روانشناسیمهارت های زندگی

چگونه در رابطه عشق بورزیم؟

تصور بسیاری از زوج ها در رابطه این است که عشق یک احساس است. اما باید بگویم که این تصور کاملا غلط است.

شاید با خودتان بگویید اشتباه است. وقتی او را می‌بینم قلبم شروع به تپش می‌کند و زانوهایم شل می‌شود. اگر این احساس عشق نیست پس چه چیزی می‌تواند باشد؟ تمام این‌ها احساسات فیزیکی است و نمی‌توان اسم این احساسات فیزیکی را عشق خالص گذاشت.

عشق در رابطه

برای عاشق بودن در رابطه باید عشق واقعی را درک کنید. عشق احساس نیست عشق تعهد است، عشق عمل است، عشق تصمیم است.

آن احساسات درونی مثل تپش قلب و لرزش زانوها نشانه‌های عاشق شدن هستند. این احساسات برنامه ریزی شده نیستند و تداوم ندارند. در واقع بعد از مدت زمان کوتاهی دیگر وجود نخواهند داشت. دو نفر ممکن است در عرض چند ساعت یا چند روز یا حتی از طریق ایمیل عاشق شوند.

عشق واقعی در رابطه درست زمانی شروع می‌شود که این احساسات فیزیکی تمام شده باشد. سپس زندگی واقعی آغاز می‌شود. زمانی که بدانیم دوست داشتن یک شخص بعد از تپش قلب و لرزش زانو شروع می‌شود درست آن زمان امادگی عاشق شدن را داریم، کم نمی‌آوریم، و با خودمان فکر نمی‌کنیم “نه دیگر تمام شد، دیگر قلبم برایش نمی‌تپد”

اگر هم اکنون در رابطه‌ ای هستید که احساس می‌کنید رو به نابودی است به یک راه حل نیاز دارید تا اجازه ندهید رابطه به این راحتی به پایان برسد.

ادامه مطلب را مطالعه کنید و روش‌های مختلف برای دوست داشتن و عشق واقعی را بیاموزید، قلب شریک عاطفی تان را به دست بیاورید و از رابطه رضایت بخشی که دارید لذت ببرید. زمانی که بدانید عشق واقعی چیست راحت‌تر می‌توانید آن را در زندگی خود داشته باشید.

شاید با خودتان بگویید برای دوست داشته شدن خوبی و صداقت کافی است اما برای این که یک شریک عاطفی خوب و دوست داشتنی باشید و عشق را در رابطه تجربه کنید باید توصیه‌های زیر را به کار ببرید.

به رابطه تعهد داشته باشید

تصمیم می‌گیرید که وارد یک رابطه شوید. در جهت رشد آن تلاش کنید و تا اندازه‌ای که می‌توانید به رابطه قدرت بدهید.

بدون داشتن چنین تعهداتی پایه‌های ضروری یک رابطه عاشقانه و آرام بخش را نخواهید داشت. به همین دلیل اولین گام یعنی تعهد به رابطه بسیار مهم است.

اگر چنین تعهدی به رابطه دارید ادامه مطلب را بخوانید.

وقت بگذارید

فرد سخت کوشی که 60 ساعت در هفته کار می‌کند می‌گوید: من به خانواده ام عشق می‌ورزم و فقط به خاطر آن‌ها سخت کار می‌کنم. اما باید بگویم که این عشق نیست. فراموش نکنید که عشق احساس نیست. احساس کلمات نیست. عشق عملی است که تصمیم می‌گیرید انجامش دهید.

یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای ابراز و نشان دادن عشق در رابطه وقت گذراندن با فردی است که دوستش دارید. زمان با ارزش ترین دارایی ماست و با وقت گذاشتن برای فردی که دوستش دارید به او نشان می‌دهید که تا چه اندازه برای او ارزش قائل هستید.

اگر می‌خواهید رابطه خوبی با کسی که دوستش دارید داشته باشید برای او وقت بگذارید. یک پیام، یک تماس و یا یک دعوت به رستوران. کمی خلاقیت به خرج دهید.

عشق‌تان را نشان دهید

روش‌های مختلفی برای انجام این کار هست. به عنوان مثال وقتی می‌بینید همسرتان عجله دارد تخت را شما مرتب کنید.و کارهایی از این قبیل. در این صورت حتی اگر یک بار هم جمله “دوستت دارم” را به او نگویید او این حقیقت را متوجه خواهد شد. زیرا اعمال و رفتارش چنین چیزی را نشان می‌دهد.

راهی برای نشان دادن عشق تان پیدا کنید. مثلا ظرف‌ها را بشوئید، غذا درست کنید، یک جمله محبت آمیز برایش بنویسید و… کاری که انجام می‌دهید هر چقدر هم کوچک باشد به همسرتان ثابت می‌کند که دوستش دارید.

کمی خودجوش و بی برنامه باشید

رابطه ها نیز ممکن است کسل کننده شود. بعد از چندین سال زندگی با هم آن هیجان روزهای شروع رابطه را نخواهید داشت. خودجوش بودن هر رابطه‌ای را شاد و سرزنده خواهد کرد. به عنوان مثال تصور کنید در آشپزخانه هستید و به این فکر می‌کنید که برای شام امشب چه غذایی درست کنید. ناگهان همسرتان شما را به رستوران دعوت می‌کند. چه احساسی دارید؟

یا تصور کنید خسته به خانه می آیید و همسرتان را می بینید که در خانه نشسته است. ناگهان می گوید اکنون باید برای سفر چند روزه آماده شوید. کمی بی برنامگی به رابطه هیجان می‌دهد. پس سعی کنید همسرتان را غافلگیر کنید.

از همسرتان قدردانی کنید

یکی از راه‌ها برای این که یک شریک عاطفی دوست داشتنی شوید این است که از تک تک کارهایی که برای شما انجام می‌شود قدردانی کنید.

آیا تا به حال از او به خاطر شستن لباس‌ها، درست کردن غذا، شستن ظرف ها قدردانی کرده اید؟ کارهای خرده ریز زیادی در خانه وجود دارد و ممکن است فراموش کنید که یک نفر این کارها را انجام می‌دهد. باقدردانی به او عشق بدهید.

حمایت گر باشید

به این فکر کنید که چگونه می‌توانید از همسرتان حمایت کنید. شاید لازم باشد از علایق و سرگرمی‌های او حمایت کنید و یا از شغل فعلی او. وقتی از او حمایت کنید او هرگز احساس شکست و نا امیدی نخواهد کرد و تشویق می‌شود که با لذت بیشتر به زندگی خود ادامه دهد.

فاصله لازم را رعایت کنید

دائما چسبیدن به محبوب رابطه را خراب می‌کند. هر چیزی زیادی‌اش مخرب است. بله همانطور که قبلا هم اشاره کردم با هم وقت گذراندن خوب است اما باید تعادل هم برقرار کرد.

رعایت فاصله به این معنا است که به همسرتان اجازه دهید کارهایی که از آن لذت می‌برد انجام دهد. به عنوان مثال به او اجازه دهید با دوستان و خانواده خود وقت بگذراند. لازم نیست 24 ساعته به او وصل باشید.

همه ما نیاز داریم که به طور انفرادی کنکاش کنیم،  تامل کنیم و انرژی و احساس مان را تخلیه و ابراز کنیم.

به او فضا بدهید تا بتواند خلاقیت‌هایش را نشان دهد. به او اجازه دهید بدون شما خودش باشد. فراموش نکنید که او سال ها قبل از این که شما وارد زندگی‌اش شوید خودش بوده است.

دید مثبت داشته باشید

یک رابطه خوب به تلاش زیادی نیاز دارد. زمانی که با همسرتان ازدواج کردید تصورتان این بود که با بهترین مرد روی زمین ازدواج کرده‌اید. آن روز نمی‎‌دانستید که قرار است خروپف او خواب تان را بگیرد و یا این که نحوه خندیدن و یا با دهان باز غذا خوردنش را دوست نداشته باشید. آن روز به تنها چیزهایی که فکر می‌کردید تیپ و چهره جذاب او بود و این که در آینده بچه های دوست داشتنی خواهید داشت.

اما همانطور که می‌دانید ماه عسل بالاخره تمام می‌شود و چشم‌های‌تان به واقعیت باز می‌شود. به بوی جوراب روی زمین، لیوان‌های نشسته در ظرفشویی و خیلی چیزهای دیگر. البته ممکن است هیچکدام از این اتفاق‌ها نیفتد و بخاطر همین باید به شما تبریک گفت.

باید بگویم که هیچ زندگی کامل نیست. ممکن است همسرتان شما را برنجاند و یا خود شما ناخواسته او را برنجانید. چنانچه می‌خواهید رابطه خوبی داشته باشید باید نقص‌ها را بپذیرید. هیچ کدام از ما کامل نیستیم اما می‌توانیم با پذیرفتن نقص ها و چیزهایی که از نظرمان زیاد جذاب نیست زندگی شاد و آرامی هم برای خودمان و هم برای همسرمان ایجاد کنیم.

از انتقاد کردن پرهیز کنید

وقتی وارد رابطه می‌شوید همه چیز چه خوب چه بد و چه زشت درباره شریک عاطفی‌تان می‌دانید. بنابراین خیلی راحت می‌توانید وقتی عصبانی هستید او را به باد انتقاد بگیرید.

به عنوان مثال همسرتان برای رفتن به سینما دیر کرده است. اگر این اتفاق افتاده است به او نگویید: دوباره  دیر کردی. هیچوقت به موقع حاضر نبودی. شکی نیست که با این رفتار همسرتان از شما کاملا ناامید می‌شود. بحثی که شما می‌کنید سازنده نیست بلکه بیشتر شبیه جنگیدن می‌ماند.

سعی کنید با احترام حرف تان را بزنید.

سازگار باشید

رابطه نوعی شراکت است اما خیلی از مردم این را فراموش می‌کنند. آن ها همیشه خودشان را در نظر می‌گیرند بدون این که توجهی به همسرشان داشته باشند.

زوج‌ها باید مثل یک تیم عمل کنند. هر دو طرف باید برای خوشحال کردن طرف مقابل تلاش کنند حتی اگر قرار است برای رسیدن به این هدف از خودگذشتگی کنند.

3 چیز که در مورد همسرتان دوست دارید به او بیان کنید

هر ویژگی یا خصوصیت خاصی که در مورد همسرتان دوست دارید به او بگویید. با این کار دلیل ازدواج تان را به خاطر می‌آورید و احساس بهتری نسبت به رابطه خود خواهید داشت.

گوش بدهید

شاید با خودتان بگویید که من همیشه به حرف های همسرم گوش می‌دهم.اما دفعه بعد که همسرتان شروع به صحبت کرد به خودتان دقت کنید. به چه چیزی فکر می کنید؟ آیا واقعا به حرف‌های او گوش می‌دهید؟ یا به جوابی که قرار است به او بدهید فکر می‌کنید؟ شاید گوش کردن برای شما کار چندان راحتی نباشد اما به طرف مقابل حس بسیار خوبی می‌دهد.

وقتی به حرف‌های طرف مقابل گوش می‌دهید او احساس ارزشمندی و مهم بودن می‌کند.

معذرت خواهی کنید

همه آدم‌ها اشتباه می‌کنند اما کمتر کسی معذرت خواهی می‌کند. البته نه معذرت خواهی مصنوعی بلکه یک عذرخواهی واقعی و از صمیم قلب. معذرت خواهی می‌تواند یک رابطه از هم گسیخته را ترمیم کند. اگر اشتباه کرده‌اید معذرت خواهی کنید مطمئن باشید که او درک می‌کند که می‌خواهید اشتباه تان را جبران کنید.

عشق زیباترین حس روی زمین است و محبت و دوست داشتن نیز زیباترین هدیه ای است که می توانید به یک فرد بدهید. اگر در رابطه دچار مشکلی شده اید توصیه های بالا را به کار بگیرید و در کوتاه ترین زمان نتیجه بگیرید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا