روانشناسی ازدواجسبک زندگی

رابطه عاطفی و هر آنچه باید بدانید

وارد شدن به یک رابطه عاطفی و نگهداری از آن جز مسائلی است که همواره ذهن افراد زیادی را درگیر خود می‌کند. در این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

پاک‌سازی موانع یک رابطه

رابطه عاشقانه ماندگار و طولانی‌مدت می‌تواند یکی از کامل‌ترین جنبه‌های زندگی باشد و این امکان را برای ما فراهم می‌کند که بتوانیم سفر خود را باکسی به اشتراک بگذاریم و به رشد و تعالی برسیم.

از خود بپرسید که از یک رابطه چه می‌خواهید. درحالی‌که بسیاری از مردم فکر می‌کنند که می‌خواهند رابطه برقرار کنند تا بتوانند چیزهایی مانند(عشق ، رابطه جنسی ، شادی) به دست آورند ، روابط سالم زمانی اتفاق می‌افتد که افراد عشق ، زندگی و صمیمیت را به اشتراک بگذارند.

به خودتان احترام بگذارید

اگر شما به خودتان احترام نگذارید؛ مشکلات بسیار زیادی در رابطه‌تان اتفاق خواهد افتاد.

این مشکلات می‌تواند ریشه در شکست‌های رابطه‌های قبلی ؛ زخم‌های کودکی و غیره داشته باشد.

احترام گذاشتن به خود به معنی قبول کردن خود  و فراموش کردن اشتباهات گذشته است.

زمانی که شما بر روی بهبود خود تمرین می‌کنید ؛ یاد می‌گیرید که اشتباهات طرف مقابل خود را نیز ببخشید و نادیده بگیرید. زمانی که شما به خودتان احترام می‌گذارید ؛ می‌فهمید که چطور انتظار دارید دیگران با شما برخورد کنند. این مورد برای جلوگیری از روابط سوءاستفاده کننده بسیار مهم است.

با گذشته مقابله کنید

آخرین چیزی که شما در روابط جدید خود می‌خواهید یک مسئله حل‌نشده از یک رابطه قبلی یا ازدواج قبلی است. کار کردن در مورد دلایل عدم موفقیت آخرین رابطه شما می‌تواند به شما کمک کند از تکرار همان اشتباهات خودداری کنید. یک درمانگر ممکن است به شما در ایجاد دیدگاه شفاف از الگوهای روابط خود و ایجاد یک برنامه سازنده برای حل هر یک از مشکلات دشوار کمک کند.

هیچ‌گاه برای عوض کردن الگوهای رفتاری شما دیر نیست! اگر احساس ناتوانی در بروز احساسات عاطفی خوددارید ؛ آگاه باشید باراهنمایی مناسب و در طول زمان می‌توانید خود را بهبود دهید.

برای اینکه صرفاً در یک رابطه باشید؛ وارد رابطه نشوید

فشارهای اجتماعی گاها باعث می‌شود تا ما فکر کنیم به هر قیمتی باید در یک رابطه عاطفی باشیم.

به یاد داشته باشید که تنها بودن بهتر از بودن در یک رابطه غلط است. همیشه به دنبال علاقه‌ها و خواسته‌های واقعی در رابطه باشید.

جاذبه می‌تواند باگذشت زمان ایجاد شود

عشق در نگاه اول ایده خوبی است ، اما در بسیاری از روابط این‌گونه نیست. اگر فوراً کسی جذب نمی‌شوید ، به این معنی نیست که آن فرد انتخاب بدی برای شما هست. عشق پایدار چیزی است که به‌مرورزمان رشد می‌کند و رابطه دوستانه را به رابطه عاشقانه تبدیل کند. هنگام در نظر گرفتن شرکای احتمالی ، بیش‌ازحد به‌ظاهر آن‌ها توجه نکنید. خصوصیات اخلاقی مانند : مهربانی ؛ شوخ‌طبعی و درستکاری از عوامل ایجادکننده یک رابطه طولانی می‌باشند.

توقع عوض کردن شریک خود را نداشته باشید

با این فکر که نهایتاً مخاطب خود را عوض خواهید کرد ؛ چشم‌پوشی از مواردی که مخالف سلیقه شما است راحت هست. اگرچه افراد هرزمانی که دوست داشته باشند تغییر می‌کنند و تلاش شما بیهوده خواهد بود!

اگر چیزی وجود دارد که فکر می‌کنید در طولانی‌مدت نمی‌توانید قبول کنید ؛ دوباره فکر کنید!

به همین ترتیب ، با شریک زندگی که می‌خواهد شمارا تغییر دهد ، محتاط باشید. خوب است که باهم رشد کنید ، اما هیچ‌یک از شما نباید برای دیگری خودش را تغییر دهد.

تفاوت‌های کوچک را نادیده بگیرید

درحالی‌که الگوهای خاص رفتاری (مانند نوشیدن الکل ، سوءاستفاده یا رفتار غیرمسئولانه) ممکن است کاملاً غیرقابل‌قبول باشند؛ اما رفتارهای دیگری مانند : جویدن غذا با دهان باز ؛ سلایق متفاوت موسیقی و …

هستند که کم‌اهمیت‌تر می‌باشند. اگر فردی هستید که به شریکتان علاقه‌مند هستید ؛ اجازه ندهید که این بهانه‌ها از صمیمیت رابطه شما جلوگیری کنند.

مواردی که باعث یک رابطه سالم می‌شوند را به خاطر بسپارید

فهمیدن تفاوت رابطه سالم و ناسالم کار سختی است؛ به‌خصوص که شما تجربه رابطه ناسالم را داشته باشید.

خوشبختانه شما با یک جستجوی ساده می‌توانید اطلاعات درستی درباره‌ی این موضوع پیدا کنید.

قبل از اینکه به دنبال رابطه باشید ، از این دانش برای ایجاد مرزهای سالم برای خودتان استفاده کنید.

برای مثال بدانید چه رفتارهایی از شریک خود را می‌توانید تحمل‌کنید و چه چیزهایی را نمی‌توانید.

اگر کسی از این خطوط رد شد ؛ روی حرف خودتان باشید.

دریابید که برای دیدار با افرادی که علایق مشابه با شما دارند ، به کجا بروید

اگر در ملاقات باکسی مشکل داشتید ، فهرستی از کارهایی را که دوست دارید انجام دهید ، تهیه کنید.

علایق متقابل می‌تواند یک مزیت بزرگ برای روابط شما باشد. برای مثال: رفتن به کلاس زبان ؛ کلاس‌های موسیقی و … می‌تواند فرصت خوبی برای تعاملات اجتماعی و آشنا شدن با افراد جدید را به وجود بیاورد.

از شبکه‌های اجتماعی و دوست‌یابی استفاده کنید

برای برخی از افراد ممکن است دوست‌یابی اینترنتی جذاب و کارامد باشد درحالی‌که برای دسته‌ای دیگر از افراد ممکن است پرفشار و بی‌فایده باشد. اگر دوست دارید دوست‌یابی آنلاین داشته باشید ، به یاد داشته باشید: علیرغم فرمولی که برای دوست‌یابی گفته می‌شود ، آشنایی با شخص جدید زمان زیادی طول می‌کشد ، و همچنین نیاز به جلسات حضوری دارد.

از طریق واسطه‌ها به دنبال شریک موردنظر باشید

شما ممکن است از طریق دوستان ، بستگان ، همسایگان یا همکاران خود با شریک مدنظرتان ملاقات کنید.

برای ملاقات با افراد جدید مشتاق باشید و در برنامه‌هایی که دعوت‌شده‌اید شرکت کنید.

اگر کسی را دیدید که علاقه شمارا به خود جلب می‌کند ، با او صحبت کنید یا از رابط مشترک خود بخواهید تا شمارا با وی آشنا کند. همچنین ممکن است شما از طریق رسانه‌های اجتماعی با این افراد ملاقات کنید ، مانند وقتی‌که هر دو در مورد پست یک دوست نظر می‌دهید.

ملاقات معمولی داشته باشید

اگر با شخصی که موردعلاقه شما قرارگرفته است ، احساس راحتی می‌کنید ؛ شما شروع‌کننده باشید و او را برای یک فعالیت عادی دعوت کنید. بیرون رفتن برای نوشیدن قهوه همیشه گزینه‌ای مناسب است.

انتخاب‌های دیگر ممکن است به نحوه ملاقات شما بستگی داشته باشد: برای مثال ، اگر شما هر دو در کلاس مشترکی هستید ، می‌توانید چند نفر از همکلاسی‌هایتان را برای  پیاده‌روی دعوت کنید.

اگر هردو علاقه‌مند به موسیقی هستید می‌توانید به کنسرت بروید. ایده خوبی است که جلسه‌ای را در یک مکان عمومی پیشنهاد کنید که افراد دیگری نیز در آن حضورداشته باشند. این جلسه به هردو شما اطمینان می‌دهد که می‌توانید در یک محیط بی‌خطر و بی‌طرف با یکدیگر آشنا شوید.

رد شدن پیشنهاد‌هایتان را بپذیرید

ردکردن پیشنهاد بخشی ذاتی از روند آشنایی است و شما باید یاد بگیرید که چگونه آن را به صورت مثبت اداره کنید. رد شدن پیشنهاد را به خود نگیرید. افراد به دلایل مختلفی از شروع رابطه عاطفی سر باز میزنند. در بسیاری از مواقع شما بر روی این دلایل کنترلی نخواهید داشت.

نگاه سازنده‌ای داشته باشید. اگر چندین بار پیشنهاد شما رد شده است ، قدمی به عقب بردارید و بپرسید که آیا چیزی در رویکرد شما وجود دارد که باید تغییر کند؟

احساسات خود را سرکوب نکنید؛ اگر احساس ناراحتی یا عصبانیت می‌کنید بروز دهید. این روش باعث می‌شود شما سریع‌تر پیشرفت کنید.

رفتار خود و شریکتان را با اقوام و نزدیکان بررسی کنید

با شروع روند آشنایی ، احتمالاً با برخی از افراد نزدیک به شریک خود ملاقات خواهید کرد و شریک شما نیز با آشنایان شما ملاقات خواهد کرد. ببینید که هرکدام از شما در هم‌چین شرایطی چقدر راحت هستید: این می‌تواند سرنخی از چگونگی ادامه روابط باشد. بعضی‌اوقات ممکن است یکی یا هردوی شما کاملاً احساس راحتی نکند. اشکالی ندارد – نکته اصلی این است که شما در تلاش برای گذراندن وقت و ارتباط با عزیزان یکدیگر هستید.

روابط خود را با خانواده و دوستان حفظ کنید

گاهی اوقات دوستی‌های جدید به سمت نابودی پیش می‌روند. مکالمه داشتن و دیدن دوستان ؛ آشنایان و افراد خانواده را به‌عنوان یک نکته مهم در نظر بگیرید. فراموش نکنید که معشوقه می‌آید و می‌رود ، اما افراد خانواده و آشنایان افرادی هستند که در درازمدت برای شما خواهند بود.

مراقب خطوط قرمز باشید

نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد یک رابطه در جهت سالم پیش نمی‌رود. بهتر است به صدای مغزتان گوش دهید. اگر احساس کم‌ارزش ، ناامنی یا شرمساری می‌کنید ، بهتر است رابطه خود را زودتر تمام کنید و وقت خود را برای جستجوی رابطه‌های طولانی‌مدت سرمایه‌گذاری کنید.

  • دوست‌یابی وابسته به الکل: فقط زمان مصرف الکل شما احساس دوستی دارید.
  • رفتار غیر متعهدانه: بعضی‌اوقات افراد به دلیل چیزی از گذشته خود؛ مانند عدم توانایی در اعتماد ، در انجام تعهد مشکل‌دارند.
  • ارتباط غیرکلامی ضعیف: فرد باید علاقه خود را با زبان بدن مانند تماس چشمی و لمس به شما نشان دهد.
  • حسادت: اگر شریک زندگی‌تان دوست ندارد که شما وقت خود را صرف چیزهای دیگر کنید مانند سرگرمی ، دوستان یا اعضای خانواده.
  • کنترل رفتار: اگر شریک زندگی‌تان سعی کند به شما بگوید چه‌کاری انجام دهید ،چه فکر کنید یا احساس کنید.
  • سرزنش: فرد شمارا به دلیل رابطه‌های قبلی سرزنش می‌کند و از مسئولیت امتناع می‌کند.
  • فرد موردنظر شما تمایلی به باهم بودن به‌صورت دونفری ندارد.

پرورش یک رابطه (کارهایی را که باید باهم انجام دهید پیدا کنید)

هنگامی‌که هیجان اولیه عاشقانه شما کمی کمرنگ شود ، هردوی شما نیاز دارید زمان مشترکی را با یکدیگر بگذرانید. در مورد آنچه هردوی شما دوست دارید انجام دهید بحث کنید و برنامه‌ای برای انجام کارهای سرگرم‌کننده به‌طور منظم و مهم داشته باشید ، مهم نیست که چقدر مشغول کار هستید.

مطالعات نشان داده‌اند که هیجان انجام کارهای جدید در کنار هم؛ برانگیختگی را افزایش می‌دهد و شمارا به هم نزدیک می‌کند.

به‌طور مداوم در ارتباط باشید

صحبت کردن باهم به روشی صادقانه برای روابط شما بسیار مهم است. پیوند شما تقویت می‌شود زیرا احساسات ، افکار ، ترس‌ها و خواسته‌های خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارید.

با به اشتراک‌گذاری نقاط آسیب پذیری خود در دوزهای کوچک؛ اعتماد ایجاد کنید

ایجاد اعتماد در دوستی به زمان نیاز دارد. آسیب‌پذیر بودن در مقابل شخص مخاطب می‌تواند اعتماد ایجاد کند؛ اما نباید تمامی آسیب‌ها را یکجا بیان کرد. در عوض ، هر یک از شما باید قسمت‌های کوچکی از خود را با دیگری در میان بگذارید. باگذشت زمان ، این‌یک ارتباط عمیق و قابل‌اعتماد ایجاد می‌کند.

برای مثال ممکن است شما درباره‌ی رابطه بد خود با خواهرتان به مخاطب خود چیزهای کوچکی بگویید و در طول زمان جزییات بیشتری در اختیار او قرار دهید.

مستقل بمانید

درحالی‌که ممکن است ایجاد تعادل بین  رابطه و خود؛ کار دشواری باشد ، دومی درواقع برای زندگی عاشقانه شما بسیار مهم است. استقلال متقابل به معنای آن است که هردوی شما به رشد خود ادامه می‌دهید و آنچه را دوست دارید انجام می‌دهید. این موضوع نه‌تنها به نادیده گرفتن الگوهای روابط ناسالم مانند وابستگی به همبستگی کمک می‌کند؛ بلکه می‌تواند باعث هیجان شود که ببینید هرکدام از شما کاری را که دوست دارد انجام می‌دهد.

از درگیری نترسید

با ادامه پیدا کردن روابط ؛به وجود آمدن اختلاف‌نظرها تقریباً ناگزیر هستند. مهم است که برای بیان چیزهایی که شمارا آزار می‌دهد بدون ترس از عواقب ؛ اقدام کنید. با گوش دادن به‌طرف مقابل عادلانه بحث کنید و به خاطر رابطه خود تلاش کنید تا از طریق سازش به نتیجه برسید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا