گیاهان و حیوانات

حقایق جالب درباره سگ‌ها


در این مقاله قصد داریم تا حقایق جالبی از رفتارها و عادت‌های سگ‌ها را بررسی کنیم و امیدواریم موردتوجه شما واقع شود و بتوانید سگ خود را بهتر بشناسید.

مرکز “بو” مغز سگ 40 برابر بزرگ‌تر از انسان است

حس بویایی سگ‌ها هزار برابر قوی‌تر از حس بویایی انسان هست. بینی سگ تشکیل‌شده از میلیون‌ها گیرنده بو هست که عمل بو کردن را بسیار دقیق‌تر و قوی‌تر می‌کند. برای مثال بینی انسان به‌صورت میانگین از 5 میلیون گیرنده بو تشکیل‌شده است درحالی‌که بینی بعضی از نژادها از 125 میلیون گیرنده بو تشکیل‌شده است که آن‌ها را در پیدا کردن مواد مخدر؛ جسد انسان‌ها و وسایل دفن شده؛ به حیواناتی ماهر تبدیل می‌کند.

شنوایی بسیار قوی سگ‌

همان‌قدر که بویایی سگ‌ها قوی هست ؛ شنوایی آن‌ها هم قوی هست. از موقعیت قرارگیری گوش آن‌ها گرفته تا ماهیچه‌های گوش‌هایشان باعث می‌شود تا به‌طور دقیق صداهای محیط را دریافت کنند. حتی صداهایی که انسان‌ها نمی‌تواند بشنود. درواقع مهم‌ترین توضیحی که چرا سگ‌ها مدام سرشان را تکان می‌دهند این است که آن‌ها به دنبال منبع صدا هستند!

حس چشایی سگ‌ به نسبت کمتر تکامل‌یافته

چشایی سگ‌ها یک‌ششم انسان‌ها است ( گیرنده‌های چشایی انسان حدود 9000 و برای سگ‌ها در حدود  1700 گیرنده هست). به همین دلیل است که این حیوانات یک بشقاب غذای فاسد را با میل یکسانی نسبت به یک بشقاب گوشت تازه می‌خورند. این حس تبعیض‌آمیز چشایی با غریزه تکاملی آن‌ها رابطه مستقیم دارد.

بینی سگ‌ها متفاوت از یکدیگر است

بینی سگ‌ها مانند اثرانگشت انسان‌ها هست ؛ به صورتی که بینی هیچ دو سگی شبیه هم نیست.

سگ‌ مانند انسان‌ خواب می‌بیند

اگر متوجه شده‌اید که سگتان در خواب به خودش می‌پیچد به این دلیل است که سگتان دارد خواب می‌بیند.

محققان متوجه شده‌اند که سگ‌ها الگوی خواب و فعالیت مغزی شبیه انسان‌ها دارند و نژادهای کوچک‌تر تمایل بیشتری به خواب دیدن دارند تا نژادهای بزرگ‌تر.

روانشناسان حدس می‌زنند که آن‌ها فعالیت‌هایی مانند دویدن یا بازی کردن با دم خود را در خواب تجسم می‌کنند.

سگ‌ها به‌اندازه یک کودک دوساله باهوش هستند

به گفته محقق و نویسنده سگ استنلی کوره ، کودک نو پا و توله‌سگ شما وقتی به بلوغ مغزی می‌رسند تقریباً یکسان هستند. وی توضیح می‌دهد که سگ‌ها می‌توانند شمارش اعداد انجام دهند ؛ بیشتر از 150 کلمه متوجه شوند و انسان‌ها و یا سگ‌های دیگر را فریب دهند.

سگ‌ فقط دو بار در سال جفت‌گیری می‌کند

سگ‌های ماده تنها دو بار در سال اماده جفت‌گیری می‌شوند ؛ بنابراین پرورش‌دهندگان سگ باید خیلی دقیق باشند تا این فرصت را از دست ندهند.

دم سگ‌ زبان دوم آن‌ها

اگر سگ شما با هیجان دم خود را می‌چرخاند؛ این به این معنی است که خوشحال است.

بر اساس تحقیقات زمانی که سگ دم خود را به سمت چپ بدنش بگیرد ؛ نشانه ترسیدن سگ است و زمانی که دم خود را به سمت راست بدنش بگیرد سرحال و پرانرژی هست. پایین آوردن دم به معنی احساس ناامنی کردن سگ است و تکان دادن سریع همراه با منقبض کردن ماهیچه‌های بدن نشانه پرخاشگری و آماده حمله بودن سگ هست.

توله‌سگ‌ هنگام تولد کر و کور می‌باشد

توله‌های به دنیا آمده هنوز در حال تکامل هستند و چشم‌ها و گوش‌هایشان در هنگام تولد غیرقابل استفاده است. اکثر سگ‌ها بعد از دو هفته از به دنیا آمدن به صداها واکنش می‌دهند و چشم‌هایشان را باز می‌کنند.

سگ‌ها دارای حس ششم هستند

در نظرسنجی که در سال 2010 در آمریکا انجام شد ؛ 67 درصد از صاحبان سگ‌ها گزارش داده‌اند که سگ‌هایشان قبل از طوفان رفتار عجیبی داشته است. همچنین 33 درصد گفته بوده‌اند که سگ‌هایشان رفتار غیرمعمولی دقیقه قبل از اتفاق افتادن یک اتفاق داشته است. رفتارهایی مانند قایم شدن ؛ ناله کردن و زوزه کشیدن و دمدمی‌مزاج شدن!

سگ‌ها فقط در پاهایشان غدد عرق کردن دارند

اگرچه عرق کردن آن‌ها فقط از طریق کف پاهایشان هست ولی روش اصل خنک کردن سگ‌ها با نفس‌نفس زدن هست.

پاهای سگ ممکن است بویی مانند بوی پاپ کرن (ذرت بوداده ) بدهد

خیلی از صاحبان سگ‌ها متوجه شده‌اند که پاهای سگشان بویی مانند بوی ذرت بوداده می‌دهد. و دلیل این بو ؛ باکتری سازی است که در کف پا اتفاق می‌افتد.

نفس سگ ناسالم است

احتمالاً شما انتظار دارید دهان سگ بوی معمولی داشته باشد ولی زمانی که دهان سگ بوی بد می‌دهد؛ نشانه‌ای از خرابی دندان یا بیماری‌های دیگر سگ شما می‌باشد و بهتر است به متخصص مراجعه کنید.

خوردن مدفوع در سگ‌ها غیرمعمول نیست

تمایل به خوردن مدفوع در سگ‌ها بر کسی سرپوشیده نیست. اگرچه این عمل شاید به نظر زشت و کثیف بیاید؛ اما این عمل بسیار طبیعی بوده و از زمان اهلی سازی سگ‌ها همراهشان است. این عمل بیشتر در بین توله‌سگ‌ها رایج بوده ولی گاها سگ‌های بالغ نیز این عمل را انجام می‌دهند.

مدفوع کردن سگ‌ها دارای الگوی خاصی می‌باشد

شاید این سؤال برای همه‌ی ما پیش‌آمده باشد که چرا سگ‌ها قبل از مدفوع کردن ؛ حول منطقه موردنظر خود می‌چرخند؟ خب این سؤال یکی از سوالاتی است که محققان را حسابی گیج کرده است اما نظریه غالب این است که سگ‌ به کمک میدان مغناطیسی زمین مدفوع می‌کنند!

سگ‌ها مایل‌اند که در جهت شمال و جنوب مدفوع کنند و با چرخیدن می‌توانند به‌طور صحیح قطب نمای داخلی خود را جهت‌دهی کنند.

سگ‌ها حس حسادت دارند

به نقل‌قول از نیکی ناصر (متخصص حیوانات اهلی ) ؛ شاید شما نتوانید تصور کنید که زمانی که به سگ دیگری توجه می‌کنید ؛ سگ شما دست به حسادت میزند!

اگرچه شاید حس حسادت آن‌ها به شکل حسادت یک انسان بالغ نباشد ولی این حس در آن‌ها وجود دارد.

سگ‌ها را زیاد لمس نکنید

درسته که شما سگ‌ها را دوست دارید اما به گفته :راسل هارتشتاین (پرورش‌دهنده سگ) درواقع زمانی که شما زیاد آنها را در آغوش می‌گیرید ؛ آن‌ها احساس خوبی ندارند. روشی که انسان‌ها به سگ‌ها ابراز علاقه می‌کنند با روشی که خود آنها دوست دارند یکسان نیست. درواقع این موقعیت برای آن‌ها بسیار استرس‌زا هست.

او همچنین اضافه می‌کند که اگرچه این حیوانات می‌توانند سازگار شوند و به این رفتار انسان‌ها عادت کنند ولی شما در مواجهه با سگ دیگران باید محتاط باشید و این احتیاط را درباره سگ خودتان نیز داشته باشید.

سگ‌ها کوررنگی ندارند

باوجود افسانه‌های بسیار از کوررنگی سگ‌ها ؛ این‌یکی از حقایقی است که وجود دارد و آنها می‌توانند طیف زیادی از رنگ‌ها را ببینند. اگرچه آن‌ها طیف رنگی را تشخیص می‌دهند ولی مشکلاتی در تشخیص سایه‌های رنگ قرمز و سبز دارند و آن‌ها را به‌صورت قهوه‌ای و خاکستری می‌بینند.

سگ‌ها از پستچی‌ها متنفر هستند

سگ‌ها حیوانات محافظه‌کاری هستند و در صورت نزدیک شدن فردی به محل سکونت آن‌ها و قرار دادن چیزی در نزدیکی محل زندگی‌شان احساس خطر می‌کنند. متخصصان برای جلوگیری از پرخاشگری آنها نسبت به پستچی‌ها ؛ توصیه می‌کنند تا با پستچی‌ها رفتار دوستانه داشته باشید تا آن‌ها نیز بتوانند اعتماد کنند.

شما همچنین می‌توانید به پستچی اسم سگتان را بگویید تا آن‌ها بتوانند صدایشان کنند.

سگ‌ها به لحن صدا پاسخ می‌دهند

فراموش نکنید که احساسات سگ‌ها مانند احساسات ما کامل نیستند ؛ بنابراین اگر در حال تمرین دادن به آنها می‌باشید ؛ بلند صحبت کردن یا با لحن عصبانی صحبت کردن باعث به هیجان آمدن آن‌ها می‌شود.

لحن صحبت کردن و میزان بلندی صدای شما بسیار مهم‌تر از محتوای حرفی که به سگتان می‌زنید است.

خمیازه سگ کاملاً شبیه خمیازه انسان نیست

زمانی که سگ شما خمیازه می‌کشد ؛ احتمالاً شما تصور می‌کنید که سگ شما خسته و خواب‌آلود است.

خمیازه کشیدن متوالی می‌تواند نشانه‌ای از مضطرب بودن سگ شما باشد.

سگ‌ها در حقیقت به دنبال گربه‌ها نیستند

تصورات رسانه‌ای از این دیوانه‌های خنده‌دار اعتقاد دارد که تعقیب گربه‌ها در DNA سگ‌ها ثبت‌شده است.

اما این ویژگی مختص به گربه‌ها نمی‌شود. در سیر تکاملی سگ‌ها ؛ غریزه شکار کردن باعث می‌شود تا آنها به دنبال هر شی‌ء کوچک و سرعتی بدوند. سگ‌ها و گربه‌ها می‌توانند به‌راحتی کنار یکدیگر زندگی کنند.

سگ‌ها زودتر از انسان‌ها گرمشان می‌شود

دمای عادی بدن سگ‌ها کمی از دمای بدن انسان‌ها بیشتر است که به این معنی است که آنها زودتر احساس‌گرمی می‌کنند. به همین دلیل شما هنگام پیاده‌روی همراه با سگتان در روزهای آفتابی و گرم باید بیشتر مراقب آن‌ها باشید. فراموش نکنید که سطح پیاده‌رو توسط آفتاب گرم می‌شود و این موضوع درصورتی‌که برای سگتان پوشش مناسب پا استفاده نکرده باشید باعث اذیت شدن می‌شود. یادتان باشد یک روز عادی برای انسان‌ها می‌تواند یک روز گرم برای آنها باشد.

چسباندن دستتان بهترین راه برای معرفی خود به یک سگ جدید نیست

شما احتمالاً از دیگران شنیده‌اید که در مواجه با یک سگ جدید دستتان را نزدیک سگ ببرید تا بتواند دست شمارا بو کند. احتمال دارد این شیوه جواب دهد ولی شما باید دقت کنید به چه صورت دستتان را نزدیک سگ می‌برید. نزدیک کردن دست به سمت سگ می‌تواند سگ را بترساند یا باعث ایجاد حس ناامنی بشود.

بهتر است بگذارید ابتدا سگ به شما نزدیک شود و سپس دست خود را به سگ پیشنهاد دهید تا بو کند.

سعی کنید این کار را از دو طرف سگ انجام دهید تا از روبروی سگ.

طول عمر سگ‌ها بر اساس نژادی که دارند متفاوت است

مانند حقایق جالب دیگر که شاید درباره سگ‌ها بدانید ؛ هرسال زندگی آنها معادل هفت سال از زندگی انسان‌ها نیست! این نظریه از مشاهده‌ی تجربی می‌آید که میانگین طول عمر بسیاری از سگ‌های متوسط یک‌هفتم طول عمر صاحبان خود بوده است! اما این موضوع برای سگ‌هایی با نژادهای مختلف؛ متفاوت است.

مرحله زندگی و نژاد سگ شما ؛ تصویر بهتری از سن دقیق سگ شما نسبت به هفت سال می‌دهد.

تلاش برای “سلطه” بودن بر سگ ، روش مناسبی نیست

شما نباید هیچ‌وقت بر سگتان حکم‌فرما باشید. ایده‌ی اینکه به سگتان نشان دهید چه کسی رئیس است با روش‌هایی مانند : قبل از سگ غذا خوردن ؛ اطمینان از اینکه همیشه جایگاه بالاتری نسبت به سگ دارید یا رفتارهای تنبیهی؛ منسوخ‌شده و تأثیری ندارند.

البته شما نیاز دارید تا یک برنامه منظم ایجاد کنید و مطمئن باشید سگتان دستورات شمارا فهمیده است ؛ اما سعی کنید از دستورات سنتی برای نشان دادن سلطه گری خود نسبت به سگ دوری‌کنید.

لیسیده شدن توسط سگ‌ها به دلیل آنچه شما فکر می‌کنید نیست

شاید شما فکر کنید لیسیدن سگ‌ها به معنی بوس کردنشان است اما این لیسیدن صرفاً به معنای ابراز محبت به انسان‌ها نیست. اگر سگتان صورت شمارا لیس میزند یا حرکاتی مانند؛ چرخیدن دور خودش انجام می‌دهد یا حتی خمیازه می‌کشد و لب‌های خودش را لیس میزند؛ دلیلی بر این موضوع است که آن‌ها به فضای بیشتری نیاز دارند و هر چیزی که زیادی به آن‌ها نزدیک شود را یک تهدید در نظر می‌گیرند.

البته آنها در طول تاریخ برای زندگی با انسان‌ها تکامل‌یافته‌اند و بعضی از وب‌سایت‌ها میگویند آن‌ها این بوسه‌ها را بااحساس محبت انجام می‌دهند.

نوازش کردن سگ‌ می‌تواند باعث کاهش فشارخون و ارامش شود

شما می‌توانید تمام مزایای سلامتی که سگ‌ها برای انسان دارند را جستجو کنید و این فرضیه که نوازش آنها می‌تواند تا 10 درصد فشارخون را کاهش دهد کاملاً درست و اثبات‌شده است.

سگ‌ها سه پلک دارند

سگ‌ها در هر چشم خود سه پلک دارند! جدا از پلک‌های بالایی و پایینی ؛ آن‌ها غشای خاصی در گوشه‌ی چشم خوددارند که وظیفه جلوگیری از ورود گردوخاک به چشم و محافظت از قرنیه چشم را دارد.

شاید شما زمانی که سگتان ناگهان بیدار می‌شود این غشا را دیده باشید چون زمانی که خواب هستند قابل‌دیدن نیست.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا