گیاهان و حیوانات

این حیوانات شفاف اثبات معجزه طبیعت هستند

حیوانات زیادی در جهان خلقت وجود دارند که بیشتر شبیه موجودات داستان‌های افسانه‌ای می‌مانند. برخی از این حیوانات به قدری شفاف هستند که اگر چشم نداشتند نمی‌توانستیم باور کنیم پشت این پوست شفاف شیشه ای یک موجود زنده زندگی می‌کند. نکته جالب اینجاست که خیلی از آن‌ها مثل موجودات زنده دیگر بوجود نیامده‌اند. بلکه به مرور زمان بدنشان شفاف و شیشه‌ای شده است.

اگر شما هم مثل من به عجایب خلقت علاقمند هستید در ادامه شما را با نمونه هایی از عجیب‌ترین موجودات دنیا آشنا می‌کنیم. با دیدن این موجودات دلتان می‌خواهد لمسشان کنید تا به واقعی بودنشان پی ببرید.

جراح ماهی شفاف (Surgeonfish)

حیوانات شفاف

شک ندارم که شکل ظاهری این ماهی برای‌تان آشناست. بله درست است این ماهی از خانواده “دوری” در کارتون در جستجوی نمو است اما از نوع شیشه‌ای. جراح ماهی و انواع گونه‌های آن از خانواده جراح ماهی هستند که در آب‌های گرمسیری زندگی می‌کنند.

مرد جنگنده پرتغالی (Portuguese Man o’ War)

حیوانات شفاف
Exif_JPEG_PICTURE

مرد جنگنده پرتغالی یا “Physalia physalis” که کمی به عروس دریایی شباهت دارد دارای شاخک‌های بلندی است و نیش سمی و دردناکی دارد که هم برای انسان و هم حیوانات کشنده است. اسم این حیوان شفاف به خاطر ظاهر عجیبش انتخاب شده است. مرد جنگنده پرتغالی انواع مختلفی دارد و مشهورترین آن مرد چنگنده پرتغالی آتلانتیک است که روی سطح آب‌های اقیانوس اطلس در نزدیکی پرتغال زندگی می‌کند.

پروانه بال شیشه‌ای (Glasswing Butterfly)

حیوانات شفاف

تفاوت این پروانه با گونه‌های دیگر شفاف بودنش است. نام علمی این پروانه “Greta oto” است و از زیرخانواده‌های Danainae، tribe Ithomiini و Godyridina می‌باشد. این پروانه از بال‌های شیشه‌ای خود برای استتار استفاده می‌کند.

یخ ماهی (Icefish)

حیوانات شفاف

Chaenocephalus Aceratus معروف به یخ ماهی باله سیاه متعلق به خانواده یخ ماهی تمساحی است که معمولا در اقیانوس اطلس زندگی می‌کنند. خون یخ ماهی مثل بدنش نیمه شفاف است اسکلت استخوانی و آبشش‌های سفید کرمی رنگ دارد.

انگور فرنگی دریایی (Gooseberry)

حیوانات شفاف

این موجود دوست داشتنی شبیه توپ شیشه‌ای کوچکی است با نام علمی Pleurobrachia pileus. این موجود به انگور فرنگی دریایی معروف است و اندازه آن می‌تواند تا 2.5 ساتیمتر رشد کند. انگور فرنگی از نوع شانه داران است که در آب‌های آزاد زندگی می‌کند. شاخک‌های آن 20 برابر بدنش است که آن را هنگام شکار دور طعمه می‌پیچاند.

شبح میگو (Ghost Shrimp)

حیوانات شفاف

Palaemonetes paludosus  موجودی دریایی است که به شبح میگو معروف است. این موجود متعلق به ایالات متحده جنوب شرقی است و در واقعنوعی میگو اما از نوع شفاف است. شبح میگو معمولا در رودخانه‌ها زندگی می‌کند و از پلانکتون‌ها تغذیه می‌کند. شبح میگو از شفافیت خود برای استتار استفاده می‌کند.

سالپا ماکسیما (Salpa Maxima)

سالپا ماکسیما از خانواده نیام داران خمره‌ای شکل است که به سالپ معروف است. بدن ژلاتینی این ماهی شفاف با انقباض و پمپاژ آب حرکت می‌کند. سالپ در آب‌های سرد زندگی می‌کند و هم به تنهایی و هم همراه با تعدادی سالپ دیگر به شکل زنجیره‌ای دیده می‌شود.

قورباغه شیشه‌ای

حیوانات شفاف

باور کردن این که قورباغه از نوع شیشه‌ای وجود داشته باشد سخت است اما این موجود عجیب وجود دارد و در جنوب ایالات متحده زندگی می‌کند. این حیوان قورباغه  شیشه‌ای نام دارد و از خانواده Centrolenidae می‌باشد. این حیوان معمولا سبز رنگ است و به علت شفاف بودنش تمام اندام‌های داخلی بدنش مشخص است.

آمفیپود (Amphipod Cystisoma Neptuni)

حیوانات شفاف

آمفیپود یکی از موجودات اعماق دریاهاست که بدن شیشه‌ای و شفاف دارد. بدن نامرئی این ماهی او را از دشمنانش محافظت می‌کند و به علت شفاف بودنش فقط در عکس قابل دیدن است.

عروس دریایی ابدی یا تیولا (Turritopsis Dohrnii)

حیوانات شفاف

تیولا به علت ابدی بودنش یکی از عجیب ترین موجودات شفاف دریایی است. عروس دریایی ابدی در آب‌های مدیترانه ای ژاپن زندگی می‌کند و تفاوتش با عروس‌های دریایی دیگر این است که عمرش انتها ندارد.

اختاپوس شیشه ای

حیوانات شفاف

اختاپوس شیشه ای که Vitreledonella richardi نام دارد در ظاهر بیشتر مثل مجسمه می‌ماند اما واقعی است و از خانواده اختاپوس های Amphitredidae  می‌باشد. اختاپوس شیشه ای در آب‌های گرمسیری زندگی می‌کند و طول آن 11 الی 45 سانتیمتر است.

لیسه دریایی شفاف (Pelagic Nudibranch)

حیوانات شفاف

لیسه دریایی یکی از معروف‌ترین شکم پایان است. این ماهی شفاف از شکارچیان اقیانوس‌های آزاد است و برای شکار قربانیانش که فقط ژله ماهی یا عروس دریایی است از شاخک‌های بلندش استفاده می‌کند. این موجود زیبای دریایی کوچک است و حداکثر طول آن به 5.5 سانتیمتر می‌رسد.

مارماهی شیشه ای

حیوانات شفاف

مارماهی اروپایی معروف به مارماهی شیشه ای در رودخانه‌های اروپا زندگی می‌کند و طول آن‌ها بین 60 الی 80 سانتی‌متر است. البته برخی از مارماهیان که بسیار کمیاب هستند به 1 الی 1.5 متر نیز می‌رسد. این موجود طول عمر زیادی بین 80 الی 150 سال دارد.

گاوماهی شفاف

حیوانات شفاف

گاوماهی جوان در اطراف صخره های دریایی در تالاب‌ها زندگی می‌کنند و نکته عجیب آن ها علاوه بر شفاف بودنشان این است که شنا نمی‌کنند بلکه شناور هستند.

فرشته دریایی شفاف

حیوانات شفاف

فرشته دریایی یا ماهی پروانه ای از خانواده نرم تنان است در اقیانوس منجمد شمالی زندگی می‌کند. این موجودات نرماده هستند و در حین بال بال زدن تغذیه می‌کنند. فرشته دریایی کاملا شفاف است و با بال‌های پدالی شکلش هنگام حرکت مثل فرشته ای در حال پرواز می‌ماند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا