روانشناسی

چگونه خودمان را بپذیریم و شاد زندگی کنیم؟

آیا می‌دانستید که شخص خاصی هستید؟ و هیچ شخص دیگری در دنیا مثل شما وجود ندارد؟ شما مستحق دوست داشته شدن و شاد زندگی کردن هستید البته نه از طرف اطرافیان‌تان بلکه از طرف مهم ترین فردی که در زندگی‌تان وجود دارد یعنی (خودتان). تمرین دوست داشتن و پذیرفتن خود همانگونه که هستیم کار بسیار سختی است مخصوصا زمانی که با مشکلات سختی مواجه هستیم. منظور خودخواه بودن نیست بلکه منظور ارتباط برقرار کردن با خود و شاد زندگی کردن است. وقتی تمرین کنیم که خودمان را دوست داشته باشیم باورهای محدودکننده را کنار گذاشته و یک زندگی واقعی را ادامه خواهید داد.

زندگی شاد

زمانی که می‌خواهید با فردی یک رابطه و پیوند همیشگی برقرار کنید بدون شک به فکر تغییر او نیز خواهید افتاد. قطعا نمی‌خواهید به او بخاطر چیزی که هست، علایق و اهدافش احساس بی ارزش بودن بدهید. همه ما می‌دانیم که این روش راه درستی برای ایجاد ارتباط با دیگر انسان‌ها و شاد زندگی کردن نیست.

بدون شک وقتی به ارتباط با خودمان می نگریم هرگز برای رسیدن به یکسری انتظارات خودمان را تغییر و یا جریمه نمی‌کنیم. و این کاملا اشتباه است ما انسان‌ها باید همانطور با خودمان رفتار کنیم که با دیگران رفتار می‌کنیم تا بتوانیم یک زندگی شاد داشته باشیم

حقیقت زندگی این است که تنها ارتباط همیشگی و پایدار شما ارتباط با خودتان است. و اگر می‌خواهید زندگی شادی داشته باشید باید رابطه خوبی را با خودتان بسازید. منطقی است که بخواهید چیزی را تغییر دهید اما بهترین راه پذیرفتن و حرکت به جلو می‌باشد.

اگر نمی‌توانید با خودتان ارتباط خوبی برقرار کنید در ادامه توصیه‌ها و نکاتی برای این که بتوانید خودتان را همانطور که هستید بپذیرید آورده‌ایم که با انجام دادنشان یک زندگی شاد برای خودتان می‌سازید که دیگران آرزویش را دارند.

1.با خودتان بنشینید و دریابید که چه کسی هستید

یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که مردم در پذیرفتن خودشان دارند این است که هنوز خودشان را کشف نکرده و نمی‌شناسند. بسیاری از مردم احساس باخت و ناامیدی می‌کنند. زیرا خودشان را نمی‌شناسند و نمی دانند که چه می‌خواهند.

خودشناسی اولین گامی است که باید بردارید اما نیاز به تلاش زیادی دارد. برای شروع سفر خودشناسی کارهای زیر را انجام دهید:

اهداف خود را کشف کنید

همه ما احساس می‌کنیم آفریده شده ایم تا کاری را در برهه‌ای از زمان انجام دهیم که هم به رشد دیگران و هم به رشد خودمان کمک کند.

نسبت به چه چیزهایی شوق و هیجان دارید؟ چه چیزی باعث می‌شود هیجان زده شوید و همه چیز را فراموش کنید؟ آنچه که می‌توانید تصور کنید تا آخر عمرتان انجامش دهید چیست؟

گاهی اوقات بهترین راه برای کشف هدف این است که کارهای متفاوتی را امتحان کنید. تا زمانی که کشف کنید نسبت به چه کاری شوق و هیجان بیشتری دارید.

باورها و ارزش‌های خود را بیشتر بشناسید

باورها و ارزش ها که از دوران کودکی نشات می‌گیرند یا از تجربه‌ چند سال اخیرتان ساختار زندگی را تشکیل می‌دهند و ما را به سمت و سویی سوق می‌دهد که اهمیت بیشتری برای‌مان دارد.

آیا وابستگی شدیدی به خانواده خود دارید؟ آیا در زندگی به صداقت و راستی تکیه می‌کنید؟ باورهای مذهبی و روحانی تان چیست؟ متعلق به چه نوع جامعه‌ای هستید؟

مواردی که در بالا اشاره شد مهم ترین سوالاتی هستند که مسیر زندگی‌تان را تعیین می‌کند.

یادداشت روزانه بنویسید

حتی اگر خودتان را نمی‌شناید و یا مطمئن نیستید که چه کسی هستید، کارهایی که معمولا در طول روز انجام می‌دهید هر چیزی که نیاز دارید درباره خودتان بدانید را تعیین می‌کند.

چه کارهایی را دوست دارید انجام دهید؟ چه چیزهایی از نظرتان سرگرم کننده و لذت بخش نیست؟ چه عادت‌هایی دارید؟ چه رویاها اهداف و آرزوهایی در سر دارید؟

همه ما ویژگی داریم که ما را منحصر به فرد کرده است. برای شناخت بیشتر این ویژگی‌ها زمان بگذارید. تصور اشتباه برخی از مردم این است که پذیرفتن خود یعنی عدم تغییر، اما این تصور کاملا غلط است. پذیرش با شناخت و تحسین آن چیزی که هستید شروع می‌شود. در مرحله بعد می‌توانید برخی از ویژگی‌ها را پرورش داده و برخی از ویژگی‌های ناسالم را تغییر دهید. در چنین شرایطی می‌توانید همان چیزی باشید که می‌خواهید و شاد زندگی کنید.

2.چیزهایی که نمی‌توانید تغییر دهید را بپذیرید تا بتوانید شاد زندگی کنید

شما همانید که هستید و علایق تان همان چیزهایی هستند که دوست دارید. چیزهای زیادی وجود دارد که می‌توانید در زندگی تغییر دهید. و چیزهایی هم وجود دارند که بدون تغییر تا پایان عمر با شما خواهند ماند.

وقتی تمام انرژی ذهن خود را روی تغییر چیزهایی که به هیچ وجه قابل تغییر نیستند بگذارید در واقع وقت خود را تلف کرده‌ و در نهایت ناامید می‌شوید. ذهن‌تان را مشغول چیزهایی کنید که می‌توانید تغییر دهید. صرفنظر از چیزهایی که در خودتان دوست ندارید این را بدانید که شما انسان ارزشمندی هستید و مستحق شاد زندگی کردن.

با خودتان مهربان باشید. نسبت به خودتان گارد نگیرید و خودتان را تحسین کنید. یاد بگیرید با صدای درونی که به شما می گوید خوب نیستید مقابله کنید.

به منظور این که خودمان را همانطور که هستیم دوست داشته باشیم باید به خودمان اجازه دهیم که تمام جنبه های خودش را چه بد چه خوب بپذیرد.

بزرگ ترین مانع برای بیشتر مردم یادگیری چگونگی پذیرفتن خود است. اگر با این مانع درگیر هستید در ادامه نکات و پیشنهاداتی آمده است که می‌تواند کمک‌تان کند.

مثبت صحبت کردن با خود را یاد بگیرید و تمام افکار منفی که از ذهن‌تان بیرون می‌آید را به چالش بکشید.

به جای این که نقص‌های خود را نادیده گرفته یا پنهان کنید یاد بگیرید که خودتان را با تمام نقص‌هایی که دارید دوست داشته باشید.

این واقعیت را بپذیرید هر اتفاقی که می‌افتد در جهت رساندن شما به هدف و تشکیل یک زندگی شاد است.

برای خودتان وقت بگذارید و فعالیت های لذت بخش انجام دهید تا بتوانید با خودتان ارتباط خوبی برقرار کرده و خودتان را دوست داشته باشید.

این را درک کنید که هم روزهای سخت خواهید داشت و هم روزهای خوب. باید بتوانید هم در شرایط سخت و هم در شرایط خوب زندگی کنید.

برای این که زندگی شادی داشته باشید لیستی از بهترین خصوصیات و موفقیت‌هایی که کسب کرده اید تهیه کنید. شاید این کار به نظر خیلی ها ساده و احمقانه بیاید اما کمک می‎‌کند فراموش نکنید که چه انسان موفق و منحصر به فردی هستید و خودتان را بیشتر دوست خواهید داشت.

روی دیالوگ‌های درونی‌تان کار کنید. اگر در گفتگوهای خود متوجه چیزی به جز عشق، تشویق و حمایت شدید بدانید که باید تغییرش دهید. شما مستحق این هستید که با خودتان مثل بهترین دوست تان حرف بزنید.

شاید رعایت تمامی موارد بالا زمان زیادی ببرد اما در نهایت از این که توانسته اید تلاش کنید و خودتان را دوست داشته باشید خدا را شکر خواهید کرد.

3. چیزهایی را تغییر دهید که به نفع خودتان نیاز به تغییر داشته باشد.

همه تغییرها خوب و مفید نیستند. برخی تغییرات شما را متضرر خواهد کرد بنابراین بهتر است این تغییرها را نادیده بگیرید.

اما برخی تغییرها مفید است و به رشد شما کمک می‌کند و در نتیجه باعث می‌شود همان انسانی شوید که خودتان دوست دارید باشید و شاد زندگی کنید.

پذیرفتن و تحسین خود و دنیای اطراف تان اتفاق بزرگی است اما در صورتی که بدانید پذیرفتن می‌تواند هم ابزاری برای نارضایتی باشد و هم شادی.  باید بتوانید چیزهایی که دوست ندارید را تحسین کنید و دوستشان داشته باشید. اما باید به چیزهایی که نیاز به تغییر دارند متمرکز شوید.

شما یک انسان در حال رشد و تکامل هستید و هر کاری که انجام می‌دهید نیاز است که با علاقه و اشتیاق انجام داده شود. به عنوان مثال: فرض می‌کنیم که تصمیم‌های اشتباهی در گذشته گرفته‌اید که در زندگی مالی و اجتماعی شما تاثیر منفی گذاشته است. درست است که باید تصمیم‌هایی که قبلا گرفته اید و نتایج آن که شما را به جایی که هم اکنون هستید رسانده است بپذیرید اما نباید موقعیت کنونی تان را بپذیرید.

دانستن این که چه چیزهایی باید تغییر کند و چه چیزهایی باید پذیرفته شود دو عنصر گره خورده به هم می‌باشد. اما آیا باعث می‌شود شاد زندگی کنید؟

اگر احساس کردید ویژگی یا رفتاری روی شما تاثیر منفی می‌گذارد باید رها شود.

اگر این تاثیر منفی نتیجه گفتگوی منفی با خودتان باشد نیازی به تغییر ندارد و باید پذیرفته شود.

اگر می‌خواهید تحت هر شرایطی چیزی را تغییر دهید باید با احتیاط این کار را انجام دهید.

تمامی موارد بالا در نتیجه باعث شادی می‌شود.

سخن نهایی

شما همانید که هستید و هرگز نباید سعی کنید تغییرش دهید. وقتی یاد یگرید که خودتان را بپذیرید و برای بهتر شدن خودتان تلاش کنید زندگی بسیار شاد و لذت بخشی برای خود فراهم کرده و در جهت پیشرفت به زندگی ادامه خواهید داد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا