سبک زندگی

عادت های خوب برای داشتن بدن سالم و ذهن شاد

وقتی واژه عادت را می‌شنویم ناخودآگاه موارد بد به ذهن‌مان می‌رسد. اما باید بگویم که ما آدم‌ها علاوه بر عادت‌ های بد موارد خوبی نیز داریم که می‌توانیم از آن‌ها برای رسیدن به یک زندگی شاد و سالم بهره ببریم.

اما می‌خواهید بدنی سالم و همینطور ذهنی سالم و شاد داشته باشید این مطلب را بخوانید.

در ادامه با انواع عادت های خوب و سالمی که باعث می‌شود زندگی شاد و سالمی داشته باشید آشنا شوید.

عادت های سالم

عادت آبرسانی به بدن

آبرسانی به بدن بسیار مهم است. تقریبا همه ما عادت داریم که روزمان را با یک فنجان قهوه یا چای داغ شروع می‌کنیم. اما آیا بهتر نیست به جای چای یا قهوه یک لیوان آب بنوشیم؟ این کار باعث آبرسانی به بدن، روان کردن مفاصل، تقویت حرکات دستگاه گوارش و افزایش هوشیاری ذهنی می‌شود.

قبل از صبحانه، چای یا قهوه اولین کاری که انجام می‌دهید خوردن یک لیوان آب گرم یا در دمای محیط بنوشید.

نکته: به محض این که از خواب بیدار شدید ابتدا یک لیوان آب گرم بنوشید سپس سراغ چای یا قهوه بروید.

عادت سالم خوردن سبزیجات

پزشکان، متخصصان تغذیه و سلامت معتقدند که رژیم سالم باید بر پایه سبزیجات و میوه های متنوع باشد. به منظور تامین ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد مغذی مورد نیاز بدن لازم است که میوه و سبزیجات مصرف کنیم. ناگفته نماند که میوه ها و سبزیجات چربی و کالری ندارند. به علاوه بدن را سیر نگه داشته و به سالم ماندن بدن کمک می کند.

نکته: عادت کنید که هنگام شروع وعده غذایی ابتدا با میوه و سبزیجات شروع کنید سپس سراغ غذا بروید.

تسلیم هوس‌های زودگذر نشوید

در پروسه رژیم و ورزش ممکن است وسوسه هوس‌ها و عادت های بد زودگذر شوید به طوری که نمی توان تشخیص داد چه چیزی درست است چه چیزی غلط. از جمله غذاهایی که در رژیم نقش اساسی دارد میوه و سبزیجات است. چربی های سالمی نیز وجود دارد که بدن به آن نیاز دارد.

رژیم‌های سختی که هیچ جایی برای افراط و تفریط نمی‌گذارد منجر به ناامیدی روانی می‌شود همان حسی که نباید در رژیم بوجود بیاید.

نکته: خوب غذا بخورید و لذت ببرید.

ورزش کنید

ورزش های روزانه نه تنها بدن را لاغر و سالم نگه می‌دارد بلکه با جریان خون و لنف در بدن سموم را از بین برده و مواد مغذی را جذب بدن می‌کند.

ورزش‌های قلبی عروقی قلب و شش ها را سالم نگه می‌دارد. ورزش‌های سنگین استخوان‌ها و عضلات را قوی می‌کند.

نکته: لازم نیست برای داشتن بدن سالم حتما ساعت‌ها باشگاه بروید. فقط کافی است کمی در خانه ورزش‌های سبک انجام دهید و این عادت سالم را در برنامه‌های روتین روزانه خود بگنجانید.

بیرون بروید

به طبیعت رفتن و خوردن هوای تازه برای جسم، ذهن و روح مفید است. نور طبیعی تاثیرات مثبتی روی بدن انسان دارد مثل تقویت روحیه و بالا بردن سرعت ریکاوری.

راه بروید

طبیعی‌ترین حرکت بدن انسان راه رفتن است. حرکتی که می‌توان در هر فضایی و به صورت رایگان انجام داد. پیاده روی هم برای بدن خوب است و هم باعث می‌شود با ذهنی آزاد وارد محل کارتان شوید. پیاده‌روی را جزو عادت های روزانه خود قرار دهید.

استراحت کنید

همه می‌دانیم که استراحت کردن چقدر برای سلامت بدن ضروری است. اما متاسفانه خیلی از ما با کم خوابی مواجه هستیم. برای این که استراحت کافی داشته باشید نکات زیر را رعایت کنید:

عادت کنید که استراحت‌های کوتاه روزانه را در اولویت قرار دهید. چه هنگامی که داخل ماشین هستید، چه هنگام نهار و یا در دفتر کار منزل تان.

همه این جمله را شنیده ایم: “خوابت را با بچه تنظیم کن” به محض این که کودک‌تان خوابید کارهای خانه را رها کنید و شما نیز همراه او بخوابید.

سرگرمی داشته باشید

دوران کودکی‌تان را به خاطر بیاورید که چقدر از دوچرخه سواری و بازی کردن لذت می‌بردید. وقتی بزرگ می‌شویم به قدری درگیر مسائل زندگی می‌شویم که فراموش می‌کنیم سرگرمی داشته باشیم و از سرگرمی لذت ببریم.

سرگرمی استرس را از بین می‌برد. سرگرمی‌های مختلفی را امتحان کنید تا بتوانید سرگرمی مورد علاقه‌تان را پیدا کنید.

احساس تقصیر را رها کنید

احساس تقصیر و گناه طبیعی است اما زیاده روی در این عادت بد باعث ایجاد استرس می‌شود. نگرانی و احساس تقصیر و گناه هیچ نتیجه‌ای به جز تاثیر منفی بر ذهن و جسم ندارد. بنابراین بهتر است این نوع استرس‌ها که هیچ فایده ای برای بدن ندارد را رها کنید.

برای حفظ منافع شخصی حقوق خود را شناخته و از آن حمایت کنید. با خودتان بگویید حتی اگر این حق من برای دیگران عجیب باشد باز هم دلیل نمی شود هدفم را دنبال نکنم.

یادداشت کنید

عادت یادداشت برداری کمک می‌کند برای چیزهایی که هم اکنون در زندگی دارید خدا را شکر کنید و برای آینده خود هدف تعیین کنید. با نوشتن افکار، اهداف و اعمال مشکلات زندگی را آسان‌تر می‌توانید حل کنید.

یک دفترچه یادداشت کنار تخت بگذارید و روزها با بیدار شدن و شب ها قبل از خواب یادداشت کنید.

مراقبه کنید

مراقبه وسیله ای است برای مدیریت استرس، پایین آوردن فشار خون و ضربان قلب و آرامش ذهن. مراقبه را می‌توانید در هر فضایی تمرین کنید. فقط کافی است چشم ها را ببندید نفس عمیق بکشید و افکارتان را مشاهده کنید.

هنگام مراقبه نگران پاکسازی ذهن نباشید. هنگامی که نشسته اید به سادگی افکارتان را رها کرده و نفس عمیق بکشید. آلارم ساعت را روی 10 الی 20 دقیقه تنظیم کنید و اگر خوابتان برد یعنی درست پیش رفته اید.

منظم باشید

تمیز نگه داشتن ماشین، خانه و میز کارتان در کاهش استرس بسیار موثر است. زیرا می‌توانید هر چیزی که نیاز دارید به راحتی پیدا کنید و احساس می‌کنید می‌توانید محیط اطرافتان را کنترل کنید.

با تمیز و مرتب نگه داشتن خانه چیزهایی که لازم ندارید را بیرون می‌دهید و از به هم ریختگی خلاص می‌شوید.

برنامه ریزی کنید و یک هفته را به یک اتاق اختصاص دهید. تمام وسایلی که مدت طولانی است از آن‌ها استفاده نکرده اید را دور بریزید.

در لحظه حال زندگی کنید

همه ما معمولا به اتفاقاتی که قرار است در آینده بیفتد فکر می‌کنیم و یا به کارهایی که در گذشته انجام داده ایم. بنابراین به ندرت از زمان حال خود لذت می‌بریم. در لحظه حال زندگی کردن باعث می‌شود بدون هیچ استرسی زندگی شادی داشته باشیم.

قبل از بیرون رفتن با دوستان و یا رفتن به رستوران و یا سینما سعی کنید روی هر اتفاقی که در همان لحظه می افتد تمرکز کنید و به گذشته یا آینده فکر نکنید. به حرف هایی که در ان لحظه گفته می‌شود تمرکز کنید نه به حرفی که می خواهید بگویید یا کاری که می‌خواهید انجام دهید.

لبخند بزنید

خندیدن باعث ترشح هورمون اندورفین و سروتونین در بدن می‌شود. این هورمون ها نوعی مسکن و انتقال دهنده عصبی حس خوب هستند. محققان دریافته اند که حتی لبخند مصنوعی نیز همین تاثیرات را روی بدن می‌گذارد.

نکته: هر روز زمانی را به تمرین لبخند در مقابل آیینه بگذرانید. شاید به نظر احمقانه بیاید اما برای بدن بسیار مفید است.

نفس عمیق بکشید

تنفس عمیق به مغز اکسیژن بیشتری می‌رساند، سیستم عصبی پاراسمپاتیک را تحریک کرده و باعث تقویت آرامش بدن می‌شود.

10 دقیقه صبح ها، 10 دقیقه هنگام نهار و 10 دقیقه قبل از خواب تنفس عمیق را تمرین کنید.

گفتگوی مثبت با خود

جملاتی که به خودمان می‌گوییم بسیار مهم است و گفتگوهای روزانه ای که با خودمان داریم تاثیر زیادی در نگرش ما نسبت به خودمان دارد. بنابراین باید مراقب باشیم که چه جمله‌هایی به خودمان می‌گوییم و با این جملات تغییرات مثبتی در خودمان ایجاد کنیم.

هر روز صبح هنگامی که آماده بیرون رفتن می‌شوید به خودتان جمله های مثبتی بگویید و از خودتان تعریف و تمجید کنید. وقتی متوجه نکته ای منفی در خودتان شدید با یک جمله مثبت آن ذهنیت منفی را از خودتان دور کنید.

کارهایی انجام دهید که دوست دارید

آیا به آشپزی علاقه دارید؟ یا به باغبانی و مراقبت از حیوانات خانگی؟ هر روز بخشی از وقت تان را به انجام دادن کارهایی که علاقه دارید اختصاص دهید. انجام دادن کاری که از آن لذت می برید استرس را کاهش می‌دهد.

حداقل 3 بار در هفته به مدت نیم ساعت کاری که از آن لذت می برید انجام دهید.

در زندگی کاری تعادل ایجاد کنید

خیلی از ما زندگی کاری را وارد زندگی خصوصی مان می‌کنیم. این کار باعث ایجاد استرس و اضطراب می‌شود زیرا با کمبود وقت مواجه خواهید شد.

بعد از تایم کاری به ایمیل و تلفن پاسخ ندهید و روی کارهای خصوصی تان تمرکز کنید.

از خانه محل آرامش بسازید

خانه چه بزرگ باشد چه کوچک چه قدیمی باشد چه جدید دکوراسیون آن را طوری بچینید که حس خوبی  در شما ایجاد کند. به عنوان مثال چند شاخه گل تازه روی میز آشپزخانه قرار دهید یا این که دکور آشپزخانه را کاملا تغییر دهید.

از اتاق خواب شروع کنید. پرده، ملحفه و بالش اتاق خواب باید احساس آرامش و امنیت را در اتاق خواب ایجاد کند.

خودتان را در اولویت قرار دهید

شاید از نظر خیلی ها این کار خودخواهی باشد اما زمانی می‌توانید به دیگران کمک کنید که مطمئن باشید از سلامت و آرامش کافی برخوردار هستید.

هنگام یادداشت برداری لیست کاملی از نیازهای خود را نیز یادداشت کنید. هر هفته آن را چک کنید تا مطمئن شوید که نیازهای روزانه تان را برطرف کرده اید.

کارهای زیادی برای داشتن ذهن شاد و بدن سالم وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. از جمله موارد بالا چند مورد را انتخاب کرده و روزانه تمرین کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا