فرهنگ و هنر

روش درست کردن تاج گل

تاج گل اکسسوری زیبایی است که برای هر مناسبتی قابل استفاده است. جشن تولد، جشن عروسی و یا یک میهمانی دوستانه. حتما لازم نیست برای تهیه تاج گل هزینه زیادی بدهید و از گل فروشی‌ها تهیه کنید. بلکه می‌توانید خودتان با تعدادی کمی گل یک تاج زیبا برای موهای خود درست کرده و در میهمانی بدرخشید.

در ادامه روش درست کردن تاج را مرحله به مرحله بیاموزیم.

انتخاب گل و سبزه

درست کردن تاج گل

به نزدیک‌ترین گل فروشی بروید و گل‌های دلخواهتان را که می‌خواهید در تاج به کار ببرید  انتخاب کنید. بسته به اندازه گل ها به 1 الی 2 دسته گل (6 الی 12 شاخه) احتیاج دارید. گل‌های اصلی تاج تعیین کننده رنگ تاج هستند. بنابراین هنگام انتخاب رنگ گل ها دقت لازم را به خرج دهید.

بسته به سلیقه و مناسبتی که می‌خواهید شرکت کنید می‌توانید گل مصنوعی و یا طبیعی انتخاب کنید.

یک گل اصلی انتخاب کنید و با چند گل دیگر ترکیب کنید.

گل های رز، کوکب، مروارید، میخک یا گل صد تومانی بهترین انتخاب برای تاج گل هستند.

درست کردن تاج گل

از گل‌های پر کننده برای تکمیل تاج استفاده کنید. گل پر کننده برای پر کردن فاصله های خالی بین گل های اصلی به کار برده می‌شود. البته می‌توانید تاج را فقط با گل های اصلی درست کنید اما اگر می‌خواهید ترکیب رنگ‌های بیشتری در تاج گل داشته باشید از گل های پر کننده استفاده کنید.

گل مینیاتوری یا گل استاتیس انتخاب‌های خوبی برای استفاده به عنوان گل پر کننده هستند.

بسته به اندازه گل های پرکننده به طور میانگین 1 الی 2 دسته گل نیاز دارید.

درست کردن تاج گل

از سبزه برای پایه تاج گل استفاده کنید. شاخه‌های سبزه هم به تاج زیبایی بیشتری می‌دهد و هم سیم تاج را مخفی می‌کند.

پیچک، اوکالیپتوس و سرخس انتخاب‌های خوبی برای سبزه در تاج هستند. این گیاهان ریشه ها و برگ‌های بلندی دارند و به راحتی دور سیم تاج پیچیده می‌شوند.

شکل دادن به سیم تاج گل

ابتدا دور سرتان را اندازه بگیرید. متر را از پیشانی تا پشت سرتان بپیچید. سپس متر را بین دو انگشت نگه دارید تا بتوانید اندازه بزنید.

اندازه به دست آمده را بنویسید شاید بعدها نیاز داشته باشید.

هنگام اندازه گیری متر را زیاد سفت دور سر نپیچید زیرا ممکن است اندازه تاج سر کوچک شود.

سیم تاج را با قیچی برش بزنید. هنگامی که اندازه سرتان را به دست آوردید متر را روی سیم قرار دهید و 5 سانتیمتر بیشتر از اندازه به دست آمده علامت زده و با قیچی برش بزنید.

دو طرف سیم را تا کنید تا بتوانید به هم متصل کنید. به همین دلیل سیم را 5 سانتیمتر اضافه برش زدیم.

سیم را به شکل حلقه فرم دهید. بعد از این که سیم را اندازه گرفته و برش دادید دور سر قرار دهید و دو سر سیم را روی هم قرار دهید. از آنجا که قرار است گل و برگ به سیم اضافه کنید هنگام اندازه گیری سیم را با فاصله از سر قرار دهید. زیرا با اضافه کردن گل و سبزه اندازه تاج ناخودآگاه کوچک‌تر می‌شود.

بعد از این که سیم را روی سرتان اندازه گرفتید آن را از روی سر برداشته و با نوار چسب گلسازی دو طرف سیم را به هم بچسبانید.

از سیم مفتولی نیز می‌توانید برای وصل کردن دو طرف سیم استفاده کنید. برای این کار 5 الی 7 سانتیمتر سیم مفتولی را برش زده و دور انتهای سیم تاج گل بپیچید.

درست کردن دسته های گل

ساقه گل‌ها را بچینید. با استفاده از قیچی ساقه گل های اصلی و گل‌های پر کننده را بچینید. به طوری که به اندازه 5 سانتیمتر ساقه روی گل‌ها باقی بماند. زیرا قرار است گل‌ها را با کمک ریشه های‌شان به سیم تاج وصل کنید. بنابراین لازم است که به اندازه کافی ساقه روی گل‌ها باقی بماند.

اگر ساقه گل‌ها بلند باشد بعدا هم می‌توانید کوتاه‌شان کنید.

گل‌ها را دسته دسته  کنید. 1 الی 2 گل اصلی را با چند شاخه گل پرکننده دسته کنید. (تعداد شاخه گل‌های پرکننده به اندازه آن ها بستگی دارد) این کار را ادامه دهید تا زمانی که تمام گل‌های اصلی و گل‌های پرکننده دست دسته شده باشد.  شاید به همه گل‌ها نیاز نداشته باشید اما بهتر است همه آن ها را منظم از هم جدا کنید.

دسته گل ها را به هم وصل کنید. با استفاده از نوارچسب گلسازی و یا سیم مفتول با پیچاندن آن به دور ساقه گل‌ها را به هم وصل کنید. پیچاندن نوار چسب را درست از قسمت زیر گل شروع کنید و تا ساقه ها ادامه دهید. کمی از پایین ساقه را آزاد رها کنید تا در صورت لزوم بتوانید قیچی کنید.

اضافه کردن گل‌ها و برگ‌ها به سیم تاج

اگر گیاهی که استفاده می‌کنید ساقه بلندی دارد مثل پیچک یا اوکالیپتوس. خیلی راحت می‌توانید آن را که به اندازه 5 سانتمتیر بلندتر از سیم تاج است دور سیم بپیچانید. سپس انتهای ساقه گیاه را تا کنید و با نوار چسب دور سیم بچسبانید.

اما اگر گیاهی که استفاده می‌کنید کوتاه است می‌توانید آن ها را جداگانه با نوار چسب گلسازی به سیم وصل کنید. این کار را ادامه دهید تا زمانی که تمام گیاه را استفاده کنید.

وقتی اول برگ ها را به سیم وصل کنید راحت‌تر می‌توانید دسته گل‌ها را روی سیم تاج گل بچینید.

وصل کردن دسته گل‌ها به تاج گل

ابتدا دسته گل را انتخاب کنید سپس روی قسمتی که می‌خواهید قرار داده و نگه دارید. سپس دسته گل را با چسب گلسازی یا سیم مفتولی به سیم تاج گل وصل کنید. این کار را تکرار کنید تا زمانی که تمام دسته گل‌ها را به تاج گل بچسبانید و تاج گل به شکل دلخواهتان درآید.

دسته گل‌ها را دانه دانه اضافه کنید و بین هر کدام کمی متوقف شده و جای دسته گل بعدی را امتحان کنید.

تاج گل

شاخه های اضافی را بچینید. برای کامل کردن تاج گل با استفاده از قیچی ساقه‌های اضافی گل‌ها که از تاج گل بیرون زده اند را بچینید. هنگام قیچی کردن ساقه ها مراقب باشید که دسته گل‌ها یا سیم و یا چسبی که گل‌ها را به سیم متصل کرده است را قیچی نکنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا