تغذیه و سلامتروانشناسیروانشناسی عمومیطب سنتی

8 راه قطعی درمان افسردگی بدون دارو

افسردگی یک اختلال خلقی جدی اما قابل درمان است. تازه‌ترین اطلاعاتی که توسط National Institute of Mental Health منتشر شده نشان می‌دهد که در ایالات متحده 6.7 درصد از افراد در سال 2016 افسردگی را تجربه کرده‌اند. همه ما می‌دانیم که داروهای ضد افسردگی و مشاور درمانی روش‌های مرسومی برای کاهش علائم افسردگی هستند. با این حال، برخی از گیاهان و مکمل‌ها نیز ممکن است برای درمان طبیعی افسردگی مفید باشند. به‌طوری که امروزه در سراسر جهان بعضی از افراد برای کنترل افسردگی خود از روش‌های گیاهی به جای داروهایی شیمیایی استفاده می‌کنند.

در این مقاله، ما به معرفی گیاهان و مکمل‌های رایجی که با درمان افسردگی ارتباط دارند خواهیم پرداخت.

گیاهان و مکمل‌های مفید برای درمان طبیعی افسردگی

روش‌های طبیعی و به اصطلاح درمان‌های مکمل در چند دهه اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. زیرا بسیاری افراد به دنبال روش‌های طبیعی‌تر برای مدیریت علائم بیماری‌های خود هستند. با این حال، گیاهان همیشه ایمن و موثر نیستند؛ و باید تحت نظر پزشک از آنها استفاده کرد. از طرفی برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که بعضی از مکمل‌ها فقط در درمان افسردگی خفیف تا متوسط موثرند.

از جمله مهم‌ترین مکمل‌هایی که می‌توانید برای درمان افسردگی روی آنها حساب کنید عبارتند از:

1- مخمر سنت جان

یک بررسی سیستماتیک که در سال 2016 انجام شد؛ نشان داد که مخمر سنت جان برای درمان افسردگی خفیف تا متوسط، موثرتر از پلاسبو بوده و تقریبا مانند داروهای ضد افسردگی عمل می‌کند. علاوه بر این، این مکمل می‌تواند اثرات داروهای ضد افسردگی را مختل کند. این به این معنی که ممکن است با مصرف این مکمل علائم بدتر شده یا اثربخشی درمان‌های دارویی کاهش یابد.

2- جینسنگ

این مکمل از ریشه گیاه جینسنگ آمریکایی یا آسیایی تهیه می‌شود. متخصصان طب سنتی چینی هزاران سال است که از جینسنگ برای بهبود عملکرد ذهنی، افزایش انرژی بدن و کاهش اثرات استرس استفاده می‌کنند. برخی از افراد تاثیر این ماده بر روی انرژی و انگیزه را راهی برای درمان طبیعی افسردگی می‌دانند. کاهش سطح انرژی و انگیزه از علائم شایع در افراد افسرده هستند.

3- بابونه

مطالعه‌ای که در سال 2012 انجام شد؛ نقش بابونه را در کمک به مدیریت علائم افسردگی و اضطراب مورد بررسی قرار داد. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که بابونه نسبت به داروها باعث کاهش قابل ملاحظه‌ای در علائم افسردگی می‌شود. با این حال، برای تأیید خواص بابونه جهت درمان علائم افسردگی باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

4- اسطوخودوس

عصاره اسطوخودوس برای ایجاد آرامش و کاهش اضطراب و اختلالات خلقی بسیار مفید است. یک بررسی که در سال 2013 بر روی مطالعات مختلف انجام شد نشان داد که اسطوخودوس ممکن است پتانسیل قابل توجهی در کاهش اضطراب و بهبود خواب داشته باشد. البته در مطالعاتی که تأثیر این گیاه را بر روی اضطراب بررسی کرده‌اند، نتایج متفاوتی به دست آمده است.

درمان افسردگی

5- زعفران

بعضی از مطالعات، مانند بررسی غیر سیستماتیک که در سال 2018 انجام شد نشان می دهند که استفاده از زعفران یک روش ایمن و موثر برای کنترل علائم افسردگی است.

با این حال، برای تأیید خواص احتمالی زعفران برای افراد مبتلا به افسردگی باید تحقیقات بیشتری انجام شود. ضمن این که باید عوارض جانبی احتمالی این گیاه را نیز در نظر گرفت.

6- مکمل SAMe

SAMe نام کوتاه اس-آدنوزیل متیونین است. این ترکیب، یک فرم مصنوعی از یک ماده شیمیایی است که به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود. در سال 2016، محققان تمام آزمایش‌های تصادفی کنترل شده که در آنها از SAMe برای درمان افسردگی در بزرگ‌سالان استفاده شده بود را بررسی کردند. آنها اختلاف معنی‌داری بین اثرات SAMe و اثرات دارونما بر روی علائم افسردگی پیدا نکردند.

این پژوهشگران دریافتند که مکمل SAMe در مقایسه با داروهای ضد افسردگی معمولی مانند ایمنی پارامین یا اسکلیتوپام، موثرتر است. علاوه بر این هنگامی که محققین مکمل SAMe را با داروهای مهارکننده بازجذب سروتونین ترکیب کردند؛ نتایج بسیار امیدوارکننده‌تری را به دست آوردند.

7- اسیدهای چرب امگا 3

در یک بررسی سیستماتیک که در سال 2015 انجام ش؛ محققان نتیجه گرفتند که مصرف مکمل امگا 3 برای درمان افسردگی به تنهایی کافی و موثر نیست. این در حالی است که نتایج نشان می‌دهد، مصرف این مکمل‌ها هیچ عارضه جانبی خاصی برای بدن ندارد. البته محققان اذعان دارند که تنها در صورتی مصرف این مکمل برای درمان طبیعی افسردگی موثر است؛ که کمبود آن عامل ایجاد بیماری باشد.

8- مکمل 5-HTP

این مکمل ممکن است در تنظیم و بهبود سطح سروتونین در مغز مفید باشد. سروتونین یک نوع انتقال‌دهنده عصبی در مغز است؛ که روی خلق و خوی تاثیر می‌گذارد. تحققیات زیادی در مورد تاثیر 5-HTP بر روی علائم افسردگی انجام شده است. به عنوان مثال یک بررسی که در سال 2016 انجام شده؛ نشان می‌دهد که مکمل 5-HTP پتانسیل آن را دارد که به عنوان یک روش درمانی ضد افسردگی استفاده شود. البته این مطالعه یک مطالعه حیوانی است؛ و برای اثبات نتایج آن باید تحقیقات بیشتری روی بدن انسان‌ها انجام شود.

این نکته را در نظر داشته باشید که تمام روش‌های ذکر شده در این مقاله اولا باید تحت نظر پزشک استفاده شوند؛ و ثانیا هرگز نمی‌توان از آنها به عنوان روشی جایگزین برای دارو استفاده کرد. بنابراین اگر افسردگی شدید دارید و پزشک برایتان دارو تجویز کرده است؛ هرگز مصرف دارو را قطع نکنید و از این مکمل‌ها و گیاهان نیز فقط پس از مشورت با پزشک استفاده نمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا