تغذیه و سلامتخواص مواد غذایی

کدام ویتامین‌ها برای خواب بهتر مناسب هستند؟

امروز در این مقاله قصد داریم تا به بررسی ویتامین‌ها بپردازیم و ببینیم کدام ویتامین برای خواب بهتر شما مناسب است. قطعاً این مقاله می‌تواند توجه شما دوستان را به خود جلب کند.

آیا ویتامین‌ها کمکی به خواب بهتر ما می‌کنند؟ بله. تحقیقات نشان داده است که کمبود می‌تواند بعضی‌اوقات ناشی از خواب نامناسب بوده و یک سری از ویتامین‌ها می‌توانند این مشکل برای همیشه برای شما دوستان برطرف کند.

پریشانی خواب

اگر ساعت 2 نیمه‌شب بوده و شما دارید این مقاله را مطالعه می‌کنید یعنی شما هم دارای این مشکل هستید و از خواب نامناسب خود ناراضی بوده و به راه‌حلی برای خواب بهتر هستید. بر اساس گفته‌های موسسه‌ای در این زمینه ، 50 تا 70 میلیون آمریکایی بالغ با مشکلات خواب دست‌وپنجه نرم می‌کنند. بیماری‌هایی مانند بی‌خوابی

این مشکل بی‌خوابی یا کم‌خوابی می‌تواند باعث یک سری از مشکلات سلامتی برای افراد شده و به‌سلامت آن‌ها آسیب وارد کند. تحقیقات نشان داده است که خواب کمتر از 7 ساعت می‌تواند ریسک مرگ‌ومیر را افزایش داده و خواب کمتر از 6 ساعت این ریسک را چهار برابر می‌کند.

خواب بهتر

در سال 2015 در آمریکا 41 میلیارد دلار صرف هزینه‌هایی برای درمان بی‌خوابی و خواب بهتر توسط افراد مختلف شده است. این موضوع صرفاً برای کشوری مانند آمریکا نبوده و خیلی از افراد در سرتاسر دنیا با این مشکل روبه‌رو هستند.

خیلی از بازیگران معروف مانند جان تراولتا ، وال کیلمر و پال نیومن با این مشکل مواجه شده‌اند.

اما سرچشمه این موضوع به یک زندگی پر از استرس ، کار سخت و چک کردن گوشی در زمان خواب مربوط می‌شود. یکی از مواردی که خیلی به آن بی‌توجه ای صورت می‌گیرد کمبود ویتامین بوده که باعث بی‌خوابی نیز می‌شود.

در ادامه قصد داریم تا تعدادی از این ویتامین‌ها را به شما دوستان معرفی کنیم:

خواب بهتر : ویتامین C

قطعاً از این موضوع باخبر هستید که ویتامین C تأثیر به سزایی در سیستم ایمنی بدن شما دارد و باعث تقویت آن می‌شود. آیا از این موضوع هم خبردارید که این ویتامین تأثیر بسزایی روی خواب شما خواهد داشت؟

بر اساس تحقیقاتی ، افرادی که ویتامین C خون آن‌ها کم است ، بیشتر با مشکلاتی مانند بی‌خوابی یا پریشانی خواب مواجه می‌شوند.

یکی از راه‌های برطرف کردن این مشکل تغذیه مناسب و بررسی ویتامین‌های موردنیاز بدن است. شما می‌توانید ویتامین C خود را از طریق میوه‌هایی مانند پرتغال تأمین کنید.

خواب بهتر

خواب بهتر : آهن

ویتامین آهن باعث می‌شود تا اکسیژن به‌خوبی در بدن شما حرکت داشته باشد و کمبود این ویتامین باعث می‌شود تا شما همیشه احساس خستگی کنید. به یاد دارید که ملوان زبل با خوردن اسفناج قوی و قدرتمند می‌شد؟

بله اسفناج حاوی منابعی سرشار از ویتامین آهن بوده که می‌تواند به‌راحتی کمبود این ویتامین را برای شما برطرف کند. یکی دیگر از نشانه‌های کمبود این ویتامین مورمور شدن یا خواب رفتن عضلات پا است.

بر اساس گفته محققین کمبود این ویتامین در بانوان بسیار شایع بوده و پیشنهاد می‌شود که در صورت کمبود این ویتامین با دکتر متخصص دیدار داشته باشید.

خواب بهتر

خواب بهتر : منیزیم

این مواد معدنی اساسی در بدن شما باعث می‌شود تا هورمون خواب به نام ملاتونین تولید شود و همچنین به آرامش عضلات شما کمک شایانی می‌کند. این ویتامین همچنین باعث می‌شود تا آمینواسیدی به نام GABA تولید شود تا سیستم عصبی شما با آرامش به کار خود ادامه دهد.

روش‌های مصرف این ویتامین متفاوت است. در یک روش شما می‌توانید قرص‌های مکمل این ویتامین را در آب حل کرده و میل کنید ولی باید این موضوع را متذکر شویم که اگر شما دارای مشکلات کلیوی یا قلبی هستید این روش اصلاً توصیه نمی‌شود.

به‌جای آن شما می‌توانید از غذاهایی که دارای این ویتامین هستند استفاده کنید مانند سبزی‌ها ، تخم کدو و …..

خواب بهتر

خواب بهتر : ویتامین بی 12

ویتامین بی 12 یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های موجود در بدن بوده که می‌تواند به‌سلامت اعصاب و سلول‌های خونی کمک شایانی کرده و حتی باعث افزایش انرژی شما شود. بر اساس گفته محققین خیلی از گیاهخواران یا افراد مسن با کمبود این ویتامین مواجه هستند.

کمبود این ویتامین باعث مشکلاتی مانند خستگی عضلات ، پریشانی خواب ، بی‌حسی و مورمور شدن عضلات و تغییر حالات رفتاری شود.

برای جلوگیری از این مشکلات و رفع کمبود این ویتامین در بدن توصیه می‌شود که مقدار 250 تا 500 میلی‌گرم از این ویتامین را به بدن خود انتقال دهید.

عوارض جانبی مصرف بیش‌ازحد این ویتامین هم شامل خارش ، درد معده و سرگیجه است.

خواب بهتر

دوستان عزیز، امیدواریم از مطالعۀ این مقاله لذت برده باشید. شما می‌توانید نظرات خود را دربارۀ این مطلب در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا