تغذیه و سلامت

تغییرات لب ها و نکات سلامتی بدن

بیش از میلیون‌ها پایانه عصبی در لب ها وجود دارد به همین دلیل است که این قسمت از بدن حساس‌تر از سر انگشتان می‌باشد و باید به خوبی مراقبت شود. جالب است بدانید که گاهی اوقات برخی از مشکلات سلامتی را می‌توان از روی تغییراتی که روی لب‌ها بوجود آمده است متوجه شد. به همین دلیل باید توجه بیشتری به این عضو از صورت نشان داد.

ما معتقدیم که نه تنها چشم‌ها بلکه لب‌ها نیز می‌توانند آینه سلامتی بدن باشند. در ادامه با 8 نشانه از روی لب‌ها که تعیین کننده مشکلاتی در سلامتی هستند آشنا شوید.

ترک گوشه دهان

تغییر در لب ها

زمانی که بزاق در گوشه های دهان جمع می‌شود باعث خشکی پوست می‌شود. در نتیجه برای این که خشکی پوست را برطرف کنید دائم با زبان لب‌ها را خیس می‌کنید تا آن را مرطوب نگه دارید. با این کار مکان خوبی برای جذب باکتری و ایجاد عفونت فراهم می‌کنید. مهم‌ترین دلیل ترک گوشه دهان عفونت است. اگر این مشکل به ندرت برای شما پیش می‌آید نیازی نیست برای رفع آن به پزشک مراجعه کنید.

خشک و پوست پوست شدن لب ها

تغییر در لب ها

خشکی لب ها نشان دهنده کمبود آب در بدن است. البته ممکن است به خاطر شرایط بد آب و هوایی نیز باشد. در صورت بوجودآمدن این مشکل آب بیشتر بخورید و مرطوب کننده استفاده کنید.

ممکن است علت پوسته پوسته شدن لب‌ها آلرژی نیز باشد. اگر به جز خشکی مشکل خارش نیز دارید باید بیشتر مراقب باشید.

تبخال روی لب ها

تغییر در لب ها

تبخال روی لب ها ممکن است دردناک نیز باشد اما بعد از مدتی به خودی خود و بدون هیچ درمانی از بین می‌رود. این مشکل ممکن است در اتر تزریق اسید هیالورونیک بوجود بیاید یا در اثر حساسیت به یک غذای خاص.

گاهی اوقات علت تبخال زدن روی لب‌‌ها عفونت ویروسی است. در چنین شرایطی توصیه می‌شود که حتما برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

قرمز شدن دور لب ها

تغییر در لب ها

یکی از مهم‌ترین دلایل بروز چنین مشکلی درماتیتیس می‌باشد. مرتب زبان زدن به دور دهان روغن طبیعی پوست اطراف لب‌ ها را خشک کرده و باعث می‌شود قرمز و دچار خارش شود. برای این مشکل باید عادت زبان زدن به دور دهان را ترک کرده و دائم از مرطوب کننده استفاده کنید.

چین و چروک بالای لب ها

تغییر در لب ها

چنانچه متوجه چین و چروک در قسمت بالای لب ها شدید ممکن است دلیلش یک مشکل جسمی و یا احساسی باشد. با بوجود آمدن این مشکل به عادت‌های بدی که دارید فکر کنید. مثل نوشیدن با نی یا سیگار کشیدن زمانی که تحت فشار هستید.

رنگ پریدگی لب ها

تغییر در لب ها

آبی رنگ بودن لب‌ها نشان دهنده ضعیف بودن جریان اکسیژن در خون است. ممکن است این مشکل را در انگشتان دست و پا نیز داشته باشید.

سفید یا رنگ پریدگی لب ها نشان دهنده کم خونی است که نیاز به مراقبت پزشکی دارد. البته ممکن است مشکل قند خون پایین، کمبود ویتامین و یا مشکل جریان خون نیز داشته باشید.

لب های ورم کرده

تغییر در لب ها

ورم کردن لب ها ممکن است نتیجه حساسیت باشد. اگر هنگام استفاده از لوازم آرایشی خاصی احساس کردید که لب ها ورم کرده است دیگر از آن استفاده نکنید. اگر در مدت زمان کوتاهی احساس کردید که ورم لب‌ها بیشتر و بیشتر می‌شود به پزشک مراجعه کنید.

لکه های سیاه روی لب ها

تغییر در لب ها

دلایل مختلفی برای بوجود آمدن لکه های سیاه روی لب ها وجود دارد که هرگز نباید نادیده گرفته شود. برای تشخیص مشکل بهترین کار این است که ابتدا به پزشک مراجعه کنید.

هایپرپیگمنتیشن یا لک‌های پوستی مشکل پوستی رایجی است که باعث ایجاد لکه های قهوه‌ای رنگ می‌شود. این مشکل پوستی نه تنها روی لب ها بلکه روی گونه‌ها، پیشانی و بینی نیز ممکن است ایجاد شود.

یکی از دلایل ایجاد این مشکل ممکن است نور خورشید باشد. در این مورد بیشتر از این که لکه‌ها را ببینید احساسشان می‌کنید. به محض این که تشخیص دادید مشکل به سرطان پوست نزدیک است باید قبل از هر اقدامی ابتدا به پزشک مراجعه کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ آیا مشکل دیگری نیز وجود دارد که بتوان از روی لب‌ ها متوجه شد؟ اگر موارد دیگری نیز وجود دارد اما در این مقاله از قلم افتاده است خوشحال می‌شویم در قسمت نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا