سبک زندگی

چگونه خانه خود را برای فصل پاییز آماده کنیم؟

 

فصل پاییز فصل تغییر است. این تغییرات را می‌توانید در برگ درختان ببینید. مثل تغییر رنگ و ریزش آن‌ها. در فصل پاییز در خانه شما هم باید یکسری تغییرات ایجاد شود. از جمله تغییر در دکوراسیون خانه. دکوراسیون هر فصلی با فصل دیگر متفاوت است و بهترین راه برای این که تغییر فصل را در خانه نیز احساس کنیم تغییر فصلی دکوراسیون خانه است. البته ناگفته نماند که آماده سازی و انجام یکسری اقدامات احتیاطی هم حس آرامش را در خانه فراهم می‌کند و هم مانع از آسیب دیدن وسایل خانه می‌شود. پس بیایید با آماده سازی خانه برای فصل‌پاییز آرامش بیشتری را در این فصل زیبا و دوست داشتنی داشته باشیم. در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با این موضوع آورده ایم.

آماده سازی داخل خانه برای فصل پاییز

آماده شدن برای فصل پاییز

سیستم کوره سوز منزل‌تان را بررسی کنید. با آمدن فصل‌پاییز هوا سرد می‌شود و دوباره نیاز دارید که از سیستم کوره سوز استفاده کنید. بنابراین بهتر است قبل از شروع سرما آن را برای استفاده آماده کنید. فیلترها را عوض کنید و فیلترهای نو جایگزین کنید. گردوغبار داخل آن را کاملا تمیز کنید. خرابی‌های دستگاه را کامل بررسی کنید. مثل هر نوع شکستگی، صداها یا بوهای عجیب.

برای بررسی دستگاه به یک تکنسین مراجعه کنید. هر 30 الی 90 روز یک بار فیلترها را بررسی کنید. با این کار سیستم کوره سوز بیشتر عمر می‌کند. اگر نمی‌توانید همان لحظه فیلترها را عوض کنید آن را با برس و جاروبرقی تمیز کنید.

آمادگی برای فصل پاییز

مطمئن شوید که رطوبت زن سیستم سالم است. رطوبت زن هم از خشک شدن استخوان‌ها جلوگیری می‌کند و هم از شکاف برداشتن چوب جلوگیری می‌کند. صفحه یا پد رطوبت ساز را بررسی کنید. و با مایع لباسشویی آن را تمیز کنید. با استفاده از سیم ظرفشویی تمام آشغال‌هایی که به صفحه چسبیده است را تمیز کنید.

آمادگی برای فصل پاییز

مطمئن شوید که سیستم‌های گرمایشی گازی سالم هستند. اگر سیستم های گرمایشی گازی مشکل فنی داشته باشند نه تنها باعث آتش سوزی می‌شوند بلکه گازهای سمی را در فضا پراکنده می‌کنند. باید برای چک کردن آن به متخصص فنی مراجعه کنید. البته این کار را خودتان هم می‌توانید انجام دهید. ابتدا سیستم را خاموش کنید. سپس:

سپس دریچه ها را برای گردگیری باز کنید.

داخل دریچه ها را جاروبرقی بکشید.

و در نهایت داخل سیستم را پاک کنید تا مطمئن شوید که گردوخاک در آن وجود ندارد.

از سالم بودن بخاری چوب سوز مطمئن شوید. شکستگی، سوراخ یا هر نشانه پوسیدگی را چک کنید. اگر متوجه هر خرابی یا پوسیدگی در دستگاه شدید برای تعمیر به متخصص فنی مراجعه کنید. شاید لازم باشد لوله‌های بخاری را تعویض کنید.

بخاری را در مکانی دور از هر شیء قابل اشتعال قرار دهید. و مکان بخاری باید نسبت به گرما امن باشد.

اگر بچه یا حیوان خانگی دارید بخاری را هنگامی که روشن است دور از دسترس کودک قرار دهید.

آمادگی برای فصل پاییز

سیستم ضد حریق را چک کنید. هیچ چیزی در فصل پاییز آرامبخش تر از یک اتاق گرم همراه با بخاری یا گرمای شمع نیست. اما متاسفانه این آرامش با خطر آتش سوزی نیز همراه است. باید خانه و خانواده را برای احتمال آتش سوزی آماده کنید.

مطمئن شوید که در هر طبقه از خانه سیستم ردیاب دود و مونواکسیدکربن وجود دارد.

با فشار دادن دکمه تست ردیاب را تست کنید و در صورت لزوم باتری آن را عوض کنید.

کپسول آتش نشانی چندکاره در مکان‌های قابل دسترس داشته باشید. و به اعضای خانواده نحوه استفاده از آن را بیاموزید.

تمام کپسول‌های آتش نشانی را بررسی کنید. از جمله خراشیدگی و پوسیدگی. اگر کپسول بیشتر از 6 سال قدمت دارد یک کپسول جدید جایگزین آن کنید.

فضای اطراف بخاری و سیستم‌های گرمایشی را تمیز کنید. با سرد شدن هوا باید این کار را مرتب انجام دهید و هیچ شیء قابل اشتعالی را در اطراف آن قرار دهید.

آمادگی برای فصل پاییز

به خانواده ایمنی آتش و روش فرار کردن را آموزش دهید. به خانواده بیاموزید که هنگام آتش سوزی چه کارهایی باید انجام دهند. به اعضای خانواده آموزش دهید که با احتیاط از بخاری و سیستم گرمایشی استفاده کنید. به علاوه یاد بدهید که هیچوقت خانه را با شمع یا بخاری روشن ترک نکنند و مطمئن شوند که هوا در خانه جریان دارد.

آماده سازی فضای بیرونی خانه برای فصل پاییز

آمادگی برای فصل پاییز

سقف خانه را بررسی کرده و تا قبل از آمدن فصل سرما تعمیر کنید. اگر پوشش سقف آسیب دیده است آن را تعمیر کنید زیرا ممکن است برف و باران به داخل خانه نشت کند.

آمادگی برای فصل پاییز

ناودانی‌‎ها را در فصل پاییز تمیز کنید. اگر ناودانی ها تمیز نباشند ممکن است آب داخل آن جمع شود. و جمع شدن آب داخل ناودانی به خانه آسیب می‌رساند. پس نردبان را برداری و شاخ و برگ‌هایی که در ناودانی گیر کرده است را تمیز کنید. بعد از تمیز کردن از محافظ توری استفاده کنید تا مانع از جمع شدن شاخ و برگ داخل ناودانی شوید.

آمادگی برای فصل پاییز

مطمئن شوید که درب و پنجره‌ها به خوبی مهر و موم شده اند. اگر درب و پنجره به خوبی مهر و موم نشده باشد در فصل سرما گرمای زیادی را از دست خواهید داد. به علاوه در مصرف گاز و گرما اصراف می‌شود. اگر در خانه درب و پنجره زیاد دارید به روش‌های زیر آن‌ها را عایق بندی کنید:

روی پنجره ورق پلی اورتان استفاده کنید. ورق پلی اورتان به عنوان عایق حرارتی عمل می‌کند. گرمای داخل خانه را حفظ کرده و مانع از وارد شدن سرما به داخل می‌شود.

درز و شکاف بین پنجره و دیوار را بررسی کنید. و در صورت مشاهده کوچکترین درزی آن را با بتونه رفع کنید.

درز و شکاف پنجره را با یک شمع چک کنید. اگر شمع را نزدیک پنجره قرار دادید و شمع خاموش شد یعنی شکافی وجود دارد که باید بسته شود.

آمادگی برای فصل پاییز

سیستم گرمایشی داخل و خارج از خانه را بررسی کنید. این کار را باید به دست حرفه‌ای‌ها بسپارید. اگر به ندرت از سیستم گرمایشی استفاده می‌کنید داخل دودکش یک چراغ قوه روشن کنید و به دنبال رسوب و ته نشین بگردید. اگر متوجه ته نشین شدید تمیز کردنش را به دست متخصص بسپارید. چیزهای دیگری که باید بررسی کنید شامل موارد زیر است:

برای جلوگیری از آتش سوزی داخل دودکش را برای تجمع کرئوزوت بررسی کنید. این کار مخصوصا زمانی واجب است که بخاری یا شومینه چوب سوز داشته باشید.

هر گونه گرفتگی داخل دودکش را بررسی کنید مخصوصا زمانی که کلاهک دودکش ندارید. پرنده‌ها علاقه زیادی به لانه ساختن روی دودکش دارند.

دمپر را چک کنید. دمپر صفحه ای فلزی است که دودکش بالای شومینه را باز و بسته می‌کند. دمپر باید نرم و آسان باز و بسته شود.

آماده کردن باغچه و حیاط برای فصل پاییز

آمادگی برای فصل پاییز

شاخ و برگ‌های مرده را هرس کنید. نگاهی به درختان حیاط بیندازید و اگر متوجه شاخ و برگ ضعیف و خشک و مرده شدید آن ها را هرس کنید. مخصوصا شاخه‌هایی که از خانه یا حیاط آویزان شده اند.

به علت این که پاییز سرد و مرطوب است نباید نگران خشکی و تبخیر در اثر گرما و نور خورشید باشید. در این فصل به راحتی می‌توانید چمن‌ها را هوادهی کرده و دانه‌ها را بکارید.

اگر نمی‌خواهید این کار را انجام دهید از کود زمستانی استفاده کنید. با این کار چمن‌ها در طول زمستان سالم باقی خواهد ماند.

اگر در مکانی زندگی می‌کنید که هوا یخبندان است تمام شلنگ‌های بیرون خانه را قطع کنید. شاید لازم باشد تمام آبی که داخل شلنگ جامانده است را خالی کنید.

آمادگی برای فصل پاییز

اگر در مکانی زندگی می‌کنید که هوا یخبندان است تمام شیرآب‌های بیرون خانه را قطع کنید. اگر آب داخل لوله‌ها یخ بزند، لوله‌ها منفجر شده و به خانه آسیب وارد می‌شود. تمام فلکه‌های مربوط به شیرآب های بیرون خانه را ببندید. سپس شیرآب‌ها را باز کنید تا تمام آب داخل لوله‌ها خالی شود. یا این که روی تمام شیرآب های بیرون خانه را با فویل بپوشانید.

شکاف‌های زمین جلوی خانه را بررسی کنید. اگر پهنای شکاف‌ها بیشتر از 0.32 سانتیمتر باشد و آب به داخل آن نفوذ کرده و یخ بزند. شکاف وسیع‌تر می‌شود. با سیمان داخل این شکاف‌ها را کاملا پر کنید. اگر شکاف‌ها زیاد و یا پهن هستند پر کردن شکاف را به متخصص این کار بسپارید.

قبل از آمدن فصل زمستان وسایل مربوط به این فصل را بررسی کنید. وسایلی چون بیل، برف پاک کن، پاروو یا نمک پودر شده. باید قبل از اولین برف زمستانی تمام این وسایل را آماده و دم دست داشته باشید. اگر زمستان شروع شود و تازه متوجه شوید که پارو شکسته است. در چنین شرایطی ممکن است خریدن یک عدد پارو کمی سخت باشد.

نکاتی دیگر برای آماده سازی خانه برای پاییز

خانه را کاملا تمیز کنید و دکوراسیون خانه را مناسب با فصل تغییر دهید.

با دکوراسیون پاییزی روح پاییز را به خانه بیاورید. ساده ترین تغییراتی که می‌توانید انجام دهید عوض کردن روتختی، پتو و پرده‌ها به رنگ گرم مناسب زمستان است.

در خانه همیشه شمع و عود داشته باشید تا هوای خانه را گرم و مطبوع سازید. از عودهای گرم و تند مثل دارچین، وانیل یا شکر قهوه ای استفاده کنید.

پاییز خیلی زود جای خود را به فصل زمستان می‌دهد. پس بهتر است هر چه زودتر به فکر آماده کردن وسایل مربوط به زمستان باشید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا