سبک زندگیگیاهان و حیوانات

دلایل بزرگ بودن گوش‌ فیل‌ ها

وقتی مردم به فیل‌ ها فکر می‌کنند ، اغلب بلافاصله به یاد تنه‌های بزرگ و گوش‌های پهن فیل‌ها می‌افتند. اما دلیل این بزرگی گوش چیست؟ با ما همراه باشید.

گوش‌های بزرگ به‌عنوان تهویه هوا عمل می‌کنند

فیل‌ها حیوانات عظیمی هستند ، وزن آن‌ها بین 5000 تا 13000 پوند است ، بنابراین خنک شدن آن‌ها ، زمان زیادی می‌برد، در اینجا گوش‌های آن‌ها وارد بازی می‌شوند. فیل‌ها گوش‌های بزرگی دارند تا به آن‌ها در خنک شدنشان کمک کند. در مقایسه با رادیاتورها ، گوش‌های فیل دارای رگ‌های خونی بزرگی است که از پشت گوش قابل‌مشاهده است. خون از طریق رگ‌ها گردش می‌کند و خنک می‌شود ، سپس به گردش در بقیه بدن ادامه می‌دهد تا بقیه بدن خنک شود.

فیل‌ها از گوش‌های خود به‌عنوان فن استفاده می‌کنند

شاید دیده باشید که فیل‌ها گوش‌های خود را تکان می‌دهند و در این زمان در اصل آن‌ها در حال خنک کردن خود به چندین روش هستند.این کار به تقویت گردش خون به سمت گوش کمک می‌کند که به‌نوبه خود به خنک شدن کامل بدن آن‌ها کمک می‌کند.همچنین باعث دور شدن حشرات و مگس‌ها می‌شود.

فیل‌ها غدد عرق زیادی ندارند

فیل‌ها غدد عرق زیادی ندارند ، این همان چیزی است که باعث می‌شود انسان و حیوانات دیگر از گرمای بیش‌ازحد در امان باشند. بنابراین گوش‌های بزرگ یک تنظیم‌کننده برای کمک به تنظیم دمای بدن هستند.

ازآنجایی‌که فیل‌ها تمایل به زندگی در آب‌وهوای نسبتاً گرم دارند ، ممکن است عرق کردن باعث کمبود آب بدنشان شود ، بنابراین این سازگاری به‌عنوان یک عامل کمک‌کننده برای فیل‌ها مفید است.

گونه‌های مختلف فیل‌گوش‌هایی با اندازه‌های مختلف دارند

همه فیل‌ها گوش‌های یکسانی ندارند. فیل‌های آفریقایی گوش‌های بزرگ‌تری نسبت به فیل‌های آسیایی دارند. محققان همچنین از گوش‌های فیل به‌عنوان ابزاری برای شناسایی نژاد فیل‌ها استفاده می‌کنند.

یک‌راه آسان برای جداسازی  فیل‌های آسیایی از فیل‌های آفریقایی این است که گوش‌های فیل آفریقایی مانند نقشه قاره آفریقا هست.

فیل‌ها همچنین از گوش خود به‌عنوان سیگنال استفاده می‌کنند

یک‌راه ارتباط فیل‌ها از طریق گوش آن‌ها است. آن‌ها می‌توانند گوش‌های خود را به‌عنوان هشداری برای مهاجمان ، ترساندن تهدیدات احتمالی ، یا نشان دادن هیجان خود استفاده کنند.

آن‌ها همچنین می‌توانند گوش‌های خود را باز نگهدارند ؛ که به معنی دقت کردن و توجه آن‌ها است.

فیل‌های تربیت‌شده نیز این کار را انجام می‌دهند ، که به مربیان / نگهبانان آن‌ها در درک آن‌ها و برقراری ارتباط با آن‌ها کمک می‌کند.

فیل‌ها شنوایی خوبی دارند

علاوه بر اینکه گوش‌فیل‌ها به‌عنوان تهویه هوا عمل می‌کند ،این گوش‌ها  در شنیدن عالی آن‌ها نیز نقش مهمی دارند. با توجه به‌اندازه بزرگ ، فیل‌ها دارای شنوایی عالی هستند و با کمک این گوش‌ها صداها راحت‌تر به سمت داخل گوش هدایت می‌شوند. این می‌تواند به‌عنوان مزایای دیگری به‌ویژه هنگام گوش دادن به تهدیدها و خطرات شمرده شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا