سبک زندگی

عادت‌های بد رانندگی

عادت‌های بد رانندگی

در این مقاله قصد داریم تا رایج‌ترین عادت‌های غیراخلاقی هنگام رانندگی را باهم بررسی کنیم. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار بگیرد.

چسباندن به ماشین جلویی حین رانندگی

چسباندن به ماشین جلویی نه‌تنها باعث حواس‌پرتی ماشین جلویی می‌شود ؛ بلکه اگر چراغ‌ها روشن باشند باعث کاهش دید آن‌ها نیز می‌شود. در این موقعیت آن‌ها احساس فشار برای سریع‌تر حرکت کردن می‌کنند و نهایتاً ممکن است باعث اتفاق افتادن یک حادثه رانندگی از روی خشم و عصبانیت بشود. این تنها یک عادت زشت نیست بلکه یک عادت خطرآفرین در رانندگی نیز هست.

تصادفات از پشت رایج‌ترین نوع تصادفات بوده و حدود 30 درصد از تصادفات را شامل می‌شود.

همچنین این تصادفات باعث زخمی شدن شدید و حتی منجر به مرگ افراد می‌شود.

آهسته رانندگی کردن

تقریباًهمه‌ی ما حس گیر افتادن پشت ماشینی که آهسته حرکت می‌کند را تجربه کرده‌ایم. این اتفاق نه‌تنها اذیت کننده است بلکه بسیار خطرناک نیز هست. بخصوص حرکت کردن با سرعت پایین‌تر از حد مجاز در اتوبان‌ها و بزرگ‌راه‌ها می‌تواند خطرآفرین باشد زیرا ممکن است ماشین پشت‌سری سرعت بیشتری داشته باشد و باعث ایجاد سانحه رانندگی بشود.

با سرعت رانندگی کردن

در سمت دیگر با سرعت رانندگی کردن نیز یک عادت زشت و خطرآفرین هست. این کار باعث درخطر قرار دادن خود و دیگر رانندگان می‌شود.رانندگی با سرعت‌بالا باعث تصادف و یا جریمه شدن شما می‌شود.

همیشه به مسیر دقت کنید و از سرعت مجاز سریع‌تر نروید.

استفاده بیش از حد از نور بالا

اگرچه نوربالا در شب باعث دید بهتر می‌شود؛ اما برای خودروهایی که از سمت روبرو می‌آیند مشکل‌ساز است و باعث کاهش دید آن‌ها می‌شود. استفاده از چراغ‌های جلو بسیار مهم و کاربردی هستند اما از نوربالا تنها باید در مناطقی که قانون رانندگی اجازه می‌دهد استفاده کرد. خیلی از افراد نمی‌دانند که چراغ جلوهای خودروی‌شان را چگونه تنظیم کنند. چراغ جلوی سمت چپ باید کمی پایین‌تر و به سمت راست تنظیم شود تا رانندگانی که از روبرو می‌آیند اذیت نشوند.

بستن لاین(خط عبوری) سمت چپ

بسیاری از رانندگان حین رانندگی به علامت  “به راست‌برانید” توجه نمی‌کنند. خط عبوری سمت چپ برای حرکت اورژانسی و سریع در نظر گرفته‌شده است. اگر می‌خواهید آهسته رانندگی کنید در خط عبوری سمت راست بمانید تا دیگران بتوانند راحت حرکت کنند.

عوض کردن بیش‌ازحد لاین عبوری

زمانی که در حال رانندگی در خیابان یا راهی با چند لاین هستید ؛ سعی کنید یک لاین عبوری را انتخاب کنید و در آن لاین باقی بمانید. اگر قصد دور زدن و یا گردش‌به‌چپ و راست رادارید؛ ابتدا راهنما بزنید تا ماشین‌هایی که در دید کور شما هستند نیز از تصمیم شما آگاه شوند. عوض کردن بیش‌ازاندازه لاین ها باعث ترافیک بیشتر و حتی تصادفات رانندگی میشود.

استفاده بیش‌ازحد از بوق حین رانندگی

در شهرهای بزرگ معمولاً از بوق به‌عنوان یک وسیله ارتباطی استفاده می‌شود. اما بوق یا چراغ‌ها برای مواقع اضطراری هستند و نیازی به استفاده بیش‌ازحد آن‌ها حین رانندگی نیست. بسیاری از مناطق تابلو بوق زدن ممنوع را دارد ( مانند بیمارستان‌ها) و این به معنی استفاده از بوق تنها در شرایط اضطراری است نه به‌عنوان وسیله‌ای برای ابراز احساسات !

خشونت جاده‌ای

تمام افراد در جاده در حال رفتن از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگری هستند.اگر افرادی با رانندگی کردنشان باعث ناراحتی شما می‌شوند از کوره درنروید! این کار فقط باعث بدتر شدن اوضاع می‌شود. اگر راننده‌ای ؛ راننده‌ی دیگری را تحت‌فشار قرارداد و باعث ایجاد درگیری شد به پلیس زنگ بزنید و مستقیماً وارد عمل نشوید.


مسدود کردن راه خودروهای امدادی

قوانین مربوط به بستن راه خودروهای امدادی می‌تواند متفاوت باشد ولی نکته‌ای که بین همه‌ی قانون‌ها مشترک وجود دارد این است که شما باید خودروی‌تان را از سر راه خودروهای اورژانسی وامدادی بکشید کنار.

همیشه حین رانندگی هوشیار باشید تا با استفاده از آینه وسط یا شنیدن صدای خودروی امدادی به راست‌برانید تا بتوانند از شما عبور کنند.

گوش دادن به آهنگ با صدای زیاد

اگر خودروهای اطراف شما قادر به شنیدن صدای آهنگ شما هستند باید صدای آهنگ خود را کم کنید.

رانندگی با صدای زیاد آهنگ در اطراف یک محله و یا در مجاورت خودروهای دیگر کاری ناپسند بوده و در صورت مواجهه با پلیس دارای جریمه نقدی است.

رانندگی با حواس‌پرتی

حواس‌پرتی هنگام رانندگی نه‌تنها کار زشتی نیست بلکه می‌تواند عواقب مرگباری داشته باشد. غذا خوردن ؛ استفاده از جی‌پی‌اس برای مسیریابی ؛ پیغام دادن یا صحبت کردن با تلفن و گوش دادن به آهنگ با صدای بلند ؛ همه از عوامل حواس‌پرتی هنگام رانندگی است. زمانی که شما توجهتان را از مسیر دور می‌کنید و مشغول به خواندن پیغامی یا بررسی کردن ایمیلی می‌شوید شاید به نظر بیاید که کاری بدون خطر انجام می‌دهید اما این کار می‌تواند عواقب مرگباری برای شما داشته باشد. به‌صورت کلی تلفن همراه مهم‌ترین وسیله‌ی حواس‌پرتی هنگام رانندگی هست اما هر وسیله‌ای که باعث حواس‌پرتی شما شود در اصل توجه شمارا از محیط اطرافتان کم می‌کند و احتمال اتفاق افتادن تصادف را بیشتر می‌کند.

پارک کردن در جایگاه مخصوص معلولین

اگر از فرد معلولی ماشین کرایه کرده‌اید ؛ در جایگاه مخصوص معلولین پارک نکنید زیرا این مناطق مخصوص افراد معلول تعبیه‌شده‌اند تا بتوانند به ورودی‌های محل موردنظرشان دسترسی سریع‌تر و راحت‌تر داشته باشند.

راه دادن به خودروهای دیگر

زمانی که میدانید راننده‌ای قصد دارد وارد لاین شما شود سرعت رانندگی را کم کنید و یا به لاین سمت چپ بروید تا راننده خودرو بتواند وارد لاین شما شود. سعی نکنید سرعتتان را افزایش دهید تا مانع از ورود آن‌ها به لاین خود شوید.

استفاده کردن از راهنما حین ر

چراغ‌ها و علامت‌های داخل ماشین به دلایل خاصی تعبیه‌شده‌اند ؛ پس هنگام رانندگی از آن‌ها استفاده کنید.

رانندگان دیگر نمی‌دانند چه چیزی در ذهن شما می‌گذرد و نمی‌توانند حرکت بعدی شمارا پیش‌بینی کنند.

راهنماها ؛ فلاشرها و چراغ‌خطر؛ رانندگی را برای شما آسان‌تر و امن‌تر می‌کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا