سبک زندگیمهارت های زندگی

چگونه اسم‌های مختلف را به خاطر بسپاریم

امروز در این مقاله قصد داریم تا به بررسی اسم‌های مختلف و نحوه به خاطر سپردن آن‌ها بپردازیم که قطعاً مقاله‌ای جالب‌توجه و کاربردی برای شما خواهد بود.

به یادآوردن دقیق اسم افراد یکی از ساده‌ترین کارهای ممکن محسوب می‌شود اما بازهم خیلی از افراد با چالش‌هایی در این زمینه مواجه هستند و نمی‌توانند اسم‌های مختلف را به ذهن خود بسپارند. این مقاله با معرفی چند نکته و ترفند درصدد برطرف کردن این موضوع بوده و به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید اسم‌های مختلف را به خاطر بسپارید.

اسم‌های مختلف : مقدمه

اسم یک فرد ازنظر ما مهم‌ترین کلمه در ذهن هر آدمی است که هویت و موجودیت وی را تعیین می‌کند. نحوه برخورد شما با اسم‌های مختلف افراد می‌تواند تأثیر به سزایی روی برداشت اولیه آن‌ها از شما داشته باشد. به این لحظه فکر کنید :

فردی که خیلی مورد تحسین شما است ، اسم شما را با لحنی محترمانه بیان می‌کند یا فردی که اسم شما را اشتباه می‌گوید یا حتی بدتر اسمتان را با ترکیبی نادرست و بی‌ادبانه رو در روی شما می‌گوید.

این مقاله با ارائه نکاتی به شما کمک می‌کند تا بتوانید اسم افراد مختلف را به یادآورید. خیلی از نویسندگان معروف مطالب بسیاری راجع به این مشکل نوشته‌اند و ما نمی‌گوییم که نکات و ترفندهای ما از همه بهتر است ولی می‌تواند مشکل شما را تا حدود زیادی حل کند.

خیلی از نویسندگان این مشکل را در فضایی اداری و کاری می‌بینند و راه‌حل‌هایی برای این مشکل در کسب‌وکار معرفی می‌کنند ولی ما می‌خواهیم دید شخصی‌تری به این مشکل داشته باشیم و دقیق‌تر و عمیق‌تر به آن بپردازیم.

نکته شماره 1 : اسم‌های مختلف افراد را همان بار اول به ذهن بسپارید

این مهم‌ترین نکته مقاله بوده و با دقت آن را مطالعه کنید!

شما در تمام زندگی خود با صدها یا هزاران آدم مختلف آشنا خواهید شد و اسم‌های مختلف بسیاری را خواهید شنید ، مگر اینکه آدمی باشید که به کنج عزلت علاقه خاصی داشته باشد! مثل مرگ و مالیات ، از این موضوع هم نمی‌توان دوری کرد و بالاخره روزی سراغ شما خواهد آمد.

بهتر است که به مهم‌ترین بخش صحبت طرف مقابل خود دقت کنید و آن را به خاطر بسپارید : منظور ما اسم فرد مقابل است!

متأسفانه خیلی از ما به این موضوع توجه ای نمی‌کنیم و پس از صحبت‌های اولیه اسم طرف مقابل را فراموش می‌کنیم. حالا سناریو پیش رو را به شما توضیح می‌دهیم :

1- فرد مقابل شما می‌گوید : « سلام من ساشا هستم »

2- شما هم به صحبت او واکنش نشان می‌دهید و اسم خود را می‌گویید : « خوشوقتم ساشا. من فیلیپ هستم. »

3- چند ثانیه بعد ، شما اسم ساشا را فراموش می‌کنید ، زیرا تمام فکر شما به ادامه دیالوگ و موضوعات بعدی است یا اینکه بیشتر به محتوای صحبت ساشا توجه می‌کنید. ساشا هم مانند شما اسمتان را فراموش می‌کند.

4- این مکالمه احتمال دارد که چند دقیقه طول بکشد و زمانی که مکالمه شما تمام می‌شود دیگر اسم هم را به یاد نمی‌آورید اما هردوی شما از پرسیدن دوباره اسم یکدیگر خجالت می‌کشید. بازی تمام شد!

این اتفاق برای خیلی از شما رخ‌داده است و هنوز هم امکان این اتفاق وجود دارد ، البته شاید احتمال این اتفاق در سال‌های اخیر پایین‌تر آمده باشد ولی بازهم امکان رخ دادن آن وجود دارد.

مهم‌ترین نکته در این مسئله این است که اگر شما همان بار اول تلاشی برای به خاطر سپردن نام طرف مقابل خود انجام ندهید ، احتمال شانس دوباره در این زمینه بسیار کم است.

راه حل

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از این اتفاق پرسش از یک دوست مشترک بوده تا بتوانید بازهم اسم طرف مقابل خود را به یاد بیاورید. البته به شما پیشنهاد می‌کنیم که سعی کنید تا همان بار اول اسم فرد مقابل خود را به یاد بسپارید. حالا باز به سناریو قبلی برگردیم:

1- فرد مقابل شما می‌گوید : « سلام من ساشا هستم »

2- زمانی که شما اسم طرف مقابل خود می‌شنوید ، اسم او را چندین بار در ذهن خود تکرار کنید ؛ ساشا ، ساشا ، ساشا. اگر می‌خواهید در این زمین تمرین داشته باشید به شما پیشنهاد می‌کنیم که از این ترفند استفاده کنید و بگویید : «ساشا ، اینجوری نوشته میشه س-ا-ش-ا؟»یا «ببخشید من اصلاً با اسم‌ها یادم نمیمونه. چجوری تلفظ میشه؟»

هدف از این سؤالات به خاطر سپردن اسم طرف مقابل خود بوده تا بتوانید این مشکل معمول را برطرف کنید. این کارها احتمالاً چند ثانیه طول خواهد کشید و می‌توانید این لحظات عجیب را پشت سر بگذارید.

3- حالا خود را معرفی کنید : «از آشنایی باهات خوشبختم ساشا. من فیلیپ هستم»

4- درصورتی‌که حرف خیلی مهمی ندارید ، بگذارید تا طرف مقابل شما به صحبت خود ادامه دهد. هم‌زمان که به صحبت‌های او گوش می‌دهید ، سعی کنید اسم فرد مقابل را به ذهن بسپارید.

5- زمانی وقت خداحافظی فرارسید ، اسم او را در جمله‌ای بگویید! بگویید: « از صحبت باهات لذت بردم ساشا ، باید برم یکی از دوستانم رو ببینم. » این موضوع هم به راحت‌تر شدن فرد مقابل با شما و هم به یادماندن اسم فرد مقابل کمک می‌کند.

باکمی تمرین متوجه خواهید شد که این موضوع به شما کمک می‌کند تا بتوانید اسم افراد مختلف را به‌راحتی به ذهن بسپارید.

نکته شماره 2 : اسم‌های مختلف افراد در فرهنگ‌های مختلف را یاد بگیرید

شاید در شغلی فعالیت داشته باشید که با اسم‌های نامتعارف خارجی روبه‌رو شوید مانند استیو ، راشل. اگرچه احتمال دارد با اسم‌های سخت و عجیب‌تری نیز مواجه شوید. اگر شما بتوانید در مواجهه با این افراد اسمشان را به بهترین شکل ممکن تلفظ کنید قطعاً تأثیرگذاری خوبی را شاهد خواهید بود.

پیشنهاد ما به شما این است که سعی کنید از طرف مقابل خود درخواست کرده تا به‌خوبی اسم خود را تلفظ کند تا بتوانید آن را به ذهن بسپارید. قطعاً این موضوع برای بار اول مشکلی نخواهد داشت.

اسم‌های مختلف

نکته شماره 3 : هیچ اظهارنظری راجع به اسم‌های مختلف و گوناگون افراد نداشته باشید.

فردی که دارای اسم نامتعارفی است قطعاً در دوران کودکی مورد تمسخر واقع‌شده است و در مورد این مسئله حساسیت بسیاری خواهد داشت. سعی کنید هیچ‌وقت اظهارنظر خاصی در مورد اسم‌های آن‌ها نداشته باشید.

این موضوع هم به یاد داشته باشید که اسم شما در بیشتر کشورها عجیب‌وغریب به نظر می‌رسد.

نکته شماره 4 : هیچ‌وقت اسم‌های مختلف افراد را به‌صورت خلاصه یا با نام مستعار صدا نکنید مگر اینکه اجازه آن را داشته باشید.

سعی کنید اسم‌های مختلف را به‌صورت دقیق و درست بیان کنید. اگر شما اسم خود را به شکلی نادرست یا با نام مستعار بشنوید ، قائدتا واکنش خوبی نشان نخواهید داد. حال اگر شما این کار را انجام دهید امکان دارد با رفتاری تند یا حتی زننده فرد مقابل خود روبه‌رو شوید.

نکته شماره 5 : سعی کنید اسم‌های مختلف افراد را بعضی‌اوقات در دیالوگ‌های خود به کار ببرید ؛ مخصوصاً در سلام و خداحافظ

زمانی که اسم طرف مقابل خود را به خاطر سپردید ، یکی از بهترین روش‌ها برای حک شدن آن در ذهن استفاده از اسم آن‌ها در دیالوگ‌ها است.

خیلی از افراد تمایل دارند تا اسم خود را بعضی‌اوقات بشنوند. شاید این موضوع کمی عجیب به نظر برسد اما به شما پیشنهاد می‌کنیم که در دیالوگ‌هایی از اسم‌های آن‌ها استفاده کنید که فرد مقابل احساس ساختگی بودن دیالوگ را نداشته باشد.

 نکته شماره 6 : هیچ‌وقت اسم‌های مختلف را به‌اشتباه صدا نکنید

اگر اسم شما به‌اشتباه تلفظ شود قطعاً از این موضوع آزرده‌خاطر خواهید شد ، مخصوصاً اگر خیلی از افراد آن را اشتباه تلفظ کنند اما به‌طورکلی اسم خود را به‌اشتباه شنیدن همیشه ناراحت‌کننده بوده و شکی در این زمینه نیست. اگر در محیط کار یا دانشگاه یا جامعه اسم طرف مقابل خود را به‌اشتباه به خاطر بسپارید ، توهین بزرگی محسوب می‌شود.

این موضوع باعث می‌شود تا خاطره شما در ذهن طرف مقابل همیشه بد و ناراحت‌کننده باقی بماند. اگر شما اسم طرف مقابل خود را به خاطر نمی‌آورید ، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا جای امکان از به کار بردن اسم آن‌ها خودداری کنید تا بتوانید با اسم درست و دقیق آن‌ها را خطاب کنید.

اگر هم این ریسک را بپذیرید ، باید بگوییم که در صورت اشتباه باید عذرخواهی کنید.

درنهایت به شما توصیه می‌کنیم که در دیالوگ‌های خود با افراد مختلف سعی کنید در همان ابتدا با تکنیک‌هایی که به شما معرفی کردیم اسم آن‌ها را به خاطر بسپارید تا در آینده با مشکلات عجیب‌وغریب مواجه نشوید.

در عصر کنونی این امکان وجود دارد که با افراد زیادی آشنا شوید و اسم‌های آن‌ها هم قطعاً متفاوت از هم خواهد بود ، پس درنتیجه به این مسئله توجه بسیاری داشته تا بتوانید دیالوگ‌های مناسبی با طرف مقابل خود داشته باشید.

همه‌ی ما امروزه حداقل یک‌بار با این مشکل مواجه شده‌ایم و اگر تمایل دارید تا دیگری با این مسئله مواجه نشوید توصیه‌های بالا را انجام دهید.

در روزهای آینده بازهم به این موارد خاص و عجیب خواهیم پرداخت و روش‌های مختلفی را هم در این زمینه به شما معرفی خواهیم کرد.

دوستان عزیز، امیدواریم از مطالعۀ این مقاله لذت برده باشید. شما می‌توانید نظرات خود را دربارۀ این مطلب در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا