تغذیه و سلامتخواص مواد غذایی

استفاده از غذاهای یخ‌زده ممنوع!

امروز در این مقاله تصمیم داریم تا به بررسی غذاهای یخ‌زده و نامناسب بپردازیم که شما باید به‌طور از آن‌ها دوری‌کنید. قطعاً این موضوع می‌تواند جالب‌توجه باشد.

همیشه در مورد فضای فریزر حرف‌های خوبی گفته نمی‌شود اما غذاهای یخ‌زده همیشه ناسالم نیستند. بااین‌حال یک سری از مواد غذایی هستند که از سوی متخصصان تغذیه ممنوع شده‌اند. در ادامه با این مواد غذایی آشنا خواهید شد.

غذاهای یخ‌زده : مواد اولیه اسموتی

اسموتی ها می‌توانند یکی از نوشیدنی‌هایی باشند که شما روز خود را با آن‌ها شروع می‌کنید اما زمانی که قصد دارید مواد اولیه اسموتی را از بخش غذاهای یخ‌زده فروشگاه خریداری می‌کنید باید حسابی با دقت عمل کنید.

بعضی از مواد اولیه اسموتی از ترکیبات میوه‌های طبیعی درست‌شده‌اند که ایرادی ندارد ولی بعضی از این مواد اولیه به‌جای میوه ، پر از شکر ، آدامس و دیگر طعم‌دهنده‌های مصنوعی است و شما باید از این مواد دوری‌کنید.

ترجیحاً از مواد اولیه‌ای برای اسموتی خود استفاده کنید که دارای مواد طبیعی و بدون ایراد هستند و بدین شکل روز خود را سلامت شروع کنید.

غذاهای یخ‌زده

غذاهای یخ‌زده : برنج

ما واقعاً درک نمی‌کنیم که چرا افراد هزینه‌های بسیاری را برای خرید برنج قهوه‌ای یخ‌زده در نظر می‌گیرند درصورتی‌که می‌توانند راه‌های جایگزین بهترین نیز پیدا کنند.

شما می‌توانید مقدار زیادی از این برنج را پخته و در بسته هایی در داخل فریزر قرار دهید تا با این کار در هزینه و وقت خود صرفه‌جویی کرده باشید.

غذاهای یخ‌زده

غذاهای یخ‌زده : وعده‌های پاستا

وعده‌های پاستای آماده که در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد شاید خوش‌طعم و لذیذ به نظر برسند ولی نمی‌توانند انتخاب خوبی برای سلامت بدن شما باشند.

از این غذاهای یخ‌زده بگذرید زیرا سرشار از سدیم و چربی هستند و به‌جای آن‌ها شما می‌توانید خودتان در منزل چنین پاستایی را به‌سادگی درست کنید.

درست کردن پاستا در منزل راحت‌تر است و شما کنترل بیشتری در انتخاب طعم‌دهنده‌ها و ادویه در پاستای خود دارید. شما می‌توانید پاستای خود را با سبزی‌ها و مواد مغذی ترکیب کرده و یک وعده مناسب و سالم را میل کنید.

غذاهای یخ‌زده

غذاهای یخ‌زده : وافل

اگر شما علاقه بسیاری به این خوراکی دارید ، نیازی نیست تا استفاده از آن را متوقف کنید ولی باید نحوه استفاده از آن را تغییر دهید. به جای اینکه بسته‌های آماده آن را خریداری کنید ، به شما توصیه می‌کنیم که تعدادی از آن‌ها پخته و داخل فریزر قرار دهید.

بدین شکل از نحوه پخت و مدت زمان نگهداری آن هم اطلاع خواهید داشت و هر زمان که تمایل داشته باشید می‌توانید آن را از فریزر خارج و آماده مصرف کنید.

غذاهای یخ‌زده

غذاهای یخ‌زده : صبحانه‌های میوه‌دار

غذاهای صبحانه‌ای مانند پنکیک که دارای تکه‌های میوه مثل بلوبری یا توت‌فرنگی بوده نباید شما را گول بزنند و این فکر در ذهن شما ایجاد کنند که این غذاها سالم هستند.

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که خودتان پنکیک و وافل یا هر مدل صبحانه موردعلاقه خود را درست کرده و درنهایت میوه‌های تازه را به آن‌ها اضافه کنید. بدین شکل از سلامت این صبحانه‌ها اطلاع خواهید داشت.

غذاهای یخ‌زده

غذاهای یخ‌زده : غذاهای کودکان

والدین بودن یک کار 24 ساعت محسوب می‌شود و بعضی‌اوقات شما زمان و انرژی کافی برای آشپزی ندارید. در این زمان‌ها استفاده از غذاهای آماده برای کودکان وسوسه‌انگیز بوده ، زیرا این غذاها برای آماده شدن نهایتاً 20 دقیقه زمان نیاز خواهند داشت.

اما باید به این مسئله اشاره‌کنیم که اگر در مورد این غذاها اطلاع داشته باشید اصلاً تمایل ندارید تا فرزند شما آن را میل کند. بعضی از این غذاهای یخ‌زده دارای نصف چربی هستند که کودک در طی روز به آن احتیاج دارد!

اگر کمی زمان و انرژی داشته باشید ، می‌توانید یک غذای کاملاً مناسب و سالم را برای فرزندان خود آماده کنید. اگر فضای فریزر شما محدود است ، می‌توانید از ناگت های مرغ به عنوان یک وعده غذایی برای کودکان خود استفاده کنید.

طبخ غذاهای سالم هم خیلی ساده بوده و شما می‌توانید یک وعده پاستا به‌سرعت برای فرزندان آماده کنید و از سلامت آن نیز اطمینان داشته باشید.

غذاهای یخ‌زده

غذاهای یخ‌زده : همبرگرهای گیاهی دارای پروتئین پایین

گذشتن از چیزبرگرهای معمول و استفاده از مدل بدون گوشت می‌تواند یک انتخاب مناسب برای معده و حتی سیاره باشد اما یک مسئله‌ای در این زمینه وجود دارد ، خیلی از افراد فکر می‌کنند که این همبرگرها می‌توانند جایگزین مناسبی برای پروتئین باشند در حالی در آن‌ها به‌وفور کربوهیدرات و چربی دیده می‌شود.

یکی از مواد مغذی بدن ما پروتئین بوده که از زیاده‌روی ما در غذا خوردن جلوگیری می‌کند و اگر این ماده در بدن ما کافی نباشد همیشه احساس گرسنگی خواهیم داشت.

غذاهای یخ‌زده

غذاهای یخ‌زده : صبحانه‌های حاضری

صبحانه‌های حاضری که به‌صورت غذاهای یخ‌زده در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسند قطعاً ظاهر خوش‌مزه‌ای دارند اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که آن‌ها نمی‌توانند انتخاب مناسبی برای مهم‌ترین وعده روز شما باشند.

بیشتر این غذاها دارای کالری بالا و پُر از سدیم و چربی‌های اشباع‌شده هستند. ما فکر می‌کنیم که افراد زمانی که این غذاهای یخ‌زده را انتخاب می‌کنند اشتباه بزرگی مرتکب می‌شوند که از آن بی‌اطلاع هستند.

تنها ایده‌ای که ما می‌توانیم در این زمینه داشته باشیم این است که آن‌ها از ناسالم بودن این غذاها باخبر هستند ولی آن را با سیر شدن و لذت لحظه‌ای معامله می‌کنند. اگر شما می‌خواهید مواد مغذی را فدای غذاهای حاضری کنید قطعاً انتخاب دیگر هم وجود دارند.

شما می‌توانید یک سری از صبحانه‌ها را در تعطیلات آماده کنید و در فریزر قرار دهید و درنهایت در روز موردنظر آن را دوباره گرم کرده و میل کنید.

غذاهای یخ‌زده

غذاهای یخ‌زده : ترکیب سبزی‌ها و سیب‌زمینی سرخ‌شده

این ترکیب غذاها که اکثراً مواد ترکیبی دیگری مانند سس هم در آن‌ها وجود دارد به‌صورت غذاهای یخ‌زده به فروش می‌رسد که در این حالت سرشار از سدیم بوده که بسیار خطرناک است. خوشبختانه نسخه سالم‌تر و بهتر آن نیز وجود دارد که شما می‌توانید در خانه آن را درست کنید.

اگر همین ترکیب را بدون سس درست کنید ، می‌توانید آن را در فریزر قرار دهید و در زمان نیاز از آن استفاده کنید.

غذاهای یخ‌زده

غذاهای یخ‌زده : غذاهای سرخ‌شده

یک سری غذاهای یخ‌زده و سرخ‌شده در بازار به فروش می‌رسد که شما تمایل دارید از آن‌ها استفاده کنید و قطعاً وسوسه‌انگیز هستند ولی باید در مورد آن‌ها به موضوعی اشاره‌کنیم ؛ این مواد غذایی سرشار از سدیم و چربی‌های اشباع‌شده هستند که می‌توانند باعث چاقی و افزایش ریسک بیماری‌های قلبی شوند.

به شما پیشنهاد می‌کنیم که از میان وعده‌های سالم به‌جای این غذاهای سرخ‌شده استفاده کنید تا بتوانید زندگی سالم‌تری داشته باشید.

غذاهای یخ‌زده

غذاهای یخ‌زده : ساندویچ‌ها صبحانه

فرقی ندارد که این وعده‌های غذایی چه مقدار از زمان شما را کاهش می‌دهند ولی شما نباید مدل یخ‌زده این صبحانه‌ها را میل کنید. این غذاهای یخ‌زده سرشار از سدیم به‌جای پروتئین بوده و برای بدن شما به‌شدت مضر است.

مدل سالم آن به‌راحتی قابل آماده‌سازی بوده و شما می‌توانید به‌راحتی آن را درست کنید. اگر شما صبح‌ها زمان کافی برای درست کردن این صبحانه ندارید ، می‌توانید در روزهای تعطیل شما می‌توانید این صبحانه را آماده کرده و در روزهای دیگر میل کنید.

غذاهای یخ‌زده

در ادامه قصد داریم تا با شما در مورد یک سری شایعات در مورد غذاهای یخ‌زده صحبت کنیم که خواندن آن‌ها خالی از لطف نیست.

قرار دادن دوباره غذاهای یخ‌زده در فریزر کار درستی نیست

شیوه برخورد شما با غذاهای یخ‌زده در زمان آب شدن می‌تواند به شما بگوید که امکان قرار دادن دوباره آن در فریزر وجود دارد یا خیر.

تا زمانی که مواد غذایی آب‌شده را در شرایط مناسب قرار دهید ، امکان قرار دادن دوباره آن در فریزر وجود دارد اما باید دقت کنید از دمای مطمئنه خارج نشود زیرا دیگر نمی‌توانید دوباره آن را به‌صورت یخ‌زده استفاده کنید.

البته باید به این موضوع هم اشاره‌کنیم که مواد غذایی که برای بار دوم در فریزر قرار می‌گیرند دیگر طعم خوبی نخواهند داشت.

تمام غذاهای یخ‌زده دارای سدیم هستند

تمام شرکت‌های تولیدکننده مواد غذایی در تلاش هستند تا سدیم موجود در غذاهای خود را کاهش دهند. شما می‌توانید بامطالعه برچسب هر مواد غذایی از میزان نمک موجود در غذاها باخبر شوید.

اگر سدیمی به‌جز سدیم ، نمک و سدیم کلرید در لیست برچسب غذا وجود داشت ، باید بگوییم که این سدیم به‌طور طبیعی در غذا وجود داشته است.

شما نمی‌توانید تخم‌مرغ و شیر را در فریزر قرار دهید

اگر بخواهیم از جانب ایمنی صحبت کنیم ، تقریباً چیزی وجود ندارد که شما نتوانید آن را در فریزر قرار دهید و فقط کاهش کیفیت محصول را شاهد خواهید بود. پوشش خیلی از مواد غذایی مانند شیر و پنیر احتمال تغییراتی خواهند داشت ولی در سالم بودن آن‌ها شکی نیست.

در مورد یک محصول دیگر به نام تخم‌مرغ هم‌ صحبت‌های وجود دارد که گفته می شود نمی‌توان آن را در فریزر قرار داد اما باید بگوییم که شما می‌توانید به‌راحتی زرده تخم‌مرغ را در فریزر نگه‌داری کنید و در زمان موردنیاز از آن استفاده کنید.

قطعا شایعات بیشتری در مورد مواد غذایی یخ زده در اطراف ما وجود دارد و احتمال دارد در روزهای آینده باز هم در مورد آنها صحبت هایی داشته باشیم.

دوستان عزیز، امیدواریم از مطالعۀ این مقاله لذت برده باشید. شما می‌توانید نظرات خود را دربارۀ این مطلب در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا