ترفند های خانه داری

روش‌های تمیز کردن کف فر

تمیز کردن فر به نظر کار سختی می‌آید اما در واقع بسیار ساده و آسان است. برای تمیز کردن فر از وسایل زیادی می‌توانید استفاده کنید. از مواد شوینده شیمیایی گرفته تا مواد کاملا طبیعی. البته ناگفته نماند که قبل از هر چیزی ابتدا باید فر را برای تمیز کردن آماده سازی کنید.

روش تمیز کردن فر

فر را قبل از تمیز کردن پاک کنید. تمام طبقه‌های فر را بیرون بیاورید تا بتوانید کف فر را راحت‌تر تمیز کنید. بعد از تمیز کردن کف فر سینی و طبقه‌های فر کاملا تمیز کنید و دوباره داخل فر قرار دهید.

خرده ریزه‌های غذا را از کف فر پاک کنید. با استفاده از اسفنج، دستمال کاغذی و یا پارچه تمام خرده ریزه‌های غذا و چربی‌ها را از کف فر پاک کنید. اگر کف فر پر از آشغال و چربی باشد محلول شوینده قادر به تمیز کردن فر نخواهد بود. محلول شوینده زمانی موثر است که مستقیم روی سطح مورد نظر ریخته شود نه این که روی خرده ریزه‌های غذا.

از برنامه خود تمیز کننده فر استفاده کنید. اگر فر دارای سیستم خود تمیزکننده است از آن استفاده کنید. این سیستم چربی و خرده ریزه‌های غذا را می‌پزد به طوری که مثل چیپس ترد شده و راحت‌تر پاک شوند. این سیستم بسته به نوع فر شما ممکن است 3 ساعت زمان ببرد.

اخطار: چربی ممکن است دود سمی ایجاد کند. اگر داخل فر پر از دود شد باید آن را خاموش کرده و با دست شروع به تمیز کردن داخل فر کنید.

کف فر را با یک دستمال مرطوب و یا دستمال کاغذی تمیز کنید. بعد از تمام شدن کار سیستم خود تمیزکننده یک لایه خاکستر کف فر می‌نشیند. قبل از این که بخواهید از محلول شوینده استفاده کنید کف فر را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید.

استفاده از شوینده‌های صنعتی

دستکش آشپزخانه را دست‌تان کنید و عینک ایمنی بزنید. شوینده‌های شیمیایی واقعا تند هستند و ممکن است پوست و یا چشم‌ها را بسوزانند. بنابراین قبل از شروع به کار باید از دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید. هرگز از دستکش یک بار مصرف برای تمیز کردن فر استفاده نکنید زیرا از پوست در مقابل شوینده محافظت نخواهد کرد.

کف‌پوش جلوی فر را با دستمال کاغذی یا روزنامه بپوشانید. زمانی که شوینده را داخل فر می‌ریزید ممکن است مقداری از آن بیرون بریزد. بنابراین بهتر است قبل از تمیز کردن فر جلوی آن را با روزنامه یا دستمال کاغذی بپوشانید.

شوینده را داخل فر اسپری کنید. شوینده را با فاصله 20 الی 25 سانتیمتر از کف فر اسپری کنید. مراقب باشید که شوینده را روی المنت‌ها اسپری نکنید زیرا ممکن است هنگام روشن کردن فر دچار مشکل شود.

اجازه دهید به مدت نیم ساعت مواد شوینده کف فر بماند. برای اطمینان از مدت زمان استفاده دستور روی بطری را چک کنید. اما مدت زمان بیشتر شوینده‌ها نیم ساعت است. در این زمان وقتی شوینده در حال کف کردن است درب فر را ببندید.

کف فر را با یک دستمال مرطوب پاک کنید. بعد از نیم ساعت درب فر را باز کرده و با دستمال مرطوب کف فر را تمیز کنید. اگر مواد چسبنده کف فر باقی مانده است آن را با برس یا اسفنج تمیز کنید.

حواستان باشد که تمام گوشه‌های فر را نیز باید تمیز کنید.

استفاده از مواد شوینده طبیعی برای تمیز کردن فر

برای تمیز کردن فر بدون استفاده از مواد شیمیایی سمی از سرکه و جوش شیرین استفاده کنید. ½ پیمانه (120 میلی‌لیتر) جوش شیرین را با 3 قاشق غذاخوری آب ترکیب کنید تا خمیری شکل شود. مواد خمیری را کف فر بریزید و اجازه دهید 12 ساعت کف فر بماند. سپس با یک دستمال مرطوب کف فر را تمیز کنید. داخل بطری اسپری را با سرکه سفید پر کنید و داخل فر اسپری کنید. سپس کف داخل فر را با دستمال تمیز کنید. سرکه سفید با جوش شیرین واکنش نشان داده و کف بوجود می‌آورد. لازم نیست کف داخل فر بماند. همین که سرکه را اسپری کردید و کف ایجاد شد باید با دستمال تمیز کنید. اگر برای انجام دادن این کار عجله دارید خمیر جوش شیرین را درست کرده و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه داخل فر بماند. سپس روی آن سرکه سفید اسپری کرده و با دستمال پاک کنید.

برای تمیز کردن کف فر لیمو را داخل فر بپزید. فر را روی دمای 250 درجه فارنهایت گرم کنید. داخل ظرفی کمی آب بریزید. سپس آب یک عدد لیمو را داخل ظرف بریزید. ظرف را داخل فر قرار داده و اجازه دهید به مدت نیم ساعت بپزد. سپس با دستمال مرطوب کف فر را تمیز کنید. قبل از پاک کردن فر اجازه دهید کمی سرد شود.

برای تمیز کردن می‌توانید از نمک استفاده کنید. فر را روی 150 درجه فارنهایت گرم کنید. سپس کف فر را با نمک بپوشانید. سپس در حالی که فر هنوز گرم است با اسفنج یا دستمال کف فر را تمیز کنید. نمک مثل ساینده عمل می‌کند و پاک کردن جرم‌ها را راحت‌تر می‌کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا