سایرگیاهان و حیوانات

شناخت علف‌های هرز معمول و راه‌های مقابله با آن

امروز در این مقاله قصد داریم تا با شما دوستان در مورد شناخت علف‌های هرز معمول و راه‌های مقابله با آن در باغچه یا باغ صحبت کنیم که می‌تواند مطلبی بسیار کاربردی باشد.

یکی از مسائلی که جز آفت‌های یک باغچه یا باغ به‌حساب می‌آید علف‌های هرز هستند که واقعاً از بین بردن آن‌ها کاری بسیار دشوار است. احتمالاً شما در تابستان تمایل دارید که باغی عاری از علف‌های هرز داشته باشید اما باز هم شاهد رشد این گیاهان نامناسب هستید.

حالا زمان مقابله با این گیاهان فرارسیده است و ما قصد داریم راه‌هایی برای مقابله با آن‌ها را به شما دوستان معرفی کنیم و امیدواریم که این موضوع باعث کمک به شما شود.

در ادامه با چند نوع علف‌های هرز آشنا می‌شویم :

شناخت علف‌های هرز معمول : بَره

اگر شما در شهرهای شمالی زندگی می‌کنید ، شکی نیست که این علف هرز را مشاهده کرده‌اید. این گیاه دارای برگ‌های پهن و شاخه خاکستری است که می‌تواند رطوبت خاک شما را خیلی سریع به خود اختصاص دهد. پس برای حذف این علف‌های هرز از باغ یا باغچه خود درنگ نکنید.

شما می‌توانید این گیاه را با دست یا به‌وسیله یک بیل کج از خاک بیرون بکشید. باید این گیاه را از ریشه بیرون بیاورید زیرا ریشه آن می‌تواند چندین سال در خاک باغ یا باغچه زنده باقی بماند. البته این انتخاب هم برای شما وجود دارد که از علف‌کش کمک بگیرید.

اگر از مواد شیمیایی برای بیرون آوردن این گیاه استفاده نکردید می‌توانید آن را میل کنید. این گیاه خوردنی بوده و مزه‌ای شبیه به اسفناج دارد و شما می‌تواند این گیاه را در حالت خام یا آب پز یا سرخ‌شده میل کنید.

علف‌های هرز

شناخت علف‌های هرز معمول : آمانانت ( گل تاج‌خروس )

یکی از علف‌های هرز معمول در روزهای گرم تابستانی همین گیاه گل تاج‌خروس بوده که دارای ریشه قرمز و ساقه قرمزرنگ است. این گیاه دارای گل‌های پُرزدار خوشه‌ای است. قطعاً شما تمایل ندارید که این گیاه به مرحله گل دادن برسد زیرا در این مرحله حذف آن به‌مراتب سخت‌تر خواهد بود.

برای حذف این علف‌های هرز شما می‌توانید از مواد شیمیایی کمک بگیرید یا به‌صورت دستی آن‌ها را بیرون بکشید. درنهایت در خاک خود کود گیاهی بریزید تا از رشد مجدد آن جلوگیری کند.

این گیاه هم خوردنی بوده و شما می‌توانید به‌صورت سرخ‌شده یا پخته‌شده استفاده کنید.

علف‌های هرز

شناخت علف‌های هرز معمول : قاصدک

هیچ فردی را نمی‌شناسیم که از فوت کردن یک قاصدک بدش بیاید! البته افرادی که تمایل ندارند تا باغ یا باغچه‌ی آن‌ها مملو از این گیاهان شود با فوت کردن قاصدک مشکل‌دارند. دانه‌های گیاه دقیقاً در تمام قاصدک‌هایی است که ما فوت می‌کنیم و درنهایت این گیاه جز دسته علف‌های هرز قرار می‌گیرد.

اگر در باغ یا باغچه شما قاصدک رشد کرده است ، شما می‌توانید به‌صورت دستی آن‌ها را خارج کنید و به دلیل اینکه آن‌ها ریشه عمیقی دارند باید تا جایی که ریشه آن‌ها پایین رفته ادامه دهید. شما همچنین می‌توانید از مواد شیمیایی برای حذف کردن آن‌ها استفاده کنید.

اگر قصد دارید با استفاده از مواد شیمیایی این گیاه را نابود کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از این کار حسابی به برگ‌های این گیاه صدمه وارد کنید تا مواد شیمیایی سریع‌تر جذب گیاه شوند.

شاید این موضوع باعث تعجب شما شود ولی این گیاه هم قابل‌خوردن بوده و دستور غذاهای متفاوتی برای این گیاه وجود دارد.

علف‌های هرز

شناخت علف‌های هرز معمول : آجیل مزرعه

این علف‌های هرز قد کشیده ، وی شکل و سرسبز می‌توانند گل زرد یا بنفش داشته باشند. گیاه آجیل مزرعه اصولاً به‌صورت غده‌های روی زمین شکل‌گرفته و سپس رشد می‌کنند. شما باید سریعاً از شر این علف‌های هرز خلاص شوید وگرنه شاهد رشد سریع آن‌ها خواهید بود.

یکی از بهترین روش‌ها برای حذف این گیاه به‌صورت دستی بوده ولی شما می‌توانید از مواد سمی هم برای آن استفاده کنید. حتماً قبل از استفاده از مواد شیمیایی روی برچسب آن را مطالعه کنید که مناسب حذف گیاه آجیل مزرعه باشد.

شاید باور این موضوع سخت باشد ولی این گیاه می‌تواند کیفیت خاک را به شما نمایش دهد. اگر این گیاه در زمین شما پدیدار شد یعنی سیستم آب‌کشی خاک شما خوب کار نمی‌کند.

علف‌های هرز

شناخت علف‌های هرز معمول : گندمک

این علف‌های هرز به فضاهایی علاقه داشته که در سایه قرارگرفته‌اند و دارای رطوبت هستند. این گیاه دارای گل‌های سفید بوده و اگر بگذارید که این گیاه شروع به دانه پاشی کند به ازای هر گیاه 800 دانه از خود تولید خواهد کرد.

این گیاه براثر گرمای تابستان رشد می‌کنند اما باید به این موضوع هم اشاره‌کنیم که این گیاه در روزهای بهار هم دیده‌شده است. پس باید حسابی حواس شما جمع باید که با این علف‌های هرز در باغ یا باغچه خود مواجه نشوید.

برای مقابله با این گیاه به شما پیشنهاد می‌کنیم که از مواد شیمیایی مناسب برای آن استفاده کنید و درنهایت هم از کود گیاهی برای خاک خود استفاده کنید تا شاهد رویش دوباره آن نباشید.

علف‌های هرز

شناخت علف‌های هرز معمول : علف هرز بومی

همان‌طور که از اسم آن پیدا است ، این گیاه شباهت بسیاری به علف دارد اما شما قطعاً رشد آن را روی زمین خواهید دید زیرا این گیاه تمایل بسیاری به رشد عرضی دارد. این علف‌های هرز عاشق شرایط خشک و داغ هستند و خبر خوش این است که می‌توان آن‌ها را کنترل کرد.

اگر شما با این گیاه در باغ یا باغچه خود مواجه شدید ، به شما پیشنهاد می‌کنیم که به‌صورت دستی یا با کمک مواد شیمیایی آن را از فضای باغچه خود حذف کنید.

علف‌های هرز

شناخت علف‌های هرز معمول : نیلوفر صحرایی

بله شاید این گیاه ظاهر زیبایی داشته باشد اما گیاه نیلوفر صحرایی یکی از علف‌های هرز معمول در زمین بوده که کنترل آن‌هم بسیار دشوار است.

این گیاه به‌تنهایی می‌تواند در 10 جهت متفاوت پیشروی کند. باید به این موضوع هم اشاره‌کنیم که این گیاه می‌تواند حتی در زیرخاک هم به پیشروی خود ادامه دهد و به نظر ما باید خیلی مراقب این علف هرز باشید.

شناسایی این گیاه بسیار ساده بوده و شما می‌توانید از طریق برگ‌های خاص و گل‌سفید ، آن را شناسایی کنید.

راه مقابله با این گیاه کمی طولانی است. شما باید هر زمان که شاهد رشد این گیاه بودید آن را به‌صورت دستی از ریشه بیرون بکشید. شما در این زمینه می‌توانید از مواد شیمیایی هم کمک بگیرید اما زیادی هم به این مواد شیمیایی دل‌خوش نکنید.

باید این فرآیند را چندین بار تکرار کنید تا بتوانید به‌طور کامل از شر این علف‌های هرز راحت شوید.

حالا دیگر شما آماده مقابله با هر نوع علف هرزی هستید و می‌توانید به‌راحتی تمام این علف‌های هرز را از بین ببرید. شما در این زمینه می‌توانید از افراد متخصص هم کمک بگیرید.

علف‌های هرز

دوستان عزیز، امیدواریم از مطالعۀ این مقاله لذت برده باشید. شما می‌توانید نظرات خود را دربارۀ این مطلب در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا