سایرگیاهان و حیوانات

خرس های پاندا ؛ نکات جالب‌توجه و دوست‌داشتنی

یکی از حیوان‌های بی‌نظیر حیات‌وحش همین خرس های پاندا هستند که تقریباً همه‌ی ما آن را دوست داریم. واقعاً نکات جالب‌توجه در مورد این حیوانات بامزه سیاره زمین بسیار جذاب بوده و به شما توصیه می‌کنیم که ادامه مطلب را مطالعه کنید.

نکات جالب‌توجه و دوست‌داشتنی : خرس های پاندا دارای رشد سریع هستند

خرس های پاندا به‌راحتی در عرض چند سال رشد می‌کنند. پاندا نوزاد اندازه یک قالب کره هستند اما طی یک سال به 45 کیلوگرم وزن می‌رسند. پاندا بالغ حدود 1.82 قد و 160 کیلوگرم وزن خواهند داشت.

این تنها نکات جالب‌توجه در مورد خرس پاندا نیست که می‌تواند شما را شگفت‌زده کند و خیلی مسائل دیگر هم وجود دارد که در ادامه آن‌ها را مطرح می‌کنیم.

خرس های پاندا

نکات جالب‌توجه و دوست‌داشتنی : خرس های پاندا علاقه شدیدی به بامبو دارند

ما نمی‌توانیم در مورد خرس های پاندا صحبت کنیم و اشاره‌ای به غذای موردعلاقه آن‌ها یعنی بامبو نداشته باشیم. خرس ‌های پاندا عظیم‌الجثه اساساً گوشت‌خوار هستند ولی در رژیم غذایی آن‌ها بامبو نیز نقش اساسی دارد.

به دلیل اینکه این گیاه مواد مغذی زیادی برای آن‌ها ندارد ، روزانه حدود 40 کیلوگرم بامبو را می‌توانند بخورند تا انرژی آن‌ها تأمین شود.

این حیوان می‌تواند یک شاخه بامبو را در عرض 40 ثانیه بخورد. نکته جالب‌توجه این است که گلوی این حیوانات طوری طراحی‌شده که تیغ‌های این گیاه نمی‌تواند صدمه‌ای به آن‌ها وارد کند.

البته مصرف این مقدار فیبر هم عوارض جانبی خود را دارد و این حیوان در طی 24 ساعت 30 کیلوگرم مدفوع تولید خواهد کرد.

خرس های پاندا

نکات جالب‌توجه و دوست‌داشتنی : خرس های پاندا روی هر پنجه خود شش انگشت دارند

خرس های پاندا برخلاف خیلی از خرس‌ها که هیچ مهارتی در پنجه‌های آن‌ها دیده نمی‌شود ، دارای شش انگشت روی پنجه‌های خود هستند. این موضوع به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند ساقه‌ها و برگ‌های بامبو را قبل از خوردن جدا کنند.

خرس های پاندا

نکات جالب‌توجه و دوست‌داشتنی : خرس های پاندا جز حیوانات بومی چین محسوب می‌شوند

این حیوانات دوست‌داشتنی در استان‌های مرکزی چین یافت می‌شوند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته آن‌ها زمانی در دشت‌ها زندگی می‌کردند اما به دلیل وجود جنگل‌های بامبو در کوهستان مجبور به تغییر محل زندگی خود شدند.

خرس های پاندا

نکات جالب‌توجه و دوست‌داشتنی : خرس های پاندا می‌توانند حیوانات خطرناکی باشند

درست است که خرس ‌های پاندا حیوانات مهربان و بامزه‌ای هستند اما شما نباید گول ظاهر دوست‌داشتنی و پشمالوی این حیوان را بخورید. این خرس‌ها می‌توانند با بدن خود شما را خرد کنند و اینکه دارای دندان‌ها و عضله فک قوی بوده که از آن برای خرد کردن تنه‌های بامبو استفاده می‌کنند.

نکته‌ای که باید به آن اشاره‌کنیم این است که خرس پاندا می‌توانند حیوانات خطرناکی باشند.

خرس های پاندا

نکات جالب‌توجه و دوست‌داشتنی : خرس های پاندا خواب زمستانی ندارند

خرس پاندا همانند بیشتر خرس‌ها خواب زمستانی ندارند. به‌جای آن ، آن‌ها به مناطقی که دارای آب‌وهوای گرم‌تری است کوچ می‌کنند. این حیوانات تفاوت‌های بسیاری با خرس‌ها دارند و یکی از مهم‌ترین آن‌ها این است که پاندا گوشت‌خوار نیستند.

خرس های پاندا

نکات جالب‌توجه و دوست‌داشتنی : خرس های پاندا عاشق چرت زدن هستند

این حیوانات به‌جای آنکه شب را بخوابند ، پس از غذای خود حدود 2 تا 4 ساعت چرت می‌زنند. در فصل تابستان این ساعات به 6 ساعت یا بیشتر هم می‌رسد. آن‌ها اصلاً به مدل چرت زدن خود اهمیت نمی‌دهند.

آن‌ها می‌توانند به حالت‌های مختلف استراحت کنند ، امیدواریم که این نکات جالب‌توجه باعث خواب‌آلودگی شما نشده باشد!

خرس های پاندا

نکات جالب‌توجه و دوست‌داشتنی : خرس های پاندا اهمیت زیادی برای خلوت خود قائل می‌شوند

خرس پاندا بالغ زمانی زیادی را با دیگر پاندا سپری نمی‌کنند و اصولاً حیوانات آرامی هستند. بااین‌حال معمولاً از طریق رد بو ، جیغ زدن ، پارس کردن ، غرغر کردن یا هوف کردن با دیگر پانداها ارتباط برقرار می‌کنند.

خرس های پاندا

نکات جالب‌توجه و دوست‌داشتنی : خرس های پاندا نقش مهمی در زیست‌بوم خود دارند

خرس های پاندا عاشق جنگل‌های بامبو در محل زندگی خود هستند اما آن‌ها نقش مهمی هم در اکوسیستم محل زندگی و پخش دانه‌ها و ذرات و همچنین افزایش رشد گیاهان در ایفا می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود تا حیوانات دیگر هم بتوانند زندگی راحت‌تری در این فضا داشته باشند.

خرس های پاندا

نکات جالب‌توجه و دوست‌داشتنی : دلیل رنگ سفید و مشکی خرس های پاندا

چندین سال دانشمندان به دنبال این بودند که چرا موی بدن خرس های پاندا سفید و مشکی است. یکی از احتمالات این است که آن‌ها با رنگ مو می‌توانند به‌خوبی در روزهای زمستان در جنگل‌های بامبو استتار کنند.

یک نظریه دیگر هم در این زمینه وجود دارد که می‌گوید دلیل رنگ سفید و مشکی این حیوانات برای این بوده که تعادلی در دمای بدن آن‌ها وجود داشته باشد. یعنی رنگ مشکی گرما را جذب و رنگ سفید گرما را دفع کند.

اما در سال 2017 تحقیقات نشان داد که نظریه استتار منطقی‌تر بوده و رنگ سفید به آن‌ها کمک می‌کند تا استتار خوبی در روزهای زمستانی داشته باشند و رنگ مشکی هم برای برقراری ارتباط است.

یک تئوری دیگر هم در این زمینه وجود دارد که می‌گوید رنگ مشکی برای این بوده که به مهاجم اعلام خشم کند. رنگ مشکی دور چشمان هم برای تشخیص پانداها از یکدیگر است.

خرس های پاندا

نکات جالب‌توجه و دوست‌داشتنی : ایالات‌متحده هزینه زیادی را برای اجاره خرس های پاندا از چین پرداخت می‌کند

باغ‌وحش‌های چهار ایالت آمریکا یعنی آتلانتا ، واشنگتن ، سن دیگو و ممفیس برای اجاره پاندا هزینه‌های ماهیانه زیادی را به دولت چین پرداخت می‌کنند. بر اساس گزارش نیویورک‌تایمز ، باغ‌وحش‌های آمریکایی سالیانه یک‌میلیون دلار جدا از قرارداد 10 ساله خود به دولت چین پرداخت می‌کنند.

خرس های پاندا

نکات جالب‌توجه و دوست‌داشتنی : خرس های پاندا به‌زودی در معرض انقراض قرار می‌گیرند

یک واقعیت خیلی تلخ در مورد پاندا وجود دارد که به اشاره خواهیم کرد. اگرچه این حیوانات شکارچی‌های طبیعی زیادی برای خود نمی‌بینند ولی تنها 1800 خرس پاندا باقی‌مانده است.

در مورد آن‌ها از عبارت آسیب‌پذیر یاد می‌شود ، یعنی اینکه امکان دارد به‌زودی در معرض انقراض قرار بگیرند. یکی از دلایل این خطر نابودی محل زندگی آن‌ها و همچنین افزایش جاده‌ها و خطوط ریلی است.

خیلی از مجموعه‌های بزرگ در تلاش هستند تا محل زندگی آن‌ها را از هر خطری حفظ کنند.

خرس های پاندا

دوستان عزیز، امیدواریم از مطالعۀ این مقاله لذت برده باشید. شما می‌توانید نظرات خود را دربارۀ این مطلب در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا