سبک زندگیموفقیت

برنامه‌ریزی هوشمندانه برای پول

برنامه‌ریزی هوشمندانه برای پول؛ به معنی داشتن پول زیاد در حساب بانکی یا ریسک‌های بزرگ مالی نیست. با ما همراه باشید تا روش‌های استفاده از پول را بررسی کنیم.

بودجه پول خود را مدیریت کنید

فهمیدن آنچه در راستای آن کار می‌کنید به شما در ایجاد بودجه برای تأمین نیازهای شما کمک می‌کند. آیا می‌خواهید بدهی خود را بپردازید؟ آیا برای یک خرید اصلی پس‌انداز می‌کنید؟ آیا شما فقط به دنبال ثبات اقتصادی هستید؟ اولویت‌های اصلی خود را روشن کنید تا بتوانید بودجه خود را متناسب با آن‌ها بسازید.

به درآمد کلی ماهانه خود نگاه کنید

یک بودجه هوشمندانه ؛ انتظارات شمارا افزایش نمی‌دهد. با محاسبه کل درآمد ماهانه خود شروع کنید. نه‌تنها پولی را که از محل کار دریافت می‌کنید ، بلکه هرگونه وجهی را که از چیزهای جانبی دریافت می‌کنید ، در بربگیرید. اگر هزینه‌های خود را با شریک زندگی خود به اشتراک می‌گذارید ، درآمد ترکیبی خود را محاسبه کنید تا بودجه خانوار مشخص شود.

هدف اصلی این است که بیشتر از درامدتان هزینه ایجاد نکنید. اتفاقات و حوادث اتفاق می‌افتند؛ پس سعی کنید زمانی که پول حسابتان کم است ؛ هزینه‌های غیرضروری را حذف کنید تا در مواقع موردنیاز به مشکل برنخورید.

هزینه‌های لازم خود را محاسبه کنید

اولویت اول شما در ایجاد بودجه بهتر باید مواردی باشد که باید هرماه پرداخت شود. پرداخت این هزینه‌ها باید اولویت اول شما باشد ، زیرا این موارد نه‌تنها برای عملکرد روزمره ضروری است ، بلکه می‌تواند در صورت عدم پرداخت کامل و به‌موقع آن‌ها به اعتبار شما آسیب برساند. چنین هزینه‌هایی ممکن است شامل وام یا اجاره شما ، خدمات شهری ، پرداخت ماشین و پرداخت شارژ ساختمان و همچنین مواردی مانند مواد غذایی ، بنزین و بیمه شما باشد.

صورتحساب خود را به‌صورت خودکار پرداخت کنید تا اولویت‌بندی آن‌ها آسان شود.

هزینه‌های غیرضروری خود فاکتور بگیرید

بودجه شما وقتی واقعی است که بر اساس اتفاقات روزانه شما باشد. به هزینه های منظم و غیرضروری خود نگاهی بیندازید و آن‌ها را در بودجه خود در نظر بگیرید تا بتوانید هزینه‌های خود را پیش‌بینی کنید. به‌عنوان‌مثال اگر هرروز ظهر در محل کار خود غذا می‌خورید یا هرروز نوشیدنی میخرید ؛ آن‌ها در برنامه خود به‌عنوان هزینه روزانه اضافه کنید.

به دنبال روش‌های میانبر باشید

ایجاد بودجه به شما کمک می‌کند تا مواردی را که می‌توانید از هزینه‌های عادی خود کاهش دهید و به پس‌انداز یا پرداخت بدهی خود بپردازید ، شناسایی کنید. به‌عنوان‌مثال ، سرمایه‌گذاری برای خرید یک لیوان قهوه مناسب برای قهوه خوردن؛ می‌تواند در طولانی‌مدت هزینه ناشی از خرید صبحگاهی قهوه را کاهش دهد.

مخارج ماهانه خود را پیگیری کنید

بودجه راهنمایی برای عادت‌های کلی هزینه شما است. هزینه واقعی شما بسته به نیازهای شخصی شما هرماه متفاوت خواهد بود. هزینه‌های خود را با استفاده از یک ژورنال هزینه‌ها ، صفحه گسترده یا حتی برنامه بودجه‌بندی پیگیری کنید تا به شما اطمینان دهد که هرماه به نیازهایتان پاسخ داده می‌شود.

اگر اشتباه می‌کنید یا اهداف بودجه خود را پشت سر می‌گذارید ، خودتان را مورد ضرب و شتم قرار ندهید. از این فرصت استفاده کنید تا ببینید نیاز به تجدیدنظر در بودجه خود برای هزینه‌های جدید دارید یا خیر.

مقداری پس‌انداز در بودجه خود ایجاد کنید

اینکه چه مقدار پول ذخیره کنید ؛ دقیقا به میزان حقوق شما ؛هزینه های شما و اهداف شما مربوط می‌شود. شما باید هدف خود را صرفه‌جویی در هرماه  و ذخیره پول‌کنید. چه 50 هزار تومان یا 500 هزار تومان. آن پول را در حساب پس‌انداز جدا از حساب بانکی اصلی خود نگه‌دارید.

ایجاد یک پس‌انداز عمومی کوچک به شما کمک می‌کند در صورت بروز موقعیت‌های اورژانسی از قبیل تعمیر عمده در اطراف خانه یا از دست دادن غیرمنتظره شغل خود ، از حمایت مالی خود برخوردار باشید.

اگر بدهی زیادی دارید که باید هزینه آن را بپردازید ، یک صندوق اضطراری 1-2 ماهه خود را برای ذخیره پول در نظر بگیرید، سپس مابقی پول خود را روی بدهی خود متمرکز کنید.

بفهمید چقدر مدیون هستید

برای درک بهترین روش برای پرداخت بدهی‌های خود ، ابتدا باید بدانید که چقدر مدیون هستید. همه بدهی‌های خود را ، ازجمله کارت‌های اعتباری ، وام‌های کوتاه‌مدت ، وام‌های دانشجویی ، و هرگونه وام یا تأمین اعتبار خودکار را اضافه کنید. به تعداد بدهی‌های کلی خود بنگرید تا به شما در درک میزان بدهکاری و زمان موردنیاز برای پرداخت آن‌ها کمک کند.

بدهی‌های با بهره بالا را در اولویت قرار دهید

بدهی‌هایی مانند بدهی بانکی نسبت به مواردی مانند وام‌های دانشجویی ، نرخ بهره بالاتری دارند. هر چه پرداخت بدهی‌های بهره بالا را طولانی‌تر کنید ، درنهایت پول بیشتری می‌پردازید. ابتدا پرداخت بدهی‌ها با بالاترین نرخ بهره را در اولویت قرار دهید و حداقل بدهی‌های دیگر را پرداخت کنید و پول اضافی را در اولویت‌های پایین‌تر بدهی خود قرار دهید.

اگر وام کوتاه‌مدت مانند وام ماشین دارید ، پرداخت آن را در اسرع وقت در اولویت قرار دهید. در صورت عدم پرداخت کامل و به‌موقع؛ چنین وام‌هایی می‌توانند ویران‌کننده باشند.

مستقیم بعد از پرداخت یک بدهی به سراغ بدهی دیگری بروید

زمانی که یک بدهی خود را کامل صاف کردید؛ هزینه‌های آن وام را برای بدهی‌های دیگر خود در نظر بگیرید تا بدهی‌های شما روی‌هم تلنبار نشوند.

یک هدف برای پس‌انداز انتخاب کنید

هنگامی‌که می‌دانید برای چه چیزی پس‌انداز می‌کنید ، صرفه‌جویی در آن آسان‌تر می‌شود. سعی کنید هدفی مانند ایجاد صندوق اضطراری ، پس‌انداز هزینه پیش‌پرداخت ، پس‌انداز یک خرید عمده خانگی یا ایجاد صندوق بازنشستگی را تعیین کنید. اگر بانک شما به شما اجازه دهد ، حتی می‌توانید نام مستعار خود را مانند “صندوق تعطیلات” به‌حساب خود بدهید تا به شما یادآوری کند که در چه مواردی پس‌انداز می‌کنید.

پس‌انداز خود را در یک حساب جداگانه نگه‌دارید

اگر تازه‌کار را شروع کرده‌اید ،داشتن یک حساب پس‌انداز؛ معمولاً ساده‌ترین مکان برای قرار دادن پس‌انداز شما است. اگر از قبل صندوق اضطراری قابل‌اطمینانی دارید و مبلغ معقولی برای سرمایه‌گذاری مانند 10 میلیون تومان دارید ، ممکن است موردی مانند گواهی سپرده طولانی‌مدت را در نظر بگیرید. نرخ سود سپرده‌های طولانی‌مدت می‌تواند گزینه مناسبی برای ذخیره پول باشد.

افزایش سرمایه و پاداش

اگر افزایش حقوق ، پاداش ، بازگشت مالیاتی و یا یک پول غیرمنتظره دیگر را به دست آوردید ، آن را در حساب پس‌انداز خود قرار دهید. این‌یک روش آسان برای کمک به تقویت حساب شما بدون به خطر انداختن بودجه جاری است. اگر درآمدی کسب کردید ، تفاوت بین حقوق بودجه خود و حقوق جدید خود را مستقیماً در پس‌انداز خود سرمایه‌گذاری کنید.

پول جانبی خود را به پس‌انداز خود اختصاص دهید

اگر درآمد جانبی دارید؛ بودجه خود را بر اساس درآمد اصلی خودتنظیم کنید و درآمد جانبی خود را برای ذخیره‌سازی استفاده کنید. این کار باعث راحت‌تر شدن ذخیره پول شما و پس‌انداز سریع‌تر شما می‌شود.

نیازهای خود را در اولویت قرار دهید

هر دوره بودجه را با پرداخت نیازهای خود شروع کنید. این شامل اجاره یا وام شما ، قبض خدمات ، بیمه ، گاز ، مواد غذایی ، هزینه‌های مکرر پزشکی و سایر هزینه‌های ممکن شما هست. تا زمانی که تمام هزینه‌های لازم زندگی شما پرداخت‌نشده است ، هیچ پولی را به سمت هزینه‌های غیرضروری قرار ندهید

خرید از مکان‌های مختلف

به‌راحتی می‌توانید عادت به خرید به‌طور مکرر از یک مکان کنید ، اما خرید کردن از جاهای مختلف می‌تواند به شما در معاملات کمک کند. در فروشگاه‌ها و مغازه‌های آنلاین جستجو کنید تا بهترین قیمت را برای نیازهای خود جستجو کنید. به دنبال فروشگاه‌هایی باشید که ممکن است فروش تخفیف‌دار داشته باشند یا کالاهای اضافی یا تخفیف ویژه‌ای داشته باشند.

فروشگاه‌های عمده‌فروشی می‌توانند برای خرید وسایلی که از آن استفاده می‌کنید بسیار مفید باشند.

لباس و کفش را خارج از فصل بخرید

خرید خارج از فصل می‌تواند به شما کمک کند قیمت‌های بهتری را برای وسایل مد پیدا کنید. خرید آنلاین بخصوص برای لباس‌های خارج از فصل مفید است ، زیرا همه فروشگاه‌ها کالاهای غیر فصلی نخواهند داشت.

به‌جای کارت از پول نقد استفاده کنید

برای هزینه‌های غیرضروری مانند بیرون رفتن برای غذا خوردن یا دیدن یک فیلم ، بودجه تعیین کنید. قبل از بیرون رفتن مقدار لازم وجه نقد خود را خارج کنید و کارت‌های خود را در خانه بگذارید. این کار باعث می‌شود که هزینه شما در هنگام بیرون رفتن کمتر شود.

بر هزینه‌های خود نظارت کنید

درنهایت ، تا زمانی که کمتر ازآنچه ورودی مالی دارید هزینه کنید، در هدف خودخواهید بود. به‌طور منظم هزینه‌های خود را به هر روشی که برای شما مناسب باشد ، کنترل کنید. ممکن است ترجیح دهید هرروز حساب بانکی خود را چک کنید ، یا می‌توانید برای پیگیری هزینه‌های خود ، یک برنامه نظارت دانلود کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا