تغذیه و سلامترژیم غذایی

کاهش وزن با این غذاهای بی‌نظیر

امروز در این مقاله قصد داریم تا به بررسی غذاهای بی‌نظیر برای کاهش وزن بپردازیم که می‌تواند توجه شما دوستان را به خود جلب کند.

مزیت‌های غذاهای دارای پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین برای کاهش وزن

این غذاهای بی‌نظیر دارای پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین هستند که باعث می‌شود تا شما احساس سیری بیشتری در طی روز داشته باشید و احتمالاً همین مسئله به کاهش وزن کمک شایانی کند.

غذاهایی که دارای پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین هستند بسیار محبوب شده و در رژیم‌های غذایی مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند. شیوه این رژیم بدین‌صورت است که فرد استفاده از ماده مغذی مانند پروتئین را افزایش داده و میزان کربوهیدرات را کاهش می‌دهد. در بعضی از افراد این مسئله باعث می‌شود تا سیری بیشتری در طی روز داشته باشند.

اصولاً غذاهایی که دارای پروتئین بالا هستند زمان بیشتری را برای گوارش و هضم نیاز دارند ، پس افزایش استفاده از غذاهای دارای پروتئین بالا باعث افزایش سیری و درنتیجه کاهش وزن می‌شود. به دلیل اینکه این غذاها باعث می‌شود تا شما دیرتر وعده‌ای دیگر میل کنید.

کاهش وزن
کاهش وزن

همچنین با افزایش استفاده از غذاهای دارای پروتئین ، بدن شما یاد می‌گیرد تا کالری بیشتری بسوزاند. تحقیقات نشان داده است که استفاده از رژیم غذایی دارای کربوهیدرات پایین‌تر به افزایش مصرف انرژی روزانه شما کمک بسیاری می‌کند و همین موضوع باعث کاهش وزن شما می‌شود.

اما دو نکته و هشدار مهم دراین‌بین وجود دارد که باعث به‌شدت به آن دقت کنید. برای شروع ، شما باید دقت بسیاری به چربی‌های اشباع‌شده داشته باشید ، زیرا برای بدن شما مضر بوده و می‌توانیم بگوییم که بهتر است افرادی که دارای بیماری‌های کلیوی هستند این رژیم را دنبال نکنند.

همچنین بدون وجود کربوهیدرات در رژیم غذایی ، شما احتمالاً علاقه شدیدی به مواد غذایی مانند پاستا ، نان و سیب‌زمینی پیدا خواهید کرد. اگر شما از رژیمی پیروی کنید که درنهایت بازهم تمایل به غذا داشته باشید ، یعنی آن رژیم اصلاً مناسب شما نبوده و باید آن را تغییر دهید.

دقت کرده رژیمی را انتخاب کنید که احساس شما سیری به شما القا کند و نه اینکه بازهم احساس گرسنگی داشته باشید. در ادامه قصد داریم تا غذاهایی که دارای پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین هستند را به شما عزیزان معرفی کنیم:

غذاهای بی‌نظیر برای کاهش وزن : تخم‌مرغ

طریقه مصرف : یک تخم‌مرغ بزرگ آب پز یا در حالت نیمرو

شش گرم پروتئین ، یک گرم کربوهیدرات

تخم‌مرغ نه‌تنها در وعده صبحانه بلکه در وعده‌هایی مانند سالاد یا میان وعده نیز می‌تواند غذایی مناسب و عالی باشد. این غذا جز مواد غذایی مناسب و ایده آل برای کاهش وزن محسوب می‌شود.

کاهش وزن
کاهش وزن

غذاهای بی‌نظیر برای کاهش وزن : سینه مرغ

طریقه مصرف : 80 گرم در یک وعده

بیست گرم پروتئین ، صفر گرم کربوهیدرات

این وعده غذایی به‌راحتی می‌تواند به سالاد ، برنج اضافه شود یا اینکه به‌عنوان یک غذای اصلی مورداستفاده قرار بگیرد. سینه مرغ به دلیل پروتئین بالای خود یکی از وعده‌های غذایی ایده آل محسوب می‌شود. به‌طورکلی باید میزان و اندازه این وعده غذایی را رعایت کنید تا بازخورد بالعکسی دریافت نکنید.

کاهش وزن

غذاهای بی‌نظیر برای کاهش وزن : بوقلمون چرخ‌کرده

طریقه مصرف : 80 گرم در یک وعده

بیست‌وسه گرم پروتئین ، صفر گرم کربوهیدرات

یک وعده ‌غذایی بی‌نظیر و مرتبط به مرغ که دارای پروتئین بالا است ، گوشت بوقلمون است که می‌تواند جایگزین مناسبی برای گوشت قرمز باشد. علاوه بر این ، شما می‌توانید از آن برای ساندویچ ، میان وعده یا همبرگرهای سالم استفاده کنید.

غذاهای بی‌نظیر برای کاهش وزن : لایه‌های نازک گوشت گاو

طریقه مصرف : 80 گرم در یک وعده

بیست‌وپنج الی سی گرم پروتئین ، صفر گرم کربوهیدرات

به دنبال بخش‌هایی از گوشت گاو باشید که دارای چربی کمتر است مانند راسته. این بخش‌ها دارای چربی اشباع کمتری بوده و پروتئین بالایی نیز دارد.

کاهش وزن

غذاهای بی‌نظیر برای کاهش وزن : کنسرو تن ماهی

طریقه مصرف : 80 گرم در یک وعده

بیست گرم پروتئین ، صفر گرم کربوهیدرات

یک وعده غذایی ساده و بی‌نظیر که دارای پروتئین بالا بوده و زمان پخت خیلی کمتری دارد ، همین تن ماهی است! تنها کافی است چنددقیقه‌ای آن را در آب بجوشانید تا آماده مصرف باشد. یکی از وعده‌های غذایی که می‌تواند در کاهش وزن شما تأثیرگذار باشد همین غذا است.

کاهش وزن

غذاهای بی‌نظیر برای کاهش وزن : ماست یونانی

طریقه مصرف : یک ظرف 200 گرمی در یک وعده

بیست گرم پروتئین ، هشت گرم کربوهیدرات

به شما پیشنهاد می‌کنیم که این وعده خوش‌طعم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این امکان هم برای شما وجود دارد که طعم‌دهنده موردعلاقه خود را به آن اضافه کنید مانند دارچین ، روغن بادام و ….

کاهش وزن

غذاهای بی‌نظیر برای کاهش وزن : بادام‌زمینی

طریقه مصرف : یک‌چهارم لیوان

9 گرم پروتئین ، شش گرم کربوهیدرات

شما می‌توانید این وعده غذایی را به‌صورت جداگانه یا در ترکیب با غذاهای دیگر میل کنید. این موضوع در مورد کره بادام‌زمینی نیز صدق می‌کند. ترجیحاً در انتخاب این مواد غذایی دقت کرده که مدل بدون قند ، نمک یا روغن اضافه را استفاده کنید.

کاهش وزن

غذاهای بی‌نظیر برای کاهش وزن : بروکلی

طریقه مصرف : یک لیوان

سه گرم پروتئین ، شش گرم کربوهیدرات

اگر شما فردی گیاهخوار هستید و تمایل زیادی هم به افزایش پروتئین بدن خود دارید ، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از کلم بروکلی استفاده کنید. این مواد غذایی دارای کربوهیدرات پایین و پروتئین بالا هستند.

کاهش وزن

غذاهای بی‌نظیر برای کاهش وزن : پنیر رشته‌ای

طریقه مصرف : تقریباً بیست‌وچهار گرم

هفت گرم پروتئین ، یک گرم کربوهیدرات

پنیر موزارلا می‌تواند یکی از میان وعده‌های مناسب برای شما دوستان باشد. این غذا به شما کمک می‌کند تا حس سیری داشته باشید. این مواد غذایی دارای مقادیر زیادی پروتئین بوده که می‌تواند برای کاهش وزن شما مفید واقع شود.

کاهش وزن

غذاهای بی‌نظیر برای کاهش وزن : توفو

طریقه مصرف : نصف لیوان

ده گرم پروتئین ، دو گرم کربوهیدرات

اگر به دنبال یک ماده غذایی هستید که پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین داشته باشد ، به شما توفو را پیشنهاد می‌کنیم. این ماده غذایی از سویا و پروتئین‌های گیاهی تشکیل‌شده است.

کاهش وزن

غذاهای بی‌نظیر برای کاهش وزن : شاهدانه

طریقه مصرف : سه قاشق غذاخوری

ده گرم پروتئین ، سه گرم کربوهیدرات

شما می‌توانید از این دانه‌ها برای سالاد یا سوپ استفاده کنید. این دانه‌های کوچک می‌توانند طعم تندوتیزی را به غذا هدیه کنند.

کاهش وزن

غذاهای بی‌نظیر برای کاهش وزن : حموس

طریقه مصرف : یک قاشق غذاخوری

دو گرم پروتئین ، پنج گرم کربوهیدرات

این غذا دارای منابع سرشار از پروتئین بوده که یک قاشق غذاخوری از آن می‌تواند در رژیم غذایی شما نقش زیادی را ایفا کند. قبل از مصرف این مواد غذایی حتماً بخش توضیح محصول را مطالعه کنید.

کاهش وزن
کاهش وزن

در ادامه قصد داریم در مورد یک سری از مواد غذای صحبت کنیم که استفاده از آن‌ها در سال جدید می‌تواند کمک زیادی به‌سلامت کلی شما داشته باشد.

غذاهای سالم برای کاهش وزن : شیر سویا ، برنج ، بادام

یکی از این مواد غذایی شیر سویا ، برنج و بادام بوده که می‌تواند جایگزین مناسبی برای شیر گاو باشد. این موضوع توسط خیلی از پزشکان تغذیه نیز تائید شده است. در این شیرها از شیرین‌کننده‌های صنعتی استفاده نمی‌شود و کاملاً گیاهی و سالم هستند. شیر سویا می‌تواند یک نوشیدنی سالم حتی در رژیم‌های غذایی برای کاهش وزن باشد.

غذاهای سالم برای کاهش وزن : نوشیدنی‌های پروبیوتیک

یکی دیگر از این غذاها نوشیدنی‌های پروبیوتیک بوده که می‌توانند نقش زیادی در سلامت جسمانی ما ایفا کنند. یکی از این نوشیدنی‌ها کوبوچا نام دارد. در تحقیقاتی که اخیراً صورت گرفته ، نشان از رابطه مستقیم مواد پروبیوتیک و سلامت معده دارد.

نوشیدنی‌های پروبیوتیک به شکل‌های مختلف در بازار وجود دارد و شما می‌توانید از آن‌ها به‌خوبی استفاده کنید. این مواد غذایی در رژیم برای کاهش وزن هم توصیه می‌شوند. اخیرا هم صحبت های بسیاری در مورد نوشیدنی های دارای پروتئین بالا می شود که آنها نیز در رژیم های غذایی استفاده می شوند.

غذاهای سالم برای کاهش وزن : ترشیجات

اگر بخواهیم به مواد غذایی دیگر در این زمینه اشاره‌کنیم می‌توانیم به صحبت در مورد ترشیجات بپردازیم. شما دیگر در هرجایی محصولات مربوط به ترشیجات را مشاهده می‌کنید. این مواد غذایی می‌توانند به‌عنوان یک طعم‌دهنده در کنار غذا مورداستفاده قرار بگیرند.

گفته می‌شود که این مواد غذایی دارای تمام مواد مغذی مانند آنتی‌اکسیدان‌ها هستند. به شما پیشنهاد می‌کنیم از این مواد غذایی  بیشتر استفاده کنید. این مواد غذایی در رژیم‌های کاهش وزن هم مورداستفاده قرار می‌گیرند.

کلام نهایی

حتما در روزهای آینده به موضوعات مرتبط در این زمینه خواهیم پرداخت و سعی می کنیم مواد غذایی مرتبط را به شما عزیزان معرفی کنیم.

اصولا در عصر کنونی رژیم های غذایی مختلف با مواد غذایی خاص توسط پزشکان متخصص معرفی می گردد ولی تمام این مسائل به خود شما بستگی دارد که چه رژیمی بتواند تاثیر بسزایی روی شما داشته باشد.

حتما قبل از شروع هر رژیمی اطلاعات دقیقی از آن کسب کنید و بهترین و مناسب ترین انتخاب را برای بدن خود داشته باشید.

دوستان عزیز، امیدواریم از مطالعۀ این مقاله لذت برده باشید. شما می‌توانید نظرات خود را دربارۀ این مطلب در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا