روانشناسی

راهنمایی برای تغییر و تحقق بخشیدن به رویا

بسیاری از ما هر سال هنگام شروع سال جدید به فکر تغییر در زندگی‌مان می‌افتیم. این تغییرات ممکن است کوچک باشد مثل: تغییر دکوراسیون خانه و یا مرتب کردن انباری. اما بعضی از تغییرات بلند مدت هستند مثل: تغیر عادت‌های بد، تغییر رشته و یا رفتن به یک شهر جدید. با آماده شدن برای تغییر در واقع شانس رسیدن به موفقیت را بالا برده ایم.

در این مقاله 9 روش برای تغییر و تحقق بخشیدن به رویاها آورده‌ایم. این روش‌ها و نکات ارزشمند به شما کمک می‌کند تغییرات کوچک و بزرگی را در زندگی خود اعمال کنید و در مسیر زندگی که آرزویش را دارید قرار بگیرید.

تغییر و رسیدن به هدف

سطوح منطقی تغییر را درک کنید

درک این موضوع که تغییر چگونه تاثیرگذار خواهد بود بسیار مهم است. در نتیجه می دانید که طی پروسه تغییر چه انتظاراتی باید داشته باشید.

در روش درمانگری برنامه ریزی عصبی زبانی، 5 سطح عقلانی برای درک این که چه چیزهایی درایجاد تغییرات شخصی موثر است به کار می‌رود.

در ادامه با این 5 سطح عقلانی آشنا شوید:

شخصیت: چه کسی هستید؟ چه نقش‌هایی را در زندگی خود بازی می‌کنید؟

باورها: علت کارهایی که انجام می‌دهید چیست؟ ارزش‌ها و باورهای‌تان چیست؟

توانایی‌ها: کارهای خود را چگونه انجام می‌دهید؟ مهارت‌ها و استراتژی‌های شما چیست؟

رفتارها: چه کارهایی انجام می‌دهید؟ و رفتارهای فعلی شما چیست؟

محیط: رفتارهای خود را کجا، چه زمانی و برای چه کسی اجرا می‌کنید؟

عووامل و تغییرات در هر سطحی به سطوح بالاتر و پایین‌تر تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال: تغییر محیط روی سطح بالاتر تاثیر می‌گذارد. اما تغییر باورها روی سطوح پایین‌تر تاثیر می‌گذارد.

با تغییر رفتار که یکی از سطوح مورد هدف بسیاری از ماست در واقع تصمیم می‌گیریم که زندگی خود را تغییر دهیم. برای تغییر باید نسبت به باورهای اساسی خود آگاه باشیم، برای پرورش مهارت های جدید توانایی‌های خود را بسازیم و با تغییر محیط از تغییرات ایجاد شده در زندگی حمایت کنیم.

بیایید با یک مثال تمام سطوح را بیشتر درک کنیم. تصور کنید که در حرفه فعلی خود به عنوان حسابدار خوشحال نیستید. و تصمیم می‌گیرید برای این که یک ماساژور حرفه‌‌‌ای شوید  دوره های آموزشی ببینید.

شخصیت: آیا هدف‌تان شاد بودن است؟ یا پیشرفت؟

باورها: چقدر برای کمک به دیگران ارزش قائل هستید؟ آیا به درآمد و موقعیت ارزش می‌دهید؟ یا شادی و رضایت از زندگی؟ آیا معتقدید که می‌توانید تغییرات اساسی در زندگی ایجاد کنید؟

توانایی‌ها: برای تبدیل شدن به یک ماساژور حرفه‌ای چه مهارت‌هایی را باید داشته باشید؟ چه آموز‌ش‌هایی را باید ببینید؟ به چه مهارت‌های نرمی نیاز دارید که هم اکنون ندارید؟ آیا تمایل دارید که برای رسیدن به این توانایی‌ها تلاش کنید؟

رفتارها: علاوه بر ترک فیزیکی محل کارتان چه رفتارهای دیگری نیاز به تغییر دارد؟ آیا برای تغییر باید تجملات را کنار بگذارید؟ آیا باورها با تغییرات هماهنگ هستند؟

محیط: آیا محیط اطراف و اطرافیان‌تان (همسر، رئیس و…) از تغییراتی که نیاز دارید حمایت می کند؟ آیا در موقعیت فعلی می‌توانید مطالعه و کار کنید؟ یا این که باید تغییر موقعیت بدهید؟

نتایج دلخواه را تعیین کنید

زمان بگذارید و نتایجی که می‌خواهید با تغییر به دست بیاورید، زمان ایجاد تغییرات و خط مشی کلی چگونگی ایجاد تغییرات را تعیین کنید.

این مرحله برای کسانی که به یکباره تصمیم به تغییر می‌گیرند بسیار مهم است. هنگام ایجاد تغییرات اشتیاق عنصر بسیار مهمی است اما مسیر روشن و درک درستی نیز باید از چیزهایی که می‌خواهید داشته باشید.

لیست مزایا و معایب تغییر را بنویسید

تغییرات بزرگ همیشه با ترس و شک همراه است. حتی اگر بدانیم که این تغییر به نفع‌مان است باز هم ممکن است عقب نشینی کنیم تا آرامش سابق را حفظ کرده باشیم. لیستی از دلایلی که می‌خواهید تغییر کنید بنویسید. اهداف پشت این تصمیم چیست؟ انتظار چه نتایج مثبتی را در اثر تغییرات دارید؟ و در آخر عواقب منفی تغییر نکردن چیست؟

پاسخ این سوال‌ها را لیست کنید و آن‌ها را جایی قرار دهید که جلوی چشم باشد. وقتی به شک می‌افتید یا بی انگیزه می‌شوید نگاهی به این لیست بیندازید.

نتایج را تصور کنید

در این مرحله که همان آینده نگری است نتایج تغییراتی که در حال ایجاد هستید را در ذهن به تصویر می‌کشید.

در این مرحله به 2 نتیجه مثبت خواهید رسید:

نخست این که تصویری از یک آینده موفق دارید و این می‌تواند انگیزه‌ای قوی در شما ایجاد کند. و دوم با موفقیتی که در ذهن تصور کرده اید می‌توانید از خودتان بپرسید که چگونه موانع را مشکلات را پشت سر گذاشته و به آن موفقیت دست یافته‌اید.

نتایج و موانع احتمالی تغییر را بررسی کنید

با چه موانع و مشکلاتی ممکن است مواجه شوید؟

چه ذهنیت، عادت و رفتارهایی ممکن است تمام تلاش‌ها را از بین ببرد؟

تغییراتی که ایجاد کرده‌اید چه تاثیری روی اطرافیان‌تان خواهد گذاشت؟

آیا تغییر نیاز به فداکاری دارد؟ آیا آماده فداکاری هستید؟

آیا نتایج به دست آمده با باورها و ارزشهای شما هماهنگ است؟

قبل از این که تصمیم یه تغییر بگیرید ابتدا این سوالات را از خودتان بپرسید. این کار باعث می‌شود زمان و تلاش خود را از دست ندهید و پیش از موعد مقرر به اهداف و نتایج دلخواه خود برسید.

لیستی از دارایی‌های خود تهیه کنید

لیستی از دارایی‌های فعلی‌تان بنویسید. مثل پول، مهارت‌ها، استعدادها و کسانی که حمایت‌تان می‌کنند.

سپس لیستی از دارایی‌هایی که برای تغییر به آن‌ها نیاز دارید بنویسید. مثل ایجاد ذهنیت‌ها و رفتارهای جدید، آموزش‌ها و یادگیری‌ها و دارایی‌های فیزیکی مثل فضای کار و زندگی، وام یا وسیله حمل و نقل.

برای به دست آوردن مهارت‌ها و منابعی که هم اکنون ندارید برنامه‌ریزی کنید.

برای موانع احتمالی برنامه ریزی کنید

هنگامی ک آینده دلخواه‌تان را تصور کردید و چالش‌ها و موانع احتمالی را به دقت موشکافی کردید، می‌توانید برای آن احتمالات برنامه ریزی کنید.

نیاز نیست زیاد وارد جزئیات شوید. فقط باید بتوانید موانعی که سر راهتان قرار خواهند گرفت را به خوبی مدیریت کنید.

به عنوان مثال اگر با مقاومت دیگران در برابر تصمیم های خود مواجه شدید باید برای پاسخ دادن به سوالاتی که از شما خواهد شد آماده شوید.

برنامه عملی بنویسید

هنگام مواجهه با تغییرات بزرگ مخصوصا تغییراتی که خودمان خواسته ایم دست پاچه شدن امری کاملا طبیعی است. برای هر نوع تغییری باید از منطقه امن خود بیرون برویم و این ممکن است تجربه ترسناکی باشد.

با برنامه عملی مشخص هم در مسیر پیشرفت قرار می‌گیرید و هم میان آشفتگی ها و به هم ریختگی‌ها قوت قلب می‌گیرید.

هنگام برنامه ریزی باید آن را به برنامه های روزانه اولویت بندی شده و قابل مدیریت تقسیم بندی کنید. و در مسیر رسیدن به هدف چندین نقطه عطف داشته باشید.

آرامش خود را حفظ کرده و ادامه دهید

فراموش نکنید که در مسیر تغییر و هدف باید با خودتان مهربان باشید. ایجاد تغییرات مهم  و بزرگ در زندگی بسیار چالش برانگیز است. و مثل هر سفر دیگری در مسیر هدف با موانع و نقاط عطف زیادی مواجه خواهید شد.

ممکن است اشتباه کنید. یا عقب نشینی کنید. هر چیزی ممکن است فقط نباید به خودتان زیاد سخت بگیرید. تا جایی که می‌توانید در زمان حال زندگی کنید. به برنامه عملی که نوشته اید عمل کنید. و هر چند وقت یکبار نگاهی به لیست مزایا و معایب که نوشته اید بیندازید تا به ارزش کارتان پی ببرید.

هر روز زمانی را به تصور کردن نتیجه دلخواه اختصاص دهید. و فراموش نکنید که حتی کوچک‌ترین موفقیت‌ها و نقاط عطف را با خودتان جشن بگیرید.

حرف آخر

اگر منتظر شخص خاص و یا زمانی خاصی باشید تغییر هرگز ایجاد نخواهد شد. بنابراین شما خودتان تنها شخصی هستید که مسئول تغییر برای زندگی بهتر می‌باشید.

قبل از این که تصمیم به ایجاد تغییرات در زندگی خود بگیرید باید بدانید که چه چیزی می‌خواهید؟ و چه چیزی نیاز دارید؟ مهارت‌هایی که نیاز دارید را مشخص کنید. و محیطی که به شما در رسیدن به هدف و ایجاد تغییر کمک می‌کند را پیدا کنید.

تنها در صورتی به نتیاج دلخواه می‌رسید که آرامش خود را حفظ کرده و ادامه دهید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا