عمومی

روش‌های بهبود سرعت واکنش

روش‌های بهبود سرعت واکنش

در این مقاله قصد داریم تا روش‌های افزایش سرعت واکنش انسان را که شامل افزایش سرعت واکنش ذهنی و جسمی می‌شود را با روش‌های علمی اثبات‌شده بررسی کنیم.

1- بهبود واکنش فیزیکی

سرعت واکنشتان را با گرفتن یک کارت اندازه‌گیری کنید.

یک برگه به طول 20 سانتی‌متر و عرض 5 سانتی‌متر جدا کنید و از دوستتان بخواهید کارت را به‌صورت عمودی و از بالای کارت بگیرد. انگشتانتان را زیر کارت تنظیم کنید و از دوستتان بخواهید بدون هشدار قبلی کارت را رها کند. زمانی که کارت رها شد سعی کنید کارت را در سریع‌ترین حالت ممکن با انگشتانتان بگیرید.

این آزمایش نشان می‌دهد که چقدر سرعت واکنش مناسبی دارید: اگر توانستید قسمت پایین کارت را بگیرید؛ سرعت واکنش قابل قبولی دارید. اگر کارت را از قسمت بالایی گرفتید یا اگر اصلاً نتوانستید کارت را بگیرید؛ سرعت واکنش پایینی دارید.

با توپ تمرین کنید

اگر ورزش خاصی را انجام می‌دهید ؛ این روشی بسیار مؤثر است تا هم‌زمان با افزایش توانایی ورزشی ؛ سرعت واکنش خود را افزایش دهید. بازی‌هایی که تمرکز روی پرتاب و گرفتن توپ رادارند بازی کنید. برای مثال به دوستتان بگویید درحالی‌که شما پشت به او ایستاده‌اید توپی را سمت شما پرتاب کند و شما برگردید و توپ را بگیرید.

توپ‌های معلق در هوا شمارا وادار به فکر کردن و واکنش دادن سریع‌تر برای گرفتن می‌کنند. انجام این تمرین به‌صورت منظم ؛ باعث کاهش زمان پاسخگویی شما به توپ و درنتیجه افزایش سرعت واکنش شما می‌شود.

تمرینات سرعتی انجام دهید

تعدادی مانع مخروطی شکل در فواصل مشخص قرار دهید و سعی کنید از بین آن‌ها با بیشترین سرعتی که می‌توانید عبور کنید. می‌توانید موقعیت موانع را برای مسیرهای پیچیده‌تر جابجا کنید.

برای مثال مسیر رفت بین موانع را از بین فضاهای خالی حرکت کنید و مسیر برگشت را برعکس طی کنید.این کار باعث افزایش سرعت واکنش شما می شود.

تمرینات تعادلی انجام دهید

بهبود تعادل باعث بهبود سرعت واکنش شما می‌شود. سعی کنید درحالی‌که یک‌پایتان روی زمین است ؛ بر روی توپ‌های یوگا بشینید یا درحالی‌که روی یک‌پا ایستاده‌اید توپ را از یکدست به دست دیگر بدهید. تمامی این تمرینات تعادل شمارا تقویت می‌کنند. همچنین می‌توانید با نگه‌داشتن اشیا بر روی سر یا بندانگشت تعادل خود را افزایش دهید.

تمرینات چشمی انجام دهید

بعضی‌اوقات این بدن نیست که عقب می‌ماند؛ بلکه چشم‌ها هستند که عقب می‌مانند! برای افزایش سرعت چشم‌ها ؛ دو جسم شبیه به هم در فواصل متفاوت قرار دهید.چشم‌هایتان رابین دو جسم جابجا کنید و سعی کنید با دقت به آن‌ها نگاه کنید.

2-بهبود سرعت ذهنی

تصمیم‌گیری سریع را تمرین کنید

در زندگی روزمره خود سعی کنید به‌صورت آگاهانه سرعت تصمیم‌گیری‌هایتان را افزایش دهید. اگر احساس می‌کنید تصمیم‌گیری‌هایتان خیلی زمان‌بر و طولانی هستند به خودتان بگویید : “سریع‌تر ؛ سریع‌تر”.

تکرار این فرایند همچنین به عادت کردن به فشار ناشی از تصمیم‌گیری سریع کمک می‌کند و باعث یادگیری حفظ خونسردی در شرایط سخت تصمیم‌گیری می‌شود.همچنین باعث افزایش سرعت واکنش شما می شود. سعی کنید بازی‌های آنلاینی که شمارا مجبور به تصمیم‌گیری سریع می‌کنند انجام دهید. زمانی بودن این بازی‌ها شمارا به سریع‌تر فکر کردن وادار می‌کنند تا امتیاز بیشتری بگیرید.

یاد بگیرید سریع بخوانید

یکی دیگر از روش های افزایش سرعت واکنش سریع خوانی متن می باشد.

زمان خواندن یک صفحه را اندازه‌گیری کنید تا ببینید چقدر خواندن یک صفحه از شما زمان می‌برد. سپس تلاش کنید این زمان را به‌شرط از دست ندادن مفهوم متن کاهش دهید. این تمرین را با متون متنوع انجام دهید تا ذهنتان انعطاف‌پذیر باقی بماند.

راه دیگر افزایش سرعت خواندن این است که یک صفحه را انتخاب کند و تمامی حروف “الف” را بامداد علامت بزنید. این کار را با حروف دیگر الفبا نیز انجام دهید تا به نتیجه موردنظر برسید؛ فقط یادتان باشد علامت‌هایتان را بعداً پاک‌کنید تا دیگران نیز بتوانند از کتاب استفاده کنند!

بازی‌های فکری انجام دهید

سایت‌های بسیار زیادی هستند که بازی‌های فکری در اختیارتان قرار می‌دهند. بازی‌های متنوعی انجام دهید تا ذهنتان عادت نکند. همچنین می‌توانید به یکسری عدد متوالی نگاه کنید و سعی کنید آن‌ها را حفظ کنیدتا سرعت واکنش شم بیشتر شود.

سپس ببینید تا چه حدی توانسته‌اید اعداد حفظی را درست بنویسید.

برای مثال می‌توانید شماره تلفن یکی از دوستان و اقوامتان رو به‌صورت هم‌زمان حفظ کنید و سعی کنید روی کاغذ بنویسید.

بازی‌های کامپیوتری انجام دهید

یک کنسول بازی بخرید و سعی کنید در روز 30 دقیقه بازی کامپیوتری انجام دهید. ماهیت سرعتی بودن بازی‌های کامپیوتری باعث افزایش سرعت مغز شما در تحلیل اطلاعات و در نتیجه سرعت واکنش می‌شود. محیط بازی هم می‌تواند باعث تصمیم‌گیری سریع‌تر شما بر اساس اطلاعات محدود بشود.

اگه به دنبال انگیزه برای بازی کردن دارید؛ باید بدانید که طبق تحقیقات انجام‌شده افرادی که بازی‌های کامپیوتری انجام می‌دهند در مقابل افراد عادی؛ 25 درصد سرعت تصمیم‌گیری بیشتری دارند!

چیزی بجوید

یک بسته آدامس بخرید و زمانی که نیاز به سرعت واکنش دارید , آدامس‌ها را بجوید. یا حتی تعداد انگشت‌شماری تخم آفتابگردان بجوید. عمل جویدن ماهیچه‌های دهان و چانه را تحریک می‌کند که باعث فرستادن خون بیشتری از سمت مغز و فعالیت بیشتر مغز می‌شود. شما برای تأثیر اولیه تنها به 10 ثانیه نیاز دارید و بعد به مدت 15 دقیقه مغزتان تقویت می‌شود. فواید این روش معمولاً دیده نمی‌شود و در کسری از ثانیه خلاصه می‌شود. هرچند که این زمان کوتاه برای ورزشکاران می‌تواند بسیار مؤثر باشد!

اهمیت سرعت را تشخیص دهید

همان‌طور که همیشه مربیان می‌گویند: ذهنت را درگیر بازی کن. بنشین و فکر کن که چطوری می‌توانی با سرعت و دقت ؛ وظایف محول شده بهت را انجام دهی. با ذهن تمامی مراحل اماده‌سازی را مرور کن.

انجام دادن یک وظیفه در آرامش و به‌صورت دقیق می‌تواند استرس شمارا کاهش دهد و باعث درست انجام شدن وظایف شما شود.همچنین  یاد آوری اینکه شما ذهنتان را تحت کنترل دارید احتمال خطاهایی که ناشی از عصبی بودن هستند را کاهش می‌دهد و سرعت واکنش شما را بهبود می بخشد.

عوامل حواس‌پرتی را به حداقل برسانید

اگر بر روی چیزی کار می‌کنید که نیاز به تمرکز دارد؛ سعی کنید تمام مواردی که تمرکزتان را به هم می‌ریزد را از بین ببرید. برای مثال اگر در حال رانندگی در شرایط بد هستید ؛ رادیو را خاموش‌کنید و یا با مسافران کمتر صحبت کنید. همچنین می‌توانید این کار را با تمرینات سرعتی دیگر ترکیب کنید تا سرعت واکنش شما افزایش یابد. برای مثال اگر در حال بازی کردن بازی کامپیوتری هستید ؛ تمامی عواملی که باعث حواس‌پرتی شما می‌شوند را به حداقل برسانید تا بتوانید به‌راحتی تمرکز کنید.

3- مراقبت از بدن

ورزش

برای افزایش سرعت واکنش ؛ شما باید از بدنتان مراقبت کنید. در هفته حداقل سه بار یا بیشتر ورزش کنید.

ورزش کردن خون را در تمامی بدن شما به گردش می‌آورد که شامل مغز نیز می‌شود. در مقابل بدن شما با ترشح بیشتر اندورفین‌ها و افزایش سرعت واکنش ؛ از شما تشکر می‌کند. اگر شما عادت به ورزش کردن ندارید؛ تمرینات کوتاه‌تر و آسان‌تر انجام دهید. با 15 تا 30 دقیقه پیاده‌روی شروع کنید و بعد آهسته دویدن یا شنا کردن را امتحان کنید.

برنامه غذایی صحیح داشته باشید

وعده‌های غذایی سالم ؛ متعادل و با برنامه بخورید. سالم خوری به بدن سوخت موردنیاز را می‌دهد و باعث بهینه کار کردن بدن می‌شود. به وعده غذایی خود تخم‌مرغ و اسفناج اضافه کنید. این دو ماده غذایی حاوی اسیدآمینه تیر وزین هستند که باعث افزایش سرعت واکنش مغز شما می‌شود. در مقابل نوشیدن الکل یا مواد غیرقانونی باعث کاهش سرعت مغز و نتیجتاً کاهش سرعت واکنش شما می‌شود.

به‌اندازه کافی بخوابید

اگر شما خسته هستید ؛ به آهستگی پاسخ‌خواهید داد حتی اگر به‌اندازه ورزش کرده باشید یا حتی غذاخورده باشید. سعی کنید 8 ساعت در شبانه‌روز خواب عمیق و خوب داشته باشید. خواب مناسب باعث می‌شود برای مدت‌زمان بیشتری هوشیار بمانید و سرعت واکنش خود را افزایش دهید.

اگرچه خواب شما بستگی به نیازهای شخصی شما دارد ولی به‌طورمعمول بین  7 تا 9 ساعت خواب؛ توصیه می‌شود. خوابیدن زیاد نیز خوب نیست و باعث تنبلی جسم و ذهن می‌شود. اگر صبح زود بیدار شده‌اید به رخت خواب برنگردید و روزتان رو شروع کنید.

مصرف کافئین خود را محدود کنید

نوشیدن یک فنجان قهوه در مواقعی که نیاز به‌سرعت و تمرکز بر روی کاری رادارید بسیار وسوسه‌انگیز است!

مواظب باشید چون زیاد نوشیدن قهوه می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد. مصرف کافئین خود را کنترل کنید تا بتوانید سرعت واکنشتان را به‌صورت مؤثر افزایش دهید. نوشیدن یک فنجان قبل از شروع هر کاری باعث سرعت واکنش شما می‌شود. این موارد شامل نوشیدنی‌های انرژی‌زا نیز می‌شوند.

بر داروهای خود نظارت کنید

بعضی از داروها می‌توانند سرعت واکنش شمارا کاهش دهند؛ یا باعث سرگیجه و تیر شدن دید شما بشوند.

اگر به‌سرعت واکنش زیاد نیاز دارید با دکتر درباره تأثیر داروها بر روی بدنتان صحبت کنید.

این مورد اگر در حال رانندگی هستید بسیار مهم است چون حتی در بهترین شرایط هم شما نیاز به واکنش سریع دارید. اگر نمی‌توانید داروهایتان را عوض کنید ؛ دلسرد نشوید چون می‌توانید باکار کردن روی بدن و ذهن تون این مورد را جبران کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا