سبک زندگی

5 روش حفظ و یادگیری سریع‌تر

آیا متوجه شده‌اید که هر چه سن بالاتر می‌رود حفظ و یادگیری هم سخت‌تر می‌شود؟

در سنین نوجوانی در کوتاه‌ترین زمان می‌توانستیم چیزهلی زیادی را یاد بگیریم. مثلا می‌توانستیم کتاب‌های پیچیده‌ای را در عرض چند ساعت بخوانیم. اما وقتی سن بالاتر می‌رود متوجه می‌شویم که سرعت مطالعه پایین‌ترمی‌رود. همانطور که توانایی حفظ و یادآوری اطلاعات پایه تضعیف می‌شود.

وقتی برای اولین بار متوجه این موضوع شدم کمی مظطرب شدم اما به جای این که اجازه دهم این واقعیت مرا ناامید کند به دنبال راهی برای حل مشکل گشتم.

همانطور که در این مقاله می‌بینید روش‌های زیادی برای یادگیری و حفظ سریع‌تر وجود دارد. و هنگامی که این تکنیک‌ها را یاد گرفتید به یادگیری بیشتر علاقمند می‌شوید. این روش‌ها به بهبود سلامتی و تندرستی هم کمک کرده و اعتماد به نفس‌تان را نیز تقویت خواهد کرد.

به عنوان مثال یادگیری یک مهارت جدید را تصور کنید. (مثل صحبت کردن، خواندن و نوشتن یک زبان جدید) یاد گرفتن این مهارت جدید زندگی شما را به طور معجزه آسایی بهبود می‌بخشد. ممکن است شغلی را پیدا کرده باشید که به مهارت تسلط به زبان دیگری نیاز داشته باشد. یا به کشوری رفته باشید که به زبان دیگری صحبت می‌کنند.

وقتی دوباره شروع به یادگیری می‌کنید دوباره زندگی را با انرژی بیشتری شروع می‌کنید و لذت بیشتری می‌برید.

آیا آماده یاد گرفتن اسرار یادگیری هستید؟

پس به ما ملحق شوید و نگاهی به 5 روش حفظ و یادگیری سریع‌تر که در ادامه شرح داده شده است بیندازید.

حفظ و یادگیری

تا حد ممکن کوتاهش کنید

یادگیری را در بازه‌های کوتاه زمانی تنظیم کنید. پیشنهاد ما روزانه نیم ساعت است. سپس به تدریج این بازه زمانی را بیشتر کنید. با این کار هنگام حفظ اطلاعات زیاد گیج و سردرگم نمی‌شوید.

به عنوان مثال اگر دوست دارید یادگیری یک ساز موسیقی مثل گیتار یا پیانو را شروع کنید. هرگز سعی نکنید که زود و سریع یاد بگیرید. با این کار به نتیجه برعکس می‌رسید. زیرا نه تنها ذهن بلکه انگشتان‌تان را نیز خسته می‌کنید. به جای این که خودتان را خسته کنید روزانه نیم ساعت را به یادگیری اختصاص دهید. با این کار نسبت به یادگیری ثابت قدم مانده و بدون شک پیشرفت خواهید کرد.

این روش را می‌توانید برای مطالعه کتاب‌های خودپروری یا شغلی نیز به کار ببرید. اگر می‌خواهید اطلاعات مهم و کلیدی کسب کنید هرگز یک کتاب را در یک جلسه مطالعه نکنید. اگر هر روز یک فصل از کتاب را بخوانید چیزهای بیشتری یاد می‌گیرید.

به روش سنتی پیش بروید

آیا متوجه شده‌اید که آموزش و یادگیری‌های امروزی با کامپیوتر همراه است؟ درست است که کامپیوتر راه خوبی برای یادگیری است اما گاهی اوقات لازم است که کاغذ و قلم را برداشته و شروع به نوشتن کنید.

با نوشتن کیفیت یادگیری دو برابر می‌شود. با این کار به جای این که اطلاعات را یک بار شنیده و به فراموش بسپارید آن را دو مرتبه برای ذهن تکرار می‌کنید. زمانی که جملات را می‌نویسید توجه و دقت بیشتری نسبت به کلماتی که روی کاغذ می‌نویسید خواهید داشت. در نتیجه اطلاعات بیشتر به ذهن‌تان سپرده می‌شود.

همیشه یک دفترچه یادداشت همراه خود داشته باشید. تا بتوانید هر ایده‌ای که در طول روز به ذهن‌تان می‌رسد را یادداشت کنید. همراه داشتن دفترچه یادداشت در قرار ملاقات و ارائه هم بسیار کاربردی است زیرا می‌توانید نکات مهمی که در آینده به دردتان می‌خورد را یادداشت کنید.

برای یادگیری بهتر استراحت کنید

تحقیقات نشان داده است زمانی که انبوه زیادی از اطلاعات را وارد ذهن‌تان کرده‌اید با یک استراحت کوتاه اطلاعات را بهتر در ذهن ذخیره خواهید کرد. زیرا استراحت کردن (شبانه 7 الی 8 ساعت) محدوده توجه و هوشیاری ذهن را به اوج می‌رساند.

استراحت کردن بعد از مطالعه باعث می‌شود ذهن ناخوداگاه اطلاعاتی که به ذهن خودآگاه سپرده شده است را پردازش کند. بنابراین چه برای امتحان آماده می‌شوید و چه برای ارائه کاری مهم و یا این که می‌خواهید نکات مهم این مقاله را به خاطر بسپارید مطمئن شوید که به اندازه نیاز بدن‌تان استراحت کرده‌اید. در نتیجه مطمئن می‌شوید که ذهن و حافظه هر دو به بهترین شکل ممکن کار می‌کنند.

اگر هنوز هم به قدرت استراحت کردن در یادگیری شک دارید ادامه مطلب را بخوانید.

محققان دانشگاه سارلند آلمان دریافته‌اند که یک استراحت کوتاه در طول روز (حدود 45 الی 60 دقیقه) کارایی ذهن را تقویت می‌کند. در واقع محققان دریافته اند که حفظ و یادگیری 5 برابر تقویت می‌شود.

هنگام یادگیری چند وظیفه‌ای نباشید

هنگامی که چیز جدیدی را یاد می‌گیرید بسیار مهم است که 100 درصد تمام توجه‌تان را روی آن متمرکز کنید.

به عنوان مثال زمانی که در حین آشپزی و چک کردن ایمیل زبان اسپانیایی یاد می‌گیرید، شاید در ظاهر به نظر نیروی کارآمدی به نظر برسید اما واقعیت این است که با این کار کمتر یاد می‌گیرید. اگر تنها 30 دقیقه در روز به یادگیری اختصاص دهید به نتایج بهتری خواهید رسید.

شاید در ظاهر کسانی که چند وظیفه‌ای هستند به نظر افراد کارآمدی به نظر برسند اما در واقع این افراد تمام وقت و انرژی خود را هدر می‎‎‌دهند. مثل این می‌ماند که دائم بدوید و بچرخید. نه تنها به هیچ جا نمی‌رسید بلکه احمق نیز به نظر می‌رسید.

بیشتر آب بنوشید

زمان دانشگاه به ندرت آب می‌خوردم. و بیشتر به نوشیدنی‌های گازدار و نوشابه علاقه داشتم. نه تنها طعم نوشابه به نظرم بهتر بود بلکه به اشتباه تصور می‌کردم قند موجود در این نوشیدنی‌ها سطح انرژی من را بالا نگه می‌دارد. در واقع قند موجود در این نوشیدنی‌ها باعث می‌شود سطح انرژی و قند خون از حالت تعادل خارج شود.

اما زمانی که سطح انرژی و سلامتی بدنم کاهش پیدا کرد شروع به نوشیدن آب کردم. در این زمان بود که متوجه شدم خوردن این نوشیدنی‌ها باعث کم‌آبی بدن من شده است.

به محض این که روزانه 2 الی 3 لیتر آب مصرف کردم متوجه تفاوت‌های قابل توجهی شدم. احساس نشاط بیشتری کردم، اشتهایم بهتر شد. و از همه مهم‌تر بهتر از قبل کار می‌کرد. همه چیز را سریع‌تر و راحت‌تر از گذشته یاد می‌گرفتم. و بهتر می‌توانستم اطلاعات را به یاد بیاورم.

اما لازم نیست تنها به گفته های من در رابطه با فواید نوشیدن آب اکتفا کنید. تحقیقات زیادی نشان داده است که خوردن آب در طول امتحانات تاثیر سازنده ای در نمرات دانش آموزان دارد.

حرف آخر

به عنوان انسان همه ما تمایل به یادگیری و رشد علم و دانش داریم. نوع یادگیری بین آدم ها متفاوت است. بعضی‌ها دوست دارند درباره چیزهایی که دیگران انجام می‌دهند بشنوند. برخی هم دوست دارند درباره طبیعت مطالعه کنند. برخی دیگر نیز علاقه به مطالعه اخبار دارند.

برخی از اطلاعاتی که یاد می‌گیریم مفید هستند اما برخی غیرمفید. صحبت کردن درباره دیگران و نظر دادن به آخرین اخبار هیچ تاثیری در پیشرفت شما نخواهد داشت و تنها تاثیر آن در شاد، غمگین و یا عصبانی کردن شماست.

اما برخی اطلاعات مثل یاد گرفتن یک مهارت و یا یک زبان جدید باعث رشد فکری شما شده و حتی به پیشرفت کاری و و بهتر شدن درآمدتان می‌انجامد.

چیزی که برای بسیاری از مردم سخت است پیدا کردن انگیزه یادگیری بعد از اتمام دوره تحصیلی است. در دنیایی زندگی می‌کنیم که دائم در حال تغییر است. دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم به طور خودکار در خطر جایگزینی است. اگر می‌خواهیم که به رشد و پیشرفت ادامه دهیم باید مهارت‌های جدید را سریع‌تر یاد بگیریم. بنابراین باید بعد از فارغ التحصیلی انگیزه‌ای برای ادامه یادگیری داشته باشیم. یکی از عواملی باعث ایجاد انگیزه می‌شود تقویت توانایی حفظ و یادگیری است.

در این مقاله با 5 روش ساده برای تقویت حفظ و یادگیری سریع‌تر آشنا شدید.

اگر می‌خواهید به مهارت یادگیری خود قدرت تازه‌ای بدهید این 5 روش را در روند زندگی خود عملی کنید. درست است که این مار به کمی تلاش نیاز دارد اما بدون شک نتیجه کار بسیار ارزشمند خواهد بود.

هنگامی که متوجه شدید می‌توانید همه چیز را راحت‌تر حفظ کرده و به خاطر بیاورید، اعتماد به نفس‌تان بیشتر می‌شود. با انگیزه و قدرت یادگیری جدیدتان می‌توانید کارهای زیادی که در گذشته آرزویش را داشتید انجام دهید. به عنوان مثال: می‌توانید به دانشگاه رفته و رشته مورد علاقه‌تان فلسفه را بخوانید. و یا برای کمپانی که در فکر راه اندازی بودید برنامه شغلی بچینید. حتی می‌توانید فصل کتابی که مدت‌ها دوست داشتید بنویسید را شروع کنید.

توانایی پردازش و حفظ اطلاعات شما را از دیگران جدا می‌کند. به عنوان فرد تیزهوشی شناخته می‌شوید که همیشه اطلاعات مهم و ضروری را در چنته دارد. و مهم‌تر از همه این که جوان‌تر از سنی که هستید به نظر می‌رسید. زیرا ذهن تیز و سریع‌تان بیشتر شبیه فردی است که 10 سال از سن واقعی شما جوان تر است.

پس نتیجه می‌گیریم که توانایی یادگیری و حفظ سریع‌تر زندگی را رو به بهبودی می‌برد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا