تغذیه و سلامت

ورزش‌ هایی که طول عمر را بالا می‌برد

سبک زندگی سالم و ورزش کلیدهای اصلی طول عمر هستند. ورزش کردن در واقع چندین سال به عمرتان اضافه می‌کند. البته ناگفته نماند در انتخاب نوع ورزش‌ها نیز باید دقت لازم را به خرج دهید. ورزش به روش‌های مختلفی روی سلامت بدن تاثیر می‌گذارد. برخی از ورزش‌ها برای قلب مفید هستند برخی از آسیب دیدن بدن جلوگیری می‌کند و برخی نیز سطح استرس بدن را متعادل می‌کند.

در ادامه شما را با ورزش‌هایی آشنا می‌کنیم که طول عمر بدن را بالا می‌برد. لیست ورزش‌های زیر با  انواع مشکلات سلامتی مقابله کرده و در نتیجه طول عمر بدن را بالا می‌برد.

تنیس و دیگر ورزش‌های گروهی موثر در بالا رفتن طول عمر

ورزش

تحقیقات  اخیر نشان داده است کسانی که ورزش‌های گروهی تمرین می‌کنند نسبت به کسانی که ورزش‌های انفرادی تمرین می‌کنند طول عمر بیشتری دارند. روابط گروهی و اجتماعی سلامت ذهن را بالا برده و وابستگی به ورزش را نیز افزایش می‌دهد.

نکته جالب توجه این است که فعالیت‌های فیزیکی منظم مهارت‌های شناختی مثل تمرکز و حافظه خوب را در سنین بالاتر تقویت می‌کند. تنیس، بدمینتون و فوتبال از موثرترین ورزش‌های گروهی هستند.

کالانتیک برای کاهش وزن

ورزش

در سال 1989 سارا فرگوسن زمانی که در کمتر از یک هفته با ورزش استاتیک ورزن کم کرد توجه خیلی ها را به ورزش کالانتیک جلب کرد. کالانتیک تک تک عضلات بدن را با حرکات پالس گونه درگیر کرده و سلول‌های چربی را می سوزاند.

تمرین های کالانتیک شامل کرانچ، نشر جانب، دراز نشست و پلانک از رایج‌ترین ورزش های کالانتیک برای ساختن عضلات محکم و ران‌های لاغر می‌باشد. کالانتیک را می‌توان در هر سنی تمرین کرد. تا بدن در سنین پیری نیز سالم و سرحال بماند.

دویدن برای کلسترول پایین و قلب سالم

ورزش

تحقیقات نشان داده است که ورزش دو سطح کلسترول را در بدن پایین می‌آورد. یکی از دلایل مهم ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی بالا بودن کلسترول خون است. دویدن باعث تولید لیپوپروتئین شده و منجر به تعادل سطح کلسترول خون می‌شود. به علاوه دویدن قلب را تمرین داده و باعث می‌شود در معرض بیماری‌های قلبی قرار نگیرید.

ورزش یوگای ضد جاذبه برای سلامت ستون فقرات

ورزش

شعار این شاخه از یوگا این است: ذهن سالم در بدن سالم. یوگای ضد جاذبه فشاری که با ساعت ها نشستن پشت میز به ستون فقرات وارد شده است را می‌گیرد. فواید یوگای ضد جاذبه به علت حرکات وارونه روی شال بلندی است که از سقف آویزان شده است. با کشش ستون فقرات مواد مغذی بیشتری به دیسک های بین مهره‌ای رسانده و سالم‌تر باقی خواهند ماند. با انجام دادن این ورزش احتمال این که در آینده از کمردرد رنج ببرید بسیار کمتر می‌شود.

تمرین‌های مراقبه‌ای یوگا ذهن را آرام کرده و استرس را کاهش می‌دهد.

شنا برای داشتن ریه‌های سالم

ورزش

شنا یکی از موثرترین ورزش‌های هوازی به حساب می‌آید که سلامت قلبی عروقی را تقویت کرده و اسکلت عضلانی بدن را تقویت می‌کند. یکی از فواید شنا این است که ظرفیت ریه ها را افزایش می‌دهد. در نتیجه اکسیژن بیشتری دریافت می‌کنیم  و قدرت تمرکز ذهن بالا می‌رود. ریه های بزرگ باعث می‌شود بتوانید فشار فیزیکی را مدیریت کرده و نفس کم نیاورید.

ورزش کششی برای تقویت عضلات

ورزش

ورزش های کششی برای تقویت و سلامت عضلات بسیار ضروری است. عضلات انعطاف پذیر آمادگی بیشتری برای فعالیت‌های فیزیکی دارند و می‌توانند حرکات ورزشی را به طور کامل اجرا کنند. این موضوع در سنین بالاتر اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. افراد مسن محدودیت بیشتری در حرکات بدن دارند و ورزش های کششی راهی برای جلوگیری از ایجاد مشکلات حرکتی است.

ورزش‌های کششی از آسیب رسیدن به بدن نیز جلوگیری می‌کند. در نتیجه با حرکات غیر منتظره احتمال آسیب دیدن عضلات بلند بدن نیز کمتر می‌شود.

امیدوارم با توضیحات ساده و مختصری که در رابطه با انواع ورزش ها داده شده است بتوانید برنامه ورزشی روزانه سالمی را برای خود تعیین کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا