ترفند های خانه داریسبک زندگی

هر آنچه باید درباره نظافت آشپزخانه بدانیم

شاید هنگام نظافت آشپزخانه بیشتر برای تمیز کردن سینک، پیشخوان و کف آشپزخانه وقت بگذارید اما باید بدانید که کابینت ها نیز مرتبا به توجه نیاز دارند مخصوصا درب کابینت ها جایی که قطرات چربی هنگام آشپزی به آن پاشیده شده و می چسبد سپس گرد و غبار را به خود جذب کرده و باعث تیره و چرک تاب شدن سطوح کابینت می شود.

چربی ها و لکه های روی سطوح کابینت های آشپزخانه را با مواد و تکنیک های درست از بین ببریم.

درست است که تمیز کردن کابینت ها کمی خسته کننده است اما کار سختی نیست و به مواد شیمیایی سمی و بودار هم نیازی ندارد. کابینت های چوبی آشپزخانه شما چه یک لایه رنگ داشته باشند چه لاک الکل به راحتی با یکسری مواد خانگی قابل تمیز شدن هستند و البته باید مراقب باشید که با زیاده روی به آن ها آسیب نرسانید. در ادامه روش های درست نظافت کابینت های آشپزخانه را بیاموزیم.

نظافت آشپزخانه

از محلول های شستشوی ملایم استفاده کنید

از برس های ساینده برای تمیز کردن سینک ظرفشویی استفاده نکنید. ساییدن به لایه رنگ و جلای کابینت ها آسیب می رساند. به جای این کار مایع صابون ظرفشویی و آب گرم به نسبت 1 به 3 یا سرکه سفید و آب به نسبت 1 به 3 را با هم ترکیب کنید (آب گرم لکه ها را نرم می کند بنابراین پاک کردن لکه ها آسان تر می شود) داخل بطری آب پاش بریزید و از آن استفاده کنید.

کابینت ها را در محلول غوطه ور نکنید

محلول شوینده را روی یک دستمال میکروفایبر اسپری کنید تا زمانی که دستمال مرطوب شود. رطوبت بیش از حد دستمال به رنگ یا لاک الکل کابینت ها آسیب می رساند. درب کابینت ها را از بالا تا پایین با دستمال پاک کنید و به قسمت هایی چون قرنیز و پروفیل ها که جرم بیشتری می گیرند توجه بیشتری نشان دهید. تمیز کردن دستگیره ها و داخل درب کابینت ها را فراموش نکنید. در صورت نیاز دستمال را بیشتر به محلول آغشته کنید اما نه به اندازه ای که محلول از دستمال بچکد. می توانید دستمال را داخل سینک بچلانید.

لکه های سخت را با یک مسواک قدیمی تمیز کنید

برخی کابینت ها دارای قرنیزهای تزئینی و یا شیارهای عمیقی هستند که با دستمال نمی توان آن قسمت ها را تمیز کرد. در چنین مواردی یک مسواک کهنه را به محلول شوینده آغشته کنید و با مسواک این قسمت ها را بسائید. اطراف دستگیره ها و لبه درب کابینت ها را هنگام نظافت فراموش نکنید.

هنگام نظافت اجازه ندهید آب به لولاها نفوذ کند

هر چقدر محلول شوینده شما برای رنگ و لاک روی کابینت ها ضرر نداشته باشد برای لولاها مضر است. برای این که تمیز کردن کابینت ها منجر به زنگ زدگی لولاها نشود از دستمال میکروفایبر خشک برای تمیز کردن قسمت های فلزی استفاده کنید. اگر قطعات فلزی کابینت لکه های چربی دارند یک یا دو قطره محلول شوینده را به دستمال اسپری کرده و چربی قطعات فلزی را با آن پاک کنید سپس با دستمال خشک کنید.

مواد شوینده را با پاکسازی نهایی تمیز کنید

بعد از تمیز کردن کابینت ها یک بار دیگر با دستمال مرطوب شده با آب گرم روی کابینت ها بکشید. با این کار لکه ها و چربی هایی که ماندگاری بیشتری دارند از بین می روند. لازم است برای این که هیچ لکه ای روی کابینت باقی نماند از بالا تا پایین مرحله پاکسازی نهایی را انجام دهیم.

کابینت ها را بعد از تمیز کردن خشک کنید

اگر بعد از تمیز کردن کابینت ها اجازه دهید با هوا خشک شوند لایه رنگ یا پرداخت شده کابینت حباب می گیرد و آسیب می بیند. به جای این کار از یک دستمال لطیف برای خشک کردن رطوبت کابینت ها استفاده کنید.

شیشه ها را هنگام نظافت فراموش نکنید

اگر کابینت های شما دارای قسمت های شیشه ای است یک دستمال تمیز را با محلول سرکه یا شیشه پاک کن مرطوب کنید و دو طرف شیشه را با آن پاک کنید. این روش بهترین کار برای تمیز کردن لکه های چربی روی شیشه هاست. شاید لازم باشد برای تمیز شدن کامل لکه ها دو بار این کار را انجام دهید. از ساینده ها برای پاک کردن شیشه ها استفاده نکنید و بعد از تمیز شدن شیشه ها با دستمال خشک کنید.

لکه های سخت را با جوش شیرین از بین ببرید

اگر بعد از تمیز کردن کابینت ها لکه ها از بین نرفت باید یک مرحله دیگر به نظافت کابینت ها اضافه کنید. داخل یک بطری جوش شیرین و آب را به نسبت 1 به 2 ترکیب کنید یک دستمال خشک و تمیز را با محلول مرطوب کنید و به لکه ها بمالید. اجازه دهید محلول چند دقیقه روی لکه بماند سپس با دستمال مرطوب بسائید تا کاملا پاک شود. سپس روی آن دستمال مرطوب بکشید و دوباره با دستمال میکروفایبر خشک کنید.

نظافت های دوره ای را فراموش نکنید

حداقل در سال 2 بار علاوه بر سطوح روی کابینت ها داخل کابینت ها را خالی کرده و داخل قفسه ها و کشوها را با همان روش ها و ابزارهای بیرون کابینت ها تمیز کنید. قبل از چیدن ظروف مواردی که ارزش نگهداری ندارند را دور بریزید. مثل شیشه های بدون درب، لیوان های لب پر شده و هر وسیله غیرقابل استفاده ای که داخل تو رفتگی های عمیق کابینت انباشته می شوند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا