گیاهان و حیوانات

حقایق جالب درباره گربه‌ها

در این مقاله قصد داریم حقایقی درباره‌ی گربه‌ها با شما به اشتراک بگذاریم که شاید از خیلی از آن‌ها بی‌خبر بوده‌اید. امیدواریم این متن مورد رضایت شما واقع شود.

گربه‌ها شب‌زنده‌دار نیستند؛ سحرخیز هستند

شب‌زنده‌داری جز کلماتی هست که زمان صحبت درباره‌ی خواب گربه‌ها زیاد بیان می‌شود. اما این موضوع که آن‌ها شب‌زنده‌دار هستند واقعیت ندارد. این بدان معنی است که آن‌ها هنگام سحر و غروب بیشترین فعالیت رادارند. در طبیعت ، سحرگاه و غروب؛ زمان شکار آن‌هاست. گربه‌ها در این ساعت‌ها انرژی زیادی مصرف می‌کنند و مشغول کارهایی مانند بازی کردن و شکار کردن می‌شوند.

دید آن‌ها فوق‌العاده است

دید محیطی یک گربه 200 درجه هست ، که 20 درصد از انسان بهتر است. هنگامی‌که آن‌ها آماده شکار می‌شوند ؛ تمامی مهارت‌های چشمی آن‌ها فعال می‌شود. اگرچه دید آن‌ها در مسافت‌های زیاد خیلی خوب نیست ولی درواقع دلیل این موضوع این است که آن‌ها به دیدن فواصل زیاد نیازی ندارند. هنگامی‌که طعمه در محدوده شکار قرار دارد و تقریباً 20 فوت( 6 متر) از آن فاصله دارد ؛ گربه حس شکار خود را فعال می‌کند. قدرت دید در شب چشم آن‌ها بسیار مؤثر است و باعث می‌شود آن‌ها در شب دقیقا مثل روز ببینند و شکار کنند.

گربه‌ها بازیگران بسیار خوبی هستند

گربه‌ها شکارچیان بسیار حرفه‌ای هستند و چه باور داشته باشید چه نداشته باشید ؛ آن‌ها بازیگران و تقلیدکننده‌های قهاری نیز هستند. احتمالاً فیلم‌های متنوعی درباره اینکه گربه‌ها سلام می‌کنند و آوای سلام و صوت‌هایی شبیه به آن را درمیاورند را دیده‌اید. آن‌ها از این تقلید صدا برای شکار پرنده‌ها نیز استفاده می‌کنند. آن‌ها صدایی مانند “جیک‌جیک ” یا “جیرجیر” پرندگان را تقلید می‌کنند و طعمه‌ها را به سمت خود می‌کشانند.

می‌توانید شخصیت گربه را بر اساس رنگ بدنشان حدس بزنید

البته شما نباید هیچ‌گاه از روی ظاهر قضاوت کنید اما درباره‌ی گربه‌ها استثنا وجود دارد.

جس تریمبل ، متخصص دامپزشکی موسسه‌ی Fuzzy Pet Health در منطقه خلیج سان‌فرانسیسکو می‌گوید: “گربه‌هایی که دارای طرح‌های لاک پشتی بارنگ‌های قهوه‌ای سفید و سیاه هستند؛ تمایل دارند شخصیت‌های چالش‌برانگیزتری داشته باشند.”

مطالعه‌ای که در مجله علمی کاربردی” رفاه حیوانات “منتشرشده است از صاحبان حیوانات خانگی در مورد نگرش گربه‌ها نظرسنجی کرده و نشان داد که گربه‌هایی که دارای الگوی شطرنجی(Tortie ) هستند سطح پرخاشگری بالاتری در مواجهه با انسان دارند.

واژگان آن‌ها از بیش از 100 صدای مختلف تشکیل‌شده است

شاید شما فکر کنید که گربه‌ها فقط صداهایی مانند : میو میو کردن ؛ خرخر کردن (موقع خشونت) و یا هیس کردن داشته باشند؛ اما درواقع آن‌ها طیف گسترده‌ای از واژگان دارند. آن‌ها بیش از 100 آوای مختلف شامل میو میو ساده تا فریاد زدن به نشانه تهدید کردن را انجام می‌دهند.

گربه‌ها برای صاحبانشان صدای متفاوتی دارند

گربه‌ها می‌توانند یک‌زبان کامل متفاوت برای ارتباط با صاحبانشان ایجاد کنند. هر گربه مجموعه‌ای از آواها یا صداهای خاص را برای صاحب خود تولید می‌کند دقیقا شبیه به سگ‌ها که می‌توانند کلمات مختلف فرمان را از مربی خود بیاموزند. کسانی که با گربه‌های خود بیشتر صحبت می‌کنند شانس اینکه گربه‌هایشان بیشتر صحبت کنند رادارند.

گربه‌ها حس چشایی کمتری نسبت به انسان دارند

گیرنده‌های چشایی واقع در زبان گربه‌ها در حدود 470 گیرنده هست که این تعداد در مقایسه با گیرنده‌های چشایی انسان‌ها ( در حدود 9000) و سگ‌ها ( 1700) بسیار کمتر است. ازآنجاکه گربه‌ها فقط گوشت‌خوار هستند و معده‌های آن‌ها نمی‌توانند گیاهان را هضم کند؛ آن‌ها حس چشایی ضعیفی دارند.از طرف دیگر؛ حیوانات گیاه‌خوار برای فهمیدن تمایز بین گیاهان خوراکی و سمی نیاز به چشایی قوی‌تری دارند.

گربه‌ها عاشق طالبی هستند!

اگرچه گربه‌ها گوشت‌خوار هستند؛ اما خیلی از آن‌ها عاشق خوردن طالبی هستند که دلیل اصلی آن؛ وجود آمینواسیدهایی است که در گوشت نیز وجود دارد و به همین دلیل آن‌ها بوی طالبی را با بوی گوشت اشتباه می‌گیرند!

گربه‌ها کنترل بسیار زیادی بر روی گوش‌های خوددارند

بسیاری از انسان‌ها در تکان دادن ساده‌ی گوش‌هایشان مشکل‌دارند و در این زمینه گربه‌ها می‌توانند به‌راحتی انسان‌ها را شکست بدهند. قسمت مثلثی شکل گوش آن‌ها که قابل‌دیدن است مانند یک دیش ؛ امواج ارسالی را دریافت می‌کند. شکل قیف مانند گوش آن‌ها صداها را می‌گیرد و به داخل گوش می‌فرستد.

جالب‌ترین ویژگی این گوش‌ها چیست؟ آن‌ها می‌توانند هرکدام از گوش‌هایشان را به‌وسیله 32 ماهیچه کوچک به‌صورت جداگانه تا 180 درجه بچرخانند.

گربه‌ها بیش ازآنچه تصور می‌کنید ، سبیل دارند

یکی از ویژگی‌های مشخص‌کننده گربه ، سبیل‌های بلند او است که از هرگونه بیرون می‌آید.

گربه‌ها این سبیل‌ها را بر روی لب‌ها ؛ چانه ؛ بالای چشمانشان ؛ پشت پاها و پشتشان دارند.

گربه‌ها از طریق سیگنال انتقالی از این سبیل‌ها می‌توانند اندازه ؛ شکل و سرعت اجسام اطراف خود را درک کنند. این موها باعث می‌شود آن‌ها راحت‌تر در محیط‌های کوچک و تاریک حرکت کنند.

دمای بدن گربه‌ها بیشتر از دمای بدن انسان است

شاید حس کرده باشید که دمای بدن گربه شما بیشتر از شما باشد. اما این موضوع به معنی تب داشتن یا مریض بودن گربه شما نیست. دمای عادی بدن آن‌ها در حدود 38 درجه سانتی گراد است. به همین دلیل است که گربه‌ها همیشه به دنبال جای گرم هستند. در اصل آن‌ها به دنبال نگه‌داشتن دمای بدنشان در دمای ایده عال هستند.

آنها موجودات کوچک را شکنجه نمی‌کنند

زمانی که می‌بینید یک گربه درگیر با یک مگس یا حشره کوچک است؛ در اصل به دنبال شکنجه دادن یا کشتن آن حشره نیست! این حشرات کوچک ، خزندگان و جوندگان می‌توانند گربه را نیش بزنند آن‌ها به‌طور غریزی هر کاری برای جلوگیری از این کار انجام می‌دهند.

گربه‌ها خود را اهلی کرده‌اند

درحالی‌که سگ‌ها بر اساس وظایفی مانند شکار و نگهبانی که می‌توانستند انجام دهند انتخاب می‌شدند ، یک واقعیت جالب در مورد گربه‌ها این است که آن‌ها برای انجام این امور وارد زندگی انسان‌ها نشده‌اند!

بعد از زندگی در کنار انسان‌ها ، آن‌ها فهمیدند که ما آن‌ها را از خانه‌هایمان بیرون نمی‌کنیم و خودشان با انتخاب خودشان به خانه‌های ما می‌آیند. به همین دلیل گربه‌ها هنوز به‌راحتی بازندگی خارج از خانه سازگار هستند و معاشرت در 8 تا 12 هفته اول زندگی یک بچه‌گربه برای تعیین رفتار و اجتماعی بودن گربه بسیار مهم است.

گربه‌ها چهار نوع مو متفاوت دارند

گربه‌ها چهار نوع مو دارند : موهای پایین ، ریش ، موی محافظ و موی زائد

موهای محافظ در لایه بیرونی هستند و موهای پایینی بسیار نرم و کوتاه هستند. موهای زائد از موهای پایینی بلندتر و از موهای محافظ کوتاه‌تر هستند. آن‌ها همچنین به‌طورکلی حاوی بیشتر رنگ‌آمیزی و الگویی هستند که باعث می‌شود پوشش گربه همان چیزی باشد که ما میبینیم.

آن‌ها اساساً همه‌جا هستند

گربه‌ها تقریباً برجهان حاکم هستند. از هفت قاره روی کره زمین فقط یک قاره هست که گربه‌ها در آنجا زندگی نمی‌کنند. می‌توانید حدس بزنید؟ درسته؛ قاره‌ی قطب جنوب. جالب اینجاست که ، فقط 42 نژاد گربه مختلف وجود دارد (مقایسه کنید با سگ‌ها ، که دارای 340 نژاد مختلف هستند)

بی‌سروصدا راه رفتن آن‌ها دلیلی دارد

آیا تابه‌حال یک گربه پشت سر شما دزدکی حرکت کرده است؟ آن‌ها واقعاً خوب هستند – خوشحال باشید که شما طعمه آن‌ها نیستید! گربه‌ها نوک پنجه ای هستند ، به این معنی که آن‌ها به‌طور طبیعی روی پنجه‌های خود راه می‌روند. این مزیت به آن‌ها کمک می‌کند که بی‌صدا و با سرعت به طعمه خود نزدیک شوند و همچنین هنگام پرش‌های بلند مانند کمک‌فنر به جلوگیری از وارد شدن ضربه به بدنشان کمک می‌کند.

پاهای آن‌ها فوق‌العاده حساس است

یکی دیگر از واقعیت‌های آن‌ها این است که گربه‌ها دارای پاهای خیلی حساسی هستند و به همین دلیل زیاد دوست ندارند شما پاهایشان را لمس کنید. لایه‌ی روی پنجه گربه کاملاً بدون مو و پر از گیرنده‌های عصبی است. این سطح از حساسیت امکان پردازش اطلاعاتی از قبیل دما ، فشار و لرزش را برای شکار طعمه‌های اطراف خود را فراهم می‌کند.

پنجه‌های آن‌ها دارای غدد بو هست

پنجه‌های گربه برای خیلی چیزها مفید است ، از چنگ زدن به درخت برای یک فرار عمودی تا کمک به رهایی بخشیدن از دشمنان. همچنین ، پنجه‌ها و غدد بوی بین پنجه‌ها به‌عنوان یکی از راه‌هایی که گربه‌ها ادعای قلمرو می‌کنند ، استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال ، با خراشیدن یک درخت ، آن‌ها یک نشانگر بصری و رایحه‌ای برجا می‌گذارند که باعث می‌شود مالکیت آن‌ها در مقابل متجاوزان بالقوه مشخص باشد.

داشتن موهای اضافی در تمامی فصول طبیعی نیست

به‌صورت کلی داشتن موهای اضافی بر روی بدن گربه‌ها عادی است و بر روی گربه‌هایی با موهای بلند؛ داشتن موهای اضافی در حدود یک ماه طبیعی است. موهای زائد مکرر می‌توانند نشانه بیماری در دستگاه گوارش باشند که مانع از حرکت موها به‌صورت عادی می‌شوند یا نشانه‌ای از رشد بیش‌ازحد به دلیل آلرژی ، انگل ، استرس یا دلایل دیگر هستند.

گربه‌ها فقط از طریق پنجه‌هایشان عرق می‌کنند

یکی دیگر از واقعیت‌های جالب در مورد گربه‌ها این است که آن‌ها هم مانند سگ‌ها شبیهِ انسان‌ها عرق نمی‌کنند. در عوض ، آن‌ها از طریق پنجه خود عرق می‌کنند. دکتر تریمبل خاطرنشان می‌کند: “اگر متوجه پنجه‌های عرق کرده هستید ، به دنبال علائم گرمای بیش‌ازحد یا استرس باشید.” زمانی که فقط از پاهایتان عرق می‌کنید ؛ پایین آوردن دمای بدن کار مشکلی است!

گربه‌ها مزه‌ی شیرین را نمی‌فهمند

درحالی‌که ما انسان‌ها به‌راحتی مزه‌ی شیرین را حس می‌کنیم ؛ تمامی نژادهای گربه‌ها ؛ از ببرهای وحشی و شیرها گرفته تا گربه‌های خانگی ژن مربوط به حس کردن شیرینی را ندارند!

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا