روانشناسی

آیا بازی‌های فکری تأثیرگذار هستند؟

امروز در این مقاله قصد داریم تا با شما در مورد بازی‌های فکری و تأثیرگذاری آن‌ها صحبت کنیم و ببینیم که آیا آن‌ها می‌توانند تأثیر مثبتی روی ذهن داشته باشند یا خیر.

حالا چرا بازی‌های فکری ؟

بازی‌های فکری احتمال دارد یک سری مزیت داشته باشند اما حل کردن روزی یک جدول به معنی این نیست که شما نیاز به دکتر مغز ندارید و این مسئله را متخصصان نیز تائید کرده‌اند.

بیخیال پازل‌های سودوکو شوید. درحالی‌که خیلی از کمپانی‌ها بازی‌های فکری تولید می‌کنند و اعتقاددارند که این بازی‌ها می‌توانند عملکردی مثبت روی ذهن داشته باشند ، متخصصان نظر دیگری دارند. ما از متخصصان در این زمینه سؤالاتی در مورد مزیت بازی‌های فکری و اینکه آیا این بازی‌ها تأثیرگذار هستند داشتیم و قرار است که شما با جواب‌های جالب‌توجه ای مواجه شوید.

بازی‌های فکری
بازی‌های فکری

بازی‌های فکری از بازیکنان درخواست می‌کنند تا مراحلی را به پایان برسانند که رابطه مستقیمی با مسائلی مانند حافظه ، توجه ، منطق و سرعت عمل دارد. بااین‌حال هنوز صحبت‌های بسیاری در مورد ساختار کلی بازی‌های فکری وجود دارد.

بازی‌ها به‌تنهایی دارای ژانرهای مختلفی هستند. به‌طورکلی تمرین‌های ذهنی می‌تواند به روش‌های مختلفی مانند بازی‌های فکری یا حل پازل‌های متفاوت تقویت شود.

آیا ادعاها در مورد بازی‌های فکری درست است؟ آیا بازی‌های فکری تأثیرگذار هستند؟

زمانی که صحبت در مورد ذهن ما می‌شود ، یک سری مسائل گُنگ بوده و یکی از این مسائل تأثیرگذاری بازی‌های فکری برای بزرگ‌سالان است. جواب به این سؤال همیشه بستگی دارد خواهد بود. این موضوع بستگی به بازی‌های فکری انتخابی و شیوه اجرا و انجام آن بازی دارد.

البته باید به یک نکته دیگری هم اشاره‌کنیم و آن این است که یک سری از بازی‌ها روی افراد خاصی تأثیر می‌گذارند ، درحالی‌که امکان دارد روی یک سری افراد هیچ تأثیری نداشته باشند. در این زمینه تحقیقات بیشتری موردنیاز بوده تا بتوان فرمول دقیقی دراین‌بین پیدا کرد.

مزیت‌های معمول بازی‌های فکری چیست؟

تحقیقات نشان داده است که بازی‌های فکری مانند شطرنج می‌تواند باعث افزایش توانایی شما در این سبک بازی‌ها شود اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که توانایی موردنظر بسیار جزئی و دقیق است.

برای مثال توانایی به یادآوردن کارت‌ها با تمرین قابل کسب بوده و این توانایی در بعضی از بازی‌ها بسیار سخت و دشوار است ولی این توانایی نمی‌تواند باعث پیشرفت شما در بازی شطرنج شود.

تمرین‌های فکری به چه صورت به سریع‌تر و قوی‌تر شدن ذهن ما کمک می‌کند؟

اگرچه بازی‌های فکری ممکن است مزیت‌های جادویی داشته باشد ، البته بازهم این موضوع در حد حرف است. درهرصورت مشخص شده است که انجام طولانی‌مدت بعضی از بازی‌های خاص می‌تواند روش کار ذهن شما را تغییر دهد.

مزیت‌های اعلام‌شده از سوی بازی‌های فکری دقیقاً به موضوع نوروپلاستی مرتبط می‌شود. (قابلیت ذهن برای تغییر ساختار ، عملکرد و حالات خود در مواجهه با چالش‌ها)

به زبان ساده‌تر ، زمانی که شما بازی‌های فکری انجام می‌دهید ، ذهن شما خود را بازی موردنظر تطبیق می‌دهد تا کیفیت را افزایش دهد.

آیا بازی‌های فکری می‌توانند باعث تقویت حافظه شوند؟

متأسفانه ، تحقیقات در مورد مزایای بازی‌های فکری برای حافظه هنوز به جواب نهایی و قطعی نرسیده است. بیشتر متخصصین اعتقاددارند که در زمان بازی توانایی‌های حافظه شما هم بهبود خواهد یافت. برای مثال اگر ما به شما یک سری تصویر را به‌صورت مداوم نمایش دهیم ، قطعاً پس از مدتی همگی آن‌ها را در ذهن خود ذخیره خواهید کرد.

یکی از روش‌های تقویت حافظه ، تکنیکی به نام لوکی است. در این تکنیک به شما توصیه می‌شود که اجزای یک فضای خاص از منزل یا اتاق خود را به‌طور کامل در ذهن تصویرسازی کرده و نام ببرید.

آیا بازی‌های فکری می‌توانند مشکلات شناختی مرتبط با سن را کاهش دهند؟

یکی دیگر از بخش‌ها مربوط به مشکلات شناختی بوده که ارتباط مستقیمی با بالا رفتن سن دارد و جالب‌تر اینکه بازی‌های فکری می‌توانند تأثیر مثبتی روی این موضوع داشته باشند.

در تحقیقاتی که روی یک سری داوطلب صورت گرفت ، تعدادی از آن‌ها توانایی‌هایی مانند حافظه ، قدرت تصمیم‌گیری و فرآیند بررسی اطلاعات دریافتی خود را تا پنج سال بعد در بالاترین سطح در اختیار داشتند. در یک سری از افراد هم این موضوع تا 10 سال پایدار باقی‌مانده بود.

آیا بازی‌های فکری می‌توانند از بیماری آلزایمر جلوگیری کنند؟

اگر شما امیدوار هستید که به‌وسیله بازی‌های فکری مانند سودوکو و امثال آن‌ها از بیماری‌هایی مانند آلزایمر و زوال ذهنی جلوگیری کنید ، باید بگوییم که این موضوع اصلاً تأثیرگذار نیست.

یک سری از عوامل به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانند روی بیماری آلزایمر تأثیر بگذارند و هر قولی در این زمینه درست و منطقی نیست.

چه سبکی از بازی‌های فکری می‌توانند عملکرد خوبی داشته باشند؟

قبل از پرداخت مبلغ برای بازی‌های پرطرفدار فکری کمی صبر کنید و عاقلانه تصمیم بگیرید. برای اینکه بگوییم کدام بازی فکری بهترین عملکرد را دارد ، مدارک کافی نداریم ولی می‌توانیم بگوییم که بعضی از بازی‌ها لایسنس FDA را دریافت می‌کنند و باید این مسئله را هم بگوییم که تعداد کمی از شرکت به دنبال این مدرک می‌روند.

چه روش‌های دیگری می‌تواند ذهن ما را پویا نگه دارد؟

روش‌هایی که در آن ذهن فعالیت داشته باشد و درگیر چالش‌های روزمره شود می‌تواند در پویایی ذهن ما تأثیرگذار باشد. روش‌ها و فعالیت‌هایی مانند نواختن یک ساز ، بازی‌های تخته‌ای ، فعالیت در یک کلوب کتاب همگی تأثیرگذار هستند.

سبک زندگی درست مانند خواب مناسب ، فعالیت بدنی ایده آل ، خوردن مواد مغذی می‌تواند تأثیر بسزایی روی ذهن و جسم شما داشته باشد. هنوز تحقیقات در این زمینه ادامه دارد تا بهترین روش‌ها معرفی شود.

در ادامه قصد داریم تا به معرفی عادت‌ها و روش‌هایی بپردازیم که می‌توانند باعث افزایش فکر و ذهن شما شوند.

مسئولیت‌پذیری در مورد سلامت فکر و ذهن خود

هرروزه شما کارهایی را برای سلامت بدن خود انجام می‌دهید مانند نوشیدن آب کافی ، استفاده از یک رژیم غذایی مناسب ، مسواک زدن دندان‌ها ، مصرف داروهای تجویزشده از سوی دکتر شخصی ، خواب مناسب و….

هر یک از این کارها به‌تنهایی تأثیرگذاری خاص خود را دارد ولی زمانی که با یکدیگر ترکیب می‌شوند توانایی بسیار بالایی در کنترل سلامت بدن شما دارند.

سلامت فکر و ذهن هم فرقی در این زمینه ندارد و باید به‌سلامت آن نیز اهمیت دهیم و باکارهای روزمره به کیفیت و بهبود آن کمک کنیم. هیچ زمانی برای شروع یک برنامه روتین و روزمره برای بهبود کیفیت فکر و ذهن خود دیر نیست و هرزمانی می‌توانید این کار را شروع کنید.

انجام چند کار با هم دیگر کافی است

اگر شما عادت داشتید تا با تماشای تلویزیون هم‌زمان یک کار دیگر را هم انجام دهید ، به شما پیشنهاد می‌کنیم که این کار متوقف کنید. بر اساس تحقیقات صورت گرفته زمانی که فرد چندین کار را باهم انجام می‌دهد ، میزان کیفیت عملکرد فرد کاهش پیدا می‌کند.

فکر و ذهن ما تنها می‌تواند یک کار را انجام دهد و زمانی که آن را مجبور به انجام چند کار هم‌زمان می‌کنید ، باعث ایجاد فشار و استرس زیادی به آن می‌شوید. این موضوع حتی می‌تواند برای مغز شما مضر و سمی باشد.

علاوه بر این ، شما هیچ‌وقت حس تکمیل هیچ کاری را نخواهید داشت و باید بدانید زمانی که این حس را داشته باشید ، هورمون دوپامین در بدن شما به‌عنوان جایزه تولید می‌شود.

میزان شکر مصرفی خود را کاهش دهید

در رژیم‌هایی که شکر و دیگر کربوهیدرات‌های ساده وجود دارد ، می‌تواند تأثیر منفی روی مغز شما بگذارد و به زوال آن کمک کند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته افرادی که با بیماری قندی مواجه هستند ، ذهن آن‌ها هم عملکرد ضعیف‌تری خواهد داشت و به‌خوبی مشخص است که شکر و قند تأثیر بدی روی ذهن می‌گذارد.

میزان خواب کافی

تحقیقات بسیاری نشان داده است که ارتباط مستقیمی بین یادگیری و خواب وجود دارد. تحقیقات جالبی روی موش‌ها انجام‌شده که نشان می‌دهد خواب‌های مناسب باعث می‌شود تا ذهن فعالیت‌های روزانه خود را تکرار کند و با این روش این موضوعات در ذهن شما ثبت شود.

حالا اگر شما خواب کافی نداشته باشید ، نمی‌توانید هیچ خاطره جدیدی را در ذهن خود حک کنید. افرادی که هنگام خواب خود دچار پریشانی خواب می‌شوند ، 5 برابر بیشتر از افرادی که خواب مناسب دارند درخطر بیماری آلزایمر قرار دارند.

نواختن سازی را یاد بگیرید

بررسی‌های تخصصی بسیاری نشان داده است که یادگیری نواختن یک ساز می‌تواند امواج ذهن شما را تغییر دهد و همچنین توانایی شنیداری را هم بهبود ببخشد. همیشه به یاد داشته باشید که موسیقی جادویی است که می‌تواند کارهای معجزه‌آسایی انجام دهد.

جدول حل کنید

افرادی که بالای سن پنجاه سال هستند و به‌صورت روزمره جدول حل می‌کنند یا بازی‌های فکری مانند سودوکو را انجام می‌دهند ، باعث می‌شوند تا ذهن و فکر آن‌ها عملکرد بهتری داشته باشد و به‌سلامت ذهن آن‌ها تا حدودی کمک می‌کند.

خواب ظهر خود را فراموش نکنید

یک خواب 45 تا 60 دقیقه ای می تواند به بهبود یادگیری و سلامت ذهن شما کمک شایانی کند. افرادی که خواب ظهرگاهی خود را رعایت می کنند بهتر از افراد دیگر می توانند مطالب و جزئیات گفته شده را به خاطر بیاورند و همین موضوع باعث می شود تا به افراد توصیه کنیم از خواب ظهر خود غافل نشوند.

دوستان عزیز، امیدواریم از مطالعۀ این مقاله لذت برده باشید. شما می‌توانید نظرات خود را دربارۀ این مطلب در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا