روانشناسی

راه حل‌هایی برای ساده کردن زندگی و شاد بودن

چه چیزی شما را شاد می‌کند؟ روش‌های زیادی برای شاد بودن و پیدا کردن شادی وجود دارد اما وقتی خودمان را بیش از حد درگیر کار و مسائل روزمره زندگی می‌کنیم به سختی می‌توانیم درکی از شادی داشته باشیم.

شاد زندگی کردن

نمی‌گویم آرزوی داشتن خانه‌ای زیبا با دیوارهای نقاشی شده و استخر و حیاط پشتی پر از گل و گیاه اشتباه است اما فراموش نکنید که حتی تجملات هم همراه با مسئولیت‌های زیادی است که در نهایت تبدیل به آشفتگی و استرس می‌شود.

برای شاد بودن باید بتوانیم تا جای ممکن زندگی را ساده کنیم. ساده سازی باید کار آسانی باشد اما وقتی به نظم دادن کارهایی که سال‌ها انباشته شده اند و حتی کارهای روزمره فکر می‌کنیم ناخودآگاه ناامید می‌شویم.

تمام این‌ها قابل کنترل هستند و با کنترل کردن آنهاست که شادی را تعیین می‌کنیم.

ساده کردن زندگی، مثبت زندگی کردن و شاد بودن از آن دسته روندهایی است که همه ما توانایی انجام دادنش را داریم. فقط کافی است یکسری کارها را از لیست برنامه‌های روزانه خود حذف کرده و افکار نگران کننده را از ذهن خود دور کنیم.  در ادامه با 13 راه حل برای ساده زیستن و شاد بودن آشنا شوید.

برای شاد بودن دامنه انتخاب‌ها را محدود کنید

یکی از بخش‌های ساده زیستن محدود کردن دامنه  وسیع انتخاب‌های روزمره است. برخی از انتخاب‌ها کاملا غیرضروری هستند. نگاهی به لیست کارهای روزانه خود بیندازید و مواردی که غیرضروری هستند را حذف کنید. داشتن لیست وظایف بلند بالا باعث سردرگمی و استرس می‌شود. ناگفته نماند که انرژی ما آدم‌ها محدود است.

تعیین زمان

شاد بودن مستلزم تعیین زمان است. برای انجام کارها زمان تعیین کنید. با تعیین زمان تمام کارها و وظایف را به خوبی انجام می‌دهید بدون این که تحت تاثیر عوامل خارجی قرار بگیرید. با این روش به ذهن می‌آموزید که چه زمانی وقت کار است و چه زمانی وقت استراحت.

آماده شدن از شب قبل

با آماده شدن از شب قبل بسیاری از کارهای غیرضروری را حذف می‌کنید. آماده شدن صبح هنگام کمی زمان می‌برد. پس چه بهتر که از شب قبل تمام وسایل را آماده کنیم و روز بعد وقت مان را به روزنامه خواندن یا مراقبه اختصاص دهیم.

تنظیم سرعت

هر روز صبح در رابطه با سرعت کارهای روزانه خود کاملا آگاهانه تصمیم می‌گیریم. به لحظه‌ای فکر کنید که دیر از خواب بیدار شده و گیج و سردرگم شده‌اید.

تمام فعالیت‌ها و واکنش‌های ما روی همدیگر تاثیر می‌گذارند. به عنوان مثال وقتی روز بدی دارید. علت آن نتیجه تاثیر گرفتن از یک اتفاق بد دیگر است.

چنانچه سرعت کارهای روزانه خود را تعیین کنیم می توانیم هر لحظه متوقف شویم به عقب برگردیم و دوباره شروع کنیم. پس هر صبح می‌توانید روزتان را کاملا آگاهانه شروع کنید.

برای شاد بودن روشی که به دردتان می‌خورد را پیدا کنید

روش‌های زیادی برای ایجاد تعادل در حساب بانکی وجود دارد. روشی که به کار شما بیاید ممکن است برای شخص دیگر مناسب نباشد. و از بزرگترین مزایای تکنولوژی مدرن وفور برنامه‌های زیادی است که می‌توانید روی گوشی یا کامپیوتر خود نصب کنید.

تنها در شرایط اضطراری نگران شوید

این مورد به کمی تمرین نیاز دارد. وقتی به افکارمان آگاه نباشیم در طول روز نگرانی‎‎‌های زیادی به ذهن‌مان خطور می‌کند. زمانی که افکار نگران کننده به ذهن خطور می‌کند می‌توانیم با یکسری روش‌ها این افکار را از ذهن دور نگه داریم. مثل اختصاص دادن زمان خاصی برای نگران شدن. با انجام دادن این تمرین متوجه می‌شویم که چقدر از وقت خود را روزانه صرف نگران شدن درباره چیزهای غیرضروری می‌کنیم. در حالی که بسیاری از این افکار نگران کننده تکراری هستند.

5 الی 15 دقیقه از وقت خود را برای فکر کردن به این نگرانی‌ها اختصاص دهید. بعد از تمام شدن زمان نگرانی‌ها را نیز همانجا رها کنید.

آماده کردن غذا از قبل

آماده کردن غذا از قبل نه کار سختی است نه پیچیده. اگر 1 الی 2 وعده غذای خود را از قبل آماده کنید بار زیادی را از دوش خود در روز آینده برداشته اید.

تعداد وظایف‌تان را محدود کنید

همین حالا نگاهی به لیست کارهای‌تان بیندازید. در همین لحظه چند کار را باید یک جا انجام دهید؟ تعداد کارها را تا جایی که می‌توانید محدود کنید. وقتی کارهای غیرضروری را حذف کنید بیشتر می‌توانید روی کارهای مهم‌تر تمرکز کرده و آن ها را به بهترین نحو انجام دهید.

کتاب صوتی و پادکست گوش دهید

برای بسیاری از ما پیش آمده است که دلمان می‌خواهد کتاب مورد علاقه مان را بخوانیم اما وقت برای مطالعه نداریم. برای این افراد کتاب صوتی بهترین پیشنهاد است. کتاب صوتی را می‌توان همه جا هنگام پیاده روی یا حتی هنگام تمرین در باشگاه گوش کرد. این روزها درباره هر موضوعی کتاب صوتی و پادکست وجود دارد. این راه یکی از بهترین روش‌ها برای ساده کردن زندگی و شاد بودن است.

کارها را به تعویق نیندازید

برخی از کارها را می‌توان در عرض 2 دقیقه به انجام رساند. اما به هر دلیلی آن را تعویق می‌اندازیم. اگر می توان کاری را در عرض 2 دقیقه انجام داد چرا آن را به تعویق بیندازیم؟

بیش از حد از رسانه‌ها استفاده نکنید

هر چه زمان کمتری را وقف رسانه‌ها کنیم بیشتر به سمت موفقیت پیش می‌رویم. ما آدم‌ها به راحتی در دنیای بی انتهای اخبار و ایمیل و سرگرمی‌ها گم می‌شویم. اما مهم این است که بدانیم چگونه باید از اطلاعات دیجیتال به خوبی استفاده کنیم. پس می‌توانیم با مدیریت پیام‌های دریافت شده زندگی را ساده و شاد زندگی کنیم.

به عنوان مثال پیام دریافتی را بخوانید و از خودتان بپرسید که آیا نیاز به انجام کاری هست؟ اگر این کار 2 دقیقه زمان می‌برد همان لحظه انجامش دهید. اما اگر بیشتر از 2 دقیقه زمان می‌برد به زمان دیگری موکول کنید. با انجام چنین فنونی زمان کمتری را وقف رسانه ها خواهید کرد.

از پیچیده کردن کارها جلوگیری کنید

کمال گرایی توهمی است که بسیاری از ما داریم و به همین دلیل است که در بسیاری از کارها کفایت و بهره وری کافی نداریم. بیش از حد به جزئیات گیر ندهید و از خودتان بپرسید که آیا جزئیات مهم هستند؟

برای شاد بودن وفق پذیر باشید

برنامه ها تغییر می‌کنند و حتی برنامه‌های زندگی هر لحظه می‌تواند اتفاق بیفتد. بهترین راه برای ساده کزدن زندگی و شاد زندگی کردن این است که یاد بگیریم خودمان را با تغییرات وفق دهیم و در راستای این تغییرات به زندگی خود ادامه دهیم.

زمانی که وفق پذیر باشید خودتان را برای هر اتفاق غیر منتظره‌ای آماده می‌کنید. ناگفته نماند که علاوه بر وفق پذیر بودن باید همیشه برای روز مبادا مبلغی را کنار بگذارید و کارت اعتباری برای شرایط غیرمنتظره آماده داشته باشید.

زمانی که این 13 روش شرح داده شده را به زندگی روزمره خود وارد کنید ناخودآگاه به آن‌ها عادت می‌کنید. در نتیجه ساده زیستن و شاد بودن را وارد سبک زندگی خود می‌کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا