سبک زندگی

روش‌های تمیز کردن بوت نبوک

نبوک نوعی چرم است که شباهت زیادی به چرم جیر دارد و جنس مناسبی برای بوت یا چکمه است. تنها ویژگی منفی بوت نبوک این است که خیلی زود کثیف می‌شود و تمیز کردن آن هم کار چندان آسانی نیست. بنابراین مجبور هستید که دائم آن را تمیز کنید. می‌توانید خراشیدگی‌های روی بوت نبوک را با سوهان ناخن، یا دستمال مرطوب تمیز کنید. اگر لکه‌های روی بوت نبوک سنگین‌تر بود با آب و صابون و برس و سرکه سفید آن را تمیز کنید. با استفاده از اسپری ضدآب از آسیب دیدن کفش در آینده جلوگیری کنید.

بوت نبوک

از بین بردن خراشیدگی‌های سفید روی بوت نبوک

برای از بین بردن خراشیدگی‌های روی کفش از سوهان ناخن استفاده کنید. سوهان را در جهتی که نبوک را نرم و لطیف کند روی کفش بکشید. نه در جهتی که تمام تاروپود کفش را به جهت بالا بلند کند. این کار تمام گردوغباری که داخل تاروپود کفش نفوذ کرده است را از بین می‌برد.

اگر بیش از اندازه از این روش برای تمیز کردن کفش استفاده کنید به کفش آسیب خواهید رساند. پس در شرایط کاملا ضروری این روش را به کار ببرید.

خراشیدگی‌های روی کفش را با پاک کن نبوک از بین ببرید. پاک کن را به آرامی روی کفش بمالید تا زمانی که خراشیدگی کاملا از بین برود.

اگر پاک کن مخصوص جیر ندارید از پاک کن مدادی استفاده کنید. پاک کن مدادی جایگزین خوبی برای پاک کن مخصوص جیر است و به همان اندازه کارایی دارد. پاک کن را به آرامی روی قسمت خراش خورده بمالید و در نهایت براده‌ها را پاک کنید.

لکه‌های کوچک را با دستمال مرطوب بچه تمیز کنید. دستمال مرطوب بدون این که آسیبی به جیر برساند قادر به تمیز کردن آن است. اما مراقب باشید که فقط روی لکه بمالید. زیرا ممکن است دستمال مرطوب به کفش آسیب برساند.

تمیز کردن کامل بوت نبوک

داخل کفش را با روزنامه پر کرده و روی کفش را با دستمال خشک پاک کنید. روزنامه هم فرم ظاهری کفش را حفظ می‌کند و هم مانع از جذب آب به داخل کفش می‌شود. با دستمال خشک تا جایی که می‌توانید گردوغبار و کثیفی‌های کفش را از بین ببرید.

مراقب باشید به آرامی این کار را انجام دهید تا گردوغبار به خورد کفش نرود.

با خمیردندان کف دار کفش را تمیز کنید. مقداری مایع ظرفشویی داخل آب بریزید. یک عدد مسواک تمیز را به محلول آغشته کرده و با مسواک به قسمت‌های کثیف شده کفش بمالید. مراقب باشید بیش از حد کفش را خیس نکنید زیرا رطوبت به کفش نبوک آسیب می‌زند.

قبل از تمیز کردن نهایی کفش اجازه دهید خشک شود. از حرارت برای خشک کردن کفش استفاده نکنید زیرا حرارت به کفش آسیب می‌رساند. فقط کافی است کفش را در محلی که تهویه مناسبی دارد قرار دهید.

کفش را با برس جیر تمیز کنید. برس را به آرامی و در جهت تاروپود به کفش بمالید. با این کار هم پرز کفش از بین نمی‌رود و کفش تمیز می‌شود. به جای برس جیر می‌توانید از مسواک نیز استفاده کنید.

برای تمیز کردن لکه‌های عمیق تر از سرکه سفید استفاده کنید. لکه های عمیق تنها با محلول شوینده قابل تمیز کردن است. بهترین محلول شوینده برای تمیز کردن کفش سرکه سفید است زیرا هم کفش را به خوبی تمیز می‌کند و هم لکه به جای نمی‌گذارد. تنها ویژگی منفی سرکه سفید این است که باعث بدبو شدن کفش می‌شود. اما بعد از مدت کوتاهی خیلی زود بوی بد کفش از بین می‌رود.

جلوگیری از آسیب دیدن کفش نبوک

اسپری ضد آب استفاده کنید. برای جلوگیری از خراشیدگی و کثیف شدن کفش از اسپری ضد آب استفاده کنید. مخصوصا اگر در شهری زندگی می‌کنید که بیشتر اوقات هوا بارانی است.

اسپری را با فاصله 15 سانتیمتر به کفش بزنید. و قبل از این کار حتما داخل کفش را با روزنامه پر کنید تا اسپری به داخل کفش نفوذ نکند. هنگام انجام این کار پنجره را باز بگذارید تا ذرات اسپری را استنشاق نکنید.

قبل از این که لایه دوم اسپری را استفاده کنید اجازه دهید کفش خشک شود. هرگز با حرارت کفش را خشک نکنید زیرا به کفش آسیب می‌رسد.

لایه دوم اسپری ضد آب را بزنید. دوباره با فصاله 15 سانتیمتر به کفش اسپری بزنید. تا مطمئن شوید که آب به داخل کفش نفوذ نمی‌کند.

قبل از پوشیدن کفش اجازه دهید خشک شود. با انجام این مراحل کفش در مقابل باران مقاوم شده و روی آن هیچ لکه‌ای ایجاد نمی‌شود. اما باز هم مراقب باشید که با کفش داخل گودال گل نروید.

هر روز یک بوت نپوشید. هر چند وقت یکبار بوت را عوض کنید و اجازه دهید داخل کفش هوا بخورد و اگر داخل کفش بو گرفته است از بین برود. با این کار هم عمر کفش بیشتر می‌شود و هم کمتر بو می‌دهد. اگر در محل کار بوت نبوک می‌پوشید یک جفت دیگر کنار آن داشته باشید و یک روز درمیان کفش ها را عوض کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا