تغذیه و سلامترژیم غذایی

آیا مصرف چربی باعث چاقی می‌شود؟

امروز در این مقاله قصد داریم تا به یک سؤال اساسی پاسخی دقیق و منطقی ارائه کنیم. آیا مصرف چربی باعث چاقی می‌شود؟ جواب این سؤال را در ادامه خواهید فهمید.

روزهایی که مصرف چربی ممنوع بود به پایان رسیده است و در این زمینه باید از آووکادو تشکر کرد! مسئله‌ای که ما باید به آن توجه داشته باشیم این است که تمام چربی‌ها با هم یکسان نیستند.

بعضی از آن‌ها که دارای چربی‌های اشباع‌نشده هستند ، برای قلب و عروق ما مضر نبوده و مشکلی در بدن ما ایجاد نمی‌کنند. (البته بعضی دیگر مانند چربی‌های اشباع‌شده و ترانس آسیب‌های بدی را به بدن ما وارد می‌کنند.)

حالا این مسئله چه ارتباطی با سؤال میلیون دلاری ما در بخش زیر دارد:

آیا مصرف چربی باعث می‌شود؟

در تحقیقات اخیر مشخص‌شده است که مصرف چربی و خصوصا بعضی از آنها می‌توانند باعث افزایش وزن شوند ، درحالی‌که همه‌ی چربی‌ها دارای میزان کالری یکسانی هستند. (9کالری به ازای هر گرم)

بررسی‌های بسیاری روی اطلاعات غذایی 120 هزار زن و مرد انجام‌شده است و هدف اصلی هم بررسی تأثیرگذاری چربی روی افراد و وزن آن‌ها بود.

آن‌ها متوجه شدند زمانی که میزان چربی‌های اشباع و ترانس در رژیم غذایی آن‌ها افزایش پیدا می‌کند ، وزن هم بالاتر می‌رود.

درحالی‌که چربی‌های اشباع‌نشده تأثیر چندانی روی افزایش وزن نداشته و حتی می‌توانند باعث کاهش وزن شوند.

اثرات مصرف چربی در بدن

بر اساس نتیجه تحقیقات ، هر نوع مختلف از چربی‌ها تأثیر متفاوتی روی متابولیسم افراد می‌گذارد. چربی‌های اشباع‌شده و ترانس به نظر می‌رسد که تأثیر بالایی روی پایداری انسولین خون می‌گذارد ، یعنی اینکه به آن‌ها اجازه نمی‌دهد تا گلوکز را به‌طور طبیعی جذب کنند.

درنهایت انسولین خون شما افزایش پیداکرده و شاهد پیدایش چربی و درنتیجه افزایش وزن خواهیم بود.

حالا موضوع در مورد چربی‌های اشباع‌نشده جالب‌تر می‌شود. به‌طورکلی افزایش اسیدهای چرب اشباع‌نشده خواه‌ناخواه باعث افزایش وزن نامحسوسی می‌شوند.

مصرف چربی

بااین‌حال تحقیقات نشان داده است که چربی‌ها حیوانی مانند گوشت قرمز یا لبنیات می‌توانند باعث افزایش وزن شوند و چربی‌های گیاهی مانند آجیل یا روغن‌زیتون باعث ثبات وزن می‌شوند.

در همین حال مواد غذایی مانند تن ماهی ، ماهی ، فندق و دانه‌های گل آفتاب‌گردان دارای منابع غنی اسیدهای چرب اشباع‌نشده بوده که می‌توانند از افزایش وزن جلوگیری کرده و حتی به کاهش آن‌هم کمک کنند.

جمع‌بندی

افزایش وزن براثر خوردن غذاهای دارای چربی‌های اشباع‌شده و ترانس به اعداد بالایی در سال‌های اخیر رسیده است و این اعداد ترسناک به‌راحتی می‌تواند خطر احتمال بیماری‌هایی مانند دیابت ، قلب و عروق و سرطان را افزایش می‌دهد.

برای مثال اگر شما 22 گرم چربی اشباع‌شده میل می‌کنید باید بگوییم که باید آن را به یک گرم برسانید.

تغییر چربی را با حذف آن اشتباه نگیرید! زمانی که افراد رژیم‌های غذایی موردنظر خود را انتخاب می‌کنند ، سعی می‌کنند تا چربی را حذف کرده به‌جای آن کربوهیدرات و شکر را انتخاب کنند و این‌یکی از اشتباه‌ترین تصمیم‌های ممکن است.

تا زمانی که روی تغذیه خود نظارت داشته باشید نیازی به این تصمیمات نیست.

دوستان عزیز، امیدواریم از مطالعۀ این مقاله لذت برده باشید. شما می‌توانید نظرات خود را دربارۀ این مطلب در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا