمه نزند. این ماده شیمیایی به‌راحتی باعث تخریب ریشه موهای شما می‌شود.

– اگر موهایتان بر اثر کُلُر آب آسیب دید، برای بازیابی قدرت موهاتان از ترکیب سرکه با شامپو استفاده کنید یا با اضافه‌کردن یک قاشق چای‌خوری روغن زیتون به نرم‌کنندۀ مویتان این مشکل را به‌راحتی برطرف کنید.

– اگر قرار نیست از خانه خارج شوید، لازم نیست موهایتان را هر روز بشویید، اجازه دهید موهای شما استراحت کند و استحکام سابقش را پیدا کند.

در روزهای آتی مقاله‌های بیشتری دربارۀ مراقبت از ریشه ضعیف مو برای شما دوستان گرامی آماده خواهیم کرد. امیدواریم از مطالعۀ این مقاله لذت برده باشید. می‌توانید نظرات خود را دربارۀ این مطلب در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا