سایرگیاهان و حیوانات

حیوانات ماندگار و استثنایی تاریخ!

تنها انسان‌ها نیستند که می‌توانند در تاریخ نام خود را ثبت کنند ، در این دنیا حیواناتی هم بوده‌اند که توانسته‌اند تاریخ را تغییر دهند و نام خود را جاودانه کنند. امروز قصد داریم تا این حیوانات را به شما معرفی کنیم.

حیوانات ماندگار در تاریخ : دالی ؛ گوسفندی که ثابت کرد کلونینگ امکان‌پذیر است!

در تاریخ 5 جولای 1996 ؛ این حیوان پشمالوی بامزه از شکم یکی از سه مادر خود زاده شد و تبدیل به اولین پستانداری شد که از طریق کلونینگ زاده می‌شود.

تولد دالی انتقال هسته‌ای سلول سوماتیک را به جهانیان ثابت کرد ، تکنیکی که از طریق جریان برق هسته یک سلول بالغ به یک تخمک نابارور منتقل و درنهایت در داخل یک میزبان قرار داده می‌شود.

دالی در سن شش‌سالگی براثر بیماری ریه از دنیا رفت اما تکنیک کلونینگ که برای به دنیا آوردن آن استفاده شد ، روی خیلی از پستانداران دیگر نیز مورد آزمایش قرار گرفت. پستاندارانی مانند خوک ، گوزن ، اسب و گاو و …..

حیوانات

حیوانات ماندگار در تاریخ : شِر آمی ؛ کبوتری که هزاران سرباز آمریکایی را نجات داد

در جریان جنگ جهانی اول ، این کبوتر خانگی دوست خوبی برای سربازان آمریکایی بود. این کبوتر حدود 12 پیام را در زمان انجام‌وظیفه خود برای نیروهای آمریکایی مستقر در فرانسه جابه‌جا کرد. نکته جالب اینکه هیچ‌کدام از آن‌ها به‌اندازه پیامی در اوایل اکتبر سال 1918 جابه‌جا کرد مهم نبود!

در آن روز ، سرهنگ چارلز وایت ویتلزی و بیش از 500 نفر دیگر در پشت خط دشمن بدون مهمات و آذوقه گیر افتاده بودند. از ترس اینکه گردان آن‌ها به دست نیروهای خودی کشته نشوند ، ویتلزی تلاش کرد تا از طریق کبوتر پیام‌های خود را به هم‌وطنان خود برساند.

دو کبوتر اولیه کشته شدند اما شِر آمی با موفقیت توانست پیام خود را به مقصد برساند : « ما به‌موازات جاده در نقطه 276.4 هستیم. توپخانه خودی به‌اشتباه ما را به رگبار بسته است. محض رضای خدا این کار را متوقف کنید! »

این کبوتر مدال افتخار دریافت کرد. پس از مرگ این کبوتر در سال 1919 ، جنازه آن در موسسه اسمیتسونیون نگهداری می‌شود.

حیوانات

حیوانات ماندگار در تاریخ : دیوید ریش خاکستری زیرکی شامپانزه‌ها را نشان داد

تا سال 1960 ، دانشمندان اعتقاد داشتند که انسان‌ها تنها توانایی این را دارند که به ساخت ابزار و استفاده از آن بپردازند. اما در تاریخ 4 نوامبر همان سال ، یکی از دانشمندان معروف یک شامپانزه به نام دیوید ریش خاکستری را موردبررسی قرار داد.

او متوجه شد که این شامپانزه با استفاده از ساقه چمن تلاش می‌کند تا موریانه‌های موجود در یک تپه موریانه را بیرون بیاورد.

بعداً متوجه شد که این شامپانزه با کمک یک شامپانزه دیگر با استفاده از شاخه‌های درختان دارای برگ برای خود ابزار ماهی گیری درست می‌کنند.

اولین شامپانزه‌ای که به این دانشمند مشهور اجازه نزدیک شدن داد ، دیوید ریش خاکستری بود. این دانشمند اعلام کرد که این شامپانزه دنیای جدیدی را به وی معرفی کرد.

حیوانات

حیوانات ماندگار در تاریخ : اِلسا ؛ شیر ماده‌ای که الهام‌بخش حفاظت از حیات‌وحش شد

در سال 1956 جورج آدامسون یک مسئول بازی در کنیا به همراه همسرش یک توله شیر به نام اِلسا را به سرپرستی قبول کردند. برای سال‌های سال خانواده آدامسون در خانه‌ی خود در آفریقا از اِلسا سرپرستی و نگهداری کردند و روش‌های شکار را به او یاد دادند.

درنهایت این خانواده اِلسا را بزرگ کردند و این حیوان نیز نجات پیدا کرد. در سال 1960 همسر آقای آدامسون کتابی با نام « آزاده زاده شو » نوشت که در مورد تجربه‌های شخصی در بزرگ کردن اِلسا بود.

شش سال بعد فیلمی بر پایه این کتاب ساخته شد و موضوع آن حفاظت از حیات‌وحش و حیوانات داخل آن بود. این فیلم کاملاً الهام‌بخش بود و توجه خیلی از افراد را به خود جلب کرد.

حیوانات

حیوانات ماندگار در تاریخ : بالتو ؛ سگی که سرم نجات‌دهنده را تحویل داد

در سال 1925 دکترهای آلاسکا با مشکلی کشنده و خطرناک مواجه شدند. یک بیماری همه‌گیر به نام دیفتری در شهر نوم که در بخش شرقی ایالت آلاسکا قرار دارد شایع شد و سرم نجات‌دهنده آن‌ها در سیاتل یافت می‌شد.

داروها از طریق هواپیما قابلیت انتقال نداشتند و مسئولان یک روش کاملاً نامعمول را در این زمینه انتخاب کردند : استفاده از تیم سگ‌های آموزش‌دیده برای بردن داروهای نجات‌بخش به شهر موردنظر

این تیم سگ‌ها به رهبری سگی به نام بالتو که یک سگ سیاه‌وسفید هاسکی بود شروع شد. این سگ‌ها در تاریخ 2 فوریه 1925 به شهر موردنظر رسیدند.

صاحب بالتو تنها یک جمله برای این سگ به کار برد : « عجب سگ خوبی! »

حیوانات

حیوانات ماندگار در تاریخ : جیم ؛ اسبی که رئیس‌جمهور را تحت تأثیر قرار داد

در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم ، برنامه‌ای جالب با حضور اسبی باهوش به نام جیم کی به همراه صاحب و تمرین دهنده خود یعنی دکتر ویلیان کی ، حدود 10 میلیون بیننده داشت و در هر روزنامه‌ای در مورد نوشته‌ای چاپ شد.

این موضوع نمی‌توانست برای یک اسب چیز بدی باشد. بر اساس تمرین‌هایی که جیم دریافت کرده بود ، این اسب توانایی خواندن ، نوشتن ، هجی کردن ، اعلام زمان ، مرتب کردن نامه‌ها و استفاده از صندوق حساب و تلفن را داشت.

همین موضوع باعث شده تا توجه خیلی از بینندگان به این برنامه جلب شود. این برنامه توانسته بود تا بینندگان آفریقایی- آمریکایی و سفیدپوستان را به‌سوی خود جلب کند و این کار خیلی بزرگی محسوب می‌شد.

در همان زمان‌ها بود که رئیس‌جمهور وقت آمریکا یعنی ویلیام مک کینلی یکی از برنامه‌های جیم را تنسی دید و اظهار داشت : « این یکی از جذاب‌ترین و جالب‌توجه‌ترین برنامه‌هایی بود که تابه‌حال شاهد آن بودم. »

حیوانات

حیوانات ماندگار در تاریخ : اسموکی ؛ سگی که قهرمان جنگ شد

واقعاً هیچ محدودیت داستانی از اتفاقات قهرمانانه سگ‌ها در دوران جنگ وجود ندارد اما اسموکی یک سگ هاسکی ، بزرگ یا جدید نبود. او از نژاد یورکی بود!

در جریان جنگ جهان دوم ، سربازان آمریکایی در فیلیپین مورد حمله هوایی قرار گرفتند. تنها راه ارتباطی آن‌ها در این فضای جنگی ، رد کردن سیم‌های تلفن از لوله‌های آب زیرزمینی بود.

استفاده از نیروهای آموزش‌دیده برای این کار بسیار خطرناک و استرس‌زا بود و اینجا بود که اسموکی وارد ماجرا شد.

او با رد شدن از لوله‌ها بااتصال سیمی به گردنبند خود ، توانست جان بیش از 250 نفر را نجات دهد و ارتباط را بین این گردان برقرار کند.

این سگ یک بمب انرژی برای نیروهای آمریکایی بود و با رفت‌وآمد در این گردان انرژی مثبت خود را به همگان منتقل می‌کرد.

حیوانات

حیوانات ماندگار در تاریخ : پیکل ؛ خنثی‌کننده یک دزدی بزرگ

این بدون شک یک دزدی بزرگ محسوب می‌شد. در سال 1966 جام ژول ریمه ( سازنده کاپ قهرمانی جام جهانی فیفا ) از مکان امن خود در تالار مرکزی لندن قبل از شروع این مسابقات دزدیده شد.

کارآگاهان بریتانیایی هیچ ردی نتوانستند از دزدان پیدا کنند. کمپانی‌های بزرگ جایزه بزرگی را برای پیدا کننده جام در نظر گرفتند.

و پس از گذشت یک هفته از ناپدید شدن جام ، مردی به نام دیوید کوربت در حال قدم زدن به همراه سگ خود پیکل در جنوب لندن بود که پیکل شروع به بو کشیدن یک بوته کرد.

کوربت برای بررسی بیشتر نزدیک می‌شود و جام ژول ریمه را در زیر این بوته پیدا می‌کند که لای روزنامه پیچیده شده بود.

برای این کار پیکل یک جایزه نقره از سوی موسسه‌ای بزرگ دریافت کرد. نکته جالب‌توجه اینکه پیکل اصلاً یک سگ پلیس هم نبود.

حیوانات

حیوانات ماندگار در تاریخ : اسنوبال ؛ گربه‌ای که به حل یک قتل کمک کرد

در سال 1994 ، یک پرونده قتل مشکوک در جزیره شاهزاده ادوارد در کانادا شکل گرفت. یک خانم 32 ساله به نام شرلی دوگای گم شد و بدن آن ماه‌ها بعد پیدا شد.

بیشتر افراد باور داشتند که شوهر وی که فردی بی‌ادب و فحاش بود این کار را انجام داده است. بااین‌حال هیچ مدرکی دال بر محکومیت این فرد وجود نداشت.

این موضوع تا زمانی ادامه داشت که فردی یک کیسه خونی شمال یک دست لباس ، کفش و موی سفید گربه پیدا کرد. همسر مقتول داگلاس بیمیش یک گربه به نام اسنوبال داشت.

یک متخصص ژنتیک در آمریکا تست دی ان ای روی این موی گربه انجام داد و تطابق کامل با اسنوبال داشت.

با توجه به دیوار موارد کشف‌شده ، دی ان ای اسنوبال برای محکومیت آقای بیمیش کافی بود. این اولین بار بود که دی ان ای یک گربه باعث حل یک پرونده شکل می‌شد.

حیوانات

در طول تاریخ حیوانات دیگری هم بودند که توانستند کارهای بزرگ و قهرمانانه ای انجام دهند. ما ایجا به تعدادی از آنها اشاره کردیم و حتما در مقاله های آینده سعی می کنیم تا تعداد دیگری از آنها را به شما دوستان معرفی کنیم.

این داستان و کارهای این حیوانات برای خیلی از ما الهام بخش و دوست داشتنی بود که چطور یک حیوان می تواند چنین کارهای بزرگ و زیبایی را انجام و دنیای اطراف خود را تغییر دهد.

دوستان عزیز، امیدواریم از مطالعۀ این مقاله لذت برده باشید. شما می‌توانید نظرات خود را دربارۀ این مطلب در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا