سبک زندگیعمومی

خودکشی و علائم هشداردهنده

در این مقاله به نشانه‌های آشکاری که افراد قبل از خودکشی از خود بروز می‌دهند می‌پردازیم. امیدواریم این مقاله مورد توجه و رضایت شما قرار بگیرد.

آن‌ها معمولی‌تر از همیشه می‌شوند

بر اساس آمار منتشرشده توسط “مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری”  در آمریکا ” ؛ از سال 1999 تا 2016 در 25 ایالت این کشور آمار خودکشی 30 درصد افزایش داشته است.

بر اساس گفته “بنیاد آمریکایی برای پیشگیری از خودکشی” معکوس کردن این روند کار سختی خواهد بود زیرا هیچ دلیل واضحی برای خودکشی وجود ندارد. اما شناخت علائم هشداردهنده (که در هر فردی متفاوت است) می‌تواند کمک زیادی برای جلوگیری کند.

آن‌ها از آدم‌های مشهور پیروی می‌کنند

مطالعات نشان داد بعد از خودکشی رابین ویلیامز بازیگر مشهور آمریکایی ؛ در عرض 4 ماه آمار خودکشی 10 درصد افزایش یافت که این آمار شامل 1841 مورد منجر به مرگ می‌شود.

زمانی که انسان‌هایی که با افسردگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند ؛ افراد مشهوری را می‌بینند که اقدام به خودکشی کرده اند ؛ برای خلاصی از مشکلات زندگی خودکشی می‌کنند. تراژدی درگذشت رابین ویلیامز به این دلیل است که او یک شخصیت محبوب بود ، افرادی که از قبل رنج می‌بردند احساس کردند که مجوز تسکین درد خود را دریافت کرده‌اند و به همین دلیل آنها نیز خودکشی کردند.

آن‌ها دستخوش تغییرات شدید رفتاری می‌شوند

هرگونه تغییر رفتار غیرمعمول در فرد می‌تواند دلیلی برای پرس و جو کردن حال فرد باشد. اگرچه هرگونه تغییر رفتاری نمی‌تواند دلیلی برای خودکشی باشد اما ایجاد رفتارهای منفی‌گرایانه می‌تواند نگران‌کننده باشد.

یک سؤال خوب برای شروع بحث با این افراد می‌تواند این باشد : ” حالت چطورِ؟ “

هنگامی‌که شخص هر کاری را که حاکی از قصد آسیب رساندن به خود یا دیگران است ، عنوان کرد یا انجام داد ، از او سؤال بپرسید که آیا شخص قصد دارد به خود یا هر کس دیگری صدمه بزند؟ پرسیدن این سوال نه بی‌احترامی است نه مزاحمت.

آن‌ها از دوستان یا فعالیت‌های اجتماعی کناره گیری میکنند

انتخاب تنها بودن و دوری از دوستان و فعالیت‌های اجتماعی می‌تواند از علائم افسردگی باشد. هر علامتی که نشانگر از دست دادن علاقه فرد به فعالیت‌هایی باشد که شخص قبلاً از آن لذت می‌برد ، مشکوک است.

برای مثال جوانان تمایل دارند با دوستانشان در ارتباط باشند و زمانی که می‌بینیم از هم سن و سالان خود فاصله می‌گیرند نگران‌کننده است. در بزرگ‌سالان شرکت نکردن در فعالیت‌های اجتماعی ؛ فعالیت‌های خانوادگی و حتی سرکار نرفتن می‌تواند علائم افسردگی و خودکشی باشد.

این افراد با احساسات خود درگیر می‌شوند و دوست ندارند دیگران از این موضوع مطلع شوند به همین دلیل گوشه‌گیر می‌شوند.

آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند

یکی از ویژگی‌های کسی که می‌خواهد خودکشی کند برنامه‌ریزی کردن برای انجام امور خاص هست.

ممکن است فرد؛ ملاقاتی با اعضایی از خانواده یا دوستانش را که به مدت زیادی ندیده را ترتیب دهد.

شاید به نظر بیاید این کار برای ارتباط گرفتن دوباره باشد ولی در اصل راهی برای اصلاح خود قبل از خودکشی است. ممکن است فرد موقعیت‌هایی که قبلاً دوست داشته را ترک کند چون نیازی به آن‌ها ندارد.

آن‌ها به‌ظاهر شخصی خود بی‌تفاوت می‌شوند

فردی که قصد خودکشی دارد شاید نسبت به‌ظاهر خود بی‌تفاوت شود. آن‌ها بیشتر از ظاهر بر روی بقا متمرکز می‌شوند. آن‌ها همچنین علاقه کمتری دارند که بدانند دیگران درباره‌ی آن‌ها چه فکری می‌کنند.

آن‌ها نسبت به مدرسه ؛ کار یا سرگرمی بی‌تفاوت می‌شوند

وقتی کسی افسرده می‌شود هیچ‌چیز برایش جالب نیست. دستاوردها و هیجانات زندگی ؛ برایش عادی می‌شود زیرا بر روی درد خود متمرکز است. آن‌ها همچنین انرژی لازم برای امتحان کردن را ندارند و دیگر لذت آن‌ها را نمی‌یابند.

آن‌ها با مرگ روبرو هستند

افرادی که دارای نشانه‌های خودکشی هستند ؛ به دنبال توجه نیستند. چه مکالمه با یک دوست باشد ، چه از طریق نویسندگی و چه برای تکالیف هنری ، هرگونه ابراز مرگ باید جدی گرفته شود و به‌عنوان یک پرچم قرمز دیده شود. آن‌ها همچنین ممکن است در مورد خودکشی به‌صورت آنلاین تحقیق کنند ، در مورد نحوه خرید اسلحه یا مواد مخدر کشنده تحقیق کنند و یا علاقه‌مند به برنامه‌های تلویزیونی ، فیلم‌ها یا آهنگ‌هایی با مضامین خودکشی شوند.

مصرف الکل یا مواد مخدر را افزایش می‌دهند

افزایش مصرف مواد مخدر یا الكل نه‌تنها نشانگر رنج روانی است ، بلكه یك عامل شایع در اقدامات خودكشی است. آن‌ها ممکن است قبلاً از مواد مخدر یا الکل استفاده نکرده باشند و یا ممکن است مصرف بیشتر این مواد را شروع کنند. اما آن‌ها این چیزها را استفاده می‌کنند تا خودشان را بی‌حس کنند و خود را بهتر کنند.

مواد مخدر و الکل قضاوت را مختل می‌کند و فرد احتمالاً تصمیمات ضعیفی را اتخاذ می‌کند و کاری تحریک‌کننده یا پرخطر انجام می‌دهد.

آن‌ها نوسانات شدید دارند

نوسان رفتاری بیش‌ازحد می‌تواند نشانه افسردگی و یکی از علائم هشداردهنده برای خودکشی باشد.

افراد افسرده می‌توانند از غم و اندوه شدید به تحریک‌پذیری تا عصبانیت شدید برسند.

اگر این موارد خیلی طولانی و بدون درمان ادامه پیدا کنند ، می‌توانند منجر به رفتارهای محرک خطرناک شوند.

آن‌ها احساس می‌کنند که بار اضافی  برای دیگران است

امکان دارد فرد حس کند که بار اضافی برای خانواده ؛ دوستان و حتی جامعه باشد.

آن‌ها جملاتی مانند : “بدون وجود من همه‌چیز بهتر خواهد بود” یا ” همه‌ی مشکلات تقصیرِ منه” به کار می‌برند. به این جملات توجه کنید و بدون ترس برای فهماندن عکس این قضیه به فرد ؛ قدم بردارید.

آن‌ها متحمل ضرر ، بحران یا مشکل فعلی شده‌اند

بسیاری از افرادی که اقدام به خودکشی می‌کنند در حال پاسخگویی به مسائل مربوط به زندگی واقعی هستند که به نظر می‌رسد غیرقابل‌تحمل است. تحقیر اجتماعی یا از دست دادن روابط نیز اغلب محرک تلاش برای خودکشی است. بیماری جسمی جدی ، از بین رفتن معیشت ، بی‌خانمان بودن و سایر مشکلات زندگی ممکن است عامل خودکشی باشد.

آن‌ها علائم ظریف افسردگی دارند

علائم افسردگی متفاوت است. این موارد شامل مشکل در خواب ، کاهش وزن یا افزایش وزن ، احساس گناه ، نگرانی‌های غیرمعمول ، تحریک‌پذیری ، غم ، عصبانیت یا ناامیدی است. اگر این علائم بیش از یک یا دو هفته بیشتر طول بکشد ، این‌یک پرچم قرمز است که فرد به کمک نیاز دارد.

آن‌ها در مورد خودکشی صحبت می‌کنند

هرکسی که خودکشی می‌کند با صدای بلند این حرف را نخواهد زد.

بااین‌حال ، بسیاری از افرادی که خودکشی می‌کنند دارای سابقه رفتارهایی هستند که نشان‌دهنده تهدید به خودآزاری است. هر تهدید به خودکشی باید جدی گرفته شود ، حتی تهدیدهایی که بی‌ضرر ، اغراق‌آمیز یا بسیار چشمگیر به نظر می‌رسند.

کمک بگیرید

اگر شما یا شخصی که می‌شناسید با افسردگی دست‌وپنجه نرم می‌کنید و یا افکار خودآزار یا خودکشی داشته‌اید ،از افراد متخصص کمک بگیرید.

پیشگیری بهتر از درمان است

در بسیاری موارد ، با هوشیاری در مورد علائم هشداردهنده خودکشی و مداخله قبل از اینکه فرد بتواند این عمل را انجام دهد ، می‌توان از خودکشی جلوگیری کرد. افرادی که از حمایت دوستان و خانواده برخوردار هستند و به خدمات بهداشت روان دسترسی دارند ، نسبت به افرادی که جداشده‌اند ، کمتر روی انگیزه‌های خود برای خودکشی عمل می‌کنند.

فرد را تنها نگذارید. از شخص بخواهید اسلحه‌ای را که ممکن است همراه داشته باشد را به شما بدهد. اشیاء تیز یا هر چیزی را که ممکن است برای صدمه زدن به خودش باشد را دور کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا