سبک زندگیگردشگری

پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان در سال 2019

امروز در این مقاله قصد داریم تا در مورد پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان در سال 2019 صحبت کنیم که می‌تواند برای شما عزیزان جالب‌توجه و جذاب باشد.

جمعیت شهرهای جهان

جمعیت جهان هرروزه در حال افزایش است و این موضوع باعث می‌شود تا انتخاب پرجمعیت‌ترین شهر همیشه در حال تغییر باشد.

دو هزار سال پیش ، در تمام سیاره ما حدود 170 میلیون جمعیت وجود داشت. جامعه انسانی از آن زمان تاکنون رشد عظیمی داشته است و هم‌اکنون به 7.7 میلیارد رسیده است و گفته می‌شود در قرن بیست‌ودو ما شاهد 10 میلیارد جمعیت روی کره زمین خواهیم بود.

شهرهای جهان
شهرهای جهان

جمعیت در حال رشد در شهرهای دنیا چالش‌هایی هم با خود به همراه داشته است ، مخصوصاً زمانی که به اهداف شهرها در سال 2030 دقت می‌کنیم این موضوع حساس‌تر می‌شود.

اساساً هرقدر انسان‌های روی زمین افزایش پیدا کند ، تقاضا در زمینه منابع مانند غذا ، آب و زمین افزایش می‌یابد و در همین راستا پسماندها نیز افزایش چشم‌گیری پیدا می‌کند.

در این زمینه اخبار خوب هم وجود دارد ، افزایش جمعیت در بعضی از شهرهای جهان کاهش پیداکرده است و در بعضی از شهرها نیز این روند جمعیت رو به کاهش قرار دارد. در ادامه شهرهای دنیا که دارای بیشترین جمعیت دارند را به شما معرفی خواهیم کرد.

پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان : گوانگژو ، چین

جمعیت کنونی : 12.967.862

جمعیت این شهر از سال 2018 تاکنون رشد 3 درصدی داشته است. این شهر در جنوب کشور چین قرار دارد که قبلاً با نام کانتون شناخته می‌شده است. این شهر جز شهرهای جهان است که سریع‌ترین رشد را داشته است.

این شهر حالتی شبیه به مرکز تجاری دارد که از قرن سوم به همین ترتیب بوده است. جدا از رشد فیزیکی و مرزی این شهر طی سال‌های مختلف ، بیشتر جمعیت کنونی این شهر در کنار شاه راه‌های اصلی قرار دارند.

شهرهای جهان

پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان : ریودوژانیرو ، برزیل

جمعیت کنونی : 13.374.275

تقریباً در هر یک کیلومترمربع حدود 5400 نفر در این شهر زندگی می‌کنند. این شهر جز یکی از شهرهای معروف برای گردشگران در آمریکای جنوبی محسوب می‌شود و نکته جالب اینکه حدود 20 درصد جمعیت این شهر در حاشیه‌های آن زندگی می‌کنند.

یکی از نکات امیدوارکننده در مورد این شهر ، کاهش رشد جمعیت این شهر است که از 4.2 درصد سال 1965 به 61 درصد در سال 2019 رسیده است.

شهرهای جهان

پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان : تیانجین

جمعیت کنونی : 13.396.402

جمعیت این شهر رشد دیوانه کننده‌ای در بین سال‌های 1953 تا 1982 داشته است و اگر اشتباه نگوییم حدود 188 درصد رشد جمعیت داشته است.

خوشبختانه جمعیت این کشور در سال‌های اخیر کاهش داشته است و در بین سال‌های 2018 تا 2019 حدود 1.3 درصد رشد داشته است. بااین‌حال به نظر نمی‌رسد که این درصد رشد حالت منفی یا کاهشی به خود بگیرد.

کارخانه‌های بسیاری در این شهر وجود دارد و جز شهرهای صنعتی محسوب می‌شود.

شهرهای جهان

پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان : مانیل ، فیلیپین

جمعیت کنونی : 13.698.889

اگرچه میزان رشد جمعیت طی سال‌های اخیر در حومه شهر مانیل کاهش پیداکرده است ولی این موضوع بدین معنی نیست که از جمعیت این شهر کاسته شده است.

درواقع این شهر بالاترین تراکم جمعیت را بین شهرهای جهان دارا است. یعنی به ازای هر کیلومترمربع حدود 14500 نفر وجود دارد. در سال‌های اخیر جمعیت فقیر روستایی به مانیل مهاجرت کرده‌اند و به همین دلیل در سال‌های آینده این شهر با مشکلاتی مواجه خواهد بود.

شهرهای جهان

پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان : لاگوس ، نیجریه

این شهر بندری و بزرگ‌ترین شهر در آفریقا دقیقاً از چند جزیره تشکیل‌شده است که در طی سال‌ها حدود 452 کیلومترمربع وسعت پیداکرده است. تنوع جمعیت در این شهر زیاد بوده و شامل 250 گروه مختلف است.

یکی از خبرهای ناراحت‌کننده در مورد این شهر این است که حدود 66 درصد جمعیت کنونی آن در حالت زاغه زندگی می‌کنند.

شهرهای جهان

پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان : کلکته ، هندوستان

جمعیت کنونی : 14.755.186

هندوستان ( 1.3 میلیارد ) و چین ( 1.4 میلیارد ) جز دو کشور پرجمعیت جهان محسوب می‌شوند ، پس تعجبی در این زمینه وجود ندارد که شهرهای این دو کشور جز رده‌های بالای پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان باشند.

کلکته جز مرکز سابق فعالیت کمپانی هند شرقی و همچنین مرکز فعالیت کنونی خیریه مادر ترزا است. هنوز هم سیستم رشد جمعیت در این کشور بااینکه مقداری آهسته‌تر شده ولی توقفی در این زمینه دیده نمی‌شود.

شهرهای جهان

پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان : استانبول ، ترکیه

جمعیت کنونی : 14.967.667

استانبول که قبلاً به قسطنطنیه معروف است جز یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان و اروپا محسوب می‌شود. این شهر در سال 1502 شلوغ‌ترین شهر جهان انتخاب شد. بااین‌حال در دهه 80 میلادی باز هم جمعیت این کشور افزایش پیدا کرد.

این شهر همچنین بزرگ‌ترین فرودگاه جهان را نیز دارا است که برای یک شهر پرجمعیت یک مزیت بی‌نظیر محسوب می‌شود.

شهرهای جهان

پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان : بوینس آیرس ، آرژانتین

جمعیت کنونی : 15.057.273

اگرچه جمعیت ساکن در پایتخت آرژانتین تنها سه میلیون است ولی در بخش حومه این عدد بسیار فراتر می‌رود و این شهر را به پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان تبدیل می‌کند. نکته جالب‌توجه در مورد این شهر تمایل افراد به مهاجرت به حومه است.

شهرهای جهان

پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان : چونگ کینگ ، چین

جمعیت کنونی : 15.354.067

همانند خیلی از شهرهای آسیا ، چونگ کینگ هم جز شهرهای پرجمعیت جهان محسوب می‌شود که از سال 2018 تاکنون رشد 3.5 درصدی داشته است. این شهر یکی سریع‌ترین شهرها در زمینه رد بوده و به نظر می‌رسد که به این زودی‌ها این رشد متوقف نخواهد شد.

این شهر یک مشکل دیگر هم دارد و آن نیروی کار این شهر بوده که نسبت به رشد جمعیت کاهش پیداکرده است.

شهرهای جهان

پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان : کراچی ، پاکستان

جمعیت کنونی : 15.741.406

یک‌پنجم جمعیت کشور پاکستان در پایتخت این کشور ساکن بوده که خود موضوعی بی‌نظیر محسوب می‌شود. رشد جمعیت در این شهر از سال 2018 تاکنون 2.2 درصد افزایش‌یافته است ولی این شهر با مشکلات عدیده‌ای مانند جرم و جنایت ، نابرابری و عدم ثبات اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کند.

کراچی ازنظر تراکم جمعیت هم جز متراکم‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود که به ازای هر کیلومترمربع حدود 24 هزار نفر زندگی می‌کنند.

شهرهای جهان

پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان : اوساکا ، ژاپن

جمعیت کنونی : 19.222.665

میزان جمعیت یکی از شهرهای بزرگ جهان از سال 2018 تاکنون حدود 3 درصد کاهش پیداکرده است اما حدود 20 هزار نفر فقط در یک بخش از این شهر زندگی می‌کنند.

درواقع 7 درصد جمعیت کل ژاپن در یک فضای کاملاً محدود زندگی می‌کنند و این موضوع خود شگفت‌انگیز است.

شهرهای جهان

پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان : پکن ، چین

جمعیت کنونی : 20.035.455

این شهر دومین شهر پرجمعیت چین محسوب می‌شود که به‌اندازه کل قاره استرالیا و یکی از شهرهای اروپا جمعیت دارد. نکته جالب‌توجه این است که جمعیت این شهر نه‌تنها روند افزایش خود را از سال 1975 آغاز کرده بلکه پیش‌بینی می‌شود این موضوع تا سال 2035 هم ادامه‌دار باشد.

این افزایش جمعیت مشکلات مخصوص به خود را نیز دارا است و هوا شهر پکن به لطف ترافیک و کارخانه‌های اطراف یکی از بدترین هواهای روی کره زمین محسوب می‌شود.

شهرهای جهان

پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان : بمبئی ، هندوستان

جمعیت کنونی : 20.185.064

این شهر پرجمعیت‌ترین شهر هندوستان بوده که دارای جمعیت خیره‌کننده بوده و در سال 2011 تخمین زده شده بود که این شهر حدود 13 میلیون ساکن دارد.

قطارهای شهری آن به‌تنهایی 6 میلیون نفر را روزانه جابه‌جا می‌کند و فکر نکنیم شهری دیگر بتواند چنین رکوردی را به‌جا بگذارد.

میزان رشد جمعیت شهر بمبئی نسبت به سال 1991 دو برابر  شده و دلیل آن مهاجرت جمعیت روستاها به این شهر است. بر اساس گزارش‌های منتشرشده 41 درصد ساکنین این شهر در زاغه‌ها زندگی می‌کنند.

شهرهای جهان

پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان : داکا ، بنگلادش

جمعیت کنونی : 20.283.552

داکا جز پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان در سال 2018 بود که به ازای هر کیلومترمربع حدود 23 هزار نفر زندگی می‌کنند. نکته جالب‌توجه این است که حدود 2 هزار نفر وارد پایتخت بنگلادش می‌شوند.

دلیل این هجوم : ناامیدی خالص ، با تغییرات آب و هوایی و بلایای طبیعی بیشتر خانه‌های روستایی از بین می‌رود. جای تعجب ندارد که حدود یک‌چهارم بنگلادشی‌ها زیر خط فقر زندگی می‌کنند و گفته می‌شود حدود سه میلیون نفر در زاغه‌ها ساکن هستند.

شهرهای جهان

پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان : قاهره ، مصر

جمعیت کنونی : 20.484.965

پایتخت کشور مصر همیشه جز شهرهای مهم جهان از قرن چهارم بوده است زیرا در موقعیت خوبی در کنار رود نیل قرار داشته است. پس از مشکلات دهه 40 و 50 ، این شهر وارد یک رشد سریع ازنظر جمعیت شد. گفته می‌شود در آن زمان حدود 12 میلیون نفر در پایتخت زندگی می‌کردند.

اسکندریه که دومین شهر پرجمعیت مصر است که اندازه آن 30 درصد شهر قاهره است.

پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان : مکزیکوسیتی ، مکزیک

جمعیت کنونی : 21.671.908

این شهر ازنظر اقتصادی و همچنین تراکم جمعیت جز بزرگ‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود. درواقع 20 درصد از جمعیت کل مکزیک در این شهر زندگی می‌کنند.

به نظر می‌رسد که رشد جمعیت در این شهر به‌شدت کاهش پیداکرده زیرا از سال 2018 تاکنون این رشد به 3 درصد رسیده است و یکی از دلایل آن عدم توانایی این شهر برای فراهم آوردن امکانات ساده مانند مسکن برای شهروندان خود است.

شهرهای جهان

دوستان عزیز، امیدواریم از مطالعۀ این مقاله لذت برده باشید. شما می‌توانید نظرات خود را دربارۀ این مطلب در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا