سایرگیاهان و حیوانات

آیا پاندای سرخ درخطر انقراض قرار دارد؟

امروز در این مقاله قصد داریم تا به بررسی پاندای سرخ چین بپردازیم و ببینیم که آیا این حیوانات شگفت‌انگیز و خاص درخطر انقراض قرار دارند یا خیر. قطعاً جواب این سؤال می‌تواند جالب‌توجه باشد.

پاندای سرخ ؛ دوست‌داشتنی ولی درخطر انقراض

این حیوانات دوست‌داشتنی درخطر انقراض قرار دارند و در ادامه قصد داریم که به شما عزیزان بگوییم که چه تعداد از آن‌ها در جهان باقی‌مانده‌اند و به چه صورت ما می‌توانیم به آن‌ها کمک کنیم.

پاندای قرمز یکی از دوست‌داشتنی‌ترین حیوانات در دنیای ما به‌حساب می‌آیند. پوشش آن‌ها قرمزرنگ بوده و دارای لبخند بامزه و ریزی هستند. چشمان آن‌ها هم بسیار ریز بوده که می‌تواند به‌سختی دیده شود.

متأسفانه پاندای سرخ جز گونه‌هایی است که درخطر انقراض قرار دارد و تعداد محدودی از این حیوانات در جهان باقی‌مانده است. روز 21 سپتامبر هم به نام این حیوانات جالب نام‌گذاری شده است و در ادامه قصد داریم تا بیشتر و بهتر با این‌گونه جذاب آشنا شویم و روش‌های کمک به آن‌ها را یاد بگیریم.

پانداهای سرخ باقی‌مانده در کجا زندگی می‌کنند؟

پانداهای سرخ در اعماق جنگل‌های میانی کوه‌های هیمالیا زندگی می‌کنند. این موضوع بدین معنا است که پاندای سرخ در نپال دیده می‌شود و این حیوانات درجایی ساکن هستند که جنگل بوده و درخت‌های بامبو به‌وفور یافت می‌شود.

این حیوانات همچنین درجاهایی مانند شمال میانمار ، جنوب تبت و مرکز چین نیز دیده‌شده‌اند. پاندای سرخ علاقه بسیاری دارند که زمان خود را در میان درختان بگذارنند. جالب اینکه آن‌ها در این فضا می‌توانند از نور خورشید استفاده کنند و از شکارچیانی مانند پرندگان شکاری و پلنگ برفی نیز در امان باشند.

همانند خویشاوندان خود یعنی خرس‌های پاندا ، پاندای سرخ نیز علاقه بسیاری به بامبو دارند و همین مسئله باعث می‌شود تا بیشتر از قبل دوست‌داشتنی شوند.

چرا پاندای سرخ درخطر انقراض قرار دارد؟

همانند خیلی از حیوانات دیگر که درخطر انقراض قرار دارند ، دشمن اصلی انقراض آن‌ها انسان‌ها هستند. فکر کنم اصلاً تعجب نکردید! انسان‌ها و فعالیت‌های زیست‌محیطی آن‌ها جز بزرگ‌ترین عوامل انقراض این حیوانات دوست‌داشتنی است.

فعالیت انسانی مانند تخریب زیستگاه ، قاچاق حیوانات و شکار آن‌ها باعث نابودی این حیوانات می‌شود. بر اساس گزارش‌های رسیده از پوست این حیوانات به‌صورت غیرقانونی برای ساخت لباس و کلاه استفاده می‌شود.

اگرچه خبرهای خوبی هم در این زمینه وجود دارد ؛ بر اساس گزارش‌ها ، نسل جوان دیگر علاقه‌ای به پوشیدن لباس‌های ساخته‌شده از پوست حیوانات ندارند و همین موضوع باعث می‌شود خطر انقراض این حیوانات کاهش پیداکرده و امیدی به افزایش تعداد آن‌ها نیز وجود داشته باشد.

کشورهای مختلف برای جلوگیری از خطر انقراض پاندای سرخ چه‌کارهایی انجام می‌دهند؟

بر اساس گزارش موسسه اسمیتسونین از پاندای سرخ در کشورهایی مانند هندوستان ، بوتان ، چین ، نپال و میانمار به‌صورت قانونی محافظت می‌شود. البته گفته می‌شود که در کشوری مانند نپال به دلیل عدم توجه به این حیوانات و کمبود نیروی موردنیاز برای محافظت از پاندای سرخ ، امکان نابودی و انقراض آن‌ها وجود دارد.

به نظر می‌رسد یکی از مشکلات موجود در این زمینه عدم اختصاص بودجه کافی برای این مسئله حساس است. البته شرکت‌ها و آژانس‌های خصوصی در تلاش هستند این مشکل را تا حد امکان حل کنند تا فردی تمایل به شکار پاندای سرخ نداشته باشد.

دقیقاً چه تعداد از پاندای سرخ در دنیا باقی‌مانده است؟

بر اساس گزارش موسسه‌ای مشهور کمتر از 10 هزار پاندای سرخ در دنیا باقی‌مانده است. اگر بخواهیم خیلی دقیق‌تر به این مسئله بپردازیم ، باید بدانید که طول این حیوانات حدوداً یک متر است. اگر تمام این حیوانات را کنارهم بگذاریم اندازه یک زمین فوتبال خواهند شد.

درواقع پاندای سرخ درخطر انقراض قرار دارد و شاید این عدد خیلی بزرگ به نظر برسد ولی برای جمعیت حیوانات اصلاً عدد بزرگی محسوب نمی‌شود. اگر بی‌توجهی در این زمینه صورت بگیرد ، امکان دارد یک روزی دیگر این حیوانات روی زمین وجود نداشته باشند.

پاندای سرخ

ما چه‌کاری می‌توانیم برای این پاندای سرخ انجام دهیم؟

امروزه شرکت‌ها و آژانس‌های بسیاری به‌صورت شخصی در تلاش هستند تا از انقراض این حیوانات جلوگیری کنند و شما هم می‌توانید با اهدا مبالغی به‌اندازه خود در این کار سهیم باشید. البته شما یکی از شرکت‌ها را هرروزه در سیستم کامپیوتر خود مشاهده می‌کنید و آن چیزی نیست جز مرورگر فایرفاکس!

دوستان عزیز، امیدواریم از مطالعۀ این مقاله لذت برده باشید. شما می‌توانید نظرات خود را دربارۀ این مطلب در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا